PAHREBA. Programové vyhlásenie vlády podľa očakávania rozdelilo Slovákov: polovica ho podporuje, ostatní mu nedôverujú

Bratislava, 1. mája 2016 (HSP/Foto: YouTube)

 

Nebolo to žiadne prekvapenie: vládny program v parlamente bezproblémovo odklepli.  Podporilo ho 79 zo 142 zákonodarcov, 61 bolo proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Za dôveru vláde hlasovalo všetkých 79 prítomných koaličných poslancov.

Programove vyhlasenie

Ahoj, Jožo. Hovoril som ti minule, že to programové vyhlásenie vlády rýchlo odklepnú – a je to. Samozrejme, opozičníci dodržali štábnu kultúru a na franforce rozmlátili vládny projekt, ale koho už to zaujímalo? Koaličníci ho fakticky jednohlásne schválili a hotovo.

Jaj, to mi odľahlo! Už som sa obával, že ho neschvália… Ale vážne: veď to nebolo žiadne prekvapenie. Ani ja som nepochyboval, že to bude rýchly proces. Bol som zvedavý iba na jedno: či opozícia úplne rezignuje, alebo ešte bude vyhadzovať zadkom a dupať kopytami.

Dúfam, nebol si sklamaný: opozičníci sa prekonávali a koalícii to pekne natreli! Mne sa však nepáčilo to, že viac osobne napádali svojich bývalých kolegov a kamarátov, ako kritizovali vládny program. To, že neveria, že ho vláda splní, je to pochopiteľné: aká by to bola opozícia, keby verila, že vláda svoju úlohu zvládne a urobí tu konečne poriadok? Ale najviac im prekážalo, že niektorí bývalí opozičníci sa ocitli na inej strane barikád a dnes sedia vo vláde. Niektorých súčasných opozičníkov z toho išlo poraziť!..  

Je to jasné, komu by sa to páčilo, že ich zradili kamaráti, ktorí ešte pár dní pred voľbami vyhlasovali, že so SMERom nepôjdu spolu ani náhodou? Nuž, toto je pravá politika… Ale to bolo asi jediné prekvapenie. Žeby prekvapil „zastupujúci premiér“ Pellegrini, keď zasa bľabotal všeobecné frázy, ktoré predtým sto razy opakovali členovia všetkých predošlých vlád? Čo také nové povedal? Vôbec nič. Že vláda bude prinášať kontinuitu a pokrok a prekoná staré deliace čiary z 90-tych rokov a za jej kľúčové priority označil podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii, kvalitnú verejnú správu a pod. Bla-bla-bla. Opakovali to všetci, nesplnil to nik. Ani táto vláda to nesplní.

Čo si – Nostradamus? Mne sa to akurát pozdáva. Keď boli pri moci červení alebo modrí, praví alebo ľaví, tak to akosi nešlo. Stále sa iba hádali s oponentmi a porušovali všetky svoje sľuby. A teraz sú obaja „konkurenčné skupiny“ vo vláde. Budú sa navzájom kontrolovať a budú musieť dodržiavať sľuby – inak sa nedá.

Aha, svet sa obratí na ruby – určite! Bude to zasa to isté: napísali program, odklepli, vyrobili bublinu – a zabudli… Veď aj ten nešťastný program je nekonkrétny vo viacerých oblastiach, preto nie je to dôveryhodný dokument – navyše, keď za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia nového „zlepenca“ – takého neuveriteľného, ktorý tu ešte nebol.

No a? Hlavné, aby pracoval aspoň trochu efektívnejšie, ako tie predošlé vlády. A potom nám bude jedno, či je to zlepenec alebo vláda jednej strany. Dôležitý je výsledok. Veď aj praví, aj ľaví sa dohodli, že spolu chcú bojovať proti korupcii, prijať účinný protischránkový zákon, pomôcť podnikateľom, ale aj zamestnancom…  

A ďalšie bla-bla-bla. Chcú zlepšiť súčasný stav školstva, zdravotníctva, znížiť nezamestnanosť, zlepšiť situáciu v regiónoch a pod. Stále dookola opakujú to isté, ale doposiaľ žiadne prevratné zmeny za ostatných 25 rokov nevidíme. Stále sú to iba tézy, ale konkrétne výsledky sú v nedohľadne. Sú to iba plány, ale kto ich bude plniť?

No veď tá nová vláda to bude plniť. Podľa mňa, sú to celkom dobré návrhy, dosť  ambiciózne. Uznávam, že v niektorých prípadoch sú menej konkrétne, ale veď všetko sa robí za pochodu, neskôr sa budú konkretizovať – v závislosti od situácie.

Jasné, papier znesie všetko! Ale nevidím v „novom“ programovom vyhlásení žiadne zásadné zlepšenie – ani v sociálnej, ani v hospodárskej oblasti. Čo sa týka medzinárodnej politiky, tak to je taký kompót, že onedlho začne kvasiť… Uvidíš, nič sa nezmení: vláda bude niečo hlásať život pôjde sám sebou – paralelne. Ako obvykle hospodárstvo krajiny sa bude rozvíjať presne  napriek činnosti vlády a vplyv na situáciu budú mať práve ekonomický vývoj v zahraničí, nie u nás a dupľom nie vďaka činnosti vlády. Zasa budeme utekať za vlakom…

Mýliš sa. Mali sme jednofarebné vlády, ktoré sa viac zaoberali spormi s opozíciou a nie tvorivou prácou. Teraz ten ľavo-pravý kabinet bude musieť mákať: bude naň tlačiť opozícia, verejnosť, ale aj sami členovia vlády z rôznych pólov – budú tak jemne „kopať do zadku“ jeden druhého, aby všetko napredovalo tak, ako má. Máš v hlave staré stereotypy, ale možno práve teraz nastane zlom a situácia sa bude zlepšovať. Teraz si koaličníci nemôžu obliekať pravé alebo ľavé tričká – musia ťahať za jeden povraz.

Aha, a kam nás dotiahnu… či zatiahnu? Kto by sa hádal? Programové vyhlásenie vlády je napísané celkom dobre. Ale obávam sa, že mnohé veci ostanú len na papieri. A ako vždy sa  budú realizovať opatrenia, ktoré v programovom vyhlásení nie sú, lebo život tú vládu bude tlačiť tam, kde nechce. A namiesto úžitku tá „zlepencová“ vláda zasa bude škodiť Slovensku. Už to tu bolo viac razy. Sľuby sa sľubujú… Niekto mávne čarovným prútikom a všetko sa zlepší iba preto, že odteraz časť ľavých a pravých sedí za jedným stolom? Je to naivné…

Ale veď nejde iba o program, o to, čo je na papieri. Nestačí mať dobrú legislatívu a plány, ale treba dokázať splniť všetko, čo je na tom papieri. Hovorím, práve to je dobre, že pravica bude tlačiť ľavicu a naopak, aby sa navzájom „dokopali“ k dobrému výsledku – nič iné tej vláde nezostáva. Zapriahli sa do spoločného vozu a budú musieť spoločne ho ťahať. Keby tu zasa vládla iba pravica alebo iba ľavica, zasa by boli iba hádky a vzájomné osočovanie a dopredu by sme sa nepohli. To sa zmenilo!

Jaj, ty si romantik, či… si taký naivný? Veď dokonca aj to nešťastné programové vyhlásenie vlády je plné rozporov – je to pravicovo-ľavicový mišmaš. Kto v tom dokáže vysomáriť? Na  jednej strane chcú vyrovnaný rozpočet a na druhej strane navrhujú ústavný zákon o výnimke pre investičné projekty. Zasa bude nevyrovnaný rozpočet. Mienia znížiť úroveň byrokracie a zároveň chcú ďalšie zbytočné tlačivá, papierováčky, povolenia, kontroly a pod. A zasa byrokracia bude kvitnúť viac ako predtým. A tak je to v celom vyhlásení vlády.

Predsa si myslím, že to vidia reálnejšie, ako ich predchodcovia a odhodlali sa na reálny a nielen deklarovaný boj s korupciou a klientelizmom. Aby prežili, musia sa postarať o  nastolenie skutočne právneho štátu, inak sami si vykopú hrob.

Vieš, toto programové vyhlásenie vlády mi pripadá novoročné predsavzatie: prestanem piť, prestanem fajčiť, začnem cvičiť… A po Troch kráľoch si na všetky sľuby zabudnem. Vieme, že plány sú plány, ale ich realizácia je to už niečo iné. A často pánom vládnym chýba vôľa a sebakontrola. Sľubovať vie každý, ale zatiaľ v ich dodržaní mali obrovské medzery.

Pozri sa. Je tu nová „prekvapivá“ vláda, možno dokáže prekvapiť a urobí to, čo nedokázali „obvyklé“ vlády predtým. Aj pravica, aj ľavica stále kritizovali oponentov, že nevedia vyhodnocovať efektívnosť verejných výdavkov a stále utrácali obrovské množstvo verejných financií. Na koho sa teraz budú vyhovárať? Stále predtým boli podozrenia v klientelizme, rodinkárstve a pod. Ale teraz praví na štátne pozície by nemali pustiť „ľavých klientov“ a ľaví nepustia „pravých rodinkárov“. Musia do pracovných tímov brať iba kvalitných analytikov, odborníkov a profesionálov.

Prosím ťa, veď to sú politici! Predtým sa vo svojom kruhu dohodli ako ľavičiari, tak aj  pravičiari. Myslíš si, že sa teraz nedohodnú pravičiari s ľavičiarmi, keď pôjde o teplé  miestečka pre ich kamarátov, príbuzných a partagenosse? Ruka ruku myje! Ja tebe – ty mne. Veď sa chvália, že robia kompromisy, tak v tomto urobia tie najväčšie kompromisy a ústupky – a urobia to veľmi ochotne! Predtým na úradoch a ministerstvách sedeli „jednofarební  klienti“ a odteraz tam budú aj ti, aj ti – to je celý rozdiel. Ale celková situácia sa nezmení.

Nuž, ty tomu neveríš, ale ja áno. Čo sa budeme hádať? Uvidíme. Jedno je jasné. Kozmetické úpravy v celom systému nepomôžu, treba všetko prerobiť. Máme krajinu žijúcu na dlh, s neefektívnym hospodárením, ktorá potrebuje reformy. Všetci chcú zvýšiť platy učiteľom a lekárom, ibaže nevedia, kde na to vziať peniaze. Predtým sa pravica a ľavica iba hašterili. Teraz sú v jednej lodi – niet kam uhnúť a otočiť. Musia veslovať spolu a práve v tom vidím možno jedinú šancu, že niekde predsa doplávame a nenarazíme na nejaký ľadovec. Skúsili sme takmer všetko – možno toto pomôže… 

Obávam sa, že ani tento raz vláda nedodrží svoje sľuby a padne, ako aj tie predošlé. Horúcou ihlou šité programové vyhlásenie nevzbudzuje žiaden optimizmus. Je to skôr manifest, ako konkrétny plán práce. Napísali – odložili nabok a zabudli, pretože vedia, že ho nedokážu splniť. Vieš, na svete je veľa zaujímavého čítania, oveľa príťažlivejšieho ako programové vyhlásenie vlády – ale ani tomu všetkému nemusíme veriť, nielen tomuto pravicovo-ľavicovému manifestu. Ale nechajme sa prekvapiť. Neprekypujem optimizmom, ale vieš, je to práve ten prípad, keď budem šťastný, že v tejto chvíli sa mýlim…

No fajn, pekne sme pokecali a čo teraz? Čo sa zmenilo? Čo sa zmení? Môžeme sa takto besedovať pri kávičke alebo pôjdeme manifestovať pred parlamentom, ako to robia iní – a čo? Už 25 rokov debatujeme, manifestujeme, protestujeme, vykrikujeme, hádame sa, nadávame  – a čo sa zmenilo? Je tu nová pestrá vláda – zmení niečo? A my – čo my môžeme zmeniť? To sú iba pekné rečičky, že ľud môže niečo zmeniť. A čo môže?

Nuž, čo sa zmenilo, čo môžeme… Touto besedou sa nič nezmení – a ani protestmi pred parlamentom. Dovtedy, kým sa nenaučíme rozmýšľať, dávať všetky veci dohromady, analyzovať, voliť tých správnych ľudí, ktorí s našou pomocou dokážu niečo zmeniť – dovtedy sa, samozrejme, nič nezmení. Povieš, a kde si nájdeme tých správnych, ako zvolíme tých pravých? Musíme sa tak zamyslieť, až bude praskať hlava – ale iné východisko nie je. Prestaňme voliť tárajov, klamárov, podvodníkov, karieristov, šoumenov, darebákov – inak všetko pôjde po starom. Počas každého volebného obdobia máme 4 roky na to, aby sme sa naučili rozmýšľať a konečne dokázali zvoliť tých správnych ľudí. A každý raz sme tu šancu prepásli. Tak potom, kto je na vine? Stále hľadáme vinníkov niekde inde, ale nie u seba. Je to jednoducho: ak nezmúdrieme a sami sa nezmeníme, nedokopeme politikov, aby zmúdreli a tiež sa zmenili. Znie to banálne, ale pravda je taká, že všetko záleží na nás. Lenže sme si zvykli sťažovať sa na iných – nie na seba: na víne je ten alebo iný politik, média, podnikatelia, dokonca aj počasie… Stále nehľadáme tam, kde treba. Vieš, je ťažké hľadať čiernu mačku v úplne tmavej izbe a hlavne, keď tam nie je… Prestaňme sa vyhovárať na iných. Rozmýšľajme, ako to sa dá zmeniť. Ale začať musíme od seba – inak to nepôjde.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Podľa WHO majú vlády predísť lockdownu aj bez toho, aby používali sledovacie, testovacie a trasovacie systémy

0 icon

Ženeva 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: Global Health Strategies Twitter)   Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že celoplošnému lockdownu na zníženie nárastu prípadov nákazy novým koronavírusom môžeme predísť, ak sme schopní urobiť ústupky a ak sa do boja proti koronavírusu zapoja všetci. Informáciu priniesla agentúra AP Technická riaditeľka WHO pre oblasť ochorenia…

USA zaviedli nové sankcie voči iránskemu ropnému priemyslu

0 icon

Washington 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty v pondelok uvalili nové sankcie na iránsky ropný priemysel s cieľom vystupňovať tlak na Teherán, informovali agentúry AFP a Reuters Tieto opatrenia postihnú iránsku štátnu ropnú firmu NIOC, iránske ministerstvo ropného priemyslu a Iránsku národnú tankerovú spoločnosť (NITC). Americké ministerstvo financií vo…

Korčok zdôraznil význam regionálnej koordinácie a spolupráce v boji s pandémiou

0 icon

Bratislava/Washington 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v pondelok vyzdvihol dôležitosť regionálnej koordinácie a spolupráce v boji s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Korčok sa v pondelok prostredníctvom…

Remišová: Keď sa Kollár dá do poriadku, verím, že odpovie na otázky

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) verí, že len čo sa predseda Národnej rady SR Boris Kollár vystrábi zo zranení, vysvetlí niektoré okolnosti dopravnej nehody, ktorej bol účastníkom "Verím, že po tom, ako sa dá…

Akademický senát STU rokoval o odvolaní rektora, médiám zakázali zhotovovať audiovizuálne záznamy

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (AS STU) v Bratislave momentálne rokuje o odvolaní rektora Miroslava Fikara z funkcie, zhotovovanie akýchkoľvek audiovizuálnych záznamov zo zasadnutia bolo však médiám zakázané. Predseda AS STU Marián Peciar toto rozhodnutie odôvodnil tým, že je zabezpečené živé vysielanie Vo…

Gulyás o plošnom testovaní: Počet testov nesúvisí s úspešnosťou ochrany

0 icon

Budapešť 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: TTA Haber Twitter )   Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás v pondelok v parlamente odmietol opozičnú kritiku nedostatočného testovania na prítomnosť nového druhu koronavírusu, pričom zamietol tiež opozičný návrh, aby Maďarsko išlo slovenskou cestou celoplošného testovania obyvateľstva. Informoval o tom spravodajský server 24.hu Opozičný…

Trump poprel slová Bidena: Boj proti koronavírusu nevzdávam

0 icon

Allentown 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump v pondelok poprel, že vzdáva boj proti šíreniu koronavírusu, a vyhlásil, že napriek novému nárastu prípadov nákazy pandémia ustupuje. Informovala o tom tlačová agentúra AFP "Nevzdávam to," odpovedal Trump na otázku k obvineniu svojho demokratického súpera v blížiacich sa…

Urážanie moslimov je zneužitie slobody slova, tvrdí Iránsky minister

0 icon

Teherán 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)   Urážanie moslimov je "oportunistické" zneužitie slobody slova, vyhlásil v pondelok iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, pričom zdanlivo narážal na výroky francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, v ktorých údajne kritizoval islam. Informáciu priniesla agentúra Reuters "Moslimovia sú hlavnými obeťami kultu nenávisti", uviedol Zaríf…

Minister vnútra je pripravený vyslať k neposlušnému starostovi do Rimavskej Soboty štátnu políciu. Ak nie mestská, tak štátna už narobí poriadky s ľuďmi na cintorínoch

0 icon

Bratislava/Rimavská Sobota 26. októbra 2020 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko na sociálnej sieti avizoval, že mestská polícia nebude na Dušičky rozdávať pokuty ľuďom, ktorí sa prídu pomodliť a zapáliť sviečku svojim zosnulým. Písali sme o tom TU. Následne reagoval minister vnútra Roman Mikulec, a tak je…

Kurz zvažuje skrátenie karantény pre ľudí, ktorí zostali bezpríznakoví po kontakte s pozitívne testovanými

0 icon

Viedeň 26. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyjadril v pondelok ochotu diskutovať o skrátení zákonnej karantény pre ľudí, ktorí po kontakte s osobami diagnostikovanými na COVID-19 zostali bezpríznakoví „Ak bude ich počet príliš vysoký, ochromí to celú krajinu,“ uviedol Kurz pre rozhlasovo-televíznu stanicu ORF. Vláda však…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Slovenské kráľovstvo: prorocké slová určené Slovákom a Slovensku

0icon

Doba, ktorú momentálne žijeme, je často rôznymi autormi charakterizovaná ako obdobie morálneho úpadku. Strata cnostných ľudských hodnôt v spoločnosti čoraz častejšie privádza ľudí do bezvýchodiskových životných situácií. Súčasný spoločenský systém túto skutočnosť buď nerieši dostačujúco, alebo potreby občanov aj naďalej prehliada úplne. Aj z toho dôvodu nastáva u mnohých ľudí…

Peter Košík

AKO SI IGORKO S JARKOM NA TESTOCH IDU VRECKA NAPCHAT. DO KEDY IM TO BUDEME TOLEROVAT???

0icon

Plačlavým hlasom by Igorko škriekal, keby si minulé vlády 50 milionový kšeft na testoch dohodli u pochybnej firmy. Veľmi dobre si tie jeho psychopatické prejavy pamätáme. A teraz čuduj sa svete, vodu kázal a víno pije. Aj s jeho súputnikom Jarkom teraz zavádzajú na Slovensku psychický teror, len aby sa…

Roman Huťa

Chammurapimu a tým, ktorí chcú ísť na dušičky

0icon

Najskôr trošku laického právneho rozboru núdzového stavu, pokúsim sa to však preložiť do ľudskej reči. Potom prídu na rad veci nemenej dôležité. Generálna prokuratúra a skupina poslancov podala podnet na ÚS SR v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu. Bola napadnutá jeho ústavnosť. Prešiel som si súvisiace zákony aj nález ÚS SR a dospel…

Peter Švec

Vrchol vojenskej zručnosti: víťazstvo bez obetí. Robia z nás ovce, vedené ovcami. Pôsobenie proti prevahe: 7. časť.

0icon

Ovce vedené ovcami, zahnané do košiara, sú predurčené na to, aby ich susediaca vlčia svorka vykántrila. Naši nevládcovia už vírusu obetovali sociálno-ekonomickú bezpečnosť. V tomto pokračovaní, ktoré sa v prenesenom zmysle výsostne týka premiérovej vojny s koronavírusom, v skutočnosti so strachom z neho, sa pobavíme o procese, ktorý možno popísať ako mentálny presun od relatívneho…

Marek Danko

EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat pre Ukrajinu

0icon

Ukrajina chce oveľa viac, než jej môže EÚ ponúknuť. Chce sa stať súčasťou Európy v každom zmysle, ale Brusel na to nie je pripravený. Okrem toho čoraz viac vo vzťahoch medzi stranami dominuje pozícia, že „EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat“. Finančné pôžičky, ktoré Európa poskytuje Ukrajine, sa využívajú neefektívne.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Stropné svetlo Xiaomi Yeelight je aktuálne dostupné v neodolateľnej akcii, ktorej sa ťažko odoláva

0 icon

Číňania opäť prichádzajú s neodolateľnou akciou, ktorá navnadí každého fanúšika spoločnosti Xiaomi. E-shop Cafago.com totižto tentokrát prichádza opäť s akciovou ponukou na stropné led svetlo Xiaomi Yeelight s výkonom až 28W, ktorý je momentálne dostupný v nemeckom sklade, pričom za expresnú dopravu si priplatíš iba pár eur navyše! Tentokrát je …

Farby vzdialených exoplanét: Modrá nemusí vždy znamenať život

0 icon

Naša Zem je známa aj ako modrá guľôčka. Pomenoval ju tak slávny astronóm Carl Sagan, na počesť zverejnenia rovnomennej fotografie, ktorá bola v roku 1990 zachytená sondou Voyager 1. Táto fotografia zachytáva Zem zo vzdialenosti 6-miliárd km, píše portál Universe Today. Naša planéta sa už neodmysliteľne spája s modrou farbou. Zároveň…

Premeňte kameru smartfónu na chytrú kalkulačku pomocou tejto aplikácie. Ocenia ju ako študenti, tak aj rodičia

0 icon

Hoci matematika patrí medzi základné predmety, ktorý je vyučovaným na každej škole, tak aj napriek tomu robí mnohým z nás problémy. A práve preto by sme vám radi dali do pozornosti vcelku zaujímavú aplikáciu Photomath, ktorá dokáže premeniť kameru vášho smartfónu v inteligentnú kalkulačku, ktorá si poradí ako s jednoduchými…

Facebook spustil službu Cloud Gaming. Na iOS platforme dostali však od spoločnosti Apple STOPKu!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že svet sa pomaly, ale isto „presúva do Cloudu“. Dnes tieto služby využívame nie len na archiváciu našich dát, či spomienok, ale aj za pracovnými účelmi, či za zábavou. Sociálna sieť Facebook pred malými chvíľami informovala širokú verejnosť, že oficiálna spúšťa službu Cloud Gaming. Facebook spustil…

Xiaomi bude v Európe „viac EKO“. Zredukuje plast v balení nových smartfónov

0 icon

Jednou z vôbec prvých spoločností, ktorá začala s redukciou plastu v balení svojich zariadení, bol americký Apple v spojitosti s predstavením nového modelového radu smartfónov iPhone 12. Za týmto krokom mali stáť dve veci. Prvou je konečná cena smartfónu, ktorá je úprimne povedzme si vysokou. Apple sa preto rozhodol, aby…

Armádny Magazín

Putinov historický prejav: "Obávame sa len jednej veci - ako neprechladnúť na pohrebe našich neprajníkov"

0 icon

Rusko, 26. októbra (AM) - Vo štvrtok 22. októbra sa uskutočnilo stretnutie Valdajského diskusného klubu. Na podujatí vystúpil ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu nastolila najcitlivejšie témy rozhovorov.   Valdajský medzinárodný diskusný klub je pravidelne sa konajúci kongre

Jedno z detí, ktoré zahynuli v meste Ganja po arménskom raketovom útoku, bolo občanom Ruska

0 icon

BAKU, 26. októbra (AM) - Poradca prezidenta Azerbajdžanu Hikmet Hadžijev uviedol, že tínedžer, ktorý zahynul v nemocnici 17. októbra na následky raketovej paľby na mesto Ganja, bol občanom Ruska. 13-ročný Artur Majakov bol na návšteve u svojej tety. "Takýto poh

Čím bude Taiwan ostreľovať Čínu?

0 icon

Taiwan, 26.október 2020 (AM) - Americká administratíva schválila predaj rakiet, ktoré sa môžu dostať do Číny, Taiwanu. Poradca pre národnú bezpečnosť v Bielom dome Robert O'Brien začiatkom októbra uviedol, že monumentálne úsilie Číny o posilnenie vojenských námorných schopností bolo primárne zamerané na vytlačenie amerických síl zo západného Pa

Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA