Mimoriadná správa: Ruské lietadlo s Alexandrovcami sa zrútilo do Čierneho mora. Na palube bolo 93 ľudí. Lietadlo smerovalo do Sýrie. Ide o atentát?

Moskva 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:RT)

 

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa dnes niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany

Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii, spresnilo ministerstvo. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 85 cestujúcich a osem členov posádky.

Záchranné a pátracie tímy našli jeho úlomky približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov pod hladinou. O prípadných preživších sa zatiaľ nikto nezmienil, píše agentúra AP.

Medzi cestujúcimi bolo aj deväť ruských novinárov vrátane televízneho štábu stanice Prvý kanál.

Záchranné práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne oficiálne informovaný.

Tupolev Tu-154 je trojmotorové prúdové lietadlo vyvinuté začiatkom 70. rokov 20. storočia, ešte v sovietskom období.

Za riadením sedeli veľmi skúsení piloti. Nie je tým však vylúčená ani chyba pilotáže či technická porucha. To, že posádka nestihla ani vyslať núdzový signál, však vyvoláva špekulácie a neistotu.

Predpokladaný let a pád Tu - 154 nad Čiernym morom
Predpokladaný let a pád Tu – 154 nad Čiernym morom

 

Sled udalostí:

20:20 Vyšetrovatelia zatiaľ verziu o teroristickom útoku nepokladajú za hlavnú, pretože sa dosiaľ nenašiel ani jeden dôkaz, ktorý by vyšetrovanie nasmeroval tým smerom, informuje Ria Novosti odvolávajúc sa na svoj zdroj v tajných službách.

18:21 Ruský minister dopravy Maxim Sokolov si myslí, že veľké rozšírenie trosiek havarovaného Tu-154 v mori má na svedomí silný prúd.

17:50 Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku ako znak solidarity so zosnulými letu zrúteného Tu – 154

Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku
Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku

17:39 Zatiaľ ešte stále nie je nájdený trup Tu-154, povedal zdroj Tass. “Našli sme početné fragmenty, ale zatiaľ stále nie je detekovaný trup. Súradnice miesta jeho polohy ešte len musíme stanoviť,” dodal.

16:58 Vládna komisia požiadala príbuzných obetí, aby prišli do Moskvy na identifikáciu mŕtvych a genetické vyšetrenia, ktoré pomôžu identifikácii.

16:48 V súčasnej dobe záchranné prace prevádza na mieste havárie Tu-154 32 lodí a 80 potápačov, informuje ruské ministerstvo obrany.

16:30 Starosta Jekaterinburgu Jevgenij Roizman povedal pre Tass, že pri tragédii zahynuvšia Doktorka Lisa pravdepodobne niesla do Sýrie deťom invalidné vozíky, ktoré jej predtým darovali orgány mesta.

15:19 Identifikácia mŕtvych tiel pri leteckom nešťastí neďaleko Soči bude prebiehať v Moskve informovalo ministerstvo dopravy.

15:17 Stovky obyvateľov Doneckej ľudovej republiky sa zúčastnilo zádušnej omše na pamiatku zabitých pri havárii ruského Tu-154 nad Čiernym morom, informoval TASS.

Už skôr, hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko tiež uviedol, že Donbass nikdy zabudne, čo doktorka Lisa urobila pre deti v tomto regióne.

15:11 Ruský minister dopravy Maxim Sokolov odletel do Soči osobne riadiť vyšetrovaciu komisiu po páde Tu-154 a na pomoc príbuzným obetí.

14:58 Poradca Poroshenka, Juri Birjukov na svojom Facebooku napísal, že na Ukrajine sú potešení smrťou desiatok Rusov pri leteckom nešťastí nad Čiernym morom.

14:32 Podľa vyhlásenia ruského rezortu obrany, ktoré priniesla tlačová agentúra TASS, bolo lietadlo typu Tupolev Tu-154 vyrobené v roku 1983 a malo nalietaných celkovo 6689 hodín. Posledná oprava tohto lietadla bola vykonaná 29. decembra 2014. Plánovanou údržbou prešlo naposledy v septembri 2016. Počas dnešného letu z ruského Soči do sýrskej provincie Lázikíja ho riadil skúsený pilot Roman Volkov, ktorý bol zaradený do tzv. prvej triedy spôsobilosti a nalietaných mal vyše 3000 hodín.

13:51 Oficiálne úrady Ukrajiny dosiaľ nereagovali na tragédiu ruského lietadla.

13:49 Tlačový atašé ruského veľvyslanectva v Kyjeve, Oleg Grishin informoval, že Kyjevčania nosia k budove veľvyslanectva RF sviečky a kvety.

13:47 Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill vyjadruje sústrasť rodinám a priateľom mŕtvych pri havárii lietadla neďaleko Soči.

13:30 Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril Bašar Asad ale i nemecká kancelárka Angela Merkelová.

13:13 Čoskoro bude do oblasti katastrofy vyslaných z iných flotíl ďalších viac ako 100 hlbinných potápačov so špeciálnym vybavením.

Len dosiaľ sa do pátracej a záchrannej akcie zapojilo viac ako 3 tisíc mužov.

13:06 Oddelenie informácií a masovej komunikácie ruského ministerstva obrany potvrdilo, že je v súčasnej dobe na palube záchrannej lode vyzdvihnútých 10 tiel obetí.

Ako už bolo uvedené, dohľadávanie prebieha na ploche 10,5 kilometrov štvorcových. Do hľadania je zapojených 27 lodí, 37 potápačov, 4 vrtuľníky, BPLA a diaľkovo ovládané podmorské aparáty.

  12:52 NTV odmietlo komentovať slová Boženy Rynskej, ktorá sa radovala z úmrtia novinárov ruského televízneho kanála pri leteckom nešťastí neďaleko Soči.

Nekomentujeme diagnózy. Patrí to do pôsobnosti iných špecialistov, “- cituje RIA Novosti odpoveď NTV.

12:39 Vladimír Putin zrušil účasť na svetelnej šou 26. decembra v Petrohrade v súvislosti so smútkom za pozostalých tragéie. Oznámil to tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

12:28 Meteorológovia očakávajú zhoršujúce sa poveternostné podmienky v Soči, kde sa vykonávajú dohľadávacie a záchranné operácie na mieste havárie.

12:26 Zdroj Tass uviedol, že ministerstvo obrany na mieste havárie lietadla našlo zatiaľ telá 10 mŕtvych.

12:18 Podľa riaditeľa centra Serbskoho Zuraba Kekelidze, identifikácia ostatkov zabitých pri leteckej havárii, si pravdepodobne bude vyžadovať genetické testy.

12:12 Vladimir Putin uistil, že dôvod zrútenia sa lietadla smerujúceho do Sýrie Tu-154 bude dôkladne preskúmaný.

“Príčin havárie budú dôkladne vyšetrené a bude urobené všetko pre podporu rodín obetí,povedal.

11:53 Za účelom dohľadávania pozostalých a trosiek lietadla v oblasti havárie Tu-154 odletelo do Soči lietadlo ministerstva pre mimoriadne situácie, na palube ktorého sú záchranári a potápači skupiny “Centrospas” a centra “Lider”. Podľa Tass, na palube je viac ako 40 záchranárov a špeciálne vybavenie.

11:44 Sústrasť s mŕtvymi  lietadla Tu-154 vyjadril americký veľvyslanec v Rusku John Tefft a minister obrany Turecka Fikri Ysik.

“Naše myšlienky a modlitby sú s rodinami a priateľmi všetckých, ktorí boli na palube Tu-154, a s ruským ľudom” – citovala Teffta hovorkyňa amerického veľvyslanectva Maria Olsen.

Na druhej strane, minister obrany Turecka povedal, že bol “hlboko zarmútený správou o zrútení lietadla Tu-154 Ministerstva obrany Ruska do Čierneho mora”. “Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí a všetkým ľuďom v Rusku”, – povedal Ysik.

11:35 Minister obrany Sergej Šojgu je každú hodinu informovaný o pokroku pátracích a záchranných operácií a je pripravený okamžite prijať potrebné opatrenia.

11:30 Ria Novosti informuje, že letisko v Soči, z ktorého vzlietlo lietadlo, ktoré sa následne zrútilo do Čierneho mora pracuje v riadnej prevádzke.

11:21 Rodiny vojakov zomrelých pri havárií Tu-154 v Soči, dostanú poistné plnenie vo výške viac ako 5,8 milióna rubľov. Uviedla to spoločnosť “SOGAZ”, u ktorej bolo poistené ministerstvo obrany Ruskej federácie čo sa týka zodpovednosti za škody spôsobené na živote, zdraví a majetku tretích strán pri prevádzke lietadiel.

11:15 Dmitrij Medvedev povedal, že okolnosti katastrofy budú dôkladne preskúmané.

“Táto strašná tragédia si vyžiadala životy ľudí, plných sily a plánov. Medzi mŕtvymi sú novinári, vojaci a hudobníci slávneho súboru Alexandrovci. Leteli do Sýrie s veľmi dobrou a mierovou misiou … Okolnosti incidentu budú dôkladne prešetrené, a všetci, ktorých sa dotkla táto tragédia, dostanú potrebnú pomoc,”  povedal Medvedev.

11:09 Zdroje zo záchrannej služby hlásia, že bolo objavených sedem tiel pasažierov.

10:59 Tu-154 sa vyrábal od roku 1970 do roku 2013, bolo vyrobených 1026kusov tohto lietadla, a až do nedávnej doby, boli tieto lietadla jedným z hlavných prepravných lietadiel na stredné vzdialenosti v Rusku.

11:03 Dnešné nehoda nebola prvá v histórii, čo sa týka strojov Tu-154: od 1973 roku havarovalo 73 lietadiel tohto typu. Zahynuli v nich viac ako tri tisícky ľudí

10:56 Vládnu komisiu zriadenú Dmitrijom Medvedevom za účelom objasnenia príčin havárie Tu-154 povedie vedúci ministerstva dopravy Maxim Sokolov.

10:53 Popredný sólista Vadim Alexandrov Ananiev okomentoval v rozhovore pre RT tragédiu, ktorá stála životy jeho kolegov.

“Stále neverím”

 

10:47 Ministerstvo obrany uviedlo, že preživších haváriu v oblasti niet.

10:43 Navigátor lietadla ministerstva obrany Tu 154, ktoré sa zrútilo neďaleko Soči podplukovník Alexander Petukhov bol členom posádky v roku 2011, ktorej sa podarilo pristáť s pokazeným lietadlom. Informáciu zverejnili členovia “Forumavia.

 

10:43 Elizaveta Glinková 8. decembra na odovzdávaní cien v Kremli.

 

10:40 Vojenská prokuratúra v spolupráci s komisiou Ministerstva obrany Ruskej federácie začala kontrolovať prípravu letu Tu-154.

10:25 Ministerstvo obrany spresnilo, že na palube lietadla bolo 93 ľudí.

10:17 MAK sa nebude podieľať na vyšetrovaní príčin katastrofy.

Vyšetrovanie príčin dopravných nehôd lietadiel určených na vojenské účely, vrátane prepravy cestujúcich a tovaru, ale patriacich pod ministerstvo obrany, pôsobiacich v stave ministerstva obrany, bude aj vyšetrovať ministerstvo obrany,” – informovali na ruskom ministerstve obrany.

10:10 Zdroj zo záchrannej služby hlási objav prvých piatich tiel obetí.

10:08 Podľa ministerstva obrany, lietadlo zmizlo z obrazoviek radarov 2 minúty po štarte.

10:04 Fond “Spravedlivaja pomošč” potvrdil, že Elizaveta Glinková (Doktorka Lisa) bola na palube lietadla.

Predseda prezidentskej Rady pre ľudské práva Michail Fedotov povedal, že rozum a srdce odmietajú uznať fakt smrti hlavy fondu Spravodlivá pomoc Elizavety Glinkovej, ktorá bola v lietadle a viezla lieky pre univerzitnú šnemocnicu v sýrskej Lázikiji.

Elizaveta Glinkova, známa ako doktorka Liza, bola na palube havarovaného Tu-154, informuje portál ministerstva obrany RF.

“Rozum odmieta pochopiť, že už nie je s nami. Srdce odmieta tomu uveriť … Vedeli sme, že mala letieť do Sýrie na leteckú základňu Hmeimim, aby dopravila lieky pre univerzitnú nemocnicu v Lázikiji,” povedal Fedotov, ktorého cituje web Rady pre ľudské práva.” Do poslednej chvíle sme verili v zázrak. Sama bola zázrak, nebeské posolstvo o dobre,” napísal Fedotov.

10:00 Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť rodinám a priateľom zabitých pri havárii Ministerstva obrany Tu-154 lietadlo v Soči.

9:53 Ministerstvo obrany objasnilo, že posledná oprava lietadiel, ktoré bolo vyrobené v roku 1983,prebehla v decembri 2014.

9:48 Putin nariadil Medvedevovi vytvoriť zvláštnu komisiu na vyšetrenie pádu lietadla TU – 154

9:45 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že lietadlo riadil skúsený pilot prvej triedy.

“Lietadlo Tu-154 ruského ministerstva obrany – vojenské transportné lietadlo pilotoval skúsený pilot Roman Alexandrovič Volkov. Roman Volkovpilot prvej triedy. Celkové mal nalietané – viac ako tri tisícky hodín, informovala agentúra.

Video z miesta pádu lietadla:

 

9:30 Na vyhľadávacej operácie pri čiernomorskom pobreží Soči sa podieľajú štyri lode a päť vrtuľníkov.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ľudia s COVID-19 môžu ísť na testovanie i autobusom, musia dodržať opatrenia

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pacienti s ochorením COVID-19 môžu v nevyhnutných prípadoch ísť na testovanie aj hromadnou dopravou. Musia však mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk. Pre TASR to ozrejmila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva…

Nedávny vývoj mu dal silný impulz. Matovičovo ministerstvo opúšťa ekonóm Hellebrandt. Podporila ho prezidentka?

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Ekonóm Tomáš Hellebrandt odchádza z ministerstva financií, ktoré vedie ako minister Igor Matovič (OĽaNO). Ako uviedol v statuse na sociálnej sieti, nedokázal sa stotožniť s tým, akým spôsobom minister financií presadil rodinný balíček Hellebrandt pôsobil na ministerstve na Útvare hodnoty za…

Rusko varovalo USA pred “bodom, z ktorého niet návratu”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že varovalo USA pred "bodom", vo vzťahoch s Ruskom "z ktorého niet návratu". Ministerstvo uviedlo, že USA plánujú vyhlásiť Rusko za sponzora terorizmu Rusko varovalo USA pred bodom, z ktorého už niet návratu a po…

V jeden deň varuje pred osobnou nenávisťou, druhý si “kopne” do kolegu. Matovič sa opäť predviedol. Primitívna demagógia, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaličná kríza pokračuje. Piatkové rokovania nepriniesli žiadny posun, a tak sa členovia strán opäť stretnú o týždeň. Igor Matovič aj v tejto vypätej situácii pokračuje v osobných útokoch na lídra SaS  Matovič na Facebooku zdieľal správu o tom, že čínska firma CATL…

USA – 100 rokov atentátov a zahraničných prevratov

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Populárny americký spisovateľ a žurnalista Donald Jeffries¹ v reakcii na vyjadrenie Johna Boltona o amerických intervenciách v zahraničí počas kongresového vypočutia, napísal výstižný článok pre portál The American Free Press, výňatok z ktorého prinášame: Teatrálne vypočutie v sovietskom štýle, ktoré uskutočnil kongresový…

Bojí sa Kolíková, že by Žilinka kandidoval? Šutaj Eštok: Ministerka prišla s ďalším zvráteným nápadom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v statuse na sociálnej sieti tvrdí, že ministerka spravodlivosti chce zmeniť zákon, aby generálny prokurátor nemohol kandidovať za prezidenta "Keby to nebola vážna situácia, bolo by to až groteskne smiešne ako sa ministerka spravodlivosti bojí generálneho prokurátora.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Česká republika a pobaltské štáty v čele boja proti vydávaniu víz Rusom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:35 - Západné zbraňové systémy dlhého doletu dodané Ukrajine povedú k rozšíreniu geografických cieľov špeciálnej…

“Ohnivý val”: Chodarenok opisuje taktiku, ktorú používajú ruské ozbrojené sily na zlomenie AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ruské ozbrojené sily počas bojov na Ukrajine používajú taktiku, ktorá sa vyznačuje vysokou spotrebou munície a účinnosťou. Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, ako funguje ruský "ohnivý val" Ruské ozbrojené sily pripravili AFU v Marinke "ohnivé peklo", napísal na svojom kanáli Telegram plukovník v…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

NATO môže prinútiť Ukrajinu vzdať sa južných a východných regiónov, tvrdí The National Interest

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ako sa ukrajinská kríza preťahuje, postoj Spojených štátov a ich partnerov voči Kyjevu sa začína meniť. Západné krajiny čoraz viac váhajú s ďalšou podporou Ukrajiny Uvádza sa to v článku, Zelenskyj "dal jasne najavo, že Ukrajina bude od svojich partnerov požadovať päť miliárd dolárov…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ľudia s COVID-19 môžu ísť na testovanie i autobusom, musia dodržať opatrenia

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pacienti s ochorením COVID-19 môžu v nevyhnutných prípadoch ísť na testovanie aj hromadnou dopravou. Musia však mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk. Pre TASR to ozrejmila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva…

Nedávny vývoj mu dal silný impulz. Matovičovo ministerstvo opúšťa ekonóm Hellebrandt. Podporila ho prezidentka?

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Ekonóm Tomáš Hellebrandt odchádza z ministerstva financií, ktoré vedie ako minister Igor Matovič (OĽaNO). Ako uviedol v statuse na sociálnej sieti, nedokázal sa stotožniť s tým, akým spôsobom minister financií presadil rodinný balíček Hellebrandt pôsobil na ministerstve na Útvare hodnoty za…

Rusko varovalo USA pred “bodom, z ktorého niet návratu”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že varovalo USA pred "bodom", vo vzťahoch s Ruskom "z ktorého niet návratu". Ministerstvo uviedlo, že USA plánujú vyhlásiť Rusko za sponzora terorizmu Rusko varovalo USA pred bodom, z ktorého už niet návratu a po…

V jeden deň varuje pred osobnou nenávisťou, druhý si “kopne” do kolegu. Matovič sa opäť predviedol. Primitívna demagógia, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaličná kríza pokračuje. Piatkové rokovania nepriniesli žiadny posun, a tak sa členovia strán opäť stretnú o týždeň. Igor Matovič aj v tejto vypätej situácii pokračuje v osobných útokoch na lídra SaS  Matovič na Facebooku zdieľal správu o tom, že čínska firma CATL…

USA – 100 rokov atentátov a zahraničných prevratov

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Populárny americký spisovateľ a žurnalista Donald Jeffries¹ v reakcii na vyjadrenie Johna Boltona o amerických intervenciách v zahraničí počas kongresového vypočutia, napísal výstižný článok pre portál The American Free Press, výňatok z ktorého prinášame: Teatrálne vypočutie v sovietskom štýle, ktoré uskutočnil kongresový…

Bojí sa Kolíková, že by Žilinka kandidoval? Šutaj Eštok: Ministerka prišla s ďalším zvráteným nápadom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v statuse na sociálnej sieti tvrdí, že ministerka spravodlivosti chce zmeniť zákon, aby generálny prokurátor nemohol kandidovať za prezidenta "Keby to nebola vážna situácia, bolo by to až groteskne smiešne ako sa ministerka spravodlivosti bojí generálneho prokurátora.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Česká republika a pobaltské štáty v čele boja proti vydávaniu víz Rusom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:35 - Západné zbraňové systémy dlhého doletu dodané Ukrajine povedú k rozšíreniu geografických cieľov špeciálnej…

“Ohnivý val”: Chodarenok opisuje taktiku, ktorú používajú ruské ozbrojené sily na zlomenie AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ruské ozbrojené sily počas bojov na Ukrajine používajú taktiku, ktorá sa vyznačuje vysokou spotrebou munície a účinnosťou. Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, ako funguje ruský "ohnivý val" Ruské ozbrojené sily pripravili AFU v Marinke "ohnivé peklo", napísal na svojom kanáli Telegram plukovník v…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

NATO môže prinútiť Ukrajinu vzdať sa južných a východných regiónov, tvrdí The National Interest

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ako sa ukrajinská kríza preťahuje, postoj Spojených štátov a ich partnerov voči Kyjevu sa začína meniť. Západné krajiny čoraz viac váhajú s ďalšou podporou Ukrajiny Uvádza sa to v článku, Zelenskyj "dal jasne najavo, že Ukrajina bude od svojich partnerov požadovať päť miliárd dolárov…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali