Summit NATO 75. výročie Biden

NAŽIVO

Benjamin Netanjahu vyhlásil, že návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad Hamasom. Rodiny rukojemníkov v reakcii vyjadrili zdesenie, podľa nich by návrat ich príbuzných mal byť najvyššou prioritou izraelskej vlády.

15:49

15:48

General Motors znížil svoj výhľad zisku na tento rok, keďže sa pripravuje na možný vplyv ciel v USA.

15:47

Ryanair bude hľadať alternatívneho dodávateľa, ak americké clá zásadne ovplyvnia cenu lietadiel, ktoré si už objednal od spoločnosti Boeing.

15:25

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva uviedol, že v Severnom Darfúre zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.

15:15

Z prieskumu organizácie YouGov vyplýva, že väčšina nemeckých občanov má 80 rokov po páde nacistického režimu obavy o budúcnosť demokracie v krajine a z vypuknutia tretej svetovej vojny.

14:36

Trumpova administratíva upovedomila Kongres o svojom zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA v hodnote najmenej 50 miliónov dolárov. Uvádza sa to v oficiálnom obežníku, na ktorý sa odvolala stanica Sky News.

14:13

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 12.47 h SELČ 59,37 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,69 USD. Cena americkej ropy WTI, rovnako s júnovým kontraktom, dosiahla 56,44 USD/barel, čo znamenalo pokles o 1,77 USD (3,04 %).

13:54

Viac ako 100 skupín izraelských hasičov s pomocou niekoľkých zahraničných tímov pokračuje v boji proti požiarom, ktoré od stredy sužujú okolie Jeruzalema. Situácia sa však oproti predošlému dňu na niektorých miestach zlepšila.

13:45

Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami. Na sieti X napísal, že telefonoval so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou, ktorú informoval o podpise americko-ukrajinskej dohody vo Washingtone. 

12:56

Ruskom dosadený gubernátor okupovanej a ilegálne anektovanej ukrajinskej Chersonskej oblasti Vladimir Saldo na sociálnej sieti Telegram napísal, že pri ukrajinskom dronovom útoku na trhovisko v okupovanom meste Olešky zomreli siedmi ľudia.

12:35
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NATO oslavuje 75 rokov. Pozdvihnime čaše, ale nalejme si čistého vína

Vo Washingtone oslavujú členské štáty NATO 75. výročie od svojho založenia. Vzniklo ako reakcia Spojených štátov na mocenské usporiadanie sveta po 2. sv. vojne, ktorého kontúry narysovali predstavitelia víťazných mocností protihitlerovskej koalície, tzv. Veľkej trojky F. D. Roosevelt (USA), W. Churchill (Spojené kráľovstvo) a J. V. Stalin (ZSSR) počas jaltskej konferencie na polostrove Krym vo Februári 1945

Summit NATO 75. výročie Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill Bidenová (dolný rad uprostred) vítajú pred Bielym domom lídrov krajín NATO a ich partnerov pri príležitosti 75. výročia založenia NATO
❚❚
.

Porážka Nemecka bola v tom čase nevyhnutnosťou a víťazi sa potrebovali dohodnúť, ako bude Nemecko a vôbec celá Európa po skončení vojny vyzerať. Mocní vtedajšieho sveta sa dohodli nielen na povojnovej okupácii Nemecka, ktorá mala zabezpečiť elimináciu fašizmu a nacizmu. Zla, ktoré priviedlo svet k vše zničujúcemu vojnovému besneniu.

Jedným zo záverov konferencie bolo založenie Organizácie Spojených Národov a Bezpečnostnej rady na jej pôde. Na Jaltskej konferencii sa kreslili povojnové hranice (napr. medzi Juhosláviou a Talianskom, Poľskom a Nemeckom). Na tejto konferencii sa celá oslobodená stredná a východná Európa dostala na desaťročia do mocenského vplyvu Sovietskeho zväzu.

Sovietsky zväz (ZSSR) tvorilo po 2. svetovej vojne Rusko a ďalších 14 zväzových republík. Dominantná Euroázijská veľmoc sa tiahla od Severného a Baltského mora na severe po Čierne a Kaspické more na juhu. Jeho súčasťou boli všetky kaukazské republiky. Na západe sa jeho hranica vinula okolo Poľska, Československa, Maďarska, Rumunska a Bulharska. A na východe jeho brehy obmýval Tichý oceán. S východoeurópskymi a stredoeurópskymi satelitmi (vrátane Československa), ktoré spadli po vojne do jeho zóny vplyvu, predstavovalo mocenské impérium, ktorému žiaden štát západnej Európy nedokázal samostatne čeliť.

.

Vojensko-politická sila Sovietskeho zväzu po 2. sv. vojne vzbudzovala obavu západných štátov, oslobodených z pod nemeckej okupácie Američanmi. S cieľom vytvoriť v Európe mocenskú protiváhu ZSSR a rozptýliť obavy štátov oslobodených Američanmi vzniklo NATO. Pôvodne mierový projekt, vďaka ktorému sa podarilo v Európe nielen nastoliť rovnováhu na nasledujúcich 40 rokov, ale USA si vďaka nemu zabezpečili vplyv v Európe dodnes.

Ten po rozpade Sovietskeho zväzu a rozpustení Varšavskej zmluvy, ktorá v reakcii na vznik NATO vojensko-politicky zošnurovala sovietske satelity, ešte vzrástol.

Po vlne farebných revolúcií, ktoré sa prehnali na prelome 80. a 90. rokov strednou a východnou Európou, rozpade Sovietskeho zväzu a páde berlínskeho múru, sa Sovietske impérium rozpadlo. A boli to práve USA, ktoré prestali rešpektovať rovnováhu síl nastolenú v Európe po 2. svetovej vojne. Ako samozvaní víťazi studenej vojny sa rozhodli prostredníctvom NATO a EÚ svoj vplyv v Európe ešte viac prehĺbiť.

 

 

.

NATO sa napriek varovaniam, ktoré z Moskvy neustále prichádzali, v niekoľkých vlnách rozšírilo, pričom sa dostalo až na hranice Ruska.

NATO malo zabezpečiť pre jej členov mier, pokoj a prosperitu, nakoľko vojenským hrozbám nemusel členský štát čeliť samostatne. Severoatlantická zmluva mala byť pre člena zárukou, že v prípade napadnutia, prídu napadnutému štátu na pomoc ostatní členovia. Každý ako najlepšie dokáže. Napriek tejto vznešenej mušketierskej idei, nedokázalo NATO zabrániť vojenskému konfliktu medzi členskými krajinami Tureckom a Gréckom, keď sa tieto 2 krajiny rozhodli pobiť o Cyprus. Ten je dodnes rozdelený. Vojenská prítomnosť sa stala nevyhnutnou pre udržanie status quo.

Idea NATO ako mierového projektu, ktorý chráni pred vojenskými hrozbami sa začala rúcať v 90. rokoch, keď bolo zneužité pod zámienkou ochrany národnostných menšín pred genocídou v rozpore s Medzinárodným právom na pokorenie režimu v Juhoslávii vojenskou silou, ktorej Juhoslávia čeliť nedokázala. Výsledkom bol rozpad Juhoslávie, nestabilita na Balkáne, ktorá trvá dodnes a vznik najväčšej americkej základne v Európe „Bondsteel“ na území násilím odtrhnutého Kosova.

Od bombardovania Juhoslávie stratilo NATO punc mierotvorného projektu, prestalo byť garantom mieru a dodržiavania Medzinárodného práva, na ktorého rešpektovaní veľmocami stojí aj naša existencia. Bombardovaním Juhoslávie a násilným odtrhnutím Kosova vytvorilo v Európe precedens možnosti prekresľovania hraníc po druhej svetovej vojne z vôle mocných vojenskou silou, ktorého dôsledky žijeme dodnes.

Útok na Juhosláviu bol precedensom aj v tom, že NATO zasiahlo mimo územia členského štátu a nie s cieľom ochrániť záujmy nejakého vojensky ohrozeného členského štátu. Týmto aktom roztrhalo vlastnú základnú zmluvu a definitívne prestalo byť mierovým projektom. Do takéhoto pošpineného projektu vstúpilo proti vôli svojich obyvateľov (referendum bolo zmarené) v roku 2004 aj Slovensko.

.

Rozpadom Sovietskeho impéria v 90. rokoch opodstatnenosť NATO ako organizácie na zabezpečenie mieru a prosperity pre jej členov zanikla. Jeho existenciu bolo potrebné obhájiť, aby vojensko-politický komplex, ktorý existencia NATO živí, mohol prosperovať aj naďalej. Existencia vojenského bloku sa dá obhájiť len existenciou vonkajšieho nepriateľa, vojenskej hrozby.

Oslabené Rusko prestalo byť v tom čase hrozbou. Chicagskí ekonomickí experti, ktorí dostali v Rusku pod záštitou slabého prezidenta Borisa Jeľcina zelenú na realizáciu šokovej ekonomickej terapie, položili Rusko na kolená tak, že sa na západe očakávalo už len jeho ďalšie parcelovanie. Ak by nedošlo k zmene a moci by sa neujal Vladimír Putin, Rusko ako ho poznáme dnes, by prestalo v tom čase prestalo existovať. A západu by spadla celá tá nerastná surovinová základňa sovietskej Euroázie do lona.

Keď Rusko ako hrozba pre NATO zlyhalo, dokonca sa objavovali myšlienky jeho začlenenia do NATO, objavila sa z čista jasna nová globálna hrozba, ktorá umožnila NATO aj z jeho vojensko-politickým komplexom zachovať. Po tom, čo sa našli nepoškodené pasy islamských teroristov z Al-káidy v troskách dvojičiek budov Svetového obchodného centra v New Yorku, mali odrazu USA a s ním NATO nového protivníka, ktorý dokáže ohrozovať slobodný svet kdekoľvek na planéte, islamský terorizmus. Nikto a nikde sa od tej chvíle nemohol cítiť bezpečne.

 

 

NATO obhájilo pred obyvateľmi členských krajín svoju existenciu. Po precedense s vojenskou akciou na území nečlenského štátu (Juhoslávii) a zmene doktríny, že je možné mier brániť vojenskou silou kdekoľvek vo svete s cieľom ochrániť univerzálne demokratické hodnoty a ľudské práva, dokonca preventívne, získala organizácia možnosť vojensky zasahovať na ľubovoľnom mieste na planéte. Okrem toho sa stalo NATO otvorenou organizáciou pre kohokoľvek, kto rovnako vnímal túto hrozbu a chcel sa pridať na strane západu k úsiliu o šírenie demokracie hoc aj na krídlach bombardérov, ako aj o elimináciu globálneho terorizmu. Okrem Ruska.

Od roku 2008 prestala organizácia pri rozširovaní rešpektovať bezpečnostné záujmy štátov, na ktorých hranice sa NATO rozšírením dostalo. Nakoľko NATO prestalo rešpektovať vlastné pravidlá, ktorými sa mal riadiť bezpečný svet, sa mohli rozpínavosťou organizácie cítiť ohrozené.

Štáty, ktoré vyjadrili obavu o svoju bezpečnosť, kvôli prítomnosti NATO na svojich hraniciach, neskôr varovali pred možným konfliktom sa stali pre NATO novou hrozbou, ktorou je možné existenciu organizácie zdôvodniť v okamihu, keď hrozba globálneho terorizmu prestane na obyvateľstvo členských štátov účinkovať. Takto sa dostalo na zoznam hrozieb Putinove Rusko.

Vojenská mašinéria NATO sa postupne prezentovala v Afganistane, Iraku, Líbyi a naposledy v Sýrii. Zmena doktríny (zmluva sa nikdy nezmenila) mala za následok skutočnosť, že vďaka týmto vojenským kampaniam NATO nám ku Al-Káide pribudol Islamský štát. Počet štátov, ktoré označujeme za podporovateľov globálneho terorizmu neklesá, naopak rastie. Dnes je na zozname aj Irán. Islamský terorizmus je úspešný v Afrike. Vadí to niekomu? Nikto sa nepozastaví nad tým, kto týchto islamistov, najskôr z Al-Káidy neskôr z Islamského štátu vyzbrojuje. Proti komu to NATO vlastne bojuje.

Druhým dôsledkom týchto vojenských kampaní NATO v boji s terorizmom sú rozvrátené štáty blízkeho východu a severnej Afriky. Státisíce mŕtvych, milióny ľudí bez strechy nad hlavou. Množstvo z nich dnes na ceste za lepšou budúcnosťou do Európy. Vojenským zásahom našej „mierovej“ organizácie v Líbyi bol z čela dovtedy stabilnej, relatívne bezpečnej krajiny odstránený „nenávidený“ diktátor, ktorý svojou rozumnou politikou vytváral hrádzu nelegálnej africkej migrácii do Európy. Dnes je preč a NATO doposiaľ nepovažuje nelegálnu migráciu za ohrozenie jej členských krajín, aby na ich ochranu zasiahlo.

.

Vďaka euromajdanu za 5 mld. amerických dolárov na prelome rokov 2013-2014 v Kyjeve sa napriek vôli väčšiny ukrajinského obyvateľstva podarilo západu násilím nasmerovať Ukrajinu (aspoň v Kyjeve) na západ. Idea Ukrajiny v NATO, napriek tomu, že išlo o červenú čiaru Ruska začala byť čoraz hlasnejšia. Naratívom na západe rezonovala myšlienka, že každý štát predsa musí mať možnosť slobodne rozhodnúť sa akým spôsobom chce svoju bezpečnosť zabezpečiť. Tak prečo by mala byť Ukrajina výnimkou? Čo na tom, že sa tým Rusko cíti ohrozené?

 

 

Navyše tieto hlasy vždy nejako pozabudnú pripomenúť 100 ročnú platnosť tzv. Monroovej doktríny, ktorá takéto slobodné uvažovanie neumožňuje štátom, ktoré sú vo sfére vplyvu USA. Takže na celej celom americkom kontinente a nielen tam. Naposledy Šalamúnove ostrovy mali možnosť pocítiť ako je to so s ich slobodou zabezpečiť si vojenskú bezpečnosť. Myšlienka, že by na ostrove mala vzniknúť čínska vojenská základňa sa stretla s tvrdou reakciou USA, z ktorej vyplynulo, že Američania nevylučujú ani vojenský zásah v prípade, že by v tejto aktivite Šalamúnové ostrovy pokračovali.

Lenže Putinove Rusko už nie je to slabé Jeľcinove Rusko, ktoré čaká na demontáž. O to, že má svoje záujmy dalo po rokoch opäť vedieť, keď zviedlo skutočný boj s Islamským štátom v Sýrii obhájilo tak svoju vojenskú prítomnosť v tejto krajine. Na rozdiel od USA, ktoré sú tam vojensky prítomné tiež, Rusi majú pozvanie od legitímnej vlády Bashara Assada.

.

Ukrajina, Európa, Rusko, svet dnes platí za otvorené dvere do NATO pre Ukrajinu počas Bukureštského samitu v roku 2008 cenu, ktorú vo svojej elektronickej depeši vyčíslil vtedajší americký veľvyslanec v Moskve Williams Burns a ktorú neskôr zverejnili Wikileaks Juliana Assangea. Burns varoval vedenie USA, že snaha dostať Ukrajinu do NATO bude viesť k jej rozdeleniu, občianskej vojne a nevylúčil vojenský zásah Ruska.

William Burns
Na snímke William Burns

Burns sa žiaľ nemýlil. Nerešpektovanie červenej čiary, ktorú pre Rusko predstavuje Ukrajina v NATO, viedla k tomu, že Ukrajina po euromajdane stratila Krym, nezávislosť vyhlásili ruskojazyčné regióny Luhansk a Doneck. Západ zo svojho zámeru necúvol ani po neúspešnej Porošenkovej vojenskej protiteroristickej operácii (ATO) voči vlastnému obyvateľstvu na východe Ukrajiny, ktorá skončila Minskými dohodami. Pokoj zbraniam, ktorý Minsk II priniesol využil západ na vojenskú prípravu Ukrajincov na vojnu s Ruskom. Ďalej pokračoval v jej vyzbrojovaní, budovaní opevnení, výcviku.

Po anexii Krymu Ruskom a jeho vojenskej podpore ruskojazyčnému obyvateľstvu na východe Ukrajiny v boji s regulárnou armádou kyjevského režimu a polovojenským ultrapravicovým zoskupeniam začali členské krajiny NATO, hlavne tie na východnom krídle, považovať Rusko za primárnu hrozbu. Kým v doktríne OSSR z roku 2009 sa s Ruskom spolupracovalo, dnes vedie NATO na hraniciach s Ruskom odstrašovaciu stratégiu, na ktorej sa podieľa aj Slovensko. Organizácia má opäť svojho úhlavného nepriateľa. Odvtedy postupne zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na východnom krídle až na plánovaných 300 000 vojakov.

NATO sa na Ukrajine od roku 2015 zaangažovalo tak hlboko, že vojenský zásah Ruska vo februári 2022 považuje dnes za útok na členskú krajinu a na jej obranu je ochotné obetovať „všetko“. Vlastnú ekonomickú prosperitu, vlastný vojenský arzenál, pohráva sa s myšlienkou oficiálnej vojenskej prítomnosti na Ukrajine. Ale hlavne je ochotné obetovať všetkých Ukrajincov len preto, aby nestratilo tvár pred zvyškom sveta a postavenie svetového hegemóna v prípade, že aj napriek bezprecedentným ekonomickým sankciám, masívnej vojenskej podpore Ukrajiny, by Rusko svoju záujem na Ukrajine obhájilo.

Víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom je dnes pre NATO prestížnejšou záležitosťou ako porazenie Talibov v Afganistane. Snaha o demokratizáciu Afganistanu vojenskou silou trvala 20 rokov a skončila útekom zvyšku vojenského kontingentu z krajiny. Kedy NATO pochopí význam Burnsových slov, že pre Rusko je otázka Ukrajiny v NATO existenčnou záležitosťou? A že kým bude Rusko existovať, Ukrajina v NATO nebude.

.

Výsledkom dvojročného vojenského angažmán NATO na Ukrajine sú vysoké straty živej sily na strane Ukrajiny aj Ruska. Navyše čím dlhšie konflikt trvá, nielen že Ukrajina prichádza o ďalšie regióny, ale rastie aj možnosť priamej vojenskej konfrontácie Ruska a NATO na bojovom poli. Svet je tak stále bližšie a bližšie k vypuknutiu 3. sv. vojny. Vojny jadrovej, v ktorej bude zničené všetko. Bez akceptácie tohto rizika sa Rusko poraziť nedá.

Odporúčam lídrom členských štátov NATO pri prijímaní bojachtivých záverov na prebiehajúcom samite vo Washingtone pripomenúť si slová Vladimíra Putina: “Ak sa niekto rozhodne zničiť Rusko, potom máme legitímne právo odpovedať. Áno, bude to znamenať globálnu katastrofu pre ľudstvo, pre celý svet. Ale ako občan Ruska a ako hlava ruského štátu by som sa spýtal: Načo je nám svet, ak v ňom niet Ruska?”

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Sociálne neziskovky“ Hlasu: Starostlivosť o seniorov alebo kšeft za milióny?

Hlas-SD robil veľké problémy pri schvaľovaní zákona na reguláciu mimovládnych organizácií. Mohlo by to byť aj preto, že našiel spôsob,…

01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tréning šedých buniek. Vyskúšajte, či túto úlohu zvládnete

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Matematické hádanky sú skvelým spôsobom nielen na upevnenie vedomostí. Týmto spôsobom si precvičíte myseľ…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov