Skutočná príčina vzniku koronavírusu Covid 19 ukazuje na „mokré trhy“ a konzumné návyky v Číne

Skutočná príčina vzniku koronavírusu Covid 19 ukazuje na „mokré trhy“ a konzumné návyky v Číne

Peking 24. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Americký prezident Donald Trump označil koronavírus za čínsky vírus a naznačil, že takto reagoval aj na čínsku dezinformačnú kampaň, ktorá z vzniku vírusu viní americkú armádu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang v reakcii vyhlásil, že takéto spájanie koronavírusu s Čínou jeho krajinu „stigmatizuje“. Minulý týždeň úradník z čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien vyhlásil, že vírus do Wu-chanu priniesla americká armáda. Následne si Washington predvolal čínskeho veľvyslanca

Mokré trhy

Pri analýze dát o genómovej sekvencii SARS-CoV-2 a príbuzných vírusov sa však nenašiel žiadny dôkaz o tom, že by vírus bol vyrobený v laboratóriu alebo inak skonštruovaný.

Reklama

Aj keď sa Čína tvári, že vírus nemá nič spoločné s ich trhmi a farmami na chov exotických zvierat určených na konzumáciu, v skutočnosti dala zatvoriť všetkých 21 tisíc fariem s týmto chovom. Rovnako ako postupovala pri epidémii vtáčej chrípky, keď zavrela všetky hydinové farmy a zlikvidovala vyše 21 miliónov kusov hydiny.

Vedci už dlhodobo upozorňujú, že po SARS a MERS  je to už siedmy vírus, ktorý preskočil z divých zvierat na človeka. Otázka podľa nich nestojí, či príde ďalší ešte smrteľnejší, ale kedy.

Reklama

Koronavírus nie je zďaleka prvou nákazou, ktorá sa začala šíriť z Číny. Na začiatku všetkého bol aj tentoraz tzv. mokrý trh presýtený krvou zvierat všetkých druhov.

Ako už niekoľkokrát v minulosti aj epidémia koronavírusu Covid-19 začala na čínskom trhovisku so zvieratami. Wu-chanská tržnica Chua-nan pritom bola neslávne známa žalostnou hygienou aj príšernými podmienkami prechovávania zvierat, ktoré sú ideálne pre prenos vírusov na človeka.

Obchodovalo sa tam so všetkými mysliteľnými druhmi – od psov a ošípaných až po korytnačky, bobry, potkany, hady, jašterice, opice, šupinavce či netopiere. Zvieratá boli v klietkach naskladaných jedna na druhú, takže močili a vypúšťali fekálie po sebe. Ešte živé zvieratá boli umiestnené vedľa usmrtených.

Preukázalo sa, že takmer všetci pacienti nakazení koronavírusom mali vzťah k wu-chanskému trhovisku. Vírus je síce netopierieho pôvodu, ale predpokladá sa, že ako medzihostiteľ poslúžilo zviera rodu šupinavcov, ktoré sa na trhovisku tiež predávalo.

 

Reklama
Šupinatce na trhovisku

Začiatok všetkého možno nájsť v sedemdesiatych rokoch, ktoré boli pre Čínu krízové. Niekoľko vĺn hladomoru spôsobilo, že v roku 1978 vláda povolila súkromné ​​poľnohospodárstvo. Veľké štátne podniky stále ovládali produkciu základných potravín, a tak malí poľnohospodári vymýšľali rôzne alternatívne spôsoby zárobku – tým hlavným bolo chytanie a rozmnožovanie zveri, tak ako sa to robí aj v iných ázijských krajinách. “Čokoľvek robíte, aby ste sa zbavili hladu a chudoby, je v poriadku,” znel odkaz komunistickej strany.

V roku 1988 bol vydaný zákon na ochranu divokých zvierat, ktorý však napriek svojmu názvu chránil skôr právo ľudí na to, aby mohli divoké zvieratá spracovávať a chovať. Divoké zvieratá totiž definoval ako prírodný zdroj na užívanie, čím naplno odštartoval nové odvetvia potravinárskeho priemyslu.

Malé farmy sa začali meniť na veľkochovy napríklad s klietkami pre tisíc medveďov na tradičnú čínsku medicínu. Výrazne vzrástol tiež čierny obchod s chránenými zvieratami, ktorá rovnako ako tie z legálnych fariem končili na tržniciach po celej Číne.

Záber z čínskej farmy na medvede, ktorým odoberajú žlč ako surovinu pre čínsku tradičnú medicínu

V roku 2003 prišiel prvý veľký medzinárodný problém, epidémia SARS. Jej pôvod sa podarilo dohľadať v cibetkách predávaných na mokrom trhu v juhočínskom meste Fo-šan. Čínske úrady ho rýchlo zavreli a zakázali veľkochovy s divokými zvieratami.

Lenže biznis s divokými zvieratami už bol príliš rozbehnutý, živil veľké množstvo ľudí a jeho lobisti mali značný vplyv na politikov. Len niekoľko mesiacov po zákaze tak vláda opäť povolila chov 54 druhov divokých zvierat vrátane cibetiek.

Reklama

Tieto chovy a predaj divokých zvierat na konzumáciu obhajuje väčšina Číňanov, ktorí to prezentujú ako tradíciu a súčasť čínskej identity. Nadnesene povedané – zákaz chovu divokých zvierat sa v Číne stal podobne nepriechodný ako v USA regulácia zbraní.

Čínska vláda podnikla v uplynulých rokoch pokusy, ako obchodovanie s divokými zvieratami obmedziť a zaviesť prísnejšie hygienické opatrenia. Kvôli dieram v zákonoch a nečinnosti úradov však bolo bežné ich rôznymi spôsobmi obchádzať. Obchod s divokými zvieratami má podľa Čínskej akadémie pre priemyselný rozvoj hodnotu v prepočte 70 miliárd eur a zamestnáva viac ako milión ľudí.

Až aktuálna pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla takmer celú planétu, donútila čínsku vládu konať a zatvoriť takmer dvadsať tisíc fariem a zakázať aj obchod s divokými zvieratami.

Kvôli čínskym „tradíciám“ tak stojí celý svet nielen pred zdravotným ohrozením, ale aj pred hospodárskou katastrofou, ktorá sa dotkne každého z nás. Už budúci mesiac mnohí neuvidia výplatu, či budú musieť zavrieť svoje firmy. Otázkou do budúcna je, či bude niekto za škody vyplývajúce z tejto pandémie niesť zodpovednosť.

 

Ukážka z mokrého trhu, ktorú natočila televízia Russia Today

 

 

Reportáž z mokrého trhu priniesla aj televízia CNN

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

16:40

Polícia upozorňuje na víkendové obmedzenie v doprave na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali