Moskva 12. septembra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Čoraz viac Európanov si myslí, že tvrdé sankcie proti Rusku poškodzujú samotných obyvateľov EÚ. Prieskum INSA pre eXXpress prináša ešte jasnejší výsledok v tejto politicky výbušnej téme v susednom Rakúsku, z ktorého vyplýva, že až 54 % obyvateľov Rakúska si myslí, že protiruské sankcie poškodzujú EÚ
Skutočnosť je taká, že 54 % Rakúšanov si myslí, že sankcie proti Rusku sú pre EÚ negatívne, len 12 % vidí pozitívne účinky – vyplýva z prieskumu INSA.
Aktuálny prieskum INSA pre eXXpress priniesol výsledok v politicky výbušnej téme v Rakúsku, z ktorého vyplynulo, že 54 % respondentov si myslí, že sankcie majú pre Európsku úniu negatívne dôsledky. Iba 12 % respondentov si myslí, že tvrdé opatrenia proti Ruskej federácii budú mať pozitívne dôsledky pre západnú Európu, 21 % nevidí ani pozitívne, ani negatívne dôsledky (vzorka: 1 000 respondentov, 4. až 7. septembra).
Ako konštatuje rakúsky exxpress.at – jasná väčšina je v súčasnosti veľmi kritická voči sankciám, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na stále extrémnu infláciu (+7,5 %) a jasne viditeľný nárast cien potravín, nájomného a dodávok energií.
Veľká časť voličov politických strán v Rakúsku vidí taktiež negatívne dôsledky protiruských sankcií pre západnú Európu.
Je tiež zaujímavé, že nielen voliči FPÖ (75 %) vidia negatívne dôsledky sankcií pre západnú Európu, ktoré majú v skutočnosti masívne poškodiť Rusko: Tento názor zastáva aj 50 % sympatizantov ÖVP, 45 % voličov SPÖ a 39 % stúpencov NEOS. Najnižšie je toto hodnotenie medzi Zelenými s 30 %.
Čo je tiež zarážajúce: Medzi voličmi všetkých piatich strán je najväčšia skupina tých, ktorí vidia negatívne dôsledky sankcií voči Rusku. To, že sankcie majú pozitívne dôsledky pre západnú Európu, vidí všade len menšina, ktorá je s 24 % stále najväčšia medzi SPÖ.
Na negatívne dôsledky protiruských sankcií taktiež nedávno upozornil hospodársky výskumník Gabriel Felbermayr, ktorý sa vyjadril jasne: vyššie ceny energií nepochybne zhoršili hospodársku situáciu v Nemecku. „Toto sú náklady sankcií,” povedal pre Berliner Zeitung. „Otvorenou však zostáva otázka, ako by sa ceny energií vyvíjali bez sankcií. Je možné, že Ukrajina by zastavila tranzit plynu aj bez sankcií. Naopak, to je jeden z dôvodov, prečo sankcie nemajú v Rusku želaný účinok: Väčšina štátov sa na nich nezúčastňuje.
Prečítajte si tiež:
- Politico: Putin chce viac pôdy. EÚ však sníva o tom, že ju obsadí skôr
- The Telegraph: Sankcie poškodzujú Európu