Tieto spory sa rozhoreli ešte viac po tom, ako štátna televízna stanica China Televisión central (CCTV) uviedla reportáž o vojenskom programu Weihutang. V tejto relácii sa spomínalo, že špičkové moderné lietadlo, ktoré čínski konštruktéri špeciálne prispôsobili, aby sa predávalo do zahraničia, nakoniec môže posilniť domácu armádu.
Informoval o tom aj špecializovaný portál Zona-militar.com, ktorý prízvukoval, že konštruktéri prezentovali model najnovšej stíhačky Shenyang FC-31 v tradičnom zafarbení čínskeho vojenského letectva.
O existencii čínskeho projektu výroby modernej stíhačky piatej generácie sa verejnosť dozvedela ešte v roku 2011, keď sa na sociálnych sieťach objavili fotografie neznámeho lietadla s označením „F-60“. Toto lietadlo verejnosti prezentovali o rok neskôr, na výstave leteckej techniky AirShow China v Zhuhaiu v roku 2012.
Vtedy bolo oznámené, že na projekte pracuje spoločnosť Shenyang Aircraft Corporation a nové lietadlo by malo mať názov FC-31. Túto stíhačku hneď zaradili do kategórie najmodernejších strojov piatej generácie. Jej „prácou“ malo byť plnenie širokého okruhu bojových úloh a likvidácia ako vzdušných, tak aj pozemských cieľov.
Prvý skúšobný exemplár FC-31 vzlietol v roku 2012 a o 4 roky sa k nemu pripojil aj druhý prototyp. V roku 2018 sa v rôznych médiách objavili informácie, že na základe FC-31 bude vypracovaná námorná verzia stíhačky pre čínske ozbrojené sily a zároveň aj model pre „pozemné“ vzdušné sily, ktorý však bude pripravený iba na export a nebude zaradený do zostavy Čínskej ľudovej armády. Ako uvádzajú mnohé špecializované médiá, v súčasnosti sú pripravené dva prototypy pre skúšky vo vzduchu a jeden prototyp pre pozemné skúšky.
Čínske médiá pripomenuli, že vlani vojenskí experti uviedli, že Čína dokázala vytvoriť kópiu americkej stíhačky F-35, ktorá sa od originálu odlišovala iba prítomnosťou dvoch motorov. Pritom odborníci poukázali na to, že čínski konštruktéri vo svojom lietadle dokázali zachovať všetky vlastnosti americkej stíhačky F-35, vrátane Stels-technológie. Čínski konštruktéri vyrobili lacnejší model, a preto odborníci svorne tvrdili, že čínsku stíhačku môžu nakupovať finančné slabšie krajiny, pre ktoré americká stíhačka F-35 bude pridrahá.
Eugen Rusnák