Sergej Lavrov: „Nebudujeme politické ani hospodárske aliancie zamerané proti tretím stranám a poškodzujúce niečie záujmy“

Moskva, 20. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poskytol rozhovor pre arménsky časopis Regional Post – Caucasus, v ktorom porozprával o aktuálnej medzinárodnej situácii, rusko-arménskych a rusko-tureckých vzťahoch.  

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Nazdávate sa, že geopolitické, hospodárske a kultúrne vzťahy medzi Arménskom a Ruskom sú na uspokojivej úrovni a v akých oblastiach vidíte potenciál?

Terajšiu úroveň vzťahov s Arménskom si vysoko ceníme. Pevne nás spájajú dlhodobé tradície priateľstva a vzájomnej podpory, sme si kultúrne i duchovne blízki. V medzinárodných záležitostiach a v otázkach bezpečnosti sme spoľahliví spojenci. Spoločne budujeme Aurázijskú hospodársku úniu, spoločenstvo, ktoré je zamerané na budúcnosť. Máme totožné názory na aktuálne súčasné problémy.

Základ našich vzťahov tvorí Zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci z 29. augusta 1997 a Deklarácia o spojeneckej súčinnosti nasmerovanej do 21. storočia z 26. septembra 2000. Právne východiská našej spolupráce sú zmluvne zakotvené v desiatkach dokumentov a pokrývajú bez výnimky všetky oblasti a smery.

Neoceniteľná je úloha, ktorú v spoločnom úsilí zohráva úzky dôverný dialóg na najvyššej úrovni. V roku 2016 sa prezidenti V. V. Putin a S. A. Sargsjan dvakrát stretli v Moskve (10. marca a 10. augusta), a okrem toho raz aj v Petrohrade v rámci trojstranného samitu venovaného urovnaniu sporu o Náhorný Karabach. V. V. Putin 14. októbra 2016 navštívil Jerevan, aby sa tam zúčastnil na podujatiach Rady kolektívnej bezpečnosti Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti. Ďalším stimulom pre rozvoj bilaterálnych obchodných a hospodárskych vzťahov bola oficiálna návšteva, na ktorú prišiel do Jerevanu 7. apríla tohto roku predseda vlády Ruskej federácie D. A. Medvedev.

Rusko je popredným hospodárskym partnerom Arménska a jeho podiel na arménskom zahraničnom obchode tvorí 24,3%. V roku 2015 objem vzájomného obratu tovaru dosiahol 1,24 miliardy dolárov а v období od januára do augusta 2016 predstavoval 745,3 miliónov dolárov. V poslednom období sme zaznamenali veľký nárast exportu arménskej poľnohospodárskej produkcie na ruský trh. Akumulované ruské kapitálové investície do arménskej ekonomiky predstavujú 4,3 miliardy dolárov, t.j. približne 40% všetkých zahraničných investícií. Celkový počet podnikov s ruskou majetkovou účasťou je rádovo 1,3 tisíc. Pôsobia v najrozličnejších sektoroch od energetiky cez dopravu, bankovníctvo, telekomunikácie až po banský a hutnícky sektor. Činné sú medzivládne komisie pre hospodársku a vojensko-technickú spoluprácu.

Postupne sa rozvíja vzájomná súčinnosť v oblasti legislatívnych orgánov, a to aj v rámci Medziparlamentnej komisie. Stále intenzívnejšie sú výmeny medzi regiónmi, na ktorých sa zúčastňuje približne 70 subjektov Ruskej federácie. 14. októbra 2016 v Jerevane s úspechom prebehlo Piate rusko-arménske medziregionálne fórum.

Osobitne by som chcel vyzdvihnúť humanitné a duchovné kontakty, ktoré po celé stáročia spájajú naše národy. Mená mnohých arménskych vedcov a umelcov sa stali neodmysliteľnou súčasťou ruského kultúrneho dedičstva. V Arménsku už tradične veľmi srdečne vítajú vystúpenia umeleckých kolektívov z Ruska. Utužujú sa styky v oblasti vzdelávania. V Arménsku pôsobí 8 pobočiek ruských vysokých škôl, na ktorých študuje viac než dvetisíc študentov. V septembri 2015 bola v Jerevane zriadená pobočka Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova. Nesmieme zabudnúť ani na Rusko-arménsku (Slovanskú) univerzitu, ktorá dnes patrí medzi najprestížnejšie arménske vysoké školy.

Integrálnou súčasťou mnohostrannej rusko-arménskej spolupráce je plodná súčinnosť zahraničnopolitických rezortov našich krajín. Vysoko hodnotím intenzívny dialóg so svojím arménskym kolegom E. A. Nalbandjanom. Rád si spomínam na oficiálnu návštevu Jerevanu 21. a 22. apríla 2016, počas ktorej sme priateľsky, ale veľmi vecne prerokovali zásadné otázky dvojstrannej, regionálnej a globálnej agendy.

Sme vďační Arménsku, že sa spoluautorsky podieľalo na vypracovaní ruského návrhu  rezolúcie pod názvom Boj proti glorifikácii nacizmu a iných praktík, ktoré prispievajú k eskalácii súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a s nimi súvisiacej intolerancie. Túto rezolúciu schválilo Valné zhromaždenie OSN dňa 17. decembra 2015. Vďační sme aj za podporu pri hlasovaní 15. novembra 2016 v rámci Tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN o ukrajinskom návrhu rezolúcie O situácii v oblasti ľudských práv v Krymskej autonómnej republike a v meste Sevastopoľ.

Vzťahy medzi Ruskom a Arménskom teda majú naozaj univerzálny charakter. Spolu s našimi arménskymi priateľmi budeme naďalej rozvíjať ich skutočne nevyčerpateľný potenciál na prospech našich národov.

 

Nedávno sa začalo zbližovanie Ruska a Turecka. Nemalo by Arménsko pozerať na toto zbližovanie s určitou obavou vzhľadom na zložité vzťahy medzi Arménskom a Tureckom, ale aj vzhľadom na špecifické vzťahy medzi Tureckom a Azerbajdžanom?

Na normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a Tureckom sa netreba pozerať ako na proces, ktorý môže ublížiť iným štátom. Rusko nemá nijakú skrytú agendu. Nebudujeme politické ani hospodárske aliancie, zamerané proti tretím stranám a poškodzujúce niečie záujmy. V zásade sme naklonení konštruktívnej a vzájomne sa rešpektujúcej spolupráci so všetkými, ktorí prejavia ústretovosť a ochotu.

Sme presvedčení, že ukončenie niekoľkomesačnej krízy v rusko-tureckých vzťahoch prispeje k zlepšeniu dôvery a vzájomného porozumenia v regióne. Nazdávame sa, že postupná obroda dvojstrannej spolupráce s Ankarou bude na prospech mieru, bezpečnosti a stabilite v Zakaukazskej oblasti.

 

Naďalej zostávajú uzavreté arménsko-turecké hranice, ktoré sú teraz vlastne hranicami medzi Tureckom a Aurázijskou hospodárskou úniou. Mohlo by Rusko zohrať pozitívnu úlohu v tejto veci?

Samozrejme, my by sme iba privítali, keby arménsko-turecký úsek vonkajších hraníc Euroázijskej hospodárskej únie bol otvorený, aby bol možný voľný pohyb osôb, tovaru a služieb. Z toho by mal bezpochyby úžitok celý región.

Chcel by som poznamenať, že Rusko zohralo dôležitú úlohu pri rozmrazovaní vzťahov medzi Arménskom a Tureckom v aktívnej fáze tohto procesu v rokoch 2007-2009. V dôsledku spoločného úsilia, ktoré samozrejme vyvinuli najmä Jerevan a Ankara, boli 10. októbra 2009 v Zürichu za prítomnosti ministrov zahraničných vecí Ruska, USA, Francúzska, Slovinska a vysokého predstaviteľa Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku podpísané protokoly O nadviazaní diplomatických stykov a O rozvoji vzťahov medzi uvedenými dvomi krajinami.

Žiaľ, neskôr proces normalizácie začal viaznuť a v súčasnosti úplne stagnuje. Napriek tomu je veľmi dôležité, že obe strany ukázali, že sa vedia dohodnúť a prijímať dôležité významné rozhodnutia. Som presvedčený, že Arménsko a Turecko dokážu urovnať existujúce problémy. Pri tom veľa záleží od nich samotných. Veď kvalita politikov závisí nielen od toho, ako hlboko vedia realisticky analyzovať objektívne ťažkosti, ale aj od ich schopnosti byť optimistami, aby dokázali realizovať nádeje a túžby svojich občanov. Keď si Jerevan a Ankara sadnú za rokovací stôl, Rusko je pripravené preukázať im najväčšiu možnú podporu.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jednotné Rusko obsadí v Dume 324 z celkových 450 kresiel

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Strana Jednotné Rusko obsadí v Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, 324 z celkových 450 kresiel a zachová si tak ústavnú väčšinu Komunistickej strane Ruskej federácie (KPRF) pripadne na základe výsledkov volieb zo 17. až 19. septembra 57 kresiel. O rozdelení mandátov informoval web…

Útočníkovi na univerzite v meste Perm amputovali nohu

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anastasia Yakovleva)   Študentovi, ktorý v pondelok spustil paľbu v budove ruskej štátnej univerzity v meste Perm ležiacom na východe európskej časti Ruska, amputovali ľavú nohu od kolena. Informoval o tom kanál Shot na platforme Telegram Túto informáciu pre web 59.ru potvrdil aj nemenovaný zdroj z…

Klus: Slovensko navrhlo EÚ spoločný postup proti dezinformáciám o očkovaní

0 icon

Brusel 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko požiadalo krajiny EÚ o dobré rady ohľadom očkovania proti koronavírusu a vyzvalo na spoločný boj proti dezinformáciám šíriacim sa na internete a týkajúcich sa vakcín a očkovania. Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus po skončení utorňajšieho zasadnutia Rady…

IOM a UNHCR žiadajú prístup k migrantom na hraniciach Bieloruska a EÚ

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) požiadali v utorok o získanie "okamžitého prístupu" k uchádzačom o azyl, ktorí uviazli na hraniciach Bieloruska s Poľskom a Litvou. Došlo k tomu niekoľko dní po tom, ako sa v…

Kosovsko-srbská hranica je stále zablokovaná

0 icon

Priština 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Kosovsko-srbské hranice v utorok naďalej blokujú kosovskí Srbi, ktorí takto už od pondelka protestujú voči zákazu vstupu áut so srbskými poznávacími značkami do Kosova. Informovala o tom agentúra AP Protestujúci zatarasili cesty vedúce k hraničným priechodom Jarinje a Brnjak kamiónmi, pričom malé skupiny…

Predstaviteľ ministerstva obrany označil dohodu AUKUS za zlú správu pre Austrálčanov

0 icon

Paríž 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Michael B. Zingaro/U.S. Navy via AP)   Hovorca francúzskeho ministerstva obrany v utorok energicky obhajoval schopnosti svojej krajiny pri výrobe ponoriek a vystupňoval kritiku na adresu Austrálie, ktorá sa rozhodla vybrať si za partnera v rozsiahlej obrannej dohode Spojené štáty „Francúzsko…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu

0 icon

Trnava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V dome ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nahlásili v utorok popoludní bombu. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová, išlo o planý poplach. Upozornil na to portál noviny.sk "Môžeme potvrdiť, že polícia prijala oznámenie, že v objekte…

Počas návštevy pápeža potreboval jeden veriaci prevoz vrtuľníkom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Spomedzi viac ako 100.000 veriacich, ktorí sa zúčastnili na podujatiach so Svätým Otcom v Bratislave, Prešove, Košiciach a Šaštíne, potrebovalo pomoc zdravotníkov spolu 75 osôb, jeden pacient si vyžiadal urgentný zásah a prevoz vrtuľníkom do špecializovaného zariadenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva…

Poľská vláda odporúča tretiu dávku pre zdravotníkov a ľudí nad 50 rokov

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľská vláda odporúča podávanie tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 zdravotníckym pracovníkom a ľuďom nad 50 rokov Námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska informoval, že posilňujúcu dávku odporúčajú po šiestich mesiacoch od úplného zaočkovania, čo platí aj pre jednodávkovkú vakcínu od spoločnosti Johnson &…

Sú Tódová a Čikovský „nadľudia“ alebo pre nich platia zákony ako pre ostatných občanov? Odpoveďou môže byť prakticky okamžité zrušenie ich obvinenia

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, TASR - Martin Baumann)   Po obvinení novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského z vyzradenia utajovanej skutočnosti nasledovala celkom očakávaná reakcia. Na stranu žurnalistov sa prakticky okamžite postavili ich kolegovia zo Slovenska aj z medzinárodnej scény. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali