Jozef Mikloško k nežnej revolúcii: Slovám Antona Hlinku „čo bude ďalej, keď opadne nadšenie, prejavia sa pokušenia slobody a Hosana sa zmení na Ukrižuj ho?“ som až neskôr porozumel

Bratislava 16. novembra 2019 (HSP/Foto:JM)

 

Počas 17. novembra 1989 išlo skutočne o zamatovú revolúciu, ktorú obdivuje celý svet, alebo to bolo prevzatie moci, ktorá len ležala na ulici? Podieľali sa „reformní komunisti“ na zinscenovaní revolúcie? Uzavrel Václav Havel s komunistami tajnú dohodu, ktorá mu zabezpečila zvolenie za prezidenta? Na naše otázky odpovedal bývalý podpredseda vlády ČSFR, poslanec NR SR a veľvyslanec v Taliansku Jozef Mikloško

Na snímke Jozef Mikloško

Pri zmene režimu išlo podľa Vás o prevzatie moci, ktorá „už ležala na ulici“ alebo počas 17. novembra 1989 išlo skutočne o „zamatovú revolúciu“, ktorú obdivuje celý svet? Čo bolo podľa Vás dôvodom, že vtedajší disidenti zvrhli komunistický systém v Česko-Slovensku bez výstrelu?

Vo všetkých socialistických krajinách to už vrelo, len v ČSSR sa nič nedialo. Bola to daň za rok 1968, za následné obracanie kabátov, 20-ročnú normalizáciu so zdravým jadrom KSČ na čele a za prítomnosť sovietskych vojsk.

V Bratislave pochodovali a spievali pred Medzinárodným dňom študentstva odvážnejší študenti už 16.11.1989. Chytili sa za ruky a prešli mestom – medzi nimi bol aj syn Jozef. Pred Suvorovovým internátom debatovali so šéfom bratislavských komunistov G. Šlapkom, bolo to aj v televízii.

17.11. aj pražskí študenti oslávili svoj sviatok. Brutálny útok SNB a ŠTB na túto pokojnú demonštráciu bol „znamením časov“. Herci a študenti sa chopili iniciatívy, a potom sa už udalosti valili. Aj na týchto začiatkoch zmien vidno odlišnosť českej a slovenskej mentality.

Ani najväčší optimisti nečakali rýchly pád komunistov. Našlo nás to, Východ aj Západ, nepripravených, v pyžame. Som rád, že som bol pri tom, bol to vrchol môjho života, 40-ročné putovanie Červeným morom skončilo na večne časy a nikdy inak.

Revolúcia bola zamatová, netiekla krv, nebolo násilie. Aj lídri Novembra pochopili, že ak by kolotoč násilia pokračoval, nemalo by to konca. Na druhej strane bolo chybou, že nikto nebol za zločiny komunizmu potrestaný. Na Slovensku tomu však bolo vždy tak. Slováci uskutočnili mnoho pozitívnych činov, ale prežili aj zavinené a nepotrestané zlo. Jeho realizátorov bolo státisíce: kolaboranti, arizátori, udavači, milicionári, kádrovníci, eštébaci, normalizátori, ktorí pre vlastné výhody spolupracovali so zločinmi vojny a povstania, s februárovým pučom, znárodnením, násilným združstevňovaním, habaním majetkov emigrantov, so sovietskymi okupantmi. Po revolúcii boli iné zlá: korupcia, politická privatizácia, tunelovanie, klientelizmus, podvodné verejné obstarávanie, neserióznosť médií…

Nevedel som, že by niekto v roku 1989 pripravoval politický prevrat. Myslel som si, ako väčšina, že komunizmus na bajonetoch s ŠTB bude u nás dlho vládnuť. Sviečková demonštrácia 25.3.1988 bola šokom, z ktorého sa už socializmus nespamätal.

Nebol som disidentom, 27 rokov som bol vedec-matematik. Ak sa mi občas podarilo ako vedcovi vycestovať na Západ, vždy som niesol správy Antonovi Hlinkovi do Mníchova. Pracoval som, ako tisícky iných, v „podzemnej“ cirkvi, ktorá bola hlavným oponentom režimu. Písal som do samizdatov, organizoval náboženstvo detí, výlety a stretnutia mladých, šíril náboženské knihy zo zahraničia.

Rok 1989 obrátil aj môj život naruby, skončila matematika a začala politika. Stal som sa  podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca, prorektor TU v Trnave a veľvyslancom SR v Taliansku. Bol som vydavateľ kníh, komunálny poslanec, napísal som 8 kníh literatúry faktu, deviatu končím. Vystupujem občas v médiách, denne na facebooku, som bloger.

 

Aký je váš postoj k teórii, ktorá je označovaná za konšpiračnú, že „reformní komunisti“ sa podieľali na zinscenovaní revolúcie?Do akej miery podľa Vás prispela k zmene režimu informácia o smrti študenta Martina Šmída? Považovali ste v tom čase informáciu za pravdivú?

Hovoriť o jednej konšpirácii, keď tu 40 rokov konšpirovali komunisti a Štb je ťažké. Nebolo jednej slušnej rodiny, ktorých by sa ich represálie nedotkli. Len nespravodlivo odsúdených za „protištátnu“ činnosť bolo 70 tisíc. Väčšina národa bola antikomunistická, žila v strachu, mala socializmu po krk, terorizovanie ľudí komunistickou kastou.

V ČSSR napriek masovému vyčiarkovaniu a vylučovaniu z KSS po roku 1968, bolo 1,5 mil. členov KSČ, z toho pol milióna na Slovensku. V roku 1989 bolo cítiť zmenu atmosféry a štýlu práce komunistov. Pochopili, že sa blíži ich koniec a že treba bezbolestne vycúvať. Demonštrácie priniesli správu, že v Prahe bol zabitý študent. Informácia o jeho smrti bola vymyslená, asi ŠTB. U občanov vzkypel hnev, napísal som vtedy synovi pasáž do prejavu, ktorý mal k tejto téme povedať na manifestácii. Keď však sám počul protichodné správy, prejav neprečítal.

Aj ja som mal na jednom z veľkých mítingov v Bratislave vystúpiť. Prejav som pod tribúnou dal P. Tatarovi, ten Budajovi napísal: „Prečítať na mítingu“. Slovo som však dostal až na televíznom prenose z Národného divadla. Pieseň Ivana Hoffmana „Sľúbili sme si lásku“ vyvolávala nadšenie plných námestí, veď komunizmus padal na smetisko dejín. Počas Adventu 1989 vystupovali denne na SNP 2-3 kresťanské zbory z „podsvetia“, boli tam aj Kufríkovci, kde spievali moje štyri deti.

Po voľbách sa lídrom na Slovensku stalo VPN – liberálne, pravo-ľavé a československy orientované Hnutie. 27.6.1990 prišla pre mňa, KDH-áka Tatra 613 a odviezla ma na dva a pol roka do Prahy: dva roky do Federálnej vlády, neskôr pol roka do Federálneho zhromaždenia (FZ).

Komunisti nikdy nepovedal prepáčte, pochybili sme, už sa to nestane. Neurobili to ani tí, čo neskôr miništrovali Mečiarovi. Kňaz Anton Srholec im z tribúny zakričal: „Hráte sa na pánov ale nemáte na to. Nechodili ste rok na prednášky a teraz chcete všetko dohoniť.“  Inokedy vykríkol aj toto: „Kresťania, kde ste, keď volíte podlých a skorumpovaných ľudí?“

 

Je známe, že disidenti po 17. novembri rokovali aj s komunistami. Aký je Váš postoj k informácií, že Václav Havel uzavrel s komunistami tajnú dohodu, ktorá mu zabezpečila zvolenie za prezidenta?

1,5 mil. komunistov malo za totality všetku moc, cez ZO KSS, OV KSS, KV KSS a ÚV KSS, kde sa všetko schvaľovalo. Boli na všetkých ministerstvách, aj v armáde, ktorá zvažovala, či nepokoje nepotlačí. Po perestrojke a glasnosti v ZSSR, ktoré sa nás neveľmi dotkli a po stanovisku M. Gorbačova, ktorý sa nemienil miešať do našich vecí, komunisti cúvli.

Vedúcej úlohy KSČ v Ústave sa po generálnom štrajku 27.11. vzdali 29.11.1989 vo FZ. V prvej ponovembrovej vláde bol premiérom Marián Čalfa, ktorý preloboval voľbu nového prezidenta vo FZ. Zvolenie prezidenta Havla 29.12.1990 bol gól, veď vo FZ boli všetci poslanci, okrem pár kooptovaných, komunisti. Neviem o tajných dohodách, vtedy sa všetko vykričalo a na rokovania chodilo veľa ľudí z OF a VPN. Aj Havlovi sa nepáčilo, že vo FZ sa nenašiel ani jeden hlas proti nemu.

Prezidenta Havla sa treba zastať, poznal som ho z častého styku. Za komunizmu bol 4 roky vo väzení za politiku. Celý svet nám ho po roku 1989 závidel, jeho prejavy, ktoré si písal sám, boli brilantné. Ak dnes o ňom hovoria v ČR iba negatívne, je to trápne. Je to česká mentalita, vidno ju aj pri stálom kritizovaní demokraticky zvoleného prezidenta a premiéra. Slovákov nech do toho neťahajú.

Porevolučná zásada „nie sme ako oni“, bola rozumná. Násilia bolo za totality veľa, nebolo slušnejšej rodiny, ktorá by nepocítila túto zlovôľu. VPN a OF vzalo bývalých členov KSČ pod svoje krídla, aj preto vyhrali prvé voľby v roku 1990. Bolo im ľúto hlasov 1,5 milióna komunistov. Obracanie kabátov sme si v novembrovom nadšení akosi nevšímali. Aj keď masy exkomunistov na tribúnu nepustili, vo vládach a v parlamentoch ich bolo veľa. Ľudia nezabudli, ale vo vtedajšej radosti sa to málo pripomínalo.

Vo Federálnej vláde sme zabudli na stranícke tričká, ťahali sme spolu. Republikové vlády boli druhá liga. V Čechách bol autoritou Federál, na Slovensku bola politická scéna rozštiepená, minister vnútra a neskôr premiér Mečiar začínal svoju agresívnu politiku. Porevoluční politici  priniesli mnoho pozitív, boli sme naivní nadšenci a odvážni amatéri. Federálna vláda vypracovala a schválila za dva roky asi 180 nových zákonov, 11 z nich bolo mojich, stáli ma veľa času. Dosiahlo sa mnoho významných zmien, ktoré pokladáme za samozrejmé.

Od roku 1992 si Slovensko volilo reprezentantov, s ktorými neskôr, väčšinou oprávnene, nebolo spokojné. Aj voliči boli a sú zodpovední za to, čo sa u nás dialo a deje. Kto len kritizuje, nadáva a uteká za hranice, ale sám nič pre zlepšenie neurobí, ten by mal byť ticho.

 

Priblížte našim čitateľom niektoré z Vašich spomienok na 17. november 1989. Ktorý odkaz novembra 1989 je aktuálny do dnes?

V roku 1985 na Velehrade Titanik komunizmu narazil na skrytý ľadovec. Nežná revolúcia na Slovensku začala sviečkovou demonštráciou 25. marca 1988, keď ľudí atakovali vodné delá, striekacie autá, psy, slzný plyn a obušky. V novembri 1989 nad radostným davom žiarila aura a obor na hlinených nohách rachol.

Štrngot kľúčov prináša spomienky na zasnežené námestia, ktoré vyprevádzali marxizmus na smetisko dejín. Husto padal sneh na 40 rokov znečistenú zem, nedá sa to zabudnúť, aj keby ste chceli. Boli to najkrajšie chvíle môjho života. Získali sme slobody, o ktorých snívali predkovia. Pád socializmu neznamenal víťazstvo kapitalizmu, ktorý má tiež veľa problémov.

Nežná revolúcia bola fatimským zázrakom, inač sa to nedá vysvetliť. Prebehla kultúrne a bez krvi, také bolo aj neskoršie delenie ČSFR. Koncom roka 1989 Anton Hlinka počas kázne v Dóme povedal: „Čo bude ďalej, keď opadne nadšenie, prejavia sa pokušenia slobody, a Hosana sa zmení na Ukrižuj ho?“ Až neskôr som tomu porozumel.

V revolúcii boli všetci víťazi, nebolo porazených. Komunisti mali dostať dištanc aspoň na pár rokov. Bolo to ťažké uskutočniť, veď boli vo všetkých vládach a parlamentoch. V Novembri zmizli zo scény a keď sa nič nestalo, zmenili dresy a stali sa z nich kapitalisti a nacionalisti. Socializmus mnohým vyhovoval. Žili v Zoo, v klietke mali lacnú strechu nad hlavou a jedlo. Iní za nich rozhodovali, oni museli iba „držať hubu a plávať.“

Keď veľa nových politikov Slovenska, aj ja, išlo na špeciály v máji 1990 navštíviť krajanov v USA, reakcie Dubčeka, Schustera, Čiča a ďalších boli prekvapujúce. Na tribúne spievali Hej Slováci, v kostole sa modlili. Veď aj sv. Pavol, keď padol z koňa, sa zmenil. Kostoly boli po revolúcii plné, nad miliónom ľudí vo Vajnoroch pri návšteve pápeža visela aura radosti. Podotýkam, že do funkcií po revolúcii nebola tlačenica, mnohí disidenti sa náhlej zodpovednosti naľakali.

Vtedy koloval vtip, že v Poľsku trval prevrat 10 rokov, v Maďarsku 10 mesiacov, v NDR 10 týždňov, v ČSSR 10 dní, v Rumunsku 10 hodín, v Albánsku 10 minút. 10 sekundový prevrat sme zažili u nás. Po vyhlásení výsledkov volieb v roku 1998 som za 10 sekúnd pochopil, že Mečiar skončil.

Odkaz novembra? Vrátiť sa k jeho atmosfére jednoty, vážiť si slobodu a stále za ňu bojovať.

 

Čo sa podľa Vás malo vyvíjať inak po roku 1989, aby dnes ľudia nečelili problémom so zdravotnou starostlivosťou, bývaním, vzdelaním či zadlžením?

Nadšenie z pádu berlínskeho múra časom klesalo, prekvapujúca zhoda vlád s občanmi trvalo temer do volieb v roku 1992, keď pod Mečiarovým vedením vznikla vláda jednej strany – HZDS (74 poslancov v SNR) – bola to nová totalita HZDS a SNS. Po mojom vrátení sa z Prahy koncom roka 1992, to vyzeralo  na Slovensku veľmi zlé – stali sme sa čiernou dierou Európy.

Po revolúcii sa nám otvorili nové možnosti, všetko však bolo ináč, ako sme si naivne predstavovali. Kupónová privatizácia bola obrovskou chybou, divoká privatizácia vytvorila veľké sociálne rozdiely, ktoré poctiví podnikatelia nikdy nedohonia. Pri privatizácii strategických podnikov si mal štát nechať najmenej 51%. Nemala nám do zahraničia „uletieť“ Slovenská sporiteľňa a Slovenská poisťovňa, ani banky, výroba energie a jej distribúcia, ani plyn, voda, VSŽ Košice, atď.

Aj nás tlačia problémy mnohých ekonomík – zadlžovanie a život nad pomery, daňové raje, schránkové firmy, finančné špekulácie, tlačenie nekrytých peňazí, korupcia, verejné obstarávania, nevyplácanie faktúr, rozkrádanie Eurofondov. Aj Slovensko prežíva demografickú krízu. V súčasnosti máme asi 70 tisíc  pracovných miest obsadených zahraničnými pracovníkmi. Nesmie sa to však vymknúť kontrole, ako sa to stalo v Nemecku, Francúzsku a  Anglicku.

Slovensko je v súčasnosti rozštiepené na vyše 100 politických strán bez zjednotenej opozície. V médiách sa systematicky spochybňujú všetky strany a ich reprezentanti. Smeruje to k náhlemu objaveniu sa nových tvárí, „spasiteľov“, za ktorými stoja neznáme sily. Ľudí masírujú médiá, ktoré reprezentujú záujmy ich majiteľov a sponzorov. Nedávny nesúhlas Národnej rady SR s Istanbulskou zmluvou však bol historickým činom.

 

Čo by ste odkázali tým, ktorí vzhľadom na svoj vek nezažili 17. november 1989?

Prvé porevolučné mesiace, aj rok, vládla jednota a nadšenie z toho, že komunizmus skončil. Keď sa však nikomu nič nestalo, exkomunisti sa pozviechali a začali „podnikať“ v politike a v ekonomike. Objavili sa nacionalisti, ktorí červenú zástavu nahradili trikolórou, útočili najmä na Čechov a Maďarov. V roku 1992 nastúpil autoritatívny režim jednej strany, zmena nastala až v roku 1998.

Človek si nemôže robiť čo chce. Rámec jeho činnosti určujú Božie prikázania, zákony a svedomie. Veriaci si spytujú svedomie zo svojich myšlienok, slov a skutkov, zo zanedbávanie dobrého a nechápania súvislostí. Svojou slobodou nemožno ohrozovať slobodu iných. Život si vyžaduje stále vzdelávanie, kto sa spolieha len na médiá, zomrie v 30-ke a pochovajú ho v 80-ke.

Nemožno stále plakať ako Židia, ktorý po úteku z Egypta nariekali za jeho mastnými hrncami. Solženicyn napísal v roku 1974 svoju legendárnu výzvu, ktorá platí aj teraz: „Nespolupracujte s lžou, nehovorte to, čo neveríte, nevychovávajte svoje deti v duchu lži, opustite filmové predstavenia, keď tam počúvate lži, nekupujte noviny, ktoré prekrúcajú skutočnosti, zostaňte verní pravde, i keď to prináša ťažkosti, nebuďte stádovitými zbabelcami a pätolizačmi…“ Sloboda nám dáva nové šance, ale aj zodpovednosť za svoj život. Nemôžeme sa iba spoliehať na štát, život máme vo vlastných rukách, od nás závisí, ako sa rozhodneme.

Napriek všetkému, som optimista. 40 rokov sme žili iné životy, nie svoje, dnes nám Ústava dáva škálu slobôd, ktoré neexistovali do roku 1989.  Životná úroveň sa zvýšila, dlhšie a lepšie žijeme, zdravotná starostlivosť, napriek problémom, sa aj vedeckým pokrokom podstatne zlepšila, ľudia sú vzdelanejší.

Už 30 rokov žijeme slobodne, s mnohými problémami, ale v celej histórii a v celom svete prebieha stále boj dobra so zlom, všade sú problémy. Za slobodu treba stále bojovať, lebo ju môžeme zasa stratiť.

Dnes si môžeme svoj život zariadiť podľa vlastných predstáv, môžeme slobodne hovoriť, písať, publikovať, podnikať, aj cestovať. Aj keď tieto možnosti a šance sa skôr týkajú mladších, sme radi, že aj starší ich majú a že sa už nikdy nevráti to, čo naša generácia zažila počas 41 rokov totality.

 

Rozhovor je súčasťou série štyroch článkov, ktoré prinášajú postoj zakladateľa Slovenskej republiky a bývalého viacnásobného premiéra Vladimíra Mečiara, bývalého politika a právnika, ktorý bol za svoje postoje v období komunizmu väznený, Jána Čarnogurského a bývalého generálneho prokurátora Michala VaľaOsobnosti odpovedali na rovnaké otázky, čím si na základe ich skúsenosti a názorov môžete utvoriť na udalosti 17. novembra vlastný postoj.

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Shiffrinová sa nedočkala v slalome či „obráku“, ale v zjazde. Som nadšená touto traťou, vraví

Bansko 24. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Giovanni Auletta)   Až takmer do konca januára a zároveň šesť pretekov čakala Mikaela Shiffrinová na svoje prvé víťazstvo v kalendárnom roku 2020. V obľúbených slalomoch v Záhrebe a Flachau ju zdolala Petra Vlhová, v obrovskom slalome v Sestriere Vlhová spoločne s Taliankou Brignoneovou, alpskú kombináciu…

Bulharská prokuratúra podozrieva zo špionáže dvoch ruských diplomatov

Sofia 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Bulharská prokuratúra podozrieva zo špionáže dvoch ruských diplomatov. Podľa agentúry Interfax o tom informovalo bulharské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa vyšetrovateľov jeden z nich od roku 2017 zhromažďoval údaje o voľbách v Bulharsku, pričom bol akreditovaný ako prvý tajomník konzulárneho úradu ruského veľvyslanectva Druhý, ktorý…

Thunbergová: Naše požiadavky zastaviť investície do fosílnych palív odignorovali

Davos 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Výzvy adresované globálnym korporátnym elitám počas Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose na okamžité zastavenie investícií do fosílnych palív boli ignorované. V piatok to podľa agentúry AFP v dejisku WEF povedala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová "Mali sme niekoľko požiadaviek (na Svetové…

Výskumníci zaplatili ženám, aby otehotneli a následne zabili dieťa potratom

New Jersey 24. januára 2020 (HSP/Life News/Foto:Pixabay)   Prieskum spoločnosti v New Jersey, pri ktorom zaplatili mexickým ženám za otehotnenie a v niektorých prípadoch aj za následný potrat, verejnosť aj odborníci v Spojených Štátoch odsúdili ako neetický Minulý týždeň priniesla mediálna spoločnosť NPR správu o znepokojujúcom experimente, ktorý vykonal reprodukčný genetik Santiago Munne pre spoločnosť Coper…

Patriarcha Kirill pripomenul prebiehajúcu genocídu kresťanov vo svete

Moskva 24. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill zaslal pozdrav účastníkom 5. svetového fóra o holokauste v Izraeli, v ktorom porovnal genocídu Židov počas druhej svetovej vojny s dnešným prenasledovaním kresťanov vo svete "Medzinárodné spoločenstvo žiaľ umožnilo prenasledovanie kresťanov v 21. storočí, ktorých práva vrátane práva…

Dohodu o brexite bude ako posledný schvaľovať Európsky parlament

Brusel 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Piatkový podpis dohody o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom otvoril cestu pre jej schválenie v Európskom parlamente (EP), poslednej inštitúcii, ktorá sa k nej vyjadrí Poslanci budú o dohode…

Maduro pozval na voľby pozorovateľov z EÚ, OSN a Latinskej Ameriky

Caracas 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rodrigo Abd)   Venezuelský prezident Nicolás Maduro pozval na tohtoročné parlamentné voľby vo Venezuele pozorovateľov z OSN, Európskej únie i z niektorých latinskoamerických krajín. Informovali o tom v piatok agentúra TASS a ekvádorský denník El Comercio na svojej webovej stránke Maduro vo štvrtok požiadal generálneho tajomníka…

Vedci objavili pôvodný zdroj nového koronavírusu z Číny

Peking 24. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Chinatopix)   Vedci uskutočnili genetickú analýzu nového koronavírusu z Číny a zistili jeho najpravdepodobnejší zdroj, výsledky štúdie uviedli v časopise Journal of Medical Virology Nový koronavírus, ktorý prvýkrát registrovali koncom decembra 2019 vo Wu-chane, veľkom meste v strednej Číne, patrí k rovnakému vírusovému druhu ako dobre známy koronavírus ťažkého akútneho…

Zrútenie bezbariérovej plošiny na Šváboch v Prešove pravdepodobne zapríčinili kotviace prvky zábradlia

Prešov 24. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Mesto počas dneška zdemontuje a odvezie časť bezbariérovej rampy vedúcej k nákupnému stredisku na Sídlisku Šváby pred zdravotným strediskom, ktorá sa vo štvrtok večer zrútila. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, rampu k 1. poschodiu, z ktorej sa zrútilo zábradlie,…

USA prehrali vo Venezuele, ale do volieb to nepriznajú

Moskva 24. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fernando Llano)   Presne pred rokom došlo k vymenovaniu prezidenta zvrchovaného štátu zahraničným lídrom cez Twitter. Nebol to samozrejme ani prvý ani iste posledný prípad, keď Washington zvrhol alebo sa pokúsil o zvrhnutie legitímnej moci v tej, alebo inej krajine a dosadil miesto legitímnych lídrov vlastných…

Spencerová: Škandálik, ktorý započal okolo rozvodu zakladateľa Amazonu, môže nabrať globálne rozmery s nepredvídateľnými dôsledkami

Bratislava 24. januára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)   Česká novinárka Tereza Spencerová sa v jednom zo svojich komentárov na portáli iPrima.cz zamýšľa nad tým, ako skončí príbeh s hacknutým mobilom jedného z najbohatších ľudí a zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa Už dlhšiu dobu sa vedelo o tom, že mobil šéfa Amazonu Jeffa…

Francúzska vláda rokuje o návrhoch dôchodkovej reformy; protesty pokračujú

Paríž 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Christophe Ena)   Francúzska vláda rokuje v piatok o  návrhoch dôchodkovej reformy, ktorý narazil na odpor odborárov. Vlna ich štrajkov zachvátila celé Francúzsko a trvá už 51 dní, pričom na piatok sú v mnohých mestách krajiny opäť naplánované protestné zhromaždenia. Zavretá pre verejnosť je v piatok aj…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

„Anjel“ Kiska v úlohe Baštrnáka, nie ako film, ale realita!

Ani nie mesiac po televíznej debate v komerčnej televízii „anjel“ Kiska otočil o 180 stupňov. Vtedy na konkrétnu otázku moderátora či by mal záujem o post ministra vnútra v novej vláde (po prípadných úspešných parlamentných voľbách 2020) aj keby stále prebiehalo trestné konanie voči jeho osobe kvôli obvineniu zo spáchania trestného činu, odpovedal jasne…

Môže byť politikom hocikto? Na väčšinu prác potrebujete vzdelanie a oprávnenie, politikovi stačia len hlasy ľudí

Na to aby človek mohol viesť ako vodič električku, či trolejbus MHD, či vysokozdvižný vozík vo fabrike, potrebuje zvláštne oprávnenie, ktoré získa po absolutóriu kurzu a záverečnej skúške. Každé povolanie prosto vyžaduje od toho kto ho chce vykonávať, okrem znalostí i certifikát. Jedine politik, poslanec, teda ten ktorý ovplyvňuje chod štátu a životy…

EÚ ako nový Sovietsky zväz ? (1)

           Je mi záhadou , prečo sotva ako sme pochovali jedno monštrum – Sovietsky zväz , hneď budujeme iné , pozoruhodne podobné  - Európsku úniu . Čím je vlastne EU ?      Možno , že odpovede získame preskúmaním jej sovietskej verzie . Sovietskemu zväzu  vládlo…

Korytnica, to nie je iba stáčiareň minerálky, to sú zatvorené SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE!

V ostatných dňoch sa objavila v masmédiách správa, že medzi zablokovaným majetkom Kočnera mala byť aj "Korytnica", stáčiareň minerálnych vôd.Viď link na prameň správy v hnonline:  https://hnonline.sk/hnbiznis/2077560-blokovany-majetok-kocnera-korytnica-v-nom-chyba a potom som objavil článok, v ktorom sa píše, že košická firma Mahajana kúpila od súkromného majiteľa  stáči

Povinné testy na alkohol a drogy pre politikov

Najvyšší ústavní činitelia pod vplyvom omamných látok? Sú to ľudia, ktorí rozhodujú o tejto krajine. Prijímajú zákony a hlasujú za zmeny v legislatíve, ktoré majú dopad na obyvateľstvo. Vieme ale, či hlasujú s „triezvou hlavou“? NIKTO si nemôže dovoliť prísť pod vplyvom omamných látok do práce. Podľa Zákonníka práce mu v takom prípade hrozí…

Vlastná strecha nad hlavou – základ rodiny

Vlastné bývanie – jedna z najpálčivejších vecí, ktorá Slovákov trápi. Podľa prieskumov je z celej Európskej únie práve na Slovensku najviac mladých ľudí do 35 rokov, ktorí žijú v jednej domácnosti so svojimi rodičmi. Ideálny vek na založenie rodiny je pritom práve do 35 rokov. Nečudo teda, že sa všade hovorí o demografickej…

TopDesat

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Vo svete IT

Poco F2 skutočne príde. Generálny riaditeľ Poco India prezrádza bližší termín jeho predstavenia

0

Spoločnosť Poco, ktorá pôsobila od svojho vzniku pod krídlami spoločnosti Xiaomi, oficiálne potvrdila, že sa môžeme tešiť na uvedenie novej generácie smartfónu Poco, ktorá bude predstavená už čoskoro. Prezradil to Manmohan Chandolu, generálny riaditeľ spoločnosti Poco India pre portál gadgets.ndtv.com. V rámci rozhovoru Manmohan Chandolu povedal, že fyzické oddelenie Poco…

Nahradí Huawei Android alternatívnym operačným systémom? Vyzerá to tak, že to má v pláne

0

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je v konflikte s americkou vládou, ktorý robí spoločnosti vrásky na čele, a to aj napriek tomu, že to moc nepriznáva. V priebehu včerajšieho dňa sme Vám priniesli vyjadrenia Ren Zhengfei (pozn. redakcie: generálny riaditeľ spoločnosti Huawei), ktorý povedal, že ešte nikdy neboli…

Japonský premiér chce zaviesť vesmírne vojenské sily. Tie budú chrániť ich satelity na obežnej dráhe

0

Japonsko nasleduje stratégiu Spojených štátov a zakladá vojenskú jednotku zameranú na vesmír. V pondelok, 20. januára vyhlásil premiér Shinzō Abe, že Japonsko zavedie jednotku, ktorá bude chrániť ich majetok na obežnej dráhe. Jednotka bude založená v apríli ako súčasť japonských vzdušných síl. Spočiatku bude mať posádku tvorenú z 20 ľudí,…

Pozrite sa na prvé zábery z odvrátenej strany Mesiaca. Čínska sonda do dnešného dňa mapuje neprebádané územie

0

Pred rokom pristála misia Chang’e 4, spolu s roverom Yutu 2 na povrchu odvrátenej strany Mesiaca. Po celý čas študovali kráter Von Kármán a ich jediným spojením bol satelit Queqiao, ktorý sa nachádza pri Mesiaci, odrážajúc ich signál naspäť na Zem. Súčasť misie bolo aj zhotovovanie fotografií, ktorých pristávací modul a…

Zakladateľ spoločnosti Huawei hovorí, že prežijú aj bez amerických technológií

0

Generálny riaditeľ spoločnosti Huawei, Ren Zhengfei, opäť raz rozviruje debatu okolo sankcií zo strany americkej vlády voči Huawei. Počas World Economic Forum (pozn. redakcie: Svetového ekonomického fóra) sa vyjadril na margo pretrvávajúcich sankcií zo strany americkej vlády voči spoločnosti. Podľa neho neboli nikdy lepšie pripravení na to, aby prežili aj…

Vedcom sa podarilo zostrojiť kameru, ktorá zachytáva oku neviditeľné javy

0

Vedci pokračujú v posúvaní možností kamier. Podarilo sa im zostrojiť zariadenie, ktoré je schopné zachytiť neuveriteľných bilión snímkou za sekundu. Táto technika sa nazýva fázovo-citlivá komprimovaná ultrarýchla fotografia a hoci je to ohromujúci úspech, o rekorde nemožno hovoriť. Tí istí vedci ešte v roku 2018 zostrojili kameru, ktorá zachytávala 10 biliónov…

TopSpeed

Lada na Slovensku pokračuje, ponuku dokonca rozšíri. Pribudne aj Xray

3

Znie to neuveriteľne, ale Lada na Slovensku pokračuje. Kým v krajinách EÚ automobilka Lada oficiálne končí, predaje jej nových áut na Slovensku pokračujú. Žilinská spoločnosť Autoprofit, s.r.o. ponuku modelov dokonca rozšíri. K tradičným modelom Lada 4x4 a Vesta v druhej polovici roka 2020 pribudne aj crossover Lada Xray, model Granta…

8. generácia VW Golf Euro NCAP testy prešla s najlepším výsledkom

1

Najnovší Volkswagen Golf tiež prešiel testami Euro NCAP. Ako dopadol? Nuž, podľa očakávania dostal 5 hviezdičiek. Rovnako ako jeho bezprostrední predchodcovia. Aj keď treba pripomenúť, že nároky na zisk 5 hviezd sa sprísňujú. Avšak napríklad za ochranu dospelých získal Golf až 95 %. VW Golf Euro NCAP teda prešiel bez problémov,…

Drsné metódy ruských vodičov. Podpálili policajné dodávky s radarmi

3

Informácie z Ruska vždy stoja za pozornosť, minimálne vtedy, ak ide o tému dopravy a dodržiavania tamojších dopravných predpisov. Drsné metódy ruských vodičov a ich svojské spôsoby riešenia problémov sú medzi Európanmi pomaly už legendárne. A hoci správanie jednotlivých národností nemožno paušalizovať, v tomto prípade stojí za to pripomenúť si jeden ruský incident. Zostalo po ňom…

Koniec Fabie v Čechách? Jej výrobu chce Seat. Nervozita rastie

5

S prerozdeľovaním výrobných kapacít v rámci koncernu VW sa objavujú nové problémy. Najaktuálnejším z nich je boj o výrobu jednotlivých modelov v rámci značiek. Odborári automobilky Škoda Auto len nedávno bili na poplach v súvislosti s plánovaným prechodom výroby modelu Superb do Turecka a už je tu ďalší problém. Koniec Fabie v Čechách. Jej výrobu by mal totiž…

Podvody s emisiami nekončia. Tentoraz má problém Mitsubishi

20

Máme tu ďalšiu aféru Dieselgate. Podvody s emisiami tentoraz doľahli na japonskú automobilku Mitsubishi. V Nemecku čelí obvineniu, že jej naftové agregáty 1.6 a 2.2 DI-D obsahujú podvodný softvér, ktorý dokázal obísť homologizačné merania emisií. Ide o motory v emisnej špecifikácii Euro 5 a 6. Je to vážne, nemecké úrady vyzývajú majiteľov dotknutých áut, aby sa…

Polícia zatkla vývojárov Corvette C8 pre preteky v premávke

1

Blbý deň v práci sa raz za čas prihodí každému. Začne to tým, že sa vám niečo nepodarí a končí tak, že naštvaný prídete domov. No dvom technikom General Motors sa nepodarilo ani to. Policajný zásah voči nim pre preteky v premávke skončil ich zatknutím. Udialo sa to počas testovania najnovšej…

KAMzaKRÁSOU

Horoskop 2020: Ktoré mesiace bude mať šťastie v láske tvoje znamenie?

1

Chcete vedieť, kedy budete mať v roku 2020 šťastie v láske? My vám prezradíme, ktoré mesiace budú pre lásku jednotlivých znamení zverokruhu kľúčové.

Zimná dovolenka podľa celebrít: Kde sa zasnúbil Spirit, kde si užíva Rolins a iní?

1

Zimná dovolenka podľa celebrít - načerpajte inšpiráciu a vyberte sa do teplej exotiky. Ak plánujete vystriedať zimu za teplo, tak to správne ako známe osobnosti!

Prečo nechudnem? Tu sú časté dôvody, prečo ručička na váhe neklesá!

1

Prečo nechudnem, aj keď sa snažím? Tak túto otázku si pokladá nejedna žena. Je potrebné sa však zamyslieť, či pri chudnutí nerobíme nejaké chyby. Aké to sú?

Ako na popraskané pery v zime? Toto musíš vyskúšať ihneď!

1

Ako na popraskané pery v zime, ktoré nie sú hodné ani jedného bozku? Ako z nich spraviť bozkávacie pery v priebehu niekoľkých minút? Poradíme vám!

10 asertívnych práv, ktoré máš a o ktorých musíš vedieť!

2

Každá ľudská bytosť by si mala byť vedomá toho, že jej nikto nemôže brániť v názoroch, pocitoch a myšlienkach. Toto je 10 asertívnych práv, ktoré máte.

Poznáš božie drievko? Táto stará rituálna bylinka lieči mnohé neduhy!

1

Poznáte bylinku, ktorej ľudový názov je božie drievko? Táto rastlina je tradičnou súčasťou ľudového liečiteľstva. S ktorými zdravotnými problémami vám pomôže?

Svetlo sveta

OSN chce vyhlásiť potraty za základné ľudské právo. Trump: urobím všetko proti tomu.

0

“Prosím každého občana nášho národa, aby počul to ticho spôsobené stratou celej jednej generácie a prosím Vás, aby ste povstali za ochranu všetkých detí, narodených aj počatých,” týmito slovami sa prihovoril Trump Američanom pred pochodom za život. Zároveň rozhodol, že 22. január bude v Amerike dňoch “Posvätnosti života.” Práve tento…

Spomíname na kard. Jána Korca pri jeho 96. nedožitých narodeninách

0

Práve dnes si pripomíname nedožité 96. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti…

Zádušná sv. omša za Stanislava Dusíka v Katedrále sv. Šebastiána

0

„Z večnosti záhrad sme sem prišli a do záhrad večnosti putujeme už od svojho narodenia. Každý z nás je pocestný na krátkej a namáhavej púti životom a krok za krokom sa blížime do rodnej Dediny, do Domu svojho Otca. Ako „márnotratný syn“, ktorý tu na zemi už všetko prehajdákal, dlho…

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

0

Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte. Téma…

Armádny Magazín

Su-30MKI sú odteraz vyzbrojené strelami BrahMos-A

0

Indické vzdušné sily sú odteraz oficiálne vyzbrojené „najrýchlejšími supersonickými okrídlenými raketami na svete". Správu tohto znenia priniesol 20. januára 2020 webový po

Koniec éry „Fantómov", Japonsko končí s prevádzkou stíhacích lietadiel F-4EJ

0

Legendárne Fantómy končia v Japonských vzdušných silách sebaobrany (Japan Air Self-Defense Force - JASDF) svoju púť. Vojenské letectvo vzdušných síl sebaobrany definitívne prechádza na lietadlá 5. generácie a F-4EJ Kai Phantom II tak odchádza do histórie.

Nová ruská športová pištoľ Aspid

0

MOSKVA 21. január 2020 - Tsnitočmaš (súčasť štátnej hi-tech spoločnosti Rostec) uviedol na trh novú športovú pištoľ Aspid, v kalibri 9x19 mm, odvodenú od najnovšej armádnej pištole Udav. Pištoľ je určená na praktickú streľbu a vyznačuje sa zvýšenou životnosťou a vylepšenou ergonómiou. Športová pištoľ Aspid bude mať záručnú životnosť najmenej 25 000

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah

0

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah. Bezpečnejší výťah a zároveň s väčšou kapacitou, bude návštevníkom k dispozícii už počas nadchádzajúcej letnej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku. Peniaze na rekonštrukciu vyčlenilo ministerstvo obrany. Obnovou pamiatok spätých s našou históriou chce podporiť záujem verejnosti a najmä m

Tvoja Svadba

Top 3 najznámejší návrhári svadobných šiat: Poznáš ich?

0

Budete mať svadbu v tomto roku a hľadáte luxusné svadobné šaty? Tak sa inšpirujte - toto sú najznámejší návrhári svadobných šiat, ktorých tvorba vás ohúri!

Ako vyzdobiť svadobné auto? Aké voliť dekorácie a materiály?

0

Na prvý pohľad banálna otázka. Na druhú stranu však práve také maličkosti, ako je krásna výzdoba konvoja áut svadobčanov a predovšetkým áut ženícha a nevesty, robia svadobný deň nezabudnuteľným. Aké sú súčasné trendy vo výzdobe áut? Ako vyzdobiť svadobné auto? Inšpirujte sa a pozrite sa na pár našich tipov, akú výzdobu vybrať.

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

0

Svadobné trendy na rok 2020 sú bohaté a plné inšpirácii. Ak začínate s plánovaním svadby na tento rok, tak sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi!

Svadba v stodole: Najkrajšie miesta na Slovensku ideálne na hostinu!

0

Svadba v stodole môže byť romantickou a nezabudnuteľnou spomienkou na svadobný deň nielen pre mladomanželský pár, ale i pre v svadobných hostí.

Tvoje Zdravie

Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

0

Neviete, ako sa chovať k spolupracovníkovi, ktorý trpí chorobou? Kolega s chronickým ochorením potrebuje vašu oporu! My vám poradíme, ako na to!

Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny pálenia záhy? Čo všetko môže spôsobiť tento zdravotný problém, s ktorým bojujú mnohí z nás už niekoľko rokov? 

Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

1

Ako sme už načrtli v úvode, kofeín môže byť akýmsi pomocníkom, no rovnako môže škodiť. Preto je vhodné poznať všetky jeho účinky. Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu asi 30 minút. V prvom rade stimuluje centrálnu nervovú  aj obehovú sústavu. Pôsobí tak na duševnú aj telesnú výkonnosť. Napomáha človeku…

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…

Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej? Toto sú časté príznaky!

0

Na nedostatok kyseliny listovej človeka upozornia rôzne príznaky. Môže to spôsobiť napríklad i vstrebávanie živín v tráviacom trakte. Aké sú ďalšie prejavy?

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

0

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna…