Rozhovor sa niesol v pozitívnom a podpornom duchu pre pokračovanie trendu umiernenej a realistickej zahraničnej politiky Iránu. V diskusii sa obaja zamerali na hodnotenie vzťahov medzi Iránom a EÚ. Veľvyslanec H. Tajik v tomto kontexte predstavil výsledky nedávnych rokovaní medzi Iránom a P5+1 (Spojené štáty americké, Veľká Británia, Rusko, Čína, Francúzsko a Nemecko) v Ženeve a vo Viedni.
Obe strany sa zhodli, že EÚ má pri rokovaniach a rozvoji vzťahov s Iránom významné postavenie. Potvrdili, že dobré vzťahy medzi Iránom a EÚ sa vyvíjali už od vzniku Európskych spoločenstiev a na tomto je potrebné stavať aj v budúcnosti. V otázke iránskeho jadrového programu obaja zopakovali záujem dospieť čo najskôr ku konečnej dohode.
„Dúfame, že príležitosť, ktorá sa do júna 2015 naskytá, bude plne využitá a prispeje aj k ďalšiemu rozvoju slovensko-iránskych vzťahov v konkrétnych oblastiach,“ uviedol štátny tajomník. Ako príklad zmienil ekonomickú agendu, v rámci ktorej plánujú krajiny v najbližšom období uzavrieť dohody o zamedzení dvojitého zdanenia, ako aj o podpore investícií.
Štátny tajomník P. Javorčík ocenil aktivitu Iránu v oblasti boja proti pašovaniu drog cez jeho územie, ktorá Irán stojí aj nemalé finančné úsilie. Partneri vidia v ďalšom období nové možnosti spolupráce, okrem iného v oblasti automobilového priemyslu, či poľnohospodárstva. Za perspektívnu označili aj kultúrnu spoluprácu, ktorá má veľký potenciál preniesť pozitívny vývoj aj do ďalších oblastí.
ml