Z tejto učebnice by aj naši čitatelia načerpali veľa nových, prevratných a užitočných informácií. Napríklad, by sa dozvedeli, že najstarším národom na svete sú Ukrajinci. Asi by pre mnohých našich čitateľov príjemnou správou nebolo to, že Bielorusi nie sú Slovania. A prirodzene by ich šokovalo, že celý svoj život nemali správne predstavy o tom, ako to bolo s pohybom národov – kto a odkiaľ prišiel, napríklad, do Európy a na iné kontinenty. Ale z ukrajinskej učebnice by sa to konečne dozvedeli a poznali pravdu: predkovia Francúzov, Španielov, Portugalcov, Turkov a Židov zliezli zo stromov v ukrajinskej Galičine a potom prišli tam, kde bývajú v súčasnosti…
Všetko to a ešte veľa mimoriadne zaujímavých a poučných vedomostí je uvedených v učebnice „Zemepis. 8. trieda“, autori P. Masľak, S. Kapirulina. Učebnicu vytlačili v meste Kamenec-Podoľskij ešte v roku 2016, ale až v týchto dňoch si naň masovo posvietili ukrajinskí odborníci a média. Prečo si tento skvost nevšímali celé štyri roky, zostáva záhadou. Učebnica bola zostavená za čias ministra Sergeja Kvita a bola schválená nariadením №491 z 10. 05. 2016 vtedy už novej ministerky vzdelania a vedy Lilie Grinevičovej.
Autori učebnice, ktorú zostavili najlepší ukrajinskí zemepisci a historici, na základe podobnosti takých slov, ako napríklad, „Galia“, „Galícia“, „Portu Galia“, „Galateia“, „Galilea“ s názvom ukrajinského regiónu Galičina, domáci vedci urobili niekoľko prevratných záverov, ktoré určite prispejú k vývoju svetovej vedy, kultúry, histórie, zemepisu a jazykovedy. Objavili, napríklad, že sanskrit sa podobá ukrajinčine…
Aby niekto nebol na omyle, teraz citujeme z učebnice: „… usadili sa na východe a západe, na severe a juhu. Starodávny jazyk obyvateľov Indie sanskrit je blízky ukrajinčine. A zemepisné názvy západných a južných krajín a národov, také, ako Galateia /Galateia je v gréckej mytológii bohyňou Afroditou oživená socha, manželka cyperského kráľa Pygmalióna – pozn. aut./, Galilea /Galilea je hornatá oblasť na severe Izraela – pozn. aut./, Galia /Galia bola oblasť v Západnej Európe, ktorá v súčasnosti spadá pod územie Francúzska, Belgicka, Švajčiarska a čiastočne aj Holandska, Nemecka a Talianska – pozn. aut./, Galícia /Galícia je autonómne spoločenstvo a historické územie v severozápadnom Španielsku – pozn. aut./, alebo názov Portugalska /v ukrajinčine Portugalia – Portu-Galia/, podľa všetkého, poukazuje na to, že starodávni predkovia súčasných Francúzov, Španielov, Portugalcov, Židov a Turkov mohli prísť na tieto územia z ukrajinskej Galičiny,“ koniec citátu /obr. 2/. Je to uvedené na stránke 271 danej učebnice, ktorú tiež cituje jeden z najväčších ukrajinských denníkov „Ukrajinské novosti“, ako aj mnohé ďalšie domáce médiá.
Autori učebnice pokojne miešajú fantastický historicko-zemepisný koktail a vôbec sa netrápia kvôli tomu, že mnohé názvy, ktoré sa podobajú na názov ukrajinského regiónu „Galičina“ vznikli o niekoľko storočí a tisícročí skôr, ako vyše spomínaná „Galičina“. Ale nič to: Francúzi, Španieli a ostatní sú vlastne rodáci z Galičiny…
Bohužiaľ, nevedno kvôli akému priestupku autori učebnice Bielorusov vyškrtli zo zoznamu slovanských národov. A vlastne podobne dopadli Rusi a Bulhari. Na druhej strane Poliakom predsa udelili čestný titul slovanského národa: „Slovanskojazyční Rusi majú uhro-fínsky pôvod a jazykovo k nim najbližší Bulhari – turkotatársky pôvod. Jazykovo najbližšie k Ukrajincom Bielorusi a Poliaci tiež majú odlišný genetický pôvod. Poliaci – slovanský a Bielorusi – baltský,“ je uvedené v učebnice /obr.3/.
Autori prízvukujú, že Ukrajinci na obrovskom území, vrátane veľkej stepi, celé tisícročia sa aktívne zaoberali poľnohospodárstvom. Za pra-Ukrajincov označujú ako Skýtov, tak aj Gótov. Podľa autorov učebnice, hospodársko-zemepisná situácia Ukrajiny je skomplikovaná tým, že ju obklopujú hospodársky zaostalé krajiny: „Ani jedna z krajín, ktoré bezprostredne hraničia s Ukrajinou, nie je charakteristická vysokou úrovňou hospodárskeho vývoja,“ uvádza sa v učebnici /obr. 4/. Číže oveľa zaostalejšie, v porovnaní s Ukrajinou, Rusko, Bielorusko, Poľsko, Maďarsko ale aj Slovensko /zostalo ešte Rumunsko a Moldavsko/ sú, podľa autorov učebnice, „zaostalé krajiny“, ktoré prekážajú vývoju prekvitajúcej Nezáležnej…
Z tejto učebnice sa šikovné ukrajinské detičky sa dozvedia, že Ukrajinci síce /asi/ neobjavili Ameriku a nevymysleli koleso, ale urobili niekoľko ďalších svetových objavov: „Národ, ktorý dal svetu Pieseň, Chlieb a Krídla, je schopná premeniť Ukrajinu na jednu z vedúcich krajín sveta,“ optimisticky sa vyhlasuje v učebnice.
Na stránke 274 danej učebnice Ukrajincov s odvolaním sa na nemenovaných bádateľov a zdroje charakterizujú ako „poslovančených Nemcov“. Určite veľkou poctou je, že Ukrajinci, ako sa zistilo, sú najstarším národom na svete. V učebnici je to jasne deklarované: „Americkí vedci považujú Ukrajincov za najstarší národ na svete. Svoje tvrdenia podložili tým, že ukrajinský národ je jediným na svete, ktorý vedie svoj pôvod z tisícročných hlbín matriarchátu…“ /obr. 5/. No vidíte, vážení čitatelia, do tohto momentu ste nevedeli, že Ukrajinci vznikli ešte v období matriarchátu…
Autori učebnice síce neuvádzajú mená geniálnych amerických vedcov, ktorí urobili daný prevratný objav. Asi sa domnievajú, že ukrajinskí školáci nepotrebujú vedieť také detailné podrobnosti. Keď v priebehu ostatných rokov po udalostiach na Majdane, v médiách sa objavilo niekoľko objavov ukrajinských odborníkov, ktoré svetová verejnosť považovala buď za žarty alebo za fejky, teraz, na základe údajov z učebnice pre žiakov 8. triedy vieme, že to asi predsa bola pravda.
Napríklad, tvrdili, že aj samotný Ježiš Kristus bol Ukrajinec. Ako inak? Veď z učebnice zemepisu vieme, že Židia sa pred mnohými tisícročiami presťahovali na svoje územie z ukrajinskej Galičiny. Pre mnohých však teraz vyvstane otázka. Kto bol vlastne Ježiš Kristus?..
Eugen Rusnák