Mimoriadná správa: Ruské lietadlo s Alexandrovcami sa zrútilo do Čierneho mora. Na palube bolo 93 ľudí. Lietadlo smerovalo do Sýrie. Ide o atentát?

Moskva 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:RT)

 

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa dnes niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany

Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii, spresnilo ministerstvo. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 85 cestujúcich a osem členov posádky.

Záchranné a pátracie tímy našli jeho úlomky približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov pod hladinou. O prípadných preživších sa zatiaľ nikto nezmienil, píše agentúra AP.

Medzi cestujúcimi bolo aj deväť ruských novinárov vrátane televízneho štábu stanice Prvý kanál.

Záchranné práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne oficiálne informovaný.

Tupolev Tu-154 je trojmotorové prúdové lietadlo vyvinuté začiatkom 70. rokov 20. storočia, ešte v sovietskom období.

Za riadením sedeli veľmi skúsení piloti. Nie je tým však vylúčená ani chyba pilotáže či technická porucha. To, že posádka nestihla ani vyslať núdzový signál, však vyvoláva špekulácie a neistotu.

Predpokladaný let a pád Tu - 154 nad Čiernym morom
Predpokladaný let a pád Tu – 154 nad Čiernym morom

 

Sled udalostí:

20:20 Vyšetrovatelia zatiaľ verziu o teroristickom útoku nepokladajú za hlavnú, pretože sa dosiaľ nenašiel ani jeden dôkaz, ktorý by vyšetrovanie nasmeroval tým smerom, informuje Ria Novosti odvolávajúc sa na svoj zdroj v tajných službách.

18:21 Ruský minister dopravy Maxim Sokolov si myslí, že veľké rozšírenie trosiek havarovaného Tu-154 v mori má na svedomí silný prúd.

17:50 Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku ako znak solidarity so zosnulými letu zrúteného Tu – 154

Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku
Google umiestnil na svoju hlavnú stránku čiernu stužku

17:39 Zatiaľ ešte stále nie je nájdený trup Tu-154, povedal zdroj Tass. „Našli sme početné fragmenty, ale zatiaľ stále nie je detekovaný trup. Súradnice miesta jeho polohy ešte len musíme stanoviť,“ dodal.

16:58 Vládna komisia požiadala príbuzných obetí, aby prišli do Moskvy na identifikáciu mŕtvych a genetické vyšetrenia, ktoré pomôžu identifikácii.

16:48 V súčasnej dobe záchranné prace prevádza na mieste havárie Tu-154 32 lodí a 80 potápačov, informuje ruské ministerstvo obrany.

16:30 Starosta Jekaterinburgu Jevgenij Roizman povedal pre Tass, že pri tragédii zahynuvšia Doktorka Lisa pravdepodobne niesla do Sýrie deťom invalidné vozíky, ktoré jej predtým darovali orgány mesta.

15:19 Identifikácia mŕtvych tiel pri leteckom nešťastí neďaleko Soči bude prebiehať v Moskve informovalo ministerstvo dopravy.

15:17 Stovky obyvateľov Doneckej ľudovej republiky sa zúčastnilo zádušnej omše na pamiatku zabitých pri havárii ruského Tu-154 nad Čiernym morom, informoval TASS.

Už skôr, hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko tiež uviedol, že Donbass nikdy zabudne, čo doktorka Lisa urobila pre deti v tomto regióne.

15:11 Ruský minister dopravy Maxim Sokolov odletel do Soči osobne riadiť vyšetrovaciu komisiu po páde Tu-154 a na pomoc príbuzným obetí.

14:58 Poradca Poroshenka, Juri Birjukov na svojom Facebooku napísal, že na Ukrajine sú potešení smrťou desiatok Rusov pri leteckom nešťastí nad Čiernym morom.

14:32 Podľa vyhlásenia ruského rezortu obrany, ktoré priniesla tlačová agentúra TASS, bolo lietadlo typu Tupolev Tu-154 vyrobené v roku 1983 a malo nalietaných celkovo 6689 hodín. Posledná oprava tohto lietadla bola vykonaná 29. decembra 2014. Plánovanou údržbou prešlo naposledy v septembri 2016. Počas dnešného letu z ruského Soči do sýrskej provincie Lázikíja ho riadil skúsený pilot Roman Volkov, ktorý bol zaradený do tzv. prvej triedy spôsobilosti a nalietaných mal vyše 3000 hodín.

13:51 Oficiálne úrady Ukrajiny dosiaľ nereagovali na tragédiu ruského lietadla.

13:49 Tlačový atašé ruského veľvyslanectva v Kyjeve, Oleg Grishin informoval, že Kyjevčania nosia k budove veľvyslanectva RF sviečky a kvety.

13:47 Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill vyjadruje sústrasť rodinám a priateľom mŕtvych pri havárii lietadla neďaleko Soči.

13:30 Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril Bašar Asad ale i nemecká kancelárka Angela Merkelová.

13:13 Čoskoro bude do oblasti katastrofy vyslaných z iných flotíl ďalších viac ako 100 hlbinných potápačov so špeciálnym vybavením.

Len dosiaľ sa do pátracej a záchrannej akcie zapojilo viac ako 3 tisíc mužov.

13:06 Oddelenie informácií a masovej komunikácie ruského ministerstva obrany potvrdilo, že je v súčasnej dobe na palube záchrannej lode vyzdvihnútých 10 tiel obetí.

Ako už bolo uvedené, dohľadávanie prebieha na ploche 10,5 kilometrov štvorcových. Do hľadania je zapojených 27 lodí, 37 potápačov, 4 vrtuľníky, BPLA a diaľkovo ovládané podmorské aparáty.

  12:52 NTV odmietlo komentovať slová Boženy Rynskej, ktorá sa radovala z úmrtia novinárov ruského televízneho kanála pri leteckom nešťastí neďaleko Soči.

Nekomentujeme diagnózy. Patrí to do pôsobnosti iných špecialistov, „- cituje RIA Novosti odpoveď NTV.

12:39 Vladimír Putin zrušil účasť na svetelnej šou 26. decembra v Petrohrade v súvislosti so smútkom za pozostalých tragéie. Oznámil to tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

12:28 Meteorológovia očakávajú zhoršujúce sa poveternostné podmienky v Soči, kde sa vykonávajú dohľadávacie a záchranné operácie na mieste havárie.

12:26 Zdroj Tass uviedol, že ministerstvo obrany na mieste havárie lietadla našlo zatiaľ telá 10 mŕtvych.

12:18 Podľa riaditeľa centra Serbskoho Zuraba Kekelidze, identifikácia ostatkov zabitých pri leteckej havárii, si pravdepodobne bude vyžadovať genetické testy.

12:12 Vladimir Putin uistil, že dôvod zrútenia sa lietadla smerujúceho do Sýrie Tu-154 bude dôkladne preskúmaný.

„Príčin havárie budú dôkladne vyšetrené a bude urobené všetko pre podporu rodín obetí,povedal.

11:53 Za účelom dohľadávania pozostalých a trosiek lietadla v oblasti havárie Tu-154 odletelo do Soči lietadlo ministerstva pre mimoriadne situácie, na palube ktorého sú záchranári a potápači skupiny „Centrospas“ a centra „Lider“. Podľa Tass, na palube je viac ako 40 záchranárov a špeciálne vybavenie.

11:44 Sústrasť s mŕtvymi  lietadla Tu-154 vyjadril americký veľvyslanec v Rusku John Tefft a minister obrany Turecka Fikri Ysik.

„Naše myšlienky a modlitby sú s rodinami a priateľmi všetckých, ktorí boli na palube Tu-154, a s ruským ľudom“ – citovala Teffta hovorkyňa amerického veľvyslanectva Maria Olsen.

Na druhej strane, minister obrany Turecka povedal, že bol „hlboko zarmútený správou o zrútení lietadla Tu-154 Ministerstva obrany Ruska do Čierneho mora“. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí a všetkým ľuďom v Rusku“, – povedal Ysik.

11:35 Minister obrany Sergej Šojgu je každú hodinu informovaný o pokroku pátracích a záchranných operácií a je pripravený okamžite prijať potrebné opatrenia.

11:30 Ria Novosti informuje, že letisko v Soči, z ktorého vzlietlo lietadlo, ktoré sa následne zrútilo do Čierneho mora pracuje v riadnej prevádzke.

11:21 Rodiny vojakov zomrelých pri havárií Tu-154 v Soči, dostanú poistné plnenie vo výške viac ako 5,8 milióna rubľov. Uviedla to spoločnosť „SOGAZ“, u ktorej bolo poistené ministerstvo obrany Ruskej federácie čo sa týka zodpovednosti za škody spôsobené na živote, zdraví a majetku tretích strán pri prevádzke lietadiel.

11:15 Dmitrij Medvedev povedal, že okolnosti katastrofy budú dôkladne preskúmané.

„Táto strašná tragédia si vyžiadala životy ľudí, plných sily a plánov. Medzi mŕtvymi sú novinári, vojaci a hudobníci slávneho súboru Alexandrovci. Leteli do Sýrie s veľmi dobrou a mierovou misiou … Okolnosti incidentu budú dôkladne prešetrené, a všetci, ktorých sa dotkla táto tragédia, dostanú potrebnú pomoc,“  povedal Medvedev.

11:09 Zdroje zo záchrannej služby hlásia, že bolo objavených sedem tiel pasažierov.

10:59 Tu-154 sa vyrábal od roku 1970 do roku 2013, bolo vyrobených 1026kusov tohto lietadla, a až do nedávnej doby, boli tieto lietadla jedným z hlavných prepravných lietadiel na stredné vzdialenosti v Rusku.

11:03 Dnešné nehoda nebola prvá v histórii, čo sa týka strojov Tu-154: od 1973 roku havarovalo 73 lietadiel tohto typu. Zahynuli v nich viac ako tri tisícky ľudí

10:56 Vládnu komisiu zriadenú Dmitrijom Medvedevom za účelom objasnenia príčin havárie Tu-154 povedie vedúci ministerstva dopravy Maxim Sokolov.

10:53 Popredný sólista Vadim Alexandrov Ananiev okomentoval v rozhovore pre RT tragédiu, ktorá stála životy jeho kolegov.

„Stále neverím“

 

10:47 Ministerstvo obrany uviedlo, že preživších haváriu v oblasti niet.

10:43 Navigátor lietadla ministerstva obrany Tu 154, ktoré sa zrútilo neďaleko Soči podplukovník Alexander Petukhov bol členom posádky v roku 2011, ktorej sa podarilo pristáť s pokazeným lietadlom. Informáciu zverejnili členovia „Forumavia.

 

10:43 Elizaveta Glinková 8. decembra na odovzdávaní cien v Kremli.

 

10:40 Vojenská prokuratúra v spolupráci s komisiou Ministerstva obrany Ruskej federácie začala kontrolovať prípravu letu Tu-154.

10:25 Ministerstvo obrany spresnilo, že na palube lietadla bolo 93 ľudí.

10:17 MAK sa nebude podieľať na vyšetrovaní príčin katastrofy.

Vyšetrovanie príčin dopravných nehôd lietadiel určených na vojenské účely, vrátane prepravy cestujúcich a tovaru, ale patriacich pod ministerstvo obrany, pôsobiacich v stave ministerstva obrany, bude aj vyšetrovať ministerstvo obrany,“ – informovali na ruskom ministerstve obrany.

10:10 Zdroj zo záchrannej služby hlási objav prvých piatich tiel obetí.

10:08 Podľa ministerstva obrany, lietadlo zmizlo z obrazoviek radarov 2 minúty po štarte.

10:04 Fond „Spravedlivaja pomošč“ potvrdil, že Elizaveta Glinková (Doktorka Lisa) bola na palube lietadla.

Predseda prezidentskej Rady pre ľudské práva Michail Fedotov povedal, že rozum a srdce odmietajú uznať fakt smrti hlavy fondu Spravodlivá pomoc Elizavety Glinkovej, ktorá bola v lietadle a viezla lieky pre univerzitnú šnemocnicu v sýrskej Lázikiji.

Elizaveta Glinkova, známa ako doktorka Liza, bola na palube havarovaného Tu-154, informuje portál ministerstva obrany RF.

„Rozum odmieta pochopiť, že už nie je s nami. Srdce odmieta tomu uveriť … Vedeli sme, že mala letieť do Sýrie na leteckú základňu Hmeimim, aby dopravila lieky pre univerzitnú nemocnicu v Lázikiji,“ povedal Fedotov, ktorého cituje web Rady pre ľudské práva.“ Do poslednej chvíle sme verili v zázrak. Sama bola zázrak, nebeské posolstvo o dobre,“ napísal Fedotov.

10:00 Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť rodinám a priateľom zabitých pri havárii Ministerstva obrany Tu-154 lietadlo v Soči.

9:53 Ministerstvo obrany objasnilo, že posledná oprava lietadiel, ktoré bolo vyrobené v roku 1983,prebehla v decembri 2014.

9:48 Putin nariadil Medvedevovi vytvoriť zvláštnu komisiu na vyšetrenie pádu lietadla TU – 154

9:45 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že lietadlo riadil skúsený pilot prvej triedy.

„Lietadlo Tu-154 ruského ministerstva obrany – vojenské transportné lietadlo pilotoval skúsený pilot Roman Alexandrovič Volkov. Roman Volkovpilot prvej triedy. Celkové mal nalietané – viac ako tri tisícky hodín, informovala agentúra.

Video z miesta pádu lietadla:

 

9:30 Na vyhľadávacej operácie pri čiernomorskom pobreží Soči sa podieľajú štyri lode a päť vrtuľníkov.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Johnson telefonoval s Bidenom; reč bola aj o novej obchodnej dohode

0 icon

Londýn 24. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/10 Downing Street-Pippa Fowles)   Britský premiér Boris Johnson v sobotu v telefonickom rozhovore s novým americkým prezidentom Joeom Bidenom uviedol, že je odhodlaný uzatvoriť novú obchodnú dohodu medzi USA a Spojeným kráľovstvom. Informovali o tom agentúry AP a Reuters Johnson zároveň ocenil Bidenove rozhodnutia o…

127. časť Neznámych slovenských dejín

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (HSP/Foto:Marián Tkáč)   Počas prvých šiestich týždňov roku 1993 bola situácia dosť osobitná. Slovenská centrálna banka nemohla robiť vlastnú menovú politiku, lebo nad ňou (ale aj nad ČNB) stál menový výbor. Treba priznať, že obe rokovania menového výboru pripravili predovšetkým pracovníci ČNB, pod hlavičkou ktorej po…

Bieloruská polícia zatkla 100 demonštrantov, ktorí vytvorili ľudskú reťaz

0 icon

Minsk 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa…

Provizórne premostenie Hornádu je poškodené, nutná je oprava

0 icon

Košice 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Provizórne premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou na mieste zrúteného mosta je poškodené a potrebná je jeho oprava. Ak k nej v krátkom čase nedôjde, premostenie bude uzavreté a autá budú musieť opätovne využívať obchádzku. Informoval o tom v sobotu…

EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku

0 icon

Brusel 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad "rozsiahlym zatýkaním" a "neprimeraným použitím sily" počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach…

Podľa prezidentky budú v boji s pandémiou kľúčovú úlohu zohrávať mobilné odberové miesta

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí, bude testovanie súčasťou ľudských životov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 22. januára navštívila jedno z mobilných odberných miest v Bratislave. Kľúčovú úlohu v boji s pandémiou koronavírusu…

V Českej republike otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti reštrikciám

0 icon

Praha 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Česku otvorili v sobotu svoje prevádzky reštaurácie a pohostinstvá, ktoré podporujú iniciatívu Chcípl PES. Spravili tak na protest proti epidemiologickým opatreniam, ktoré otvorenie takýchto podnikov nepovoľujú. Cieľom protestu nie je na pandémii zarábať, ale prežiť, uviedol podľa portálu Novinky.cz spoluorganizátor protestu Jakub Olbert…

Na kandidatúru na špeciálneho prokurátora je potrebná previerka NBÚ. Lipšicovi ju pomohol získať jeho známy – minister práce Milan Krajniak

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá v piatok informovali o tom, že advokát a bývalý minister Daniel Lipšic kandidujúci na post šéfa špeciálnej prokuratúry, donedávna nemal previerku NBÚ na stupeň prísne tajné a získal ju údajne "narýchlo" vďaka Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka…

Sudkyňa ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie bude známe večer

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu ráno rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. Výsluch obvinenej sa začal približne o 9.00 h, keď krátko predtým…

Lekári radia Francúzom, aby sa nerozprávali vo verejnej doprave

0 icon

Paríž 23. januára (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzska lekárska akadémia vydala v piatok usmernenie, podľa ktorého by sa ľudia mali vyhnúť „rozhovorom alebo telefonovaniu“ v metre, autobusoch alebo kdekoľvek na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať spoločenské rozostupy. Napriek tomu, že vo Francúzsku obyvatelia musia nosiť rúška, cestujúci si ich pri telefonovaní…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Rastislav Slovák

Nejaká osoba menom Pavlína Matovičová vlastní majetok v hodnote desiatok možno až stoviek miliónov €

0icon

Mimochodom táto osoba menom Pavlína Matovičová je manželkou Matoviča. Matovič sa sám aj pochválil, že všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Nahonobili toho dosť, otázka je len či zákonným spôsobom. Matovič vo všetkých svojich predvolebných kampaniach sľuboval  zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Je podozrivé, že Matovič je…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Ktoré produkty sa dajú využiť aj po dátume spotreby?

0 icon

Možno to nie je najchutnejšia vec, ale existujú produkty, ktoré môžete dobre využiť, a to aj po uplynutí dátumu spotreby. Od starostlivosti o pokožku po varenie, tieto alternatívne spôsoby použitia môžu byť práve to, čo si hľadal. 1. Avokádo

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

Vo svete IT

Yvonne Y40D – kvalitné konvertibilné USB 3.0 pre PC a Android zariadenia za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Trápi ťa nedostatok úložného priestoru v tvojom Android smartfóne, počítači, či inom zariadení so vstupom USB, USB Type-C alebo Micro USB? Rozšírenie úložného priestoru pomocou tohto konvertibilného USB je jednoducho hračka. USB úložisko s 3 rozlišnými portmi yvonne Y40D pritom momentálne kúpiš už za neuveriteľných 16,99 eur s bezplatným doručením…

V ďalekej budúcnosti sa pravdepodobne všetky kontinenty Zeme spoja do jedného. Takto by to mohlo vyzerať!

0 icon

Pred 200-miliónmi rokov došlo k rozdeleniu superkontinentu Pangea, vďaka čomu vznikli kontinenty, ktoré máme na Zemi dnes, píše portál IFL Science. Lenže tieto kontinenty tiež nevydržia večne. Ukazuje sa, že v budúcnosti by sme mohli mať na našej planéte nový superkontinent. Je však ťažké predpovedať, ako by mohol vyzerať. Vedci…

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

0 icon

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne. Patent…

Ako Einstein vymyslel teóriu relativity, ktorá navždy zmenila chápanie vesmíru?

0 icon

Einstein po prvýkrát publikoval svoju teóriu relativity v roku 1905. V tej dobe však bol buď zosmiešnený, alebo ignorovaný. Jeho teórie boli pre ľudí tej doby príliš zvláštne, či radikálne na to, aby mohli byť pravdivé, hovorí YouTube kanál Arvin Ash. Teória relativity napádala Newtonove teórie, ktoré boli overené a…

Málo známe, ale aj napriek tomu šikovné funkcie v Messengeri, ktoré mnohí nepoznajú

0 icon

V súčasnosti jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete je Messenger. Ide o službu, ktorá je automaticky aktivovanou pre všetkých používateľov sociálnej siete Facebook.  Paradoxom je, že hoci túto službu používa väčšina z nás, tak aj napriek tomu nepoznáme mnoho funkcií, ktoré ponúka. End-to-end šifrovanie Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou…

Armádny Magazín

Pentagón v Arktíde. Ako Dánsko chodí po lane v Grónsku

0 icon

Dánsko, 24. január 2021 (AM) - Keď sa v Arktíde prehrieva konkurencia medzi Čínou, Ruskom a USA, čoraz viac sa do nej zamotáva Grónsko, poloautonómny región v rámci Dánskeho kráľovstva. To prinieslo príležitosti aj výzvy pre Grónsko a pre Dánsko. Dánsko kontroluje väčšinu zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky Grónska a Kodaň…

Forbes: Ruská zbraň, ktorá môže mať pre USA ničivé následky

0 icon

USA, 24. január 2021 (AM) - Ponorka Poseidon sa stane \"poistkou\" pre prípad, že by USA mohli zostreliť ruské balistické rakety. Píše o tom Forbes. \"Rusko to s prijatím do výzbroje tohto podvodného dronu (jeho dĺžka je 25 metrov) s jadrovým pohonom myslí vážne,\" 

Michejev: Putin predvídal a nezopakoval Trumpovu chybu

0 icon

Rusko, 24. január 2021 (AM) - Bývalý prezident USA Donald Trump urobil fatálnu chybu, keď úplne dôveroval sociálnym médiám. K tomuto záveru dospel politológ Sergej Michejev.   Udalosti, ktoré sa odohrávajú v Spojených štátoch, jasne ukázali, že stávka amerického lídra na sociálne siete, ktorú spolu so svojím tí

Hitler kaput? Prečo mnohí neuverili smrti vojnového zločinca č. 1?

0 icon

Nemecko, 24. január 2021 (AM) - Mnohí aj po polstoročí od smrti nacistického vodcu dúfali, že ho uvidia na lavici obžalovaných. O tom, že Hitler je mŕtvy nepochybovali iba tí, ktorí našli jeho ostatky.   Na Postupimskej konferencii sovietska strana presvedčila partnerov, aby najneskôr 1. 9. 1945 bol uverejnený konečný zoznam vojno

Naživo z Moskvy: Demonštrácie na podporu zatknutého Navaľného

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - Navaľného zadržali 17. januára po návrate z Nemecka do Ruska, kde sa takmer päť mesiacov zotavoval a rehabilitoval po údajnej otrave. V pondelok bol uväznený na 30 dní za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na základe podmienečného odsúdenia za spreneveru z roku 2014:

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali