Snowden aktuálne predstavil svoju knihu spomienok Osobná vec. Očakáva sa, že kniha by mala byť dostupná vo viac ako 20 krajinách.
Na americkom ministerstve vyhlásili, že Snowden vydal knihu “bez predbežnej analýzy CIA a Národnej bezpečnostnej agentúry“.
Autori žaloby, ktorú podali vo Virgínii, tiež obviňujú bývalého pracovníka tajných služieb z “verejného vystupovania na témy spojené s rozviedkou“, čo uskutočňoval v rozpore s povinnosťou mlčanlivosťou, ktorú podpisoval pri prijímaní do zamestnania.
Na ministerstve uviedli, že občianskoprávna žaloba nie je pokusom zmariť vydávanie a šírenie knihy, ale americká vláda sa chystá požadovať od Snowdena všetky príjmy z predaja. Okrem samotného bývalého pracovníka tajných služieb sa v návrhu tiež zmieňuje vydavateľstvo, podieľajúce sa na publikácii memoárov.
“USA podávajú žalobu na vydavateľstvo iba preto, aby sa zaručilo, že žiadne príjmy neodovzdajú Snowdenovi alebo k jeho prospechu do tej doby, kým sa prípad nevyrieši,“ zdôraznili na ministerstve.
Novú občianskoprávnu žalobu podali oddelene od trestného stíhania Snowdena za zverejňovanie tajných informácií.
“Nezasiahne Snowdena“
Advokát Anatolij Kučerena, ktorý v Rusku zastupuje Snowdenove záujmy, vyjadril názor, že žaloba nijako nezasiahne bývalého pracovníka tajných služieb. Povedal, že očakával podobnú reakciu amerických úradov na vydanie memoárov.
Kučerena sa zatiaľ nezoznámil so samotnou žalobou, a preto nemôže odpovedať, do akej miery je žaloba v súlade s americkými zákonmi a medzinárodným právom.
Advokát tiež uviedol, že je pripravený brániť záujmy bývalého pracovníka tajných služieb, ak to Snowden bude potrebovať.
“To (žaloba) opäť dokazuje, že Washington bude robiť všetko možné, aby Edwarda uhryzol, znovu ho pošpinil,“ uzavrel Kučereda.
Snowdenov príbeh
V roku 2013 Snowden odovzdal novinám Washington Post a Guardian tajné dokumenty o programoch sledovania amerických a britských tajných služieb na internete. Potom odletel do Hongkongu a odtiaľ do Moskvy, kde sa nejakú dobu nachádzal v tranzitnej zóne letiska Šeremeťjevo.
Rusko poskylo Snowdenovi dočasný azyl za podmienok, že ukončí svoju činnosť proti USA. Po roku dostal Snowden povolenie na pobyt na tri roky, ktoré mu umožnilo cestovať, nielen po Rusku, ale aj za jeho hranicami.
Pred dvoma rokmi Snowdenovi predĺžili povolenie na pobyt do roku 2020.