Jedna jediná bunka nášho tela je komplikovanejšia ako jedno veľkomesto. Je vo vnútri tela do veľkej miery samostatným organizmom. Jej membrána je podobná múrom budovy, ktoré ju oddelujú od ostatných častí mesta. Vo vnútri bunky žijú početní ďalší “obyvatelia”, ktorí svoju existenciu užívajú podobným spôsobom, ako ju užíva aj bunka v tele.
Zatiaľ čo ľudia sa len snažia vytvárať si pre život priaznivé okolie, ako mestá a dediny, tak bunky ho už pradávno majú: Zorganizovali si pre svoje prežitie skvelé supermesto, a tým je telo človeka.
Nespočetné vnútorne procesy v našom tele – predovšetkým tie, ktoré prebiehajú v jeho mikroskopických štruktúrach, o ktorých väčšina z nás vedome absolútne nič nevie – sú dôkazom grandióznej inteligencie buniek.
Na tomto mieste aspoň v krátkosti niečo o mitochodriách, koré sú populárne nazývané elektrárňami buniek. To znamená, sú ich dodávateľmi energie, bez ktorých by nemohli plniť svoje dôležité funkcie. Vyznačujú sa nezávislými metabolickými systémami, z čoho vyplýva, že fungujú v symbióze s bunkami. Ako súčasť buniek pracujú pre svoj vlastný prospech, ale vykonávajú aj podstatné funkcie, ktoré sú pre bunku dôležité, ako napríklad vytváranie chemických železo-sírových komplexov, bez ktorých by neodbiehali rôzne enzýmové reakcie v našom tele. V bunkách je bežne 1000 až 10 000 mitochodrien. Napríklad každá bunka našej pečene má približne 1000 mitochondrií. V našom tele sú ale aj také bunky, ktoré majú len jedinú mitochondriu.
A celkom špeciálnym zázrakom nášho tela, je náš mozog (ale to je už iná záležitosť – o tom napíšem podrobne niekedy v inom článku). Možno povedať, že celé telo slúži len tomu, aby náš mozog prežil a bol neprestajne aktívny.
Roman Bednár