Takéto uhlíkové zlúčeniny sa doteraz našli len na Zemi a na niektorých meteoritoch. Teraz ich sonda kozmickej lode Cassini zistila aj na jednom z mesiacov planéty Saturn nazvanej Enceladus.
Predpokladá sa, že sa vytvorili v reakciách medzi vodou a teplou horninou na základni podmorského oceánu mesiaca. Aj keď nenesú priamo v sebe predpoklady pre život, ich prítomnosť naznačuje, že Enceladus by mohol byť hostiteľom živých organizmov.
“Tieto obrovské molekuly obsahujú komplexnú sieť často vybudovanú zo stoviek atómov,” vysvetľuje autor štúdie Dr. Frank Postberg. “Toto je prvá detekcia takýchto komplexných organických látok pochádzajúcich z mimozemského vodného sveta. Sú nevyhnutným prekurzorom života, ale v súčasnosti nemôžeme povedať, či sú tieto organické látky biologicky irelevantné alebo sú to príznaky biotickej chémie alebo dokonca života.”
Uhlíkové zlúčeniny sa teda na mesiaci našli, ale spomedzi ostatných dôležitých zložiek chýbajú fosfor a síra.
Misia Cassini nemá prvotný cieľ hľadať známky života, ale podľa informácií boli tieto údaje odoslané ešte pred preskúmaním zvláštnych prúdov vody vychádzajúcich z južného pólu mesiaca Enceladus.