Pripomenul, že v roku 2019 v rámci zmluvy START III americkej strane ukázali nosnú raketu so zostupujúcim bojovým blokom Avangard. A ak zostane terajšia Zmluva o znížení strategických útočných zbraní v platnosti “v priebehu niekoľkých rokov po vypršaní pôvodného desaťročného termínu, budeme môcť oprávnene hovoriť o tom, že tento systém zaradia do rámca tejto zmluvy,“ dodal Rjabkov.
“Čo sa týka rady našich nových systémov, ktoré Američania v poslednej dobe označujú za exotické, nevyhýbame sa ani rokovaniam o nich. Chcel by som ale zvlášť upozorniť na to, že nebudeme tieto systémy prerokúvať vo vákuu, nie sú iba témou diskusie nezávisle na iných okolnostiach. Naopak, podmienkou nášho súhlasu so začatím diskusie, nezvratnou a pevnou podmienkou začatia rokovaní o týchto systémoch, je ochota USA viesť vecný dialóg o tých amerických programoch a projektoch, ktoré u nás vyvolávajú znepokojenie,” vyhlásil námestník ministra zahraničia RF.
Vysvetlil, že sa to týka vytvorenia globálneho systému protivzdušnej obrany, perspektív rozmiestnenia zbraní vo vesmíre, programu bleskurýchleho alebo rýchleho globálneho útoku, “radu otázok týkajúcich sa amerických hypersonických projektov, ktoré už sú tiež pripravené a veľkého množstva iných tém“.
“Nemôžeme ignorovať tieto programy a smerovania činnosti amerických vojakov, pretože ich považujeme za mimoriadne destabilizujúce práve v strategickej sfére,“ povedal Rjabkov.
“Preto ešte raz zdôrazňujeme a posielame Američanom tento náš signál o tom, že rozhovor na tému strategickej stability môže byť len komplexný a v rámci tohto dialógu sa budeme riadiť výhradne úlohou zabezpečenia našej národnej bezpečnosti. To je alfa a omega nášho prístupu k práci vo sfére kontroly zbrojenia,” skonštatoval vysoko postavený ruský diplomat.
Zmluva START III
Zmluva o znížení strategických útočných zbraní (START III) podpísali v roku 2010 v Prahe a nadobudla platnosť 5. februára 2011.
Je aj naďalej jedinou platnou zmluvou medzi Ruskom a USA o obmedzení zbraní. Jej platnosť vyprší vo februári 2021. Trump už predtým vyslovil želanie vypracovať novú trojstrannú jadrovú dohodu medzi Ruskom, Čínou a USA. V Pekingu túto myšlienku zamietli.
Zmluva predpokladá, že každá strana znižuje svoje jadrové arzenály takým spôsobom, aby za sedem rokov a neskôr nepresahovalo celkové množstvo zbraní 700 medzikontinentálnych balistických rakiet, balistických rakiet na ponorkách ťažkých bombardérov, a tiež 1 550 bojových hlavíc a 800 rozvinutých a nerozvinutých odpaľovacích zariadení. Dohoda zaväzuje Rusko a USA k výmene informácií o počte bojových hlavíc a ich nosičov dvakrát do roka.
Piateho februára 2018 bol najneskorší termín, do ktorého museli Rusko a USA dosiahnuť kontrolných ukazovateľov podľa zmluvy START III.