PAHREBA. Programové vyhlásenie vlády podľa očakávania rozdelilo Slovákov: polovica ho podporuje, ostatní mu nedôverujú

Bratislava, 1. mája 2016 (HSP/Foto: YouTube)

 

Nebolo to žiadne prekvapenie: vládny program v parlamente bezproblémovo odklepli.  Podporilo ho 79 zo 142 zákonodarcov, 61 bolo proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Za dôveru vláde hlasovalo všetkých 79 prítomných koaličných poslancov.

Programove vyhlasenie

Ahoj, Jožo. Hovoril som ti minule, že to programové vyhlásenie vlády rýchlo odklepnú – a je to. Samozrejme, opozičníci dodržali štábnu kultúru a na franforce rozmlátili vládny projekt, ale koho už to zaujímalo? Koaličníci ho fakticky jednohlásne schválili a hotovo.

Jaj, to mi odľahlo! Už som sa obával, že ho neschvália… Ale vážne: veď to nebolo žiadne prekvapenie. Ani ja som nepochyboval, že to bude rýchly proces. Bol som zvedavý iba na jedno: či opozícia úplne rezignuje, alebo ešte bude vyhadzovať zadkom a dupať kopytami.

Dúfam, nebol si sklamaný: opozičníci sa prekonávali a koalícii to pekne natreli! Mne sa však nepáčilo to, že viac osobne napádali svojich bývalých kolegov a kamarátov, ako kritizovali vládny program. To, že neveria, že ho vláda splní, je to pochopiteľné: aká by to bola opozícia, keby verila, že vláda svoju úlohu zvládne a urobí tu konečne poriadok? Ale najviac im prekážalo, že niektorí bývalí opozičníci sa ocitli na inej strane barikád a dnes sedia vo vláde. Niektorých súčasných opozičníkov z toho išlo poraziť!..  

Je to jasné, komu by sa to páčilo, že ich zradili kamaráti, ktorí ešte pár dní pred voľbami vyhlasovali, že so SMERom nepôjdu spolu ani náhodou? Nuž, toto je pravá politika… Ale to bolo asi jediné prekvapenie. Žeby prekvapil „zastupujúci premiér“ Pellegrini, keď zasa bľabotal všeobecné frázy, ktoré predtým sto razy opakovali členovia všetkých predošlých vlád? Čo také nové povedal? Vôbec nič. Že vláda bude prinášať kontinuitu a pokrok a prekoná staré deliace čiary z 90-tych rokov a za jej kľúčové priority označil podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii, kvalitnú verejnú správu a pod. Bla-bla-bla. Opakovali to všetci, nesplnil to nik. Ani táto vláda to nesplní.

Čo si – Nostradamus? Mne sa to akurát pozdáva. Keď boli pri moci červení alebo modrí, praví alebo ľaví, tak to akosi nešlo. Stále sa iba hádali s oponentmi a porušovali všetky svoje sľuby. A teraz sú obaja „konkurenčné skupiny“ vo vláde. Budú sa navzájom kontrolovať a budú musieť dodržiavať sľuby – inak sa nedá.

Aha, svet sa obratí na ruby – určite! Bude to zasa to isté: napísali program, odklepli, vyrobili bublinu – a zabudli… Veď aj ten nešťastný program je nekonkrétny vo viacerých oblastiach, preto nie je to dôveryhodný dokument – navyše, keď za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia nového „zlepenca“ – takého neuveriteľného, ktorý tu ešte nebol.

No a? Hlavné, aby pracoval aspoň trochu efektívnejšie, ako tie predošlé vlády. A potom nám bude jedno, či je to zlepenec alebo vláda jednej strany. Dôležitý je výsledok. Veď aj praví, aj ľaví sa dohodli, že spolu chcú bojovať proti korupcii, prijať účinný protischránkový zákon, pomôcť podnikateľom, ale aj zamestnancom…  

A ďalšie bla-bla-bla. Chcú zlepšiť súčasný stav školstva, zdravotníctva, znížiť nezamestnanosť, zlepšiť situáciu v regiónoch a pod. Stále dookola opakujú to isté, ale doposiaľ žiadne prevratné zmeny za ostatných 25 rokov nevidíme. Stále sú to iba tézy, ale konkrétne výsledky sú v nedohľadne. Sú to iba plány, ale kto ich bude plniť?

No veď tá nová vláda to bude plniť. Podľa mňa, sú to celkom dobré návrhy, dosť  ambiciózne. Uznávam, že v niektorých prípadoch sú menej konkrétne, ale veď všetko sa robí za pochodu, neskôr sa budú konkretizovať – v závislosti od situácie.

Jasné, papier znesie všetko! Ale nevidím v „novom“ programovom vyhlásení žiadne zásadné zlepšenie – ani v sociálnej, ani v hospodárskej oblasti. Čo sa týka medzinárodnej politiky, tak to je taký kompót, že onedlho začne kvasiť… Uvidíš, nič sa nezmení: vláda bude niečo hlásať život pôjde sám sebou – paralelne. Ako obvykle hospodárstvo krajiny sa bude rozvíjať presne  napriek činnosti vlády a vplyv na situáciu budú mať práve ekonomický vývoj v zahraničí, nie u nás a dupľom nie vďaka činnosti vlády. Zasa budeme utekať za vlakom…

Mýliš sa. Mali sme jednofarebné vlády, ktoré sa viac zaoberali spormi s opozíciou a nie tvorivou prácou. Teraz ten ľavo-pravý kabinet bude musieť mákať: bude naň tlačiť opozícia, verejnosť, ale aj sami členovia vlády z rôznych pólov – budú tak jemne „kopať do zadku“ jeden druhého, aby všetko napredovalo tak, ako má. Máš v hlave staré stereotypy, ale možno práve teraz nastane zlom a situácia sa bude zlepšovať. Teraz si koaličníci nemôžu obliekať pravé alebo ľavé tričká – musia ťahať za jeden povraz.

Aha, a kam nás dotiahnu… či zatiahnu? Kto by sa hádal? Programové vyhlásenie vlády je napísané celkom dobre. Ale obávam sa, že mnohé veci ostanú len na papieri. A ako vždy sa  budú realizovať opatrenia, ktoré v programovom vyhlásení nie sú, lebo život tú vládu bude tlačiť tam, kde nechce. A namiesto úžitku tá „zlepencová“ vláda zasa bude škodiť Slovensku. Už to tu bolo viac razy. Sľuby sa sľubujú… Niekto mávne čarovným prútikom a všetko sa zlepší iba preto, že odteraz časť ľavých a pravých sedí za jedným stolom? Je to naivné…

Ale veď nejde iba o program, o to, čo je na papieri. Nestačí mať dobrú legislatívu a plány, ale treba dokázať splniť všetko, čo je na tom papieri. Hovorím, práve to je dobre, že pravica bude tlačiť ľavicu a naopak, aby sa navzájom „dokopali“ k dobrému výsledku – nič iné tej vláde nezostáva. Zapriahli sa do spoločného vozu a budú musieť spoločne ho ťahať. Keby tu zasa vládla iba pravica alebo iba ľavica, zasa by boli iba hádky a vzájomné osočovanie a dopredu by sme sa nepohli. To sa zmenilo!

Jaj, ty si romantik, či… si taký naivný? Veď dokonca aj to nešťastné programové vyhlásenie vlády je plné rozporov – je to pravicovo-ľavicový mišmaš. Kto v tom dokáže vysomáriť? Na  jednej strane chcú vyrovnaný rozpočet a na druhej strane navrhujú ústavný zákon o výnimke pre investičné projekty. Zasa bude nevyrovnaný rozpočet. Mienia znížiť úroveň byrokracie a zároveň chcú ďalšie zbytočné tlačivá, papierováčky, povolenia, kontroly a pod. A zasa byrokracia bude kvitnúť viac ako predtým. A tak je to v celom vyhlásení vlády.

Predsa si myslím, že to vidia reálnejšie, ako ich predchodcovia a odhodlali sa na reálny a nielen deklarovaný boj s korupciou a klientelizmom. Aby prežili, musia sa postarať o  nastolenie skutočne právneho štátu, inak sami si vykopú hrob.

Vieš, toto programové vyhlásenie vlády mi pripadá novoročné predsavzatie: prestanem piť, prestanem fajčiť, začnem cvičiť… A po Troch kráľoch si na všetky sľuby zabudnem. Vieme, že plány sú plány, ale ich realizácia je to už niečo iné. A často pánom vládnym chýba vôľa a sebakontrola. Sľubovať vie každý, ale zatiaľ v ich dodržaní mali obrovské medzery.

Pozri sa. Je tu nová „prekvapivá“ vláda, možno dokáže prekvapiť a urobí to, čo nedokázali „obvyklé“ vlády predtým. Aj pravica, aj ľavica stále kritizovali oponentov, že nevedia vyhodnocovať efektívnosť verejných výdavkov a stále utrácali obrovské množstvo verejných financií. Na koho sa teraz budú vyhovárať? Stále predtým boli podozrenia v klientelizme, rodinkárstve a pod. Ale teraz praví na štátne pozície by nemali pustiť „ľavých klientov“ a ľaví nepustia „pravých rodinkárov“. Musia do pracovných tímov brať iba kvalitných analytikov, odborníkov a profesionálov.

Prosím ťa, veď to sú politici! Predtým sa vo svojom kruhu dohodli ako ľavičiari, tak aj  pravičiari. Myslíš si, že sa teraz nedohodnú pravičiari s ľavičiarmi, keď pôjde o teplé  miestečka pre ich kamarátov, príbuzných a partagenosse? Ruka ruku myje! Ja tebe – ty mne. Veď sa chvália, že robia kompromisy, tak v tomto urobia tie najväčšie kompromisy a ústupky – a urobia to veľmi ochotne! Predtým na úradoch a ministerstvách sedeli „jednofarební  klienti“ a odteraz tam budú aj ti, aj ti – to je celý rozdiel. Ale celková situácia sa nezmení.

Nuž, ty tomu neveríš, ale ja áno. Čo sa budeme hádať? Uvidíme. Jedno je jasné. Kozmetické úpravy v celom systému nepomôžu, treba všetko prerobiť. Máme krajinu žijúcu na dlh, s neefektívnym hospodárením, ktorá potrebuje reformy. Všetci chcú zvýšiť platy učiteľom a lekárom, ibaže nevedia, kde na to vziať peniaze. Predtým sa pravica a ľavica iba hašterili. Teraz sú v jednej lodi – niet kam uhnúť a otočiť. Musia veslovať spolu a práve v tom vidím možno jedinú šancu, že niekde predsa doplávame a nenarazíme na nejaký ľadovec. Skúsili sme takmer všetko – možno toto pomôže… 

Obávam sa, že ani tento raz vláda nedodrží svoje sľuby a padne, ako aj tie predošlé. Horúcou ihlou šité programové vyhlásenie nevzbudzuje žiaden optimizmus. Je to skôr manifest, ako konkrétny plán práce. Napísali – odložili nabok a zabudli, pretože vedia, že ho nedokážu splniť. Vieš, na svete je veľa zaujímavého čítania, oveľa príťažlivejšieho ako programové vyhlásenie vlády – ale ani tomu všetkému nemusíme veriť, nielen tomuto pravicovo-ľavicovému manifestu. Ale nechajme sa prekvapiť. Neprekypujem optimizmom, ale vieš, je to práve ten prípad, keď budem šťastný, že v tejto chvíli sa mýlim…

No fajn, pekne sme pokecali a čo teraz? Čo sa zmenilo? Čo sa zmení? Môžeme sa takto besedovať pri kávičke alebo pôjdeme manifestovať pred parlamentom, ako to robia iní – a čo? Už 25 rokov debatujeme, manifestujeme, protestujeme, vykrikujeme, hádame sa, nadávame  – a čo sa zmenilo? Je tu nová pestrá vláda – zmení niečo? A my – čo my môžeme zmeniť? To sú iba pekné rečičky, že ľud môže niečo zmeniť. A čo môže?

Nuž, čo sa zmenilo, čo môžeme… Touto besedou sa nič nezmení – a ani protestmi pred parlamentom. Dovtedy, kým sa nenaučíme rozmýšľať, dávať všetky veci dohromady, analyzovať, voliť tých správnych ľudí, ktorí s našou pomocou dokážu niečo zmeniť – dovtedy sa, samozrejme, nič nezmení. Povieš, a kde si nájdeme tých správnych, ako zvolíme tých pravých? Musíme sa tak zamyslieť, až bude praskať hlava – ale iné východisko nie je. Prestaňme voliť tárajov, klamárov, podvodníkov, karieristov, šoumenov, darebákov – inak všetko pôjde po starom. Počas každého volebného obdobia máme 4 roky na to, aby sme sa naučili rozmýšľať a konečne dokázali zvoliť tých správnych ľudí. A každý raz sme tu šancu prepásli. Tak potom, kto je na vine? Stále hľadáme vinníkov niekde inde, ale nie u seba. Je to jednoducho: ak nezmúdrieme a sami sa nezmeníme, nedokopeme politikov, aby zmúdreli a tiež sa zmenili. Znie to banálne, ale pravda je taká, že všetko záleží na nás. Lenže sme si zvykli sťažovať sa na iných – nie na seba: na víne je ten alebo iný politik, média, podnikatelia, dokonca aj počasie… Stále nehľadáme tam, kde treba. Vieš, je ťažké hľadať čiernu mačku v úplne tmavej izbe a hlavne, keď tam nie je… Prestaňme sa vyhovárať na iných. Rozmýšľajme, ako to sa dá zmeniť. Ale začať musíme od seba – inak to nepôjde.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenská advokátska komora sa pripojila k ústavnej sťažnosti v prípade advokáta Martina Repáňa

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák )   Slovenská advokátska komora (SAK) sa pripája k ústavnej sťažnosti v prípade väzobného stíhania advokáta Martina R. Hovorí o podozreniach z potláčania základného práva na súdnu ochranu a riadneho výkonu advokácie. Upozorňuje, že za svoju prácu je postihovaných čoraz viac advokátov Komora je…

Ďalší iránsky „mučeník“. Pomstia sa za vraždu známeho jadrového fyzika?

0 icon

Teherán 2. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Iranian Defense Ministry)   Vražda vedúceho iránskeho jadrového programu Mohsena Fachrízádeha môže znovu postaviť Blízky východ na pokraj vojny. Teherán zo všetkého obvinil Izrael a sľúbil mu pomstu. Tel Aviv a Washington odmietli komentovať túto udalosť, Donald Trump ale retweetol správu o tom, že spravodajská služba…

NÚSCH zatiaľ nepristúpil k rušeniu plánovaných operácií

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) zatiaľ nepristúpil k rušeniu plánovaných operácií. Vyšetrenia v ambulanciách sa vykonávajú v štandardnom režime Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa Soňa Valášiková. Priblížila, že v NÚSCH sú aktuálne jeden pacient a dvaja lekári pozitívni na nový…

Vlhová favoritkou ankety Športovec roka 2020, v elitnej päťke sú aj Volko, Tóth, Sagan a Černák

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Elitná slovenská zjazdárka Petra Vlhová je hlavnou favoritkou tradičnej koncoročnej ankety Športovec roka. Nechýba medzi päticou finalistov pre rok 2020, spoločnosť jej robia hokejový obranca Erik Černák, cyklista Peter Sagan, chodec Matej Tóth a šprintér Ján Volko. Vyhlásenie výsledkov ankety sa uskutoční 16.…

Ivan Korčok: Stále je šanca na dohodu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko síce nepracuje s negatívnym scenárom, že medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom nepríde k dohode upravujúcej vzájomné vzťahy po decembri 2020, musí však rátať aj s touto možnosťou. Po zasadnutí vlády, ktorá v stredu schválila správu o aktuálnom stave rokovaní o budúcich…

Premiér Babiš nie je spokojný s číslami, chce požiadať o ďalšie predĺženie núdzového stavu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Česko čaká vo štvrtok prvé väčšie uvoľňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu, v rámci ktorého sa budú môcť napríklad otvoriť obchody a reštaurácie. Predseda vlády Andrej Babiš však s vývojom epidémie na území krajiny nie je spokojný, informuje spravodajský portál TN.cz "Včerajšie čísla…

Trináste a štrnáste platy nebudú oslobodené od daní a odvodov, 15-percentná sadzba dane bude len pre mikrodaňovníkov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Trináste a štrnáste platy nebudú od začiatku budúceho roka oslobodené nielen od sociálnych odvodov, ale ani od dane z príjmov a zdravotných odvodov. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválil parlament Štrnáste platy budú poslednýkrát oslobodené od…

Rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou môžu skončiť bez dohody

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Rokovania o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska môžu skončiť bez dohody. Vyplýva to zo správy o aktuálnom stave rokovaní medzi EÚ a Veľkou Britániou, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda „Vzhľadom na pokročilý dátum…

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu novembra schodok vo výške 5,2 mld. eur

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny rozpočet dosiahol ku koncu novembra schodok vo výške 5,2 mld. eur. V rovnakom období vlaňajška to bol schodok 1,81 mld. eur. Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižšie o 183 mil. eur a dosiahli 13,31 mld. eur. Výdavky štátneho rozpočtu…

Na Slovensku v utorok stúpol počet pozitívnych prípadov o 2043, pribudlo 30 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 18,34%

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   Na Slovensku v utorok (1. 12.) pribudlo 2043 pozitívych prípadov, vykonalo sa 11.136 testov. Pribudlo 30 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2879 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Miera pozitivity dosiahla 18,34% Najviac pozitívne testovaných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

Sedem krokov od pandémie k totalite .

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Elon Musk je otvorený diskusii, aby sa Tesla zlúčila s inou automobilkou

0 icon

Elon Musk povedal niekoľko komentárov k téme prípadného zlúčenia spoločnosti Tesla s inou automobilkou.  Jeho komentáre sú vcelku prekvapivými. Dôvodom je, že Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete so značným náskokom pred konkurenciou. Na tému upozorňuje portál electrek.co. Druhým dychom treba však povedať, že hoci Tesla vo svojej histórii…

ESA podpísala kontrakt na pilotný projekt, ktorého cieľom je čistenie vesmírneho odpadu okolo Zeme

0 icon

Odpad, ktorý ako ľudstvo generujeme, dnes už nie je problémom len Zeme. V niektorých regiónoch obežnej dráhy Zeme, je toľko odpadu, že satelity obiehajúce našu planétu musia v mnohých prípadoch aktívne meniť trajektóriu letu.  Európska vesmírna agentúra preto ešte v priebehu minulého roka bila na poplach, že ak s tým dačo nespravíme, tak…

Qulacomm odkryl najvýkonnejší procesor Snapdragon 888. Xiaomi ho čoskoro zavedie do praxe v Mi 11 smartfóne

0 icon

Udalosť Tech Summit Digital 2020, ktorú organizuje spoločnosť Qualcomm, prináša prvé prekvapenie. Zatiaľ čo sa hovorilo o procesora Snapdragon 875, ako nadchádzajúcom vlajkovom procesore, tak spoločnosť predstavila Snapdragon 888. Qualcomm predstavil Snapdragon 888 Novopredstavený vlajkový procesor, ktorý bude poháňať tie najvýkonnejšie Android smartfóny na trhu oproti svojmu predchodcovi má už…

Xiaomi Deerma DEM-F628S – skvelá čistička a zvlhčovač vzduchu s objemom až 5 litrov aktuálne dostupná za skvelú cenu

0 icon

Pokukávate po efektívnom riešení, ako spríjemniť vzduch vo vašej domácnosti? Ideálnym riešením je čistička a zvlhčovač vzduchu, ktorý by dokázal vyčistiť vzduch v celej obývačke, či nebodaj v celom vašom obydlí. Takéto zariadenia boli donedávna otázkou niekoľkých stoviek eur. Vďaka príchodu veľkého množstva značiek zo zahraničia sa však už dnes…

5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

0 icon

Na Slovensku sú 5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G…

Armádny Magazín

Zacharovová: Je zarážajúce, že generálny tajomník NATO hovorí o ukončení zmluvy START

0 icon

Bez komentára: Zacharovová -  \"Je zarážajúce, že generálny tajomník NATO hovorí o ukončení zmluvy START ako o niečo vopred určenom, hoci absolútna väčšina členských štátov NATO podľa vyjadrení svojich predstaviteľov podporuje predĺženie platnosti tejto dohody.\"

Foto: Nová iránska riadená strela vzduch-zem GHAEM114 na výstave iránskeho námorníctva

0 icon

Pár fotografií novej iránskej riadenej strely vzduch-zem GHAEM114 na výstave iránskeho námorníctva,, ktorá vyzerá ako kópia americkej rakety AGM-114 Hellfire   [caption id=\"attachment_28743\" align=\"alignnone\" width=\"640\"]

Maďarsko kupuje brazílske vojenské transportné lietadlá

0 icon

Maďarsko, 2. december 2020 (AM) – Maďarské ozbrojené sily pokračujú v modernizácii svojej výzbroje a techniky. Tentokrát sú to transportné lietadlá. Na základe dohody maďarského Ministerstva obrany s brazílskym výrobcom lietadie

Prekvapenie v Pentagone: Vojenský expert hovoril o budúcnosti stavby lietadlových lodí v Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) – Vojenský expert Vasilij Dandykin poukázal na to, čo pomohlo ruským staviteľom lodí pri vytváraní domácich vrtuľníkových lodí   Lode Ruskej federácie sa v roku 2026 chystajú uviesť prvý nosič vrtuľníkov pre ruské námorníctvo. Tento stav sa stal dôvodom prekvapenia amerických odb

Video: Kurilské ostrovy chránia nové protilietadlové raketové systémy S-300V4

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - Na Kurilských ostrovoch sa bojovej služby ujali protilietadlové raketové systémy S-300V4. Hranice a strategické objekty krajiny tak majú posilnenú ochranu. Protilietadlové raketo

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali