Stačí si zalistovať bratislavský a budapeštiansky telefónny zoznam, a je nám hneď jasné, koľko je maďarských mien tu a slovenských mien tam. Dlhé stáročia dodnes odkazujú na spolužitie, alebo inak povedané na vzájomnú interakciu. Zamyslime sa: sú ešte dva takéto blízke národy, ako maďarský a slovenský? Už len keď si spomenieme na mentalitu, gastronómiu či bohatstvo folklóru.
Kresťanské korene nás takisto spájajú. Oplatí sa pripomenúť si slová kardinála Korca spred dvadsiatich rokov, ktoré odzneli práve v Budapešť , že v činnosť Cyrila a Metoda pokračoval v Karpatskej kotline Svätý Štefan. Aj keď sa na to dívame z hocijakého pohľadu a neraz rozdielne vysvetľujeme našu spoločnú históriu. Významné osobnosti našich dávnejších dejín sú tie isté: rovnako ako kráľ Matej Korvín, tak aj hrdinovia bojov proti Turkom či cirkevné osobnosti: Peter Pázmány, Alexander Rudnay, Ján Seberíni. V spoločnej vlasti sme sa pustili do budovania dvoch moderných národov. V XIX. a XX. storočí to prinášalo so sebou viacero napätí a konfliktov. Maďarizáciu, slovakizáciu.
Namiesto pripomínania vzájomných krívd sa na začiatku XXI. storočia pri pohľade do budúcnosti oplatí viac hľadať spoločnú zodpovednosť – pre ďalšie generácie. Vysporiadať sa s minulosťou a hľadať možnosti spolupráce. Spoznať jeden druhého, byť pripravený na dialóg.
Naším zámerom je týmto dvojjazyčným podujatí m vytvoriť slovensko-maďarský dialóg práve v tomto duchu. Od pozvaných hostí získame poznatky, ktoré sú potrebné, keďže väčšina našich rozdielnych názorov (nedorozumení) pramení z nedostatku poznania, ale dostaneme aj „domácu úlohu“ nad nimi popremýšľať a začať ich realizovať.
Redakciu informoval Dr. Imre Molnár, riaditeľ Maďarského inštitútu v Bratislave.