Dodal, že ich zamestnanci nebudú mať prístup k informáciám z telefónov. Softvér bude fungovať najspoľahlivejšie, ak vlády požiadajú miestnych mobilných operátorov, aby im poskytli svoje dáta. Potom budú môcť vyhľadať každého človeka s ochorením COVID-19, a tiež nájsť miesta, kde sa pohyboval a všetkých, ktorí s ním prišli do kontaktu
John Scott Railton z torontského výskumného strediska Citizen Lab vyhlásil, že lídri krajín by boli “blázni”, ak by systém využívali. “Posledná vec, ktorú potrebujeme, je tajnostkárska firma, ktorá tvrdí, že vyrieši pandémiu, pričom odmieta povedať, kto sú jej klienti,” objasnil.
NSO predstavila projekt pre BBC. Jeho súčasťou je mapa, na ktorej je zaznamenaný pohyb infikovaných ľudí označených anonymnými identifikačnými číslami. K nim je pridaný detail, ktorý ukazuje iné telefónne čísla, s ktorými sa dostali do kontaktu na určitom mieste a v určitom čase. Podľa tvorcov je softvér možné využiť na určenie pravdepodobnej oblasti šírenia vírusu, ale tiež na to, kedy treba presunúť pľúcne ventilátory do nemocníc, ktoré ich najviac potrebujú. Ďalším prínosom je určenie času, kedy je možné konkrétne oblasti zbaviť karantény.
Firma NSO nemá práve najlepšiu reputáciu. Predstavitelia platformy WhatsApp ju zažalovali za údajné posielanie malvérov do telefónov ľudskoprávnych aktivistov a novinárov, čo spoločnosť odmieta. Ďalšia žaloba zas tvrdí, že dodali softvér pre Saudskú Arábiu, ktorá ho využila na sledovanie novinára Džamála Chášakdžího. Muža zabili v roku 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.