Rusko a Sýria úspešne riešia situáciu na juhozápade Sýrie

Damask 24. júna 2018 (HSP/Foto:TASR – SANA via AP)

 

Ruslan Chubijev na portáli iarex informuje o úspešnom postupe sýrskych vládnych jednotiek v provinciách Deraa a Kuneitra v blízkosti izraelských hraníc na juhozápade Sýrie.

Ilustračné foto

Ako je známe po oslobodení východnej Ghuty ostali v rukách arabsky hovoriacich proamerických teroristov už len dve enklávy. Idlib na severe Sýrie, a Deraa a Kuneitra, na juhozápade Sýrie v blízkosti izraelských hraníc, kde sa nachádzajú teroristické skupiny podporované Izraelom. (Územie na východe Sýrie za Eufratom ovládajú s americkou pomocou Kurdi, ich postavenie však nie je práve najlepšie). V čase oslobodzovania východnej Ghuty boli vojenské aktivity v Idlibe a Deraa zmrazené, vďaka aktivitám ruskej diplomacie.

Dnes sú sýrske vládne sily pripravené vyčistiť teroristickú enklávu na juhozápade Sýrie. Sýrčania sem stiahli svoju ťažkú techniku, vojenské rezervy, sformovali línie zabezpečenia, pripravili zásoby pre vedenie bojových operácii. Ruskí vojenskí poradcovia pripravili spoločne so sýrskymi dôstojníkmi celý plán ofenzívy, ruskí diplomati sa krátko pred ofenzívou pokúšali nájsť spoločnú reč s Izraelom a Jordánskom, tieto aktivity sa však neskončili tak, ako Rusi a Sýrčania očakávali.

Washington s obavami sleduje ruské a sýrske aktivity v Sýrii a obáva sa víťazného postupu Ruska, Sýrie či Iránu v konflikte. Od Američanov preto možno očakávať kroky, ktorých cieľom je oslabovanie ruského vplyvu v Sýrii.

Dňa 13. 6. 2018 sýrsky prezident v interview pre iránsky televízny kanál Al-Alam uviedol, že rozhovory o budúcnosti južných oblastí Sýrie pokračujú a angažuje sa v nich ruská diplomacia. Američania však robia všetko, aby zastavili úsilie Moskvy a Damasku vyriešiť uvedený problém oslobodenia juhozápadnej Sýrie spod amerického vplyvu.. Dňa 17. 6. 2018 Američania vyhlásili, že prímerie ktoré sa dosiahlo na juhozápade Sýrie pred ofenzívou vo východnej Ghute je mimoriadne dôležité pre americkú vládu a sýrsky ľud. Dňa 19. 6. 2018 Američania otvorene informovali, že v prípade sýrskych bojových aktivít na juhozápade Sýrie, bude musieť Sýria čeliť “vážnym dôsledkom” zo strany USA a západnej koalície.

Dňa 20. 6. 2018 Mária Zacharova, z Ministerstva zahraničných vecí RF uviedla, že USA obnovili financovanie “Bielych prilieb” a tie získali znova 6 miliónov USD. Vďaka tomu je zrejmé, že  objednávka na nový falošný útok a provokáciu zo strany USA už uzrela svetlo sveta, Biele prilby v krátkej dobe zinscenujú ďalší klamlivý útok s použitím chemických zbraní, z ktorého obvinia sýrske vládne vojská. Toto klamstvo bude vehementne obhajovať západný mainstream, ktorý presviedčal verejnosť aj o existencii irackých zbraní hromadného ničenia, ruskej stope v otráveni Skripaľovcov, či ruskej stope vo vražde Babčenka, ktorá sa nestala.

Dňa 21. 6. 2018 teroristická organizácia Dzebhat an Nusra ostreľovala z mínometov obytné štvrte mesta Deraa. Dôvod je prozaický, saudskí a katarskí teroristi pracujúci pre Američanov sa snažili oslabiť možnosti protiasadovských arabských skupín, ktoré boli ochotné rokovať s Rusmi a Sýrčanmi o opustení svojich pozícii a odchode do Idlibu.

Ak tieto bandy opustia juhozápadnú Sýriu, takmer 40 % uvedeného územia padne do rúk sýrskych vládnych síl. Američania a Izrael nemajú v tejto oblasti veľa možností k tomu, aby blokovali postup sýrskych vládnych síl. Rusi a Sýrčania by následne pri vojenskom útoku mohli zlikvidovať zvyšné skupiny, ku ktorým patrí aj an Nusra, tá sa spolieha na americkú pomoc.

Rusi rozohrali v juhozápadnej Sýrii zaujímavú operáciu. Pred vojenskou ofenzívou začali diplomatické rokovania, na ktorých Rusko vystupuje z pozícii sily, Sýrčania súhlasili s tým, že vojenský útok sa začne až po diplomatických rokovaniach. Časť členov protiasadovskej opozície si uvedomila, že lepšie bude prijať ruské a sýrske predstavy, ako sa spoliehať na americkú pomoc a sú ochotní juhozápadné oblasti Sýrie opustiť, čo sťažuje pozície USA a Izraela. Až po diplomatických rokovaniach sa spustilo vojenské riešenie problému, ktorého cieľom je vyčistiť celý priestor a vyrvať ho z rúk proamerických a proizraelských bánd. Obdobne sa vyvíjala aj situácia vo východnej Ghute. Pre proamerické bandy a cudzích žoldnierov má takýto postup fatálny dopad, rovnako ako mal fatálny dopad vo východnej Ghute.

Vojenské operácie v provincii Deraa sa v posledných 48 hodinách už začali a pokračujú úspešne. Sýrske vládne sily za pomoci ruských poradcov a ruského letectva tlačia na teroristické bandy a celá oblasť je momentálne rozdelená do troch kotlov, v ktorých sa nachádzajú v obkľúčení enklávy protiasadovskej opozície. Obkľúčené bandy nemajú spojenie s Izraelom a ani Jordánskom, čo  spečaťuje ich osud. Obkľúčené skupiny už dostali ultimátum, ktoré je jednoznačné. Alebo protiasadovské bandy zložia zbrane a budú presunuté do Idlibu, v ktorom sa presadzujú Turci, tí, ktorí zbrane nezložia budú zlikvidovaní.

Američania a Izraelci potrebujú pre svoje bandy ďalšie zbrane a muníciu. Na Balkáne a na Ukrajine sa preto obnovil proces “likvidácie starších sovietskych zbraní” čo preložené do ľudskej reči znamená, že sa uvedené zbrane a munícia presúvajú do Izraela a Jordánska, odkiaľ sa majú dostať k protiasadovským bandám. Američania otvorili aj otázku “humanitárnych problémov” v meste Deraa, kde proamerickí teroristi utrpeli výprask a mesto sa dostáva spod ich kontroly.

Pred niekoľkými dňami sa objavila informácia, že sýrska PVO zostrelila izraelský dron. Izraelské a americké drony vždy začínajú padať, keď sa zaktivizujú sýrske vládne vojská, ruská protivzdušná obrana a prostriedky rádiolelektronického boja. Likvidácia dronov a znemožnenie leteckých náletov v oblastiach kde sa chystajú Rusi a Sýrčania viesť spoločné bojové operácie sú prvým krokom svedčiacim o pripravovanej vojenskej operácii. Ruské a sýrske aktivity samozrejme prinesú so sebou hystériu na Západe, takže čoskoro začne západný mainstream chrliť opätovne klamstvá o dianí v Sýrii.

Momentálne už Američania  a západný mainstream začína publikovať informácie získané od “Bielych prilieb” o tom, že tisícky civilistov v panike utekajú z Deraa pred útokmi sýrskeho delostrelectva a ruských bombardérov. Reuters sa obáva o osudy 750 tisíc obyvateľov Deraa, osudy Rakky, ktorú Američania bombardovali napalmom sa však na stránkach západného mainstreamu neobjavili a osudy civilného obyvateľstva v Rakke západný mainstream nezaujímali..

Deraa a Idlib sú najviac opevnenými oblasťami teroristov. Za výdatnej pomoci Izraela sa Deraa dostala pod kontrolu opozície už v roku 2010. V oblasti sa aktivizovali Američania a Izraelci, z Jordánska a Izraela prúdila protiasadovským bandám výdatná pomoc a vplyv bánd sa rozšíril až do provincie Damask, do oblasti východnej Ghuty, ktorú už sýrske vládne sily oslobodil.

Sýrske vládne sily pre ofenzívu sústredili mohutné a skúsené bojové sily. Američania sa snažia zo všetkých síl ofenzívu na juhu Sýrie zastaviť. Dopredu iniciovali v americkom Kongrese iniciatívu o priznaní Golanských výšin ako neodeliteľnej súčasti Izraela. Ide o pokus posilniť svoj vplyv na Izrael a obmedziť rusko-izraelské manévrovanie, prípadne kroky, ktoré by sa uskutočnili mimo kontroly Američanov.  Bojové operácie v provinciách Deraa, El Kuneitra a Suveida podľa informácii v arabskej tlači majú vykonávať aj iránski dobrovoľníci, Hizballáh a šiítske bojové oddiely. Cieľ tejto dezinformácie je takisto jasný – znemožniť Izraelu manévrovať a komunikovať s Moskvou.

Američania majú v rukáve aj ďalšie možnosti ako oslabiť ofenzívu na juhozápade krajiny. Podobne ako v prípade východnej Ghuty treba očakávať už spomenuté falošné útoky chemickými a biologickými zbraňami, z ktorých budú obviňované sýrske vládne jednotky. Američania sú nervózni aj z toho, že nimi kontrolovaná základňa v at Tanf je z troch strán obkľúčená sýrskymi vládnymi vojskami, samotné mesto však leží na jordánskej hranici a odrezať ho od Jordánska je zatiaľ nemožné.

Sýrske víťazstvo na juhozápade Sýrie predstavuje pre USA  stratu možností oslabovať ruský vplyv na Blízkom východe. Na juhozápade Sýrie sa stretávajú záujmy Ruska, Iránu, Libanonu, Izraelu, Jordánska a USA. Vyriešenie situácie v tejto oblasti ovplyvní aj budúci vývoj ohľadne Golanských výšin. Ďalšiu rovnako významnú možnosť oslabiť Rusko už nebudú Američania mať k dispozícii, postavenie Kurdov je oveľa problematickejšie, ako postavenie protiasadovských bánd na juhozápade Sýrie, ktoré sa spoliehajú na izraelskú a americkú pomoc.

Problém Američanov však spočíva v tom, že za posledných 30 rokov si “odvykli rozväzovať uzly a zvykli si uzly roztínať. Kde nefungoval ekonomický alebo politický nátlak, alebo podplácanie, tam nasadili Američania vojenskú silu. Rusko však v Sýrii a na Ukrajine ukázalo, že americkým plánom je možné nielen odporovať, ale je možné uštedriť Američanom aj tvrdé údery. V krokoch Ruska a Číny začína svet vidieť alternatívu, Rusko a Čína sú schopné ochrániť svoje geopolitické záujmy a úspešne čelia tlaku USA. Čím viac sa Američania v Sýrii snažia a čím viac sa im nedarí, tým viac upadá ich vplyv vo svete.

Autorita Moskvy rastie, svet je svedkom skutočnosti, že relatívne malý ruský expedičný zbor v Sýrii dokáže zachrániť tak slabú a vojnou rozorvanú krajinu ako je Sýria, na ktorú mohutne útočia nielen Američania, ale aj členovia proamerickej koalície. To vyvoláva otázku – ak malý ruský expedičný zbor dokáže zachrániť Sýriu pred americkými údermi, čo by dokázala ruská armáda a ruský potenciál v prípade ochrany vlastného územia? Rusko ukázalo že anglosaská politika založená na princípe “rozdeľuj a panuj” nefunguje a Američanov a ich plány očakáva neúspech.

Sýria znamená pre Rusko riešenie viacerých ruských geopolitických úloh. V Sýrii Rusko zničilo americkú stratégiu riadenia teroristických zoskupení, prelomilo americké snahy zabrániť prieniku ruských energetických spoločností do Európy z juhu. Rusko posilnilo svoj vplyv na Blízkom východe, odstavilo Američanmi požadovaný teroristický tlak na stredoázijské republiky. Američania utrpeli porážku vo svojích snahách zabrániť rusko-čínskemu zbližovaniu, v Sýrii Rusko úspešne otestovalo svoje zbrane, taktiku a stratégiu, vďaka sýrskej kampani úspešne  rastie obchod s ruskými zbraňami. Víťazstvá v sýrskej kampani priniesli rozklad a balansovanie v tábore “západných partnerov”, z ekonomického hľadiska si Rusko zabezpečilo účasť v obnove Sýrie, rozvinulo spoluprácu s novými partnermi, americká kampaň stála Američanov stámilióny USD, čo určite neprospelo americkej ekonomike, ktorá sa nenachádza v najlepšej kondícii.

Inými slovami, Sýria predstavuje jeden z kľúčových aspektov budúcnosti Ruska. Rusi sa presvedčili o skutočnosti, že Západ nepotrebuje partnerov, len otrokov a  ruské zdroje. Existencia Ruska je pre USA neprijateľnou prekážkou v ich plánoch ovládnuť celý svet. Úspechy ruských diplomatov, vojakov i vedcov na veľkej šachovej doske, znamenajúcej svet, sú nádejou pre budúcnosť celého ľudstva, ktoré si zaslúži iný osud, ako ten, ktorý mu pripravili americkí jastrabi.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prerátanie hlasov potvrdilo víťazstvo Bidena v najväčšom arizonskom okrese

0 icon

Phoenix 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Ručné prerátanie hlasov, odovzdaných vo vlaňajších prezidentských voľbách v najväčšom okrese amerického štátu Arizona, potvrdilo víťazstvo demokrata Joea Bidena nad republikánom Donaldom Trumpom Vyplýva to z výsledkov ostro sledovaného prepočítania hlasov v arizonskom okrese Maricopa, ktoré financovala Republikánska strana. Ešte pred oficiálnym zverejnením…

Keňa ako prvý africký štát podporila zotrvanie Tedrosa na poste šéfa WHO

0 icon

Nairobi 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)   Keňa sa v piatok stala prvým africkým štátom, ktorý podporil kandidatúru Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na druhé funkčné obdobie na čele Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Informovala o tom agentúra AFP Tohto 56-ročného Etiópčana v stredu na post šéfa WHO navrhlo Nemecko, čo…

Prieskum: Najväčšia motivácia zaočkovať sa je ochrana zdravia blízkych a okolia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Najväčšou motiváciou zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 bolo zdravie ich blízkych a okolia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra AKO, s. r. o. uskutočnila v dňoch 6. až 13. septembra formou telefonického dopytovania Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov reprezentatívnych voči populácii SR z hľadiska…

Prezidentka vystúpi na budúci týždeň so správou o stave republiky

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň v stredu 29. septembra vystúpi v Národnej rade (NR) SR so správou o stave republiky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec "Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h v pléne NR SR…

V Poľsku protestujúci upozorňujú, že systému zdravotnej starostlivosti hrozí kolaps

0 icon

Varšava 24. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Zdravotné sestry, lekári, šoféri sanitiek i ďalší zdravotnícki pracovníci v Poľsku naliehavo vyzvali premiéra Mateusza Morawieckeho a ostatných kompetentných na vykonanie významných reforiem v systéme zdravotnej starostlivosti Podľa protestujúcich i pod vplyvom pandémie koronavírusu hrozí spomenutému systému kolaps. „Pandémia nám ukázala, aký zlý…

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nevie nič o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať v tom, že by sa mal podieľať na manipulovaní trestných konaní spolu s vyšetrovateľmi. Mikulec to vyhlásil na tlačovej besede po parlamentnom hlasovaní, keď sa ho opozičná…

Aktivisti blokujú vstup do prístavu v Doveri

0 icon

Londýn 24. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Aktivisti zablokovali vstup do najrušnejšieho britského trajektového prístavu Dover, čím poukazujú na klimatickú krízu a palivovú chudobu v Spojenom kráľovstve. Vozidlá stáli v radoch zatiaľ, čo viac ako 40 demonštrantov z klimatickej skupiny Insulate Britain (Izolujte Britániu) blokovalo hlavnú cestu do…

V Bosne a Hercegovine exspirovalo 55-tisíc dávok vakcíny

0 icon

Sarajevo 24. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita)   Viac ako 50-tisíc dávok očkovacej látky proti koronavírusu v Bosne a Hercegovine (BaH) exspirovalo. Inštitút verejného zdravia Republiky Srbskej, ktorá je jednou z dvoch administratívnych častí BaH, v piatok potvrdil, že realizuje proces výberu partnera na bezpečnú likvidáciu 55-tisíc dávok vakcíny proti ochoreniu…

Európska únia dva dni pred nemeckými voľbami obvinila Rusko zo snahy o podkopávanie demokratických procesov

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Európska únia v piatok obvinila Rusko zo škodlivých kybernetických aktivít, ktoré ohrozujú demokratické inštitúcie a procesy v jej členských krajinách. K tomuto kroku pristúpila dva dni pred parlamentnými voľbami v Nemecku Niektoré členské štáty EÚ zaznamenali škodlivé kybernetické aktivity, ktoré súhrnne označili ako…

Aké je nové rozloženie síl v koalícií? Dva mlynčeky sú spustené a my čakáme z koho bude skôr fašírka

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR)   Matovičov boj proti mafii sa pomaly ale isto mení na nebezpečnú hru: „kto bude dnuka skôr.“ Kto skončí prvý vo väzbe? Matovičom nenávidení Smeráci, hlavne teda Fico, alebo tam bude skôr Matovič a jeho suita? Dnes sa niečo také, akože v ťurme skončí najväčší…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Matovič je stále tvorivý

0icon

V Národnej rade Slovenskej republiky sme opäť raz videli „kultúrne“ vystúpenie trnavského cirkusanta. Tentoraz sa prezentoval ako žiak pomocnej školy, ktorý nakreslil pani učiteľku ako strašidlo (mohlo by sa podobať napríklad na jednu poslankyňu zo Sulíkovej SaS). Spolu s podobne postihnutými „spolužiakmi“ sa tešil z toho, že to bolo „hovadsky“…

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali