Ako uvádzajú tieto materiály, mali by odborníci z podniku vedeckej divízie Rosatomu, Ústavu fyziky AI Lejpunského (Obninsk, Kalužská oblasť), na zákazku riadiacej spoločnosti vedeckej divízie atómovej štátnej spoločnosti Veda a inovácie pripraviť technické zadanie pre vývoj rozsiahlych osvedčených technologických postupov výroby plutónia 238 (Pu-238) pre autonómne zdroje energie.
Ciele projektu
Pu-238 je kvôli svojim vlastnostiam nevhodné pre výrobu jadrových zbraní, ale vďaka veľkému uvoľňovaniu tepla sa ukázalo ako veľmi vhodné pre využitie v radioizotopových termoelektrických generátoroch (RTG) – napríklad pre zaistenie medziplanetárnych výskumných misií. Plutónium–238 má relatívne dlhý polčas rozpadu (rádovo 88 rokov), a preto je schopné dlhú dobu vyžarovať teplo.
Plutónium–238 vzniká pri ožiarení izotopu neptúnia 237 získaného spracovaním vyhoreného jadrového paliva v jadrovom reaktore. V súčasnej dobe sa v Rusku vyrába Pu–238 v malých objemoch v priemyselných reaktoroch podniku Rosatom, v kombináte Majak (Oziorsk, Čeľabinská oblasť). Súčasne môžu rýchle neutrónové reaktory pracujúce v rámci jadrovej Belojarskej elektrárne produkovať až 100 kilogramov technického Pu–238 ročne za konkurencieschopnú cenu bez straty pri výrobe elektriny.
Cieľom projektu je posúdiť možnosti a technickú realizovateľnosť veľkovýroby plutónia 238 z neptúnia 237 v reaktoroch BN–600 a BN–800 pracujúcich na energetických blokoch č. 3 a 4 Belojarskej jadrovej elektrárne vo Sverdlovskej oblasti. Ústav fyziky A. I. Lejpunského je vedeckým projektovým manažérom týchto reaktorov.