Bratislava 23. apríla 2020 (HSP/Foto: archív)
Pre tých z Vás, ktorí tam ešte neboli, uvedieme, že areál Malý Slavín sa nachádza približne v polovici cesty medzi bratislavskou Mestskou časťou Rača a obcou Mariánka. Pomník Malý Slavín, ktorý sa stal miestom posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov Ivana Gorjonova a Nikolaja Finuškina, je navštevovaný nielen vo výročných dňoch
Veď celý areál je natoľko svojou prírodnou scenériou príťažlivý, že sa už dávno stal jednou z najlákavejších lokalít pre každého, kto si chce vydýchnuť od náročných dní a načerpať potrebnú životnú energiu z nádhery prírody. A je to tak už od konca vojny. V auguste 1984, pri príležitosti 44. výročia SNP celý areál i s besiedkami a veľkým ohniskom slávnostne otvorili. Miesto sa stalo obľúbenou zastávkou turistov, ale i výletným cieľom desiatok obyvateľov Bratislavy a okolia. Po novembri 1989 areál a aj pamätník postupne pustol. K obnove prišlo až začiatkom 21. storočia, keď bola na pamätník osadená nová tabuľa a areál bol upravený do podoby, akú poznáme aj v súčasnosti.
Je potešiteľné, že dôstojné vybudované miesto, bude ešte krajšie. Potvrdil nám to aj Mgr. Peter Bubla, hovorca hlavného mesta SR Bratislavy.
,,Áno, rekreačný areál v obľúbenej lokalite Malý Slavín je jeden z projektov, ktoré boli vybrané na obnovu ešte v tomto roku – rekonštruovať sa majú najmä altánky, sedenie a ich okolie. Momentálne sa nachádzame v prípravnej fáze, v rámci ktorej pripravujeme podklady potrebné pri tvorbe štúdie a projektovej dokumentácie, následne pristúpime k verejnému obstarávaniu zhotoviteľa a samotnej realizácii. O presnejšom harmonograme a detailoch projektu Vás môžeme priebežne informovať,“ uviedol.
Peter Bubla pôsobí na Magistráte, predtým pracoval ako hovorca na viacerých ministerstvách, vrátane t.č. najhorúcejšieho, teda ministerstva zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií. Poznáme ho ale tiež, ako redaktora Slovenskej televízie. Všetky uvedené pozície, vrátane tej súčasnej, vždy boli a sú veľmi náročné a preveria flexibilitu každého, kto pôsobí na takýchto akčných miestach, zo všetkých strán.
Prezradil, že rád čerpá sily, napríklad, na takých miestach, akým je spomínaný Malý Slavín: „Určite áno. Aj Malý Slavín, ale aj „veľký“ Slavín patria k miestam, ktoré vždy rád navštívim. Robím tak aj v rámci rodinných vychádzok s mojimi deťmi. A nie je to len pre samotnú architektúru Slavína, ale aj pre krásny výhľad na Bratislavu a pokojnú atmosféru tohto miesta. Verím, že bude takou aj po odznení pandémie, aby sme mohli pokračovať v procese potrebných prác na spomínanom areáli Malého Slavína a mnohých ďalších, ktoré má vedenie hlavného mesta naplánované zrealizovať“, vysvetlil Peter Bubla.
Všetky mestá na svete opäť skrásnejú, keď sa zvlášť v tomto období zodpovedne pousilujeme zvíťaziť nad pandémiou, ktorá je veľmi vážnym testom pre nás všetkých. A tak veríme, že ako každý rok, vždy v máji, sa aj tentoraz bude môcť uskutočniť v poradí už 28. ročník Pochodu na Malý Slavín . Veríme, že sa spoločne vydáme lesnou cestou nad Račou k pomníku nezabudnuteľných červenoarmejcov Ivana Gorjonova a Nikolaja Finuškina, padlých pri oslobodzovaní Bratislavy v pamätnom roku 1945, aby sme sa im poklonili, vzdali úctu a vďaku za to, že pre nás obetovali to najvzácnejšie čo mali: svoj život.
Každý rok sa podieľa na uvedenom pochode Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku spolu s viacerými organizáciami, RCVK nevynímajúc. Je to potrebné a veľmi dôležité, zdôraznil vo svojom príhovore ostatný raz na Malom Slavíne mimoriadny a splnomocenený veľvyslanec Ruskej federácie Alexej Leonidovič Fedotov, najmä preto, že treba jednoznačne vždy skloniť hlavu pred hrdinstvom padlých sovietskych vojakov a dodal o.i. vo svojom prejave na Slavíne pri oslavách oslobodenia Bratislavy, že „sme vďační slovenskej vláde a občanom za dôstojné zachovávanie spomienky na padlých 63 517 červenoarmejcov a za starostlivé úsilie o vojenské hroby“.
V úsilí o dôstojné zachovávanie pamiatky na každého padlého sovietskeho vojaka pochovaného na Slovensku, bude spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku, vždy aktívni aj my, z RCVK, tak ako sme to robili ostatných takmer dvadsať rokov, čo v Bratislave pôsobíme.
RCVK