“Samozrejme, mi hneď povedia:’V tom čase sme nemohli vedieť, že vznikne taká kríza.’ A ja odpoviem: Samozrejme, nikto s ničím takým nepočítal. Veľmi dobre ste ale vedeli, že Bulharsko sa nachádza na konci škály EÚ podľa príjmov a že my sme nevyplnili to hlavné, sľub – prijať minimálny rozmer penzie. (Vedeli ste – red.), že necháme veľkú časť bulharského národa v biede a v očakávaní pomoci. A nehľadiac na to ste odhlasovali lietadlá za cenu viac ako dve miliardy (leva – red.) a ďalšie železo s cenou viac ako dve miliardy leva,” povedal Mareški na zasadnutí parlamentu.
Politik znovu vyhlásil, že nemá nič proti nákupu moderných zbraní, ale len vtedy, keď obyvatelia Bulharska nebudú mať žiadne problémy. “Len keď je prístup k medicíne a liekom, keď sa rozvíjajú firmy, rastú platy a penzisti dôstojne prechádzajú cez svoju starobu. V takom prípade môžeme premýšľať o luxusných vojenských hračkách,” dodal.
Politik tiež vyhlásil, že v súčasnej dobe nie je čas na podporovanie výroby zbraní, ale je nevyhnutné liečiť ľudí a zachraňovať životy.
Bulharsko v auguste zaplatilo za osem amerických strojov F–16 takmer 1.26 miliardy dolárov. Lietadlá budú dodané v rokoch 2023 a 2024.
Krajina tiež zvolila nemeckú spoločnosť Lurssen weft GmBH, ktorá jej má dodať dve hliadkové lode. Bulharsko ďalej vykonáva súťaž na dodávku 150 obrnencov, ktorej sa zúčastňujú štyri zahraničné spoločnosti.
Slovensko a obrana
Zástupca generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Mircea Geoana viedol telefónny rozhovor so slovenským ministrom obrany Jaroslavom Naďom za OĽaNO. Témou ich rozhovoru bola, nielen situácia spojená s pandémiou koronavírusu. Ďalšími témami, ktoré preberali, bol vplyv koronavírusu na súčasné aktivity NATO alebo náklady na obranu.
“Aliancia predstavuje aj v súčasnej krízovej situácii naozaj efektívnu platformu na zdieľanie skúseností, pomoc a asistenciu medzi spojencami. Máme, nielen možnosť ukázať silu jednotného postupu, ale tiež využiť viacero možností Aliancie pri reakcii na pandémiu,” uviedol minister.
V súvislosti s koronavírusom sa obaja muži dotkli aj toho, aký vplyv má pandémia na aliančné a medzinárodné operácie. Spomeňme, že každý členský štát prijal isté opatrenia kvôli obmedzeniu šírenia vírusu. Kvôli tomu, napríklad zredukovali počet síl, ktoré participujú na cvičeniach Defender Europe 2020.