Šefčovič oznámil, že aj štvrtková rozprava v Európskom parlamente sa niesla v duchu koronakrízy, pričom sa jej online zúčastnila veľká väčšina europoslancov.
“Spolu so šéfkou Komisie sme informovali najmä o tom, čo nás v týchto dňoch intenzívne zamestnáva. Je to príprava “Marshallovho plánu”, ktorým chceme európskej ekonomike pomôcť, aby sa čím skôr postavila na nohy.”
Maroš Šefčovič vysvetľuje, že v EÚ doteraz spoločnými EK a EP zmobilizovali vyše 3 000 miliárd eur. “Ale vieme, že to nestačí. Ešte tento mesiac predstavíme upravený harmonogram našich legislatívnych návrhov (aby čo najviac podporil zotavenie a dlhodobú odolnosť ekonomiky) a nový návrh 7-ročného spoločného rozpočtu (lebo je našou top muníciou a treba ju správne zacieliť).”
Minulý týždeň Šefčovič uviedol, že medzi hlavné nástroje únie v boji s vírusom budú patriť tzv. pan-európsky záručný fond Európskej investičnej banky na pomoc malým a stredným podnikom (celková palebná sila 200 miliárd eur) či nástroj Európskej komisie na podporu skrátených úväzkov a živnostníkov (celková palebná sila 100 miliárd eur).
Komisár sa vyjadril aj k otázke, či nám Čína pomáha viac než EÚ. “Faktom je, že únia – dohromady z národnej a európskej úrovne – doteraz zmobilizovala takmer 2 800 miliárd eur, čo je viac ako kdekoľvek inde. Čiže po prvé, musíme komunikačne zabrať, pretože aj cez takýto naratív vnímame snahu Pekingu upevniť si globálne postavenie; a po druhé, musíme zabrať, pokiaľ ide o strategickú nezávislosť Európy v kľúčových oblastiach a sektoroch. Určite budeme čoraz viac počuť a hovoriť o odolnosti (resilience) Európy.”
Jaroslav Zajac