NAŽIVO

Podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana je škoda, akým spôsobom slovenská polícia informovala o spoločnom zásahu s českými a ukrajinskými kolegami v Dnipre. Podotkol, že česká strana o tom ešte informovať nechcela, lebo sa najskôr chcela dohodnúť na spoločnej komunikácii s ostatnými. Podotkol, že pri medzinárodnej spolupráci na takejto úrovni to býva zvykom

Včera 20:26

Sudcovia Medzinárodného trestného súdu odmietli žiadosť Izraela o stiahnutie zatykačov na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Obaja sú podozriví z vojnových zločinov, ktorých sa údajne dopustili počas vojny v Pásme Gazy.

Včera 20:04

„Vidiecka Európa prehrá“: maďarský premiér Orbán kritizoval iniciatívu Európskej komisie prepísať perspektívny rozpočet EÚ a vyčleniť v ňom 100 miliárd eur pre Ukrajinu.

„Šokujúci únik nových informácií o rozpočte EÚ odhaľuje nebezpečnú avantúru: Ukrajina dostane značné finančné prostriedky, zatiaľ čo európski poľnohospodári budú v nevýhode. Tento plán riskuje, že opustí vidiecke oblasti Európy a ohrozí rodiny na celom kontinente. Brusel nesmie opustiť európskych poľnohospodárov kvôli financovaniu Ukrajiny,“ napísal Orbán na X.

Medzitým predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová tento plán oficiálne potvrdila.

Včera 20:00

Japonsko počas prvých šiestich mesiacov tohto roka navštívil rekordný počet turistov. Podľa oficiálnych údajov pricestovalo do krajiny až 21,5 milióna ľudí, čo predstavuje 21-percentný medziročný nárast.

Včera 19:41

Zhromaždenie bangladéšskej študentskej Národnej občianskej strany v meste Gopálgandž na juhu krajiny sprevádzalo násilie a podľa miestnych médií si vyžiadalo najmenej štyri obete. Ďalších deväť osôb údajne utrpelo zranenia.

Včera 19:25

Poľsko definitívne odvolalo svojho veľvyslanca z Maďarska, čím sa aj oficiálne devalvovala úroveň bilaterálnych diplomatických vzťahov. Oznámil to na Facebooku štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie Levente Magyar.

Včera 19:17

Izrael spustil celoštátnu kampaň, v ktorej vyzýva svojich občanov, aby napriek lákavej finančnej odmene odolali špionáži pre Irán. Zároveň varoval, že dôsledky tohto kroku oveľa viac prevažujú akúkoľvek prípadnú peňažnú odmenu.

Včera 19:03

Ultraortodoxná strana Združenie Sefardov verných Tóre oznámila odchod z izraelskej vládnej koalície premiéra Benjamina Netanjahua. Tá tak bude mať v parlamente menšinu poslancov.

Včera 18:39

Holandská spoločnosť ASML, najväčší svetový dodávateľ zariadení na výrobu počítačových čipov, varoval, že v roku 2026 nemusí dosiahnuť rast tržieb. Čaká pritom na objasnenie potenciálneho vplyvu ciel v USA.

Včera 18:20

Strany konfliktu v provincii Suwajdá uzatvorili nové prímerie, informovala štátna tlačová agentúra SANA s odvolaním na svoj zdroj. Región sužujú násilnosti, keď vypukli boje medzi drúzskymi milíciami a beduínskymi klanmi. Ozbrojené zrážky si doteraz vyžiadali už 300 životov.

Včera 18:12

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ sa na zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S novými sankciami naďalej nesúhlasí Slovensko. 

Včera 18:11

Britskú kráľovnú Kamilu pre jej „vysokú úctu“ medzi námorníkmi vymenujú za viceadmirálku Kráľovského námorníctva, vyhlásil jeho veliteľ generál Gwyn Jenkins.

Včera 18:10

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová potvrdila, že návrh budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ je rozpočet pre novú éru, ktorá zodpovedá ambíciám Európy, rieši európske výzvy a posilňuje nezávislosť Európy. 

Včera 17:58

Spojené štáty Arménsku ponúkli, že prevezmú správu nad koridorom, ktorý by cez arménske územie mohol v budúcnosti prepojiť Azerbajdžan s jeho exklávou Nachičevan, oznámil arménsky premiér Nikol Pašinjan.

Včera 17:57

Spojené štáty sú „veľmi znepokojené“ izraelskými náletmi na budovu sýrskeho vojenského veliteľstva, ale sú v kontakte s vládami oboch krajín. Uviedol to americký minister zahraničných Marco Rubio.

Včera 17:57

Ministri financií Francúzska a Nemecka vyzvali Spojené štáty na „seriózne a cielené“ rokovania, ktoré by priniesli spravodlivú dohodu o obchode s Európskou úniou. 

Včera 17:30

V deň, keď Európska komisia naplánovala predstaviť verejnosti návrh dlhodobého rozpočtu Európskej únie na roky 2028 – 2034, do Bruselu pred sídla euroinštitúcií prišli opätovne protestovať európski farmári z viacerých členských krajín. Slovenskú delegáciu viedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Včera 17:29

Ak Slovensko nebude odoberať ruský plyn, tak od roku 2028 bude mať trojnásobné ceny energií. Uviedol to na sociálnej sieti v súvislosti s odberom ruských surovín podpredseda Národnej rady SR a šéf koaličnej SNS Andrej Danko.

Včera 17:28

Španielskej polícií sa po niekoľkých nociach násilných nepokojov zameraných proti migrantom už do značnej miery podarilo obnoviť poriadok v meste Torre-Pacheco na juhovýchode krajiny. 

Včera 17:27

Na poľsko-bieloruskej hranici došlo v blízkosti obce Czeremcha k útoku na poľských pohraničníkov a vojakov. Incident sa odohral po 22.00 h, keď osoby z druhej strany hraničnej bariéry zaútočili na hliadkujúcich príslušníkov kameňmi a zápalným kokteilom. Fľaša s horľavou látkou dopadla na cestu a explodovala v blízkosti hliadky.

Včera 17:26

Palestínske militantné hnutie Hamas obvinilo Izrael, že si chce zachovať vojenskú kontrolu nad Pásmom Gazy, a poprelo tvrdenia izraelských médií o postupe v otázke rozhovorov o prímerí. 

Včera 17:26

Maďarská vláda iniciovala v Európskej únii zaradenie troch ukrajinských vojenských veliteľov dohliadajúcich na nútené odvody brancov na sankčný zoznam. Urobila tak po tom, čo sa nedávno obeťou tejto násilnej praktiky stal príslušník maďarskej menšiny v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti.

Včera 17:25

Orgány EÚ zamerané na boj proti trestnej činnosti Europol a Eurojust podnikli koordinovanú medzinárodnú operáciu s cieľom rozbiť proruskú hackerskú skupinu známu ako NoName057(16). Podozrivá je z tisícov kybernetických útokov namierených proti Ukrajine a jej spojencom.

Včera 17:24

Švédsky súd poslal za mreže štyroch mužov vo veku 19 až 22 rokov za minuloročnú vraždu rapera Karara Ramadana, známeho pod pseudonymom C.Gambino. Hudobníka mesiac pred jeho smrťou vyhlásili za hiphopového umelca roka.

Včera 16:37

Izraelská armáda podnikla ďalšie vzdušné údery v Sýrii, kde prebiehajú nepokoje v provincii Suwajdá. Na upokojenie situácie v oblasti už vyzvali Európska únia a Francúzsko a pokračujúce izraelské útoky kritizovalo Turecko.

Včera 16:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Stane sa Arktída bojiskom štátov NATO a Ruska s Čínou? Český geológ a politológ o vede a geopolitike na severe

Ministerstvo zahraničných vecí ČR do septembra pripraví podklady pre štatút pozorovateľa v Arktickej rade. Okrem vedeckých záujmov sleduje Česká republika aj posilnenie svojho medzinárodného postavenia v rámci EÚ a NATO. O význame tohto diskutoval redaktor Sputnika s vedúcim českého výskumného Inštitútu Julia Payer Richardom Pokorným a ruským odborníkom na Arktídu Olegom Alexandrovom

❚❚
.

Arktída je pre českých vedcov dávno známym teritóriom: výskum sa viedol už v 50. rokoch minulého storočia. Na zavedenú tradíciu nadväzovali odborníci z Juhočeskej univerzity, ktorí pôsobili na Nórskom spravovaných Špicbergoch od roku 2007, a od roku 2014 pracujú vo vlastnej výskumnej stanici. Skúmajú rastliny a živočíchy málo prístupné arktickej oblastí.

Do výskumu polárnych teritórií je zapojených aj mnoho inštitúcií, medzi ktorými sú Masarykova univerzita, Česká geologická služba, Botanický a Geologický ústav AV ČR, Biologické centrum AV ČR, rovnako ako relatívne mladý Inštitút Julia Payer.

Arktická rada

Stručne k medzivládnej Arktickej rade. Súčasne združuje osem štátov s územím v arktickej oblasti. Okrem výskumu možnej ťažby prírodných zdrojov sa tento orgán venuje otázkam trvalo udržateľného rozvoja, zmeny klímy a sociokulturnému vývoju domorodcov Arktídy.

.

Rada pozostáva z piatich stálych organizácií zastupujúcich miestne severské národy, šiestich pracovných skupín monitorujúcich činnosť členov rady a dvanástich nearktických zástupcov štátov-pozorovateľov. Predsedníctvo sa v rade strieda medzi ôsmimi štátmi-zakladateľmi, a to každé dva roky. Súčasnú hlavou rady je Island a v roku 2021 ho vystrieda Rusko.

 

Česi v Arktickej rade

Sputnik sa obrátil na vedúceho vedeckého Inštitútu Julia von Payer pre výskum Arktídy a Subarktiíy, Ing. Richarda Pokorného, ​​Ph.D., DiS, aby okomentoval nové ciele pre Česko v oblasti vedy a prieskumu po získaní štatútu pozorovateľa. Pokorný je zároveň vedúcim Katedry životného prostredia na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

“Arktická rada nie je primárne vedecko-výskumnou organizáciou. Neoddeliteľnou náplňou jej záujmu je však udržateľný rozvoj a ochrana životného prostredia a práve tu vidím veľký potenciál pre našich vedcov a univerzity (či už ide o Centrum polárnej ekológie JČU v Českých Budějoviciach, polárnikov z Masarykovej univerzity v Brne, či kolegov z nášho Inštitútu Julia v. Payer na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem),” uviedol vedec (Toto stanovisko a ďalšie postoje v článku sú osobným názorom Richarda Pokorného a nevyjadrujú oficiálne stanovisko UJEP, pozn. red.).

Pokorný tiež poznamenal, že riešenie klimatických zmien je veľmi závažná a dôležitá problematika, ku ktorej má Česká republika celkom iste čo povedať. V získaní štatútu pozorovateľa vidí predovšetkým možnosť sa bezprostredne podieľať na vývoji arktickej oblasti a podmienok života miestneho obyvateľstva.

.

Vedúci výskumného inštitútu okomentoval chystaný podnet pre českú účasť týmito slovami: “Medzi pozorovateľov Arktickej rady sa radí rad geopoliticky vplyvných štátov, ako napríklad Francúzsko, Japonsko, či Veľká Británia, v úlohe pozorovateľa vystupuje aj Európska únia. Domnievam sa, že by pre Českú republiku bola česť stáť po ich boku a mať možnosť podieľať sa na hospodárskom a sociálno-ekonomickom vývoji severných oblastí našej zemegule. To, že v Arktíde pôsobia naši vedci a majú tu aj trvalú základňu, podľa môjho názoru šance ČR na úspechy zvyšuje – otázkou ale je, či to bude stačiť. “

Nielen kuloárna diplomacia

Význam statusu pozorovateľa pre Česko Sputniku okomentoval Oleg Aleksandrov, docent katedry medzinárodných vzťahov a ruskej zahraničnej politiky MGIMO (Moskovskej štátnej univerzity zahraničných vzťahov). Podľa jeho názoru v tejto veci ide predovšetkým o užšiu vedeckú spoluprácu.

“Myslím si, že dôvod, aby sa Česká republika stala pozorovateľom, je samozrejme predovšetkým vedecký. Mnohé krajiny otvárajú vlastné stanice v rôznych častiach tohto severného regiónu a vykonávajú výskum, ktorý v zásade umožňuje sedem súčasných právnych noriem a nevznikajú tu žiadne problémy a otázky,” uviedol ruský odborník.

K ďalšiemu prínosu štatútu pozorovateľa pre ČR bude podľa Aleksandrova možnosť diskutovať o mnohých otázkach v kuloároch Arktickej rady, a sledovať, ako sú tieto otázky prerokovávané a ako sa riešia v rámci zasadania.

“Všetka skutočná diplomacia sa odohráva hlavne v tzv. kuloároch, nie na fórach, v organizáciách atď. To znamená v neformálnych stretnutiach, rozhovoroch, diskusiách,” mieni Aleksandrov.

.

Okrem toho má účasť Českej republiky v rade i nadnárodný ráz, a to z hľadiska počtu priaznivcov politiky Spojených štátov: “Z hľadiska konsolidácie krajín blízkych Spojeným štátom a Západu ide o možnosť takejto numerickej prevahy, dominancie. Myslím si, že agendu Washingtonu, ktorú ste tu spomenuli, možno vysvetliť presne túžbou zvýšiť počet štátov, ktoré bezpodmienečne stoja na strane Spojených štátov a sú pripravené podporiť ich pohľad a pomocou kolektívnej váhy ho presadzovať. “

K prínosu štatútu pozorovateľa v Arktickej rade sa vyjadrila aj Mariana Wernerová z tlačového oddelenia ministerstva zahraničia. Wernerová uviedla, že by k prínosom patrilo posilnenie medzinárodného profilu Českej republiky ako krajiny aktívne prispievajúcej k riešeniu globálnych problémov, vrátane klimatických zmien a podporenie bilaterálnych vzťahov so všetkými arktickými krajinami, z ktorých veľkú časť tvoria členské krajiny EÚ či NATO.

Sputnik sa opýtal Richarda Pokorného, ​​či možno jej slová považovať za akýsi signál rastúceho napätia vo vzťahoch medzi RF / EÚ a NATO. K tomu Pokorný poznamenal: “Ohľadom onoho” súperenia “- som vedec, preto príliš nechápem politické hašterenie a ukazovanie, kto má lepšie pávie perie. Ako Rusko, tak EÚ a NATO musia pochopiť, že krajinu pod našimi nohami máme len jednu.

 

Náročné vzťahy s Ruskom neovplyvnia žiadosť Česka

V už citovanom článku Denníka N sa autorka okrem iného domnieva, že súčasné napätie vo vzťahoch Českej republiky a Ruska môže nepriaznivo ovplyvniť českú žiadosť o štatút pozorovateľa. Tu je nutné podotknúť, že rozhodnúť má každý z ôsmich členov Arktickej rady. Ak ČR podá svoju prihlášku v tomto roku, rozhodovať o jej prijatí sa bude v máji budúceho roka.

Podľa Olega Aleksandrova Rusko nemá žiadny pádny dôvod Českej republike zamedziť v jej zámere, a to predovšetkým z dôvodu zamerania tejto medzivládnej organizácie.

“Od samého začiatku založenia tejto inštitúcie bolo rozhodnuté, že sa nebude zaoberať vojensko-politickými otázkami. To znamená, že sa jedná rýdzo o vedecké a poradné fórum, ktoré rieši iba otázky bezpečnosti plavby, životného prostredia, environmentálneho manažmentu, ktorý je v zásade pre mnoho štátov dôležitý, ale priamo nevedie k vojenskému scenáru. Rusko teda nejako nemá dôvod blokovať zámer Českej republiky byť pozorovateľom,” povedal docent.

Viac negatívnych príbehov zafarbených politikou Aleksandrov nepripomína, aj keď krok českého magistrátu voči pamätníku maršala Koneva považuje za nevhodný: “Nepamätám si precedens, aby Rusko týmto spôsobom vysporiadalo skóre a riešilo politické nedorozumenia na akejkoľvek inej úrovni. V Arktíde nemajú ani Rusko, ani Česká republika žiadne problémy. Pokiaľ ide o demoláciu pamätníka Koneva, jednoznačne to hodnotím ako negatívne gesto. Nemyslím si ale, že to ovplyvní konkrétne rozhodnutia,” domnieva sa expert na geopolitiku.

 

Keď sa veda okorení politikou

Pripomeňme, že Arktická rada vznikla istú dobu po ukončení studenej vojny. Formálne bola zmluva o jej zriadení podpísaná v Kanade v roku 1996. Dve štúdie o význame arktického regiónu pre Českú republiku a EÚ boli vypracované v roku 2010.

.

Aktuálny pohľad na strategický význam Arktídy pre Česko z hľadiska geopolitiky, bezpečnosti a výskumu pripravili pred tromi rokmi Barbora Padrtová a Zuzana Trávníčková na žiadosť Ministerstva zahraničných vecí ČR.

V závere štúdie sa, okrem šiestich odporúčaní pre vývoj vedeckovýskumnej spolupráce a bilaterálnych vzťahov v regióne, nutnosti vytvorenia Arktickej politiky ČR, uvádza, že “je zapojenie do medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti dôležitým faktorom pozitívne ovplyvňujúcim národnú bezpečnosť a medzinárodné postavenie ČR, a to najmä v rámci štruktúr EÚ a NATO “.

Autorky dopĺňajú, že sa v Arktíde stretávajú záujmy svetových mocností (vrátane českých spojencov v Aliancii), ktoré majú priamy a nepriamy vplyv na bezpečnosť v Európe a v ČR.

V roku 2018 Mary Thompson-Jones, bývalá pracovníčka amerického MZV a teraz pedagogička, nadväzovala na predchádzajúci výskum Padrtovej a Trávníčkovej. Vo svojom príspevku pre 10. konferenciu Českej zahraničnej politiky podporila odporúčania pre zriadenie štatútu pozorovateľa ČR v Arktickej rade a poradila, aby sa český štát “spojil s ďalšími členskými štátmi NATO na Krajnom severe a v Arktíde”, aby čelil ruskej agresii a našiel mimo morského umiestnenia s pozemnými alebo vzdušnými silami “.

Na tento účel by mala Česká republika viac investovať do obrany a rozšíriť vedeckú prítomnosť vo Svalbarde. (Práve do spomínanej lokality povedie Barbora Padrtová, pôsobiaca na Katedre medzinárodných vzťahov a európskych štúdií Masarykovej univerzity a v International Arctic Science Committee (IASC), ktorý je jedným z orgánov Arktickej rady združujúcej štáty vykonávajúce výskum v Arktíde, expedícii, ktorá má zistiť vplyv razantných klimatických zmien na geopolitický, právne a bezpečnostný vývoj Arktídy. Štart expedície sa zatiaľ posúva kvôli epidémii koronavírusu – pozn. red. )

.

Okrem priorít zameraných na obmedzenie nepriaznivých vplyvov zmeny klímy je všeobecným záujmom ČR podľa autoriek udržiavanie Arktídy ako zóny mieru a medzinárodnej spolupráce, riešenie konfliktov pomocou noriem medzinárodného práva. Je pozoruhodné, že sa v súčasnosti v českých médiách takmer a čím ďalej tým častejšie upína k významu Arktídy ako ďalšej arény súperenia svetových mocnosti.

Niekoľko publikácií sústavne uvádza, že vinníkom ochladenia vzťahov v Arktickej rade je Rusko. Najmä v roku 2018 Padrtová pre denník Ihned  povedala, že v posledných rokoch politické vzťahy na severe ochladli a blížia sa, podľa nej, stavu za studenej vojny, a to kvôli údajnej ruskej anexii Krymu, ktorú odsúdili štáty Arktickej rady a NATO.

“Môže za to hlavne ruská invázia na Krym, ktorú ostatné pobrežné štáty Arktídy, členovia NATO, odsúdili. Od tej doby sa odmietajú zúčastňovať na spoločných vojenských cvičeniach s Ruskom,” povedala politologička.

V rovnakom článku Padrtová poukazuje na bezprostredný záujem Ruska o účasť Číny v medzivládnej organizácii. Podľa jej slov “Rusko berie ekonomické sankcie do určitej miery ako výhovorku na to, aby mohlo ďalej rozvíjať spoluprácu s nearktickými krajinami, ako je napríklad Čína”.

V článku na serveri Natoaktual.cz sa hovorí o snahe Ruska uplatniť svoje územné nároky na území: “Ak bude Rusko neoprávnene dominovať tomuto regiónu, nevyhnutne to bude nielen ekonomický problém spojený s dodávkami energie v ďalekej budúcnosti, ale aj problém bezpečnostný,” tvrdí bezpečnostný expert Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálneho štábu Armády ČR.

.

Článok Fakulty sociálnych štúdií Mendelovej univerzity v Brne zmieňuje budúci výskum Padrtovej, ktorá počas nasledujúcich rokov plánuje pripraviť prieskum o vplyve klimatických zmien na vzhľad armádneho zbrojenia: útočné či obranné zbrane, a tiež na to, ako zvyšujú svoje rozpočty na zbrane. Bude sa skúmať aj konfliktný potenciál arktického regiónu vzhľadom k objaveniu ložísk plynu a ropy.

 

Znovu zlé Rusko a Čína

Na nutnosť tesne sledovať aktivity “agresívneho Ruska” a snahy Číny o posilnenie svojej prítomnosťou v tomto regióne upozornil americký minister zahraničia Mike Pompeo na stretnutí Arktickej rady vo fínskom Rovaniemi v minulom roku. Podľa politológa Alexandrova je pohľad šéfa americkej diplomacie trochu jednostranný.

Mike Pompeo
Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

“Vo svojich prejavoch o arktickej oblasti Pompeo vytvára veľmi zjednodušený obraz, v ktorom je nutné sa postaviť proti údajne agresívnej politike Ruska a Číny v Arktíde. To znamená, že podľa jeho predstáv ide o dvoch úplne zjavných odporcov: Rusko ako štát, ktorý tu rozvíja svoju ekonomickú a vojenskú prítomnosť a Severomorskú cestu, a Čína, ktorá tiež stavia svoje ďalekosiahle plány v Arktíde. “

Z pohľadu Aleksandrova nie je prítomnosť Číny v Arktíde zďaleka náhodná. Ázijská krajina podľa neho prirodzene rozvíja svoj ekonomický potenciál, zaujíma sa o vývoj svojich dopravných ciest, pričom najznámejšie sú Nová hodvábna cesta, v ktorej môže vzniknúť arktický koridor.

Na bezprostredný záujem Ruska o účasť Číny v medzivládnej organizácii upozornila pred dvoma rokmi Barbora Padrtová v rozhovore pre Hospodárske noviny. Podľa jej slov “Rusko berie ekonomické sankcie do určitej miery ako výhovorku na to, aby mohlo ďalej rozvíjať spoluprácu s nearktickými krajinami, ako je napríklad Čína.”

Padrtová podotkla, že Rusko predalo Číne licenciu na výskum a ťažbu v mori pri severných brehoch. Pritom ČĽR má štatút pozorovateľského štátu od roku 2013.

.

Sputnik sa opýtal Olega Aleksandrova, či je pre Rusko účasť Číny v Arktickej rade istou prioritou. Podľa politológa je úplne zrejmé, že v rade otázok týkajúcich sa environmentálneho manažmentu v Arktíde, ochrany životného prostredia a rozvoja námornej komunikácie majú Rusko aj Čína zhodné body, ale sú aj otázky, ktoré ich značne rozdeľujú. Jednou z nich je využitie arktických transportných ciest. V tomto sa pohľad Číny značne blíži Spojeným štátom.

“Američania presadzujú slobodu plavby. To znamená, že spochybňujú právo Ruska jednoducho chrániť zvrchované práva na vody Severnej morskej cesty. Čína zastáva podobné stanovisko, ktoré tiež znamená právo všetkých štátov bez výnimky a na rovnakom základe využívať celú námornú komunikáciu,” prezradil odborník.

Taktiež podľa neho Arktída láka Čínu príležitosťami pre vedecký výskum a nadobudnutie legálnych možností pre ťažbu energetických zdrojov.

 

Prírodné zdroje

K súčasnému stavu vedeckej spolupráce a naliehavosti ťažby z postupne topiaceho šelfu Severného ľadového oceánu predniesol Richard Pokorný nasledovné slová: “Pretože som geológ, oproti rade mojich kolegov rešpektujem, že je ťažba nerastných surovín nevyhnutnosťou, bez ktorej sa ľudská spoločnosť nezaobíde. Pri topení ľadovcov sa otvára možnému využitiu viacerých ložísk – ako v šelfe, tak na súši. Ak opomeniem ekologické aspekty ťažby, apelujem predovšetkým na dodržiavanie územných nárokov.”

Dodal tiež, že nie je možné, aby sa v národných vodách preháňali ponorky cudzích mocností, a nesúhlasí s budovaním vojenských základní, ježiacich sa so zbraňami ukrytými pod zásterkou tvrdenia “keby nás niekto ohrozoval”.

Ťažbu energetických zdrojov Oleg Alexandrov označil za vzdialenú budúcnosť, keď tento druh ekonomickej aktivity bude možný a ziskový. Teraz je podľa neho implementácia mnohých arktických projektov podmienená súčasnou konjunktúrou, cenami ropy, ktoré sú pomerne nízke, a tento zámer zatiaľ nie je ziskový.

.

“Je to plán do veľmi vzdialenej budúcnosti. Na jednej strane je to otázka cien energií a na strane druhej aj technologických možností ťažby energetických zdrojov v nových podmienkach, tj. z pobrežných platforiem a na otvorenom mori. Tieto technológie sa zatiaľ vyvíjajú. Niektoré štáty ich majú, ale zatiaľ sú stále veľmi opatrné v predpovediach, kedy bude možné aktívne ťažiť energetické zdroje,” povedal ruský politológ.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.

EÚ opäť neprijala 18. balík sankcií proti Rusku, SR ho naďalej vetuje

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ sa na stredajšom zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S…

16. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dotácie FPU 2025: 200 000 pre progresívnu Cvernovku? Machala, to fakt?

Po voľbách v roku 2023 mnohí očakávali jasný reštart kultúrnej politiky. Koniec grantového klondajku pre progresívnych aktivistov, zastavenie podpory LGBTI…

17. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Lži nás všetkých zničia“, tvrdí ukrajinský Deep State

Deep State tvrdí, že velitelia ukrajinských ozbrojených síl podávajú nepravdivé informácie o situácii v okolí Dnepropetrovskej oblasti, kde Rusi aktívne…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico navrhované garancie k zastaveniu dodávok ruského plynu nateraz odmietol

Premiér Robert Fico odmietol garancie, ktoré mu ponúkla v liste predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, týkajúce sa úplného…

16. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šéf českej tajnej služby to podľa europoslanca dáva „na úplného klauna”

Málokedy v dejinách možno vidieť tak brutálne spolitizovanie bezpečnostnej zložky, že totálne kapituluje na svoju zákonnom stanovenú úlohu, ale Michal…

16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kauza akcia na Ukrajine. Eštok reaguje

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok odmieta „dehonestovanie práce slovenskej polície“. Minister to uviedol na sociálnej sieti v súvislosti s…

16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prudké zhoršenie situácie v Sýrii. Izraelská armáda zasiahla generálny štáb sýrskej armády

Vojská novej hlavy štátu al-Džauláního sa snažia zlikvidovať autonómiu drúzov na juhu krajiny, čo prerastá do priameho konfliktu medzi Izraelom…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Stanovisko poslancov k protiruským sankciám nie je podľa ústavného právnika pre vládu záväzné

Stanovisko opozičných poslancov parlamentu, ktorí chceli zaviazať vládu, aby hlasovala za 18. sankčný balíček voči Rusku, nie je podľa ústavného…

16. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Sťažnosť proti rozhodnutiu Úradu inšpekčnej služby v prípade smrti Milana Lučanského prokurátor zamietol

Prokurátor zamietol sťažnosť voči odmietnutiu trestného oznámenia Úradom inšpekčnej služby týkajúceho sa policajného exprezidenta Milana Lučanského. Trestné oznámenie podal splnomocnený…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Hračka, ktorá je hitom po celom svete. „Labubu je nástrojom v rukách diabla“

Gréckokatolícka farnosť z mesta Terebovľa v Ternópile vyzýva rodičov, aby nekupovali deťom populárnu hračku Labubu, pretože to „nie je len…

16. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nad Reyndersom sa zmráka. Jeho kauza naberá na obrátkach

Nad bývalým eurokomisárom pre právny štát Didierom Reyndersom sa po nových policajných raziách zaťahujú mračná. Zdá sa, že najväčší korupčný…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Predjedlo občianskej vojny

Na sociálnej sieti bol zverejnený článok ruskej autorky Viktorie Nikiforovej, ktorý vám prinášame v preklade

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Žena utopenie malého synčeka predstierala, polícia ju už obvinila z vraždy

Tridsaťjedenročnej matke dieťaťa, ktoré malo zomrieť 14. júla pri Liptovskej Mare, po dôkladnom vyšetrovaní vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Medzinárodný zásah na Ukrajine: Slovenská polícia v spolupráci zadržala muža pre bombové hrozby, ktoré ochromili tisíce škôl

Mesto Dnipro na Ukrajine sa dnes ráno stalo dejiskom rozsiahleho policajného zásahu, na ktorom sa podieľajú bezpečnostné zložky Slovenska, Česka…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Policajti v Petržalke vyšetrujú hromadnú bitku na Draždiaku

Policajti v bratislavskej Petržalke vyšetrujú okolnosti hromadnej bitky na Draždiaku. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, v rámci…

16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Kŕmia ho lžami: Kyjev poskytuje Trumpovi nesprávne informácie o dianí na fronte

Západné krajiny nechcú uznať pravdu o konflikte na Ukrajine, tvrdí politológ Rasmussen

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Už v sobotu sa v Bratislave postavia ľudia za najdôležitejšie hodnoty. Chromík pre HS: Najlepšie, čo môžeme svojim deťom dať, je mama a otec na stálo

V sobotu 19. 7. sa bude v Bratislave konať už 13. ročník Národného pochodu Hrdí na rodinu. Akýmsi centrom celej…

16. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj mení vládu, novou premiérkou bude Svyrydenková, Umerov smeruje na post veľvyslanca v USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil zásadnú rekonštrukciu vlády. Novou premiérkou sa stane doterajšia ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, ktorá si získala…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Arogancia progresívnej moci. Všetkým sa smejú do očí

Sledujúc ako si Európska komisia na čele s von der Leyenovou  ide ďalej svoju pesničku a politiku, akoby sa minulý…

16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruská hra: Jednoduché zostrelenie rakiet vyrobených v USA

Donald Trump môže dovoliť Ukrajine zasiahnuť do hĺbky Ruska ďalšími raketami ATACMS. Je to ďalší „game changer“?

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nepohodlní Slováci sú preňho zbytočné existencie

Bývalý administrátor policajných sociálnych sietí David Púchovský znovu šíri nenávisť…

16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského schéma. Prečo bol jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave odovzdaný Američanom?

Správa, že jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave bol odovzdaný Američanom, nebola na pozadí väčších udalostí príliš nápadná

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Chce reprezentovať, no Česi ho nechcú a odmietajú. Jaškin naďalej obhajuje pôsobenie v KHL

Dmitrij Jaškin je najruskejší hráč v histórii českého hokeja. Takto sa začína článok s rozhovorom na portáli championat.com

16. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koniec súkromnej digitálnej korešpondencie: EÚ chce zaviesť Chat Control

Európska únia chce zaviesť novú legislatívu, tzv. „Chat Control“. Ide o nástroj, ktorý sa má týkať boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

„Slniečkári dostali po hube,“ pochválil sa europoslanec. Konzervatívcom a vlastencom sa podarilo prevziať prípravu imigračných zákonov

Konzervatívnym a vlasteneckým frakciám sa v Európskom parlamente podarila obrovská vec – prebrali prípravu dôležitých imigračných zákonov.  Informoval o tom europoslanec Milan Uhrík

16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Týmto ľuďom sa v priebehu pár minút zmenil deň na nočnú moru

Mal si niekedy pocit, že tvoj deň sa zmenil na nočnú moru? Určite tieto pocity poznáš aj ty. Deje sa…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Tulsi Gabbardová vysvetľuje, prečo je boj proti „Deep State“ pomalý

Riaditeľka americkej Národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbardová sa vyjadrila ku kontroverznému rozhodnutiu Trumpovej administratívy nezverejniť „Epsteinove spisy“

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zlé znamenie? Prečo najväčší investor BlackRock už nechce investovať na Ukrajine?

Ukrajina, 16. júla 2025 - Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala minulý týždeň v Ríme, sa zmenila nielen na…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana je škoda, akým spôsobom slovenská polícia informovala o spoločnom zásahu s českými a ukrajinskými kolegami v Dnipre. Podotkol, že česká strana o tom ešte informovať nechcela, lebo sa najskôr chcela dohodnúť na spoločnej komunikácii s ostatnými. Podotkol, že pri medzinárodnej spolupráci na takejto úrovni to býva zvykom

Včera 20:26

Sudcovia Medzinárodného trestného súdu odmietli žiadosť Izraela o stiahnutie zatykačov na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Obaja sú podozriví z vojnových zločinov, ktorých sa údajne dopustili počas vojny v Pásme Gazy.

Včera 20:04

„Vidiecka Európa prehrá“: maďarský premiér Orbán kritizoval iniciatívu Európskej komisie prepísať perspektívny rozpočet EÚ a vyčleniť v ňom 100 miliárd eur pre Ukrajinu.

„Šokujúci únik nových informácií o rozpočte EÚ odhaľuje nebezpečnú avantúru: Ukrajina dostane značné finančné prostriedky, zatiaľ čo európski poľnohospodári budú v nevýhode. Tento plán riskuje, že opustí vidiecke oblasti Európy a ohrozí rodiny na celom kontinente. Brusel nesmie opustiť európskych poľnohospodárov kvôli financovaniu Ukrajiny,“ napísal Orbán na X.

Medzitým predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová tento plán oficiálne potvrdila.

Včera 20:00

Japonsko počas prvých šiestich mesiacov tohto roka navštívil rekordný počet turistov. Podľa oficiálnych údajov pricestovalo do krajiny až 21,5 milióna ľudí, čo predstavuje 21-percentný medziročný nárast.

Včera 19:41

Zhromaždenie bangladéšskej študentskej Národnej občianskej strany v meste Gopálgandž na juhu krajiny sprevádzalo násilie a podľa miestnych médií si vyžiadalo najmenej štyri obete. Ďalších deväť osôb údajne utrpelo zranenia.

Včera 19:25

.

Gang dva roky unášal batoľatá, tie potom predával v Singapure záujemcom o adopciu

Pri vyšetrovaní prípadu únosu dieťaťa odhalila regionálna polícia v indonézskej provincii Západná Jáva zločineckú skupinu obchodujúcu s deťmi. Gang mal pôsobiť medzi…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Utqiagvik: Mesto na Aljaške, ktoré každý rok po dobu 65 dní žije v úplnej tme

Na prvý pohľad sa mesto Utqiagvik môže zdať ako každé iné arktické mesto. Neprekvapujúco chladné a ponuré. Utqiagvik je, mimochodom,…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Kampaň bez propagácie? Tlačová konferencia o očkovaní proti HPV opäť vyvoláva otázky

Vo štvrtok 10. júla zosumarizovalo MZ SR a VŠZP spoločne situáciu – viac ako 14 000 novodiagnostikovaných rakovín môže byť spojených s…

16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Nájdite skrytého jeleňa v tejto džungli do 8 sekúnd!

Optická ilúzia: Nájdite skrytého jeleňa v tejto džungli do 8 sekúnd! Hádanky s optickými ilúziami sú už dlho nástrojom na…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Matka všetkých bitiek v Európskej únii: O čo ide v novom dlhodobom rozpočte?

Európska komisia predstaví svoj návrh budúceho dlhodobého rozpočtu Európskej únie . Tu sa dozviete, prečo je to dôležité, prečo sú…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Najhoršie letecké spoločnosti v Európe: Na vrchole známe mená

16.07.2025 Redakcia Auto trendy . Pri cestovaní po svete očakávame nielen komfortné podmienky a presné spojenia, ale aj pocit bezpečia…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Kľúčová otázka 50 dní. Dá Trump Ukrajine rakety s dlhým doletom?

Trump už niekoľkokrát vyhlásil, že USA nebudú dodávať Ukrajine rakety s dlhým doletom

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov