Žiada preto ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa minister školstva spolu s ministerkou spravodlivosti dohodnú a nastavili systém tak, aby každý kto získal titul nezákonne, oň prišiel.
„Nech prehodnotíme všetkých študentov, trebárs odvtedy, odkedy Boris Kollár získal titul… A ktokoľvek, kto cez to neprejde, zoberieme mu titul. Vtedy to bude, že sme si pred zákonom rovní. Keď z toho preverenia vyjde, že len jediný Kollár zlyhal, tak Kollár pôjde z hrušky dole a nebude mať titul, ale zároveň hovoríme, že keď na základe preverenia vyjde, že 358 242 ľudí na Slovensku stratí titul, tak budeme rešpektovať aj takéto rozhodnutie… Možno polovička z vás, ktorí ste za tými kamerami nebude mať titul. My hovoríme, padni komu padni. Stojí to za to, aby sme počkali na to tri mesiace,“ podotkol premiér na tlačovej konferencii.
Tento nápad okamžite vystrašil nejedného novinára, či politika, ktorí kauzu s diplomovkami rozpútali. Ono totiž pri kontrole ich prác, môže vyjsť najavo, že sú na tom podstatne horšie ako Kollár. V prípade novinárky Tódovej, na to už minulý rok počas kauzy Dankovej diplomovky poukázal poslanec Blaha. Ten si pozrel Tódovej diplomovku a to, čo v nej našiel, ho údajne úplne odrovnalo. Oponentkou Tódovej diplomovky bola pani Zuzana Wienk z mimovládnej organizácie Aliancia fair play, ktorá v tom čase nemala titul PhD, a tak nemala právo robiť oponentku Tódovej práce, čiže išlo o podvod.
Blaha ďalej odhalil, že v práci Moniky Tódovej nie je použitá žiadna relevantná vedecká metóda, žiadna komparácia, žiadna analýza, žiaden prieskum. Absolútne nič.
Už dávnejšie sa hovorilo o záverečnej práci predsedu SaS Richarda Sulíka. V diplomovej práci je štandardom minimálne 50 zdrojov, no Sulík sa netají tým, že vo svojej diplomovke použil len štyri knižné zdroje.
Zástancom „morálnych princípov“ je samozrejme aj strana Andreja Kisku. Jej predseda však svoju prácu „morálne“ utajil. „Stratila sa rovnako ako Kiskova prihláška do Komunistickej strany Československa,“ okomentoval situáciu poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.
Ku kritike sa pridal aj bývalý sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý pripomenul aj doktorát Šefčoviča, nostrifikovaný z moskovskej univerzity v čase, keď už platil nový zákon, ktorý to už neumožňoval, či Radičovej profesúru získanú za brožúrky pre MMF. Harabin tiež zabŕdol do podvodného zápisu do komory advokátov zo strany Lipšica a Čaputovej.
Nečudo, že proti Matovičovmu zámeru sa hneď ozvali nesúhlasne hlasy. Predseda novej strany Hlas Peter Pellegrini vyhlásil, že ak bude mať celá vládna koalícia politický postoj, že chce preverovať tituly všetkých vysokoškolsky vzdelaných ľudí, poslanci Národnej rady sú pripravení podpísať sa pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s návrhom na odvolanie Borisa Kollára z postu predsedu NR SR.
Absolventka katedry rodových štúdií Sorosovej univerzity z denníka SME už upozorňuje, že to bude obrovské a bude to bolieť.
„Celé sa to odvíja od predpokladu, že táto krajina si predsa želala, aby zákon platil pre všetkých. Premiér preto odvážne navrhuje, aby sme tento augiášov chliev, ktorý presakuje aj do vysokého školstva, vyčistili razom. Nedočkavým hneď aj ukazuje ako: hoďme do spätnej kontroly všetky diplomovky.“
Na záver dodáva, že keď vám škorce žerú úrodu, netreba ich všetkých vystrieľať. „Stačí jedného picnúť a zavesiť na strom. A ten sa volá Boris.“
Podľa ďalšieho redaktora SME, hanba a hnus ktorý predvádza hnutie OĽaNO a Sme rodina v kauze diplomovka, začína presahovať aj rigoróznu obhajobu Andreja Danka a ficovské urážanie študentov Sorosom po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Ivan Blaho