Podlhovasté vajce s dĺžkou 4,5 centimetra a šírkou 2 centimetre našli v sedimentoch obdobia kriedy a poslednej tretiny druhohôr (mezozoikum) v okolí mesta Tamba na západe Japonska. Čo sa veku týka, je to asi 110 miliónov rokov.
Vykopávky a výskum vykonávali spoločne vedci z Cukubskej univerzity, Múzeá prírody a človeka prefektúry Hjógo a Univerzity v Calgary (Kanada). Domnievajú sa, že jedinečné vajce patrilo k trpasličím teropodom, podradu dravcov, ktorí sa pohybovali na dvoch nohách. K tým patrili tiež známe tyrannosaury.
Výskumníci tiež predpokladajú, že v Tambo narazili na hniezdo takzvaných trpasličích dinosaurov. Myslia si to kvôli hustote fosílií a tiež pozostatkov vajec.
Nový druh najmenšieho trpasličieho dinosaura na svete dostal názov Himeoolithus Murakamim. Slovo Hime znamená v japončine “malý“ a oolithus potom v gréčtine “skamenené vajce“. Druhé slovo v názve je prevzaté z mena japonského vedca Shigeru Murakamiho, ktorý ako prvý objavil hniezda vajec dinosaurov v oblasti mesta Tamba.
Počas vykopávok na danom území objavili vedci v období od januára do marca 2019 štyri skamenené vajcia a asi 1300 ďalších nálezov, ako napríklad fragmenty škrupín či malé kostry. Predpokladá sa, že v okolí mesta Tamba bolo veľa trpasličích dinosaurov. Zatiaľ bolo vykopaných šesť druhov vajec a vedci sa snažia pochopiť, aké prírodné podmienky v tej dobe spôsobili takú rozmanitosť dinosaurov.