Celkovo by sa na bienálnom summite v Osle malo zísť 59 predsedov zákonodarných zborov, oznámila v utorok RE. Šéfovia parlamentov by mali na podujatí diskutovať o troch okruhoch otázok: o základných ústavných právach a slobodách; o demokracii, suverenite a bezpečnosti v Európe a o rovnováhe v demokracii, čiže o vzťahu väčšina – opozícia.
Konferenciu otvoria predseda nórskeho parlamentu Olemic Thommessen, predsedníčka PZ RE Anne Brasseurová, generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland a nórsky minister pre Európsky hospodársky priestor a záležitosti EÚ Vidar Helgesen.
Prvá konferencia na tejto úrovni sa uskutočnila v roku 1975. Odvtedy sa koná každý druhý rok, striedavo v Štrasburgu, alebo v niektorom hlavnom meste členského štátu Rady Európy. Tohto roku požiadalo o možnosť zorganizovať podujatie Nórsko, nakoľko krajina oslavuje dvojsté výročie od prijatia ústavy.
mž