Americký prezident podpísal 27. januára dekrét, ktorým na 90 dní zakázal vstup do USA občanom a utečencom zo siedmich prevažne moslimských krajín. Nariadenie však začiatkom februára zablokoval federálny súd. Očakáva sa, že nový plán na obmedzenie imigrácie oznámi prezident už v priebehu dnešného dňa, informuje agentúra AP.
Vo svojom prejave ku Kongresu Trump ďalej povedal, že jeho administratíva momentálne pracuje na príprave “postupu lepších previerok”, na základe ktorých do krajiny nevpustí nikoho, “kto by nám mohol ublížiť”.
“Verím, že skutočná a pozitívna reforma v oblasti imigrácie je možná, pokiaľ sa zameriame na nasledovné ciele: zlepšenie práce a miezd pre Američanov, posilnenie našej národnej bezpečnosti a obnovenie úcty k našim zákonom,” povedal Trump.
Dodal, že súčasný americký systém v tejto oblasti nechráni pracujúcich, pričom sa odvolal na celkom iné podmienky, ktoré v tejto veci panujú v Kanade či Austrálii.
“Je základným princípom, že tí, ktorí chcú do krajiny vstúpiť ba mali byť schopní sa o seba finančne postarať. Napriek tomu, v Amerike toto pravidlo nepresadzujeme, čím napíname verejné zdroje, na ktoré sa spoliehajú naši najchudobnejší občania,” povedal.
Trump vyzval na zavedenie takého systému zásluh, ktorý by USA ušetril peniaze a krajina by vďaka nemu mohla zvýšiť platy a tiež “pomáhať rodinám bojujúcim o prežitie, a to vrátane rodín prisťahovalcov, aby sa stali strednou triedou”.
Trump: USA chcú nadväzovať nové zahraničné partnerstvá
Spojené štáty sú ochotné nadväzovať nové partnerstvá v zahraničí, uviedol dnes americký prezident Donald Trump počas svojho prejavu pred Kongresom.
Amerika je ochotná nájsť si nových priateľov a nadväzovať nové partnerstvá, ak to bude v súlade so spoločnými záujmami,” povedal americký prezident.
Trump pritom v tejto súvislosti priamo nezmienil Rusko, s ktorým však už v minulosti vyjadril ochotu spolupracovať, priblížila agentúra DPA. Povedal tiež, že USA sa budú usilovať o to, aby bol svet pokojnejším miestom.
Trump vo svojom prejave zároveň vyzval na pomoc migrantom, utekajúcim z krajín, ktoré sužujú ozbrojené konflikty. Apeloval pritom na “poučenie sa z minulých chýb” a zabránenie ďalším “vojnám a ničeniu”.
“Jediným dlhodobým riešením pre tieto humanitárne krízy je vytvorenie podmienok, v rámci ktorých sa vysídlené osoby môžu bezpečne vrátiť do svojich domov a začať dlhodobý proces obnovy,” povedal ďalej.
“Spojené štáty sú na tom lepšie, ak je (vo svete) menej konfliktov a nie viac… Chceme harmóniu, stabilitu a nie vojnu a konflikty,” dodal.