KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický o kauze Danka: Uvedomujete si, čo všetko museli skutoční kapitáni preskákať, aby takú hodnosť dosiahli? Minca má však aj druhú stranu

Slovensko 25. januára 2017 (HSP/Foto: Jana Birošová/Extra Plus)

 

Kauza predsedu parlamentu Andreja Danka a jeho tajného povýšenia na kapitána hýbe celým Slovenskom. Jeho povýšenie však vyvolalo opačný efekt, aký možno čakal, keďže zvyčajne ľudia pri získaní hodnosti gratulujú. Dôstojnícka hodnosť kapitán mu ale medzi Slovákmi priniesla len poníženie. A čo prinieslo toto jeho povýšenie samotnej armáde a jej vojakom? Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický to pomenoval otvorene: dalo im to „bohovskú motiváciu“. „To je príklad ako náš vrcholový manažment devalvuje spoločenské hodnoty. Takto sa neposilňuje autorita štátnej moci. To je pach arogancie moci,“ vysvetlil.

Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický
Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický

V rozhovore pre Hlavné správy generálmajor odpovedal aj na otázky týkajúce sa oceňovania zo strany prezidenta Andreja Kisku, otázky o vyslaní našich vojakov do Lotyšska i o voľbách v USA a ich novom prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

 

Za aktuálnu megakauzu sa považuje povýšenie predsedu NR SR Andreja Danka do hodnosti kapitána. Ako vy, ako generálmajor vo výslužbe, nazeráte na toto povýšenie o osem hodností. Aké povinnosti i práva vyplývajú Dankovi z tejto hodnosti v praxi v prípade vojenského konfliktu?

Je to devalvácia hierarchie vojenských hodností. Keďže dostal kapitána z desiatnika, ide o kvalitatívny skok z poddôstojníckej do dôstojníckej kategórie. Takže vznikajú pochyby a otázky aj voči ministrovi obrany. Absolvoval ten chlap dôstojnícke skúšky? Kapitáni, to je kategória úspešných veliteľov, nie manažérov, ako sa dnes s obľubou hovorieva, predurčených veliť rote, nie riadiť rotu, lebo to je jednoduchšie. Títo vojaci predstavujú profesionálne najvyspelejších, praxou overených znalcov potrieb a psychológie vojaka, zbraní, bojovej techniky, taktiky a všestranného zabezpečenia, pričom to isté vedia aj o potenciálnom protivníkovi. Kto z angažovaných priznáva urazenie týchto dôstojníkov? Uvedomujete si, čo všetko museli skutoční kapitáni preskákať, aby takú hodnosť dosiahli? Poviem rovno, dali ste im bohovskú motiváciu. To všetko z úbohej tendencie vlichotiť sa a neschopnosti odolať pokušeniu priživiť sa. To je príklad ako náš vrcholový manažment devalvuje spoločenské hodnoty. Takto sa neposilňuje autorita štátnej moci. To je pach arogancie moci. Žiaľ história je plná takýchto „maličkostí“, ktoré sa neskôr ukázali ako veľké zlyhania. Otázka tiež je, či sa dá tolerovať postup ministra obrany? Možno aj áno. V armáde je taktika obetovať 10, aby ste zachránili 100, vecou chladnej kalkulácie. Možno vykapitánoval vyšší rozpočet pre armádu? Kto vie? S takými vecami sa na bubon nechodí.

Musím však pripomenúť aj druhú stranu mince. Teraz sú všetci kritici na správnej strane. Vehementne sa postavili na ochranu hodnôt hierarchie a snažia sa brániť ich pred znevažovaním. Škoda len, že sa tak rozhorčene nepustili aj do tej koalície, ktorá kedysi na post ministra obrany postavila „naslovovzatého odborníka“ s modrou knižkou. To bola okatejšia kauzička než tá dnešná a oni, div sa svet, mlčali. Verím, že náš občan má dostatočné kombinačné schopnosti, aby postrehol príčiny kriku i mlčania v oboch prípadoch. Mali by sme kalkulovať aj s tým, kto nám zostane vo výbere, keď zavrhneme kritizovaných.

 

Aký je váš názor na ocenenia zo strany prezidenta Andreja Kisku, ktoré udelil Michalovi Kaščákovi a Michaelovi Kocábovi, ale na druhej strane neudelil ocenia hercovi Jurakovi Kukurovi a textárovi Borisovi Filanovi, ktorých navrhovala vláda SR?

Už som viackrát spomínal a rovnako urobili aj moji kolegovia z vedenia politickej strany Práca slovenského národa, že tieto vyznamenania reprezentujú štátne hodnoty a ako také, majú byť podľa svojej klasifikácie a predurčenia udeľované síce predstaviteľmi štátu, ale za zásluhy o danú štátnu oblasť a nie sú a nesmú byť nástrojom osobnej prezentácie udeľujúceho funkcionára. Sú výrazom ocenenia a pocty. Plnia motivačnú funkciu voči ďalším ľuďom, dávajú popud na nasledovanie. Ich významnosť spočíva v autorite štátu, ktorý za nimi stojí. V žiadnom prípade by udelenie vyznamenania nemalo byť súkromnou záležitosťou autority, ktorá ho udeľuje a už vonkoncom nie akýmsi splácaním jej osobného dlhu, či chvastaním sa aktuálnou mocou. Aj preto sa pri výbere oceňovaných predpokladá súčinnosť niekoľkých inštitúcií. O autorite, ktorá má rozhodujúcu právomoc sa so samozrejmosťou predpokladá, že to je džentlmen. Ak nastane sporná situácia spochybňujúca funkčnosť systému, niekde sa stala chyba a tú môže napraviť iba občan sám, lepším vyjadrením svojho volebného rozhodnutia. Platí však ono biblické: Nežízni volovi hubu jeho, lebo jeho káru neťaháš.

 

Čo si myslíte o vyslaní slovenských vojakov do Lotyšska? Čo týmto krokom chce ministerstvo obrany adresovať slovenskej verejnosti a ostatným členom NATO? Čo si myslíte o tvrdeniach odborníkov, že počet vyslaných vojakov 152 je nízky?

Vysielanie našich vojakov do zahraničia v rámci NATO je podpora amerických záujmov v danej oblasti a zároveň kamufláž tohto faktu prítomnosťou iných štátov. Pojem nízky, či vysoký je relatívny, lebo je podmienený východiskovou hodnotou. Ak vezmeme ako východiskovú hodnotu počet našich vojakov v zahraničných misiách a náklady s tým spojené, potom to nie je málo, ale viac než dosť. Keď si našu ochotu zúčastniť sa tejto misie spojíme aj s hrozbou, ktorú na teritórium nášho štátu privolávame v podobe protiopatrení Ruska, potom sa dostávame do nepríjemnej situácie. Hrozia nám totiž škody nielen hospodárskeho charakteru a USA nám ich kompenzovať nebudú. Vo vzťahu k iniciátorovi tohto natovského postupu, teda k americkej administratíve, riadenej najprv Obamom a teraz zas Trumpom, utrpíme tiež, keďže na základe Trumpovho inauguračného prejavu je oprávnený predpoklad, že sa smerovanie ich politiky zmení a my sa budeme opäť kývať ako líškin chvost. Pekne z jednej strany na druhú. Ako nám prstík strýčka Sama cvrnkne.

 

Poslanec ruskej Štátnej dumy Andrej Krasov k vyslaniu vojsk NATO do Poľska a Pobaltia uviedol: „Treba to zobrať na vedomie, ale nemyslím si, že treba prijímať nejaké opatrenia. Novoročný darček odchádzajúcej americkej administratívy, od odchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu.“ Čo tieto slová podľa vás naznačujú o postoji Ruska?

Postoje poslanca Štátnej dumy sú prezentáciou jeho osobného profilu. Nie sú určujúce pre smerovanie ruskej zahraničnej politiky. Na výroku jedného poslanca nestojí rozhodovanie nijakého parlamentu. Tak nefunguje žiadna demokracia. Výkonná moc nie je v rukách členov zákonodarného zboru. Aktuálna politika prináša denne toľko závažných zmien, že ich predvídanie a potrebná reakcia na ne si vyžaduje plné sústredenie špecializovaného zboru, s potrebnými právomocami. Myslím si však, že jeho názor je „vzatý na vedomie“. Pokiaľ ale nevznikne v Štátnej dume nejaké záväzné, zákonom definované predurčenie, bude zahraničná politika Ruska zastrešovaná ministerstvom zahraničných vecí a prezidentom Ruskej federácie. Tí nesú bremeno zodpovednosti za budúcnosť svojich národov a ako ukazujú ich celosvetové aktivity od októbra 2015, významnosť Ruska sa veľmi posilnila a dokonca rozšírila na celý svet.

 

Ako nazeráte na vyjadrenia, že Rusko ovplyvnilo voľby v Spojených štátoch? Kompetentní USA svojimi vyhláseniami tým nepriamo priznali svoju neschopnosť čeliť ruským spravodajským silám?

Tvrdím, že Trumpa nezvolili kvôli jeho vzťahom k Rusku, ale kvôli jeho schopnosti vidieť, pomenovať a riešiť problémy ťažiace amerického voliča. Demokrati rátali so zabudnutím na všetko, čo občanom USA navystrájali za ostatných 8 rokov svojej vlády. Svoje zlyhanie teraz váľajú na niekoho, voči komu roky štvú svet. Deformovanie pravdy sa v ich propagande stalo samozrejmou zbraňou. Preto oceňujem váš postreh z druhej časti otázky, že nechtiac priznali svoju neschopnosť. Ak by to bolo tak, ako tvrdia stúpenci porazených demokratov a o amerických voľbách by skutočne rozhodli Rusi, potom nesplnili svoju povinnosť demokratmi riadené tajné služby. Odchádzajúci prezident Obama reprezentoval predsa demokratickú stranu. A oni nedokázali čeliť ruským, po hospodárskych sankciách podvyživeným, aktivitám? Ak by to naozaj bolo tak, ako prostredníctvom médií kričia ešte aj po voľbách, potom by sa mali Rusku poďakovať, že im pomohlo zbaviť sa neschopnej a štát poškodzujúcej plejády úradníkov. Pri všetkej komickosti celej situácie je to skôr na zaplakanie, ak sa štátna moc, ktorú 8 rokov riadili, dostáva pod palec nimi stráženého nepriateľa. Ak ešte aj po voľbách spochybňujú oprávnenosť víťaza, destabilizujú novú štátnu moc. Divný počin vlastencov, za ktorých sa považujú.

 

Ako na Vás pôsobia vyhlásenia nového prezidenta USA Donalda Trumpa, že NATO je zastaranou organizáciou? Aké ideálne združenie by zabezpečilo Európe bezpečnosť namiesto Severoatlantickej aliancie? Ktoré krajiny by mali byť členom tohto združenia?

Nech rétorika novozvoleného prezidenta USA znie akokoľvek, v tejto verzii dokazuje, že si uvedomuje príčinné súvislosti vzniku aj existencie NATO. Ak predpokladáme, že USA neusilujú o imperiálne ciele, ale o mierový rozvoj celej planéty, potom už hneď po rozpade ZSSR mali prebehnúť rozhovory o vstupe Ruskej federácie, Číny a Indie do NATO. To sa nestalo. Preto na základe pozorovania ich postupov tvrdím, že svojou politikou usilovali o ovládnutie sveta. Členské štáty NATO sú zneužívané na krytie ich agresívnych postupov pred verejnosťou. Vieme, že NATO vzniklo 4.IV.1949 ako, citujem z Washingtonskej zmluvy, „… vojensko-politická hrádza proti rozpínavosti Sovietskeho zväzu…“. Ten zas vytvoril Varšavskú zmluvu ako obrannú organizáciu proti agresívnemu rozpínaniu sa NATO. Propaganda oboch strán, posilnená sankciami si samozrejme nárokovala oprávnenosť svojej cesty. Vydržalo to všetko až do rozpadu Varšavskej zmluvy, RVHP, ZSSR a celej socialistickej sústavy. Tým zanikol jeden z pólov vtedajšieho bipolárneho sveta. Človek by bol očakával, že tým pádom zanikne aj tá obrovská mašinéria, ktorú predstavuje NATO. Lenže to sa nestalo a ľudia začali skúmať, prečo? Kladené otázky najprv vyzneli naivne, ale neskôr sa ukázalo, že naivita nespočíva v otázkach, ale v pôvodnej dôverčivosti obyvateľstva voči propagande. Preto si myslím, že evolúcia predstavovaná aj tlakom ekonomiky a verejnej mienky, čoskoro vytesní i dinosaura z čias studenej vojny, zvaného NATO. Akou mierovou formou sa to stane, nie je podstatné. Podstatné je, že NATO nie je nemenné a stratilo oprávnenosť na svoju existenciu rozpadom Varšavskej zmluvy. Čo sa týka druhej časti vašej otázky konštatujem, že so zavedením zbraní takej technickej úrovne, ktorá umožňuje ohroziť existenciu čohokoľvek a kdekoľvek na povrchu Zeme, už nemožno uvažovať len o bezpečnosti Európy. OSN musí riešiť bezpečnosť celého sveta a na to bude potrebovať aj primeranú vojenskú silu a bezpečný systém jej použitia. V takých silách nemôžu chýbať Brazília, Čína, Francúzsko, India, Japonsko, Nemecko, Rusko, či samotné USA. Ak má ľudská spoločnosť postupovať mierovou cestou k nenásilnému procesu globalizácie, bez vyváženosti existujúcich ekonomických záujmov a pravdivého rešpektu voči národným záujmom sa nezaobíde.

Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický (vľavo)
Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický (vľavo)

 

V pondelok 9. januára 2017 napísalo sedemnásť európskych politikov list novozvolenému amerického prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Medzi nimi aj bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Jadrom listu je výzva zvolenému prezidentovi Trumpovi, aby sa s Putinom nedohodol na žiadnej veľkej dohode. Myslíte si, že cieľom listu je umelo vyvolať ďalšie napätie medzi USA a Ruskou federáciou?

Pochybujem, že okrem poplatnosti pochybným hodnotám a silám, ktorým doposiaľ slúžili, a ktoré idú do úpadku, by mohli mať nejaký cieľ. Listom iba dokazujú vlastnú zotrvačnosť, dávajú na vedomie svoju neschopnosť pochopiť štandardy iných, perspektívnejších foriem globalizácie. Prezentujú svoj strach voči ďalším alternatívam riešenia svetových problémov ako aj strach z usvedčenia z vlastného zlyhania. Je to reakcia veľmi podobná tej, ktorú priniesla svetu Clintoniáda obviňujúca Rusko zo zmanipulovania amerických prezidentských volieb.

 

Taliansky prominentný emeritný arcibiskup Carlo Liberati pred pár dňami vyhlásil: „Za 10 rokov budeme všetci moslimovia, kvôli našej vlastnej hlúposti. Taliansko a Európa žijú pohanským a ateistickým spôsobom života, prijímajú zákony, ktoré idú proti Bohu a majú tradície, ktoré sú vlastné pohanstvu.“ Aký je váš názor na príchod migrantov do Európy? Čo považuje za hlavný dôvod tejto masovej vlny?

Ak zostanú predstavitelia štátov Európy naďalej nečinní a poddajní voči organizátorom tejto masovej invázie, jej agresívnym hodnotám a formám, ktoré so sebou spoločenstvá imigrantov prinášajú, ak ani domáci obyvatelia nevyvinú dostatočný tlak na mocenských i zákonodarných funkcionárov zodpovedných za stav v štáte, tvrdenie arcibiskupa sa naplní tým najnepríjemnejším spôsobom. Hlavným cieľom tejto imigrantskej agresie je vytvorenie moslimskej mocnosti v Európe a likvidácia našich civilizačných hodnôt. Pán arcibiskup a všetci tí, ktorí na rovnaké nebezpečenstvá poukazujú alebo proti nim majú odvahu aj konať, vidia oveľa ďalej, než tí mocnári, štátnici a hodnostári, ktorí pod tlakom beznádeje zo zdanlivo neprekonateľnej finančnej moci kapitulovali. Imigrantská vlna, ktorá vyvolala v Európe spoločenskú krízu, bola dôsledne zorganizovaná, finančne zabezpečená, mediálne agresívne podporovaná akcia. Svedčia o tom aj ústretové, alebo rozpačité až mľandravé obranné reakcie predstaviteľov európskych štátov. Len jedinci sa medzi nimi prejavili ako skutoční štátnici s dostatkom odvahy presadzovať záujmy svojho štátu.

 

 

Ing. Emil Vestenický, Genmjr. v.v., podpredseda strany Práca slovenského národa (PSN) pochádza z roľníckej rodiny z Turej neďaleko Levíc, kde sa 17. júla 1948 narodil. Po absolvovaní VVU OJ vo Vyškove na Morave od roku 1969 pracoval ako profesionálny vojak. Počas svojej vojenskej kariéry prešiel prevažne veliteľskými, ale aj štábnymi funkciami od veliteľa čaty až po veliteľa pozemného vojska Armády SR. Do hodnosti generála ho vymenoval prezident SR v roku 1994. Je absolventom vojenskej akadémie AZ v Brne a Akadémie generálneho štábu Ozbrojených síl v Moskve.

V roku 1999 prešiel osemmesačným anglickým jazykovým kurzom v USA a potom absolvoval americký vojenský kurz na riadenie zahraničných operácií v podmienkach spojeného velenia NATO. Od roku 2005 pracoval pre odborný kabinet národniarov, v rokoch 2006 až 2010 bol poslancom NR SR za SNS. V súčasnosti sa spolu s Romanom Stopkom podieľal na konštituovaní politickej strany Práca slovenského národa, ktorej hlavným poslaním je šírenie pravdy a udržanie zvrchovanej Slovenskej republiky. Patrí medzi tých, ktorým nie sú cudzie slová ako morálka, česť a spravodlivosť.

 

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Pamätník Stalinových obetí na Sibíri znesvätili vandali

Moskva 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Pamätník obetí politických represálií v ruskom meste Tajšet na Sibíri znesvätili vandali, ktorí ho poliali farbou. Incident v Irkurskej oblasti sa podľa spravodajskej stanice Slobodná Európa odohral v sobotu neskoro večer Nápis na pamätníku, ktorý bol inštalovaný pred necelým týždňom, sa následkom vandalského…

Po povodniach hlásia v Japonsku minimálne 34 mŕtvych

Tokio 5. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kyodo News)   Záplavy na juhu Japonska si zatiaľ vyžiadali najmenej 34 mŕtvych. Záchranné práce pritom naďalej komplikuje hlboká voda a riziko zosuvov bahna Ľudí, ktorí uviazli vo svojich domovoch v prefektúre Kumamoto, zachraňujú helikoptéry i člny. Na operácii sa podieľa vyše 40-tisíc členov pobrežnej stráže,…

Staronovou guvernérkou Tokia sa stala Juriko Koikeová

Tokio 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Koike Yuriko Official Channel)   Guvernérka japonskej metropoly Tokio Juriko Koikeová obhájila v nedeľu víťazstvo vo voľbách, v ktorých sa rozhodovalo o lídrovi jedného z najväčších miest sveta. Koikeová (67) bezprostredne po oznámení predbežných výsledkov prisľúbila, že zintenzívni boj proti opätovnej vlne koronavírusového ochorenia Covid-19, informovala…

Cyril a Metod priniesli porozumenie, skonštatovali ministri Milanová a Naď

Bratislava 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Sviatok svätého Cyrila a Metoda si v nedeľu pripomenuli aj členovia vládneho kabinetu. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) hovorí o sviatku porozumenia. Solúnski bratia majú podľa nej obrovskú zásluhu na šírení božieho slova, ale aj kultúry a vzdelanosti v staroslovienčine…

Na VC Rakúska triumfoval Bottas, deväť pretekárov nedokončilo

Spielberg 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Thompson)   Fín Valtteri Bottas na Mercedese triumfoval na Veľkej cene Rakúska, prvých pretekoch seriálu F1 v sezóne 2020. Na 2. mieste skončil Charles Leclerc na Ferrari, tretí finišoval Brit Lando Norris na McLarene, ktorý ťažil z penalizácie Lewisa Hamiltona. Prvé preteky v sezóne nedokončilo…

V podmorskej jaskyni objavili starovekú okrovú baňu

Mexiko 5. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Hamilton Spectator Twitter)   Jaskynní potápači našli vo vodách pri Yucatánskom polostrove v Mexiku dôkazy o ťažbe, s ktorou tam pravdepodobne začali už pred 12-tisíc rokmi. Vedci predpokladajú, že v bani, ktorú medzičasom zaplavila stúpajúca morská hladina, získavali oker, červené farbivo známe zo starovekých malieb. Na…

Macron plánuje predstaviť zloženie novej vlády v pondelok

Paríž 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce predstaviť nový kabinet v pondelok. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nemenované zdroje z Elyzejského paláca Podľa zmienených zdrojov sa Macron a jeho nový predseda vlády Jean Castex v nedeľu stretnú v Elyzejskom paláci, aby prediskutovali podobu novej…

Počet obetí výbuchu v továrni na zábavnú pyrotechniku v Turecku stúpol na šesť

Istanbul 5. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/DHA )   Počet obetí piatkového výbuchu v továrni na zábavnú pyrotechniku na severozápade Turecka stúpol na šesť. Oznámil to guvernér provincie Sakarya Cetin Oktay Kaldirim s tým, že záchranári ešte stále pátrajú po jednom nezvestnom. Citovala ho turecká štátna tlačová agentúra Anadolu Ešte predtým pritom…

Žitný: Tuti bol postrachom diskoték, zamestnancov nočných podnikov i taxikárov

Bratislava 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jozef Ďurník)   Niekdajší bos bratislavského podsvetia Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, od vraždy ktorého uplynie v pondelok (6. 7.) 25 rokov, bol postrachom diskoték, barov, zamestnancov nočných podnikov i taxikárov. Uviedol to pre TASR bezpečnostný analytik Milan Žitný "Začiatok 90. rokov priniesol na Slovensko spolu s…

Vo Švajčiarsku zabila tigrica ošetrovateľku priamo pred návštevníkmi a ďalšími zamestnancami

Zürich 5. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bill Dow)   Samica tigra džungľového (Panthera tigris tigris) napadla a zabila ošetrovateľku v zürišskej zoo priamo pred návštevníkmi a ďalšími zamestnancami Kolegovia žene okamžite vyrazili na pomoc a podarilo sa im tigricu menom Irina od nej aj odlákať, no 55-ročná ošetrovateľka na mieste zomrela. Zdesení…

„Kajúci hriešnik“, predseda parlamentu Kollár: Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať

Bratislava/Nitra 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)   Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať. Je to naša história, naše korene a nesmieme sa od toho odkloniť. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol pri príležitosti Sviatku svätého Cyrila a Metoda, ktorý si pripomenul účasťou na slávnostnej svätej…

Mikulec: Kamerové záznamy by prispeli k ochrane policajtov i občanov

Bratislava 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa plánuje zaoberať využívaním kamerových záznamov pri zásahoch polície. Prispeli by podľa neho k ochrane samotných policajtov, ale aj občanov. To, či budú policajti využívať odevné kamery, ako zamýšľali jeho predchodcovia, je otvorená otázka, uviedol v rozhovore pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Spoločná operácia odhaľuje komplexný systém prania špinavých peňazí v Rumunsku - OLAF !?

Hneď na úvod chcem jasne deklarovať to, že každý úspech ktorý sa prejaví odhalením trestnej činnosti, možno aj príjmom do štátnej pokladni - je úspech. Môžeme si myslieť o štátnych rozpočtoch čo len chceme, ale zatiaľ to inak nefunguje a to je problém. Ja viem, už počujem komentáre o rozkrádaní,…

Žiadosť na ministra obrany Naďa k opatreniam proti šíreniu Covid-19 na vojenských cvičeniach NATO na slovensku v r. 2020 / Prevencia pred 2. vlnou Covid-19

Žiadosť je vo veci zabezpečenia opatrení proti šíreniu Covid-19 v rámci spoločných medzinárodných cvičení Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl členských štátov aliancie NATO, na území Slovenskej republiky, s dopadom na možné šírenie nákazy Covid-19 u civilného obyvateľstva Slovenskej republiky.   Aj keď sa v nedávnej dobe výrazne znížil…

Skvelý prejav Donalda Trumpa ku Dňu nezávislosti

Prezident USA Donald Trump predniesol skvelý prejav ku Dňu nezávislosti, ktorý je v USA najvýznamnejším štátnym sviatkom. Pod horou Mount Rushmore sa skalným súsoším štyroch prezidentov Trumpová prejavu aplaudovalo 10 tisíc ľudí bez rúšok (plný amfiteáter). Tu sú najdôležitejšie pasáže : "Náš národ je svedkom neľútostnej  kampane, ktorá má za…

Zločin a trest ...

Naša krajina a jej ľudia prežívajú v súčasnej dobe krušné chvíle a to nielen pre kauzu diplomovky pána Kollára, či hrozby rozpadu vládnej koalície, ale hlavne pre dlhoročné ignorovanie rozkrádania všetkého, čo sme kedysi nazývali spoločný majetok. Policajti a zlodeji. Je potrebné priznať, že po nástupe novej vlády sa zrejme…

Štátnicko-politické uplatnenie manévrizmu. Brexit je budíček. Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 12.

Pre čitateľov, ktorých zaujala úroveň seriálu, vyžadujúca si na pochopenie vysokú intelektuálnu výbavu, predkladám poslednú časť tejto série. Tak ako predposledná, aj táto je aplikačná. Ak nejde o život, nejde o nič. V oblasti, o ktorej sa bavíme, ide o život. O život a prežitie národa(ov). O ochranu toho, čo je predpokladom prežitia národa(ov). O ochranu slobody, suverenity, teda…

A čo potom?

Presne túto otázku položil akýsi cynik v komentároch pod mojim posledným blogom. Otázka je absolútne na mieste. Niekoľko dní som strávil bez možnosti pripojenia k internetu. Po návrate domov som nechcel veriť vlastným očiam, koľko vecí sa za ten krátky čas zmenilo. Po pripojení na stránku Hlavné správy takmer celú obrazovku prekryl…

TopDesat

Ako je možné, že sa naše oči pohybujú v dokonalej synchronizácii?

0

Keď sa zameriaš na nejaký objekt alebo len tak pozeráš do blba, zrejme ti ani nedôjde na um, že tvoje oči pracujú synchronizovane ako vtáčie krídla. Je to vďaka spolupráci neurónov a svalov. Ako väčšina zvierat, aj ľudia majú dve oči, a to z dvoch veľmi dobrých dôvodov. Prvý je,…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Blesk dlhý 700 kilometrov nad Brazíliou je najväčší v histórii

0

Epický blesk bol dosť dlhý na to, aby ho mohli vidieť ľudia na Gerlachovskom štíte a zároveň turisti na chorvátskej pláži. Teda, keby sa takýto zjav vyskytol na našom území. Počas Halloweenu v roku 2018 sa obloha nad Brazíliou otvorila pre prírodné divadlo. Atmosférou nad južným cípom krajiny sa prehnal…

Homér: Tajomstvom opradené mýty

0

Homér, ktorý žil v 9. storočí pred našim letopočtom, bol grécky epický básnik, najvýznamnejší spisovateľ všetkých čias. Jeho menu a dielu sa dostalo veľkej slávy a počas mnohých storočí bol inšpiráciou pre rôzne mýty, príbehy a legendy, pričom nestratili nič zo svojej pôvodnej sily. Stále je však o tejto legende mnoho opradených tajomstiev a pochybností. Grécko-rímska…

Chyby, ktoré robia muži pri letnom obliekaní

0

Leto je skvelý čas na experimentovanie so štýlom a vyskúšanie nových módnych kombinácií. Muži však niekedy zanedbajú drobné detaily, ktoré ničia celý ich vzhľad. Dĺžka tvojich šortiek, štýl košele a dokonca aj ponožiek sú zdanlivo malé, ale dôležité prvky akéhokoľvek oblečenia, ktoré musíš mať v poriadku, ak chceš vyzerať bez námahy elegantne.…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Vo svete IT

Chrome by mohol v dohľadnej budúcnosti spotrebovávať výrazne menej energie ako je tomu v súčasnosti

0

Chrome by mohol už čoskoro spotrebovávať výrazne menej energie, ako je tomu v súčasnosti. Na tému upozorňuje portál thewindowsclub.com, ktorý poukazuje na niekoľko zmien vo vývojárskej verzii prehliadača 86. Google chce zredukovať činnosti kariet, ktoré nie sú aktívnymi Funkcia, na ktorú portál upozorňuje vo svojej podstate robí to, že obmedzuje…

Fotografia ISS prechádzajúcej popred Slnko je najdetailnejšou „pozemskou“ fotografiou vesmírnej stanice

0

Fotograf Thierry Legault je známy pre svoju fotografiu raketoplánu, prechádzajúceho popred Slnko, poslednou fotografiou sa však prekonal. 24. júna sa Legaultovi podarilo zachytiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v neuveriteľnom detaile. Na fotografii môžete vidieť robotickú ruku Canadarm2, alebo aj kapsulu Crew Dragon. Posledná fotografia sa zároveň stáva najdetailnejším vyobrazením vesmírnej…

Z Google Play stiahnete viac ako 40 platených aplikácií a hier aktuálne zadarmo. Tu je ich zoznam!

0

V obchode Google Play opäť raz prebieha čistka platených aplikácií a hier, ktoré je možné po obmedzený čas stiahnuť kompletne zadarmo. A práve preto by sme Vám radi dali do pozornosti viac ako 40 aplikácií a hier, ktoré môžete stiahnuť aktuálne bezodplatne. Na zozname nižšie nájdete celkovo 16 aplikácií, z…

RECENZIA: Samsung Galaxy A41 sa tvári ako zaujímavý a kompaktný smartfón. Aký je však v praxi?

0

Do redakcie nám nedávno zavítal smartfón Samsung Galaxy A41, ktorý bol predstavený koncom marca tohto roka. Ide tak o druhý smartfón strednej triedy za sebou, s ktorým sme sa mali možnosť zoznámiť v krátkej nadväznosti v priebehu posledných týždňov (prečítajte si recenziu aj na Redmi Note 9). Hneď v úvode…

Samsung údajne pracuje na smartfóne s neuveriteľne veľkou batériou, ktorá by zaručila niekoľkodňovú výdrž

0

Juhokórejský technologický gigant Samsung by mohol pracovať na novom dostupnom zariadení z modelového radu Galaxy M, ktorý by splnil požiadavky tých najnáročnejších zákazníkov čo sa výdrže batérie týka. Vďaka najnovším čínskym 3C certifikáciám boli totižto odhalené detaily o zaevidovanej batérii s kapacitou na úrovni až 6 800 mAh, pričom práve…

Huawei si nechal patentovať smartfón s výsuvným objektívom, podobným ako pri bežných fotoaparátoch

0

Spoločnosť Huawei patrí už dlhé roky medzi popredných inovátorov vo svete smartfónov, ako aj v segmente smartfónových fotoaparátov. Práve v segmente fotoaparátov v smartfónoch dominuje trhu už dlhé roky, pričom každoročne smartfóny tohto čínskeho výrobcu ovládnu fotografický rebríček DXOMARK. Ani takéto úspechy však čínskemu telekomunikačnému gigantovi zrejme nestačia, keďže pracuje…

KAMzaKRÁSOU

Prečo je dôležité mať hobby? Šokujúce benefity záľub vás dostanú!

0

Vedeli ste, že hobby vám môžu priniesť oveľa viac ako len zábavu? Zdravotné benefity záľub, ktoré odhalila veda a výskum, vás prekvapia.

Vyhraj štyri druhy orieškov z pece - horúcu novinku od Mixit.sk

0

Že to v Mixit vedia sa sladkým, to sa vie už nejaký ten piatok. Vychutnajte si však nové štyri druhy orieškov z pece, ktoré môžete u nás vyhrať! Ako?

Prírodný liek na bolesti reumatického pôvodu: Čo dokáže čertov pazúr?

0

Harpagofyt ležatý, latinsky Harpagophytum procumbens, je trváca rastlina z čeľade sezamovité (Pedaliaceae). Jeho domovinou sú južné až juhozápadné oblasti Afriky. Harpagofyt sa vyskytuje napríklad v Namíbii, rastie taktiež na okrajoch púšte Kalahari. Dnes je pestovaný aj v Angole či Botswane. Na mnohých pôvodných územiach je rastlina postupne radená medzi chránené druhy, preto…

Ako vybrať melón správne? Máme pre teba zopár užitočných rád!

0

Melónová sezóna je konečne tu! Podľa čoho si však vybrať z toľkého množstva melónov? Ako vybrať melón správne a na čo si dať pri výbere pozor? 

Naj(ne)užitočnejšie rady, aké si kedy počula: Zasmej sa s nami!

0

Naj(ne)užitočnejšie rady, ktoré vymysleli ľudia v snahe uľahčiť si život sú skôr na smiech ako na úžitok. Neveríte? Presvedčte sa s nami a uveríte.

Zakladatelia Mixit - Martin Wallner a Tomáš Huber: Základom je srdečný prístup!

0

Zakladatelia a tvorcovia tých najlepších maškŕt, zdravých cereálií a ďalších pochutiniek - Martin Wallner a Tomáš Huber. Kde sa začal písať ich príbeh?

Svetlo sveta

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Loretánske litánie sa rozširujú o tri nové oslovenia Panny Márie

0

Z rozhodnutia Svätého Otca Františka budú do Loretánskych litánií pridané tri nové invokácie k Panne Márii. Oslovovaná bude ako „Matka milosrdenstva“, „Matka nádeje“ a „Útecha migrantov“. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v liste predsedom biskupských konferencií s dátumom liturgickej spomienky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie 20. júna…

Armádny Magazín

Ako prežila sovietska pilotka-robinson Marina Raskovová v tajge

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM, russian7) – V roku 1938 bola sovietska verejnosť šokovaná neuveriteľným príbehom pilotky – navigátorky Mariny Raskovovej. Počas diaľkového preletu na Ďaleký východ bola uprostred tajgy donútená zoskočiť s padákom z lietadla. Žena-robinson" sa potom dlhých desať dní predierala le

V Rakúsku bol neďaleko Viedne zastrelený ruský občan - páchateľa zadržala jednotka Cobra na diaľnici

0

Rakúsko, 5. júl 2020 (AM) - Ruský žiadateľ o azyl bol v sobotu večer zastrelený na Brünner Straße (B7) v Gerasdorfe pri Viedni. Podozrivý zo spáchania trestného činu bol bezodkladne zadržaný. Polícia bola o trestnom čine informovaná približne o 19:30.   V Rakúsku bol zastrelený ž

Ruská Federálna bezpečnosť sa ide vysporiadať s cudzincami v štruktúre Sberbanky

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM) - Námestník Štátnej dumy Alexander Jakubovskij poslal žiadosť FSB o kontrolu Sberbank v súvislosti s vymenovaním vrcholových manažérov so zahraničným občianstvom.   Žiadosť bola zaslaná vedúcemu špeciálnych služieb Alexanderovi Bortnikovovi, ktorého kópiu poslanec zverejnil na svojom t

Rusko vracia úder: spravodajské služby USA sa podieľajú na obchodovaní s drogami v Afganistane

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM) - Americká spravodajská služba, ktorá obviňuje Rusko zo sprisahania s Talibanom, sa podieľa na obchodovaní s drogami. Uviedol to osobitný zástupca prezidenta pre Afganistan, riaditeľ druhej sekcie Ázie Ministerstva zahraničia Ruskej federácie Zamir Kabulov na televíznom kanáli Rossija 1.  

USA poslali útočné skupiny lietadlových lodí do Juhočínskeho mora, kde prebiehajú čínske vojenské cvičenia

0

USA, 5. júl 2020 (AM)  - Americké lietadlové lode Ronald Reagan a Nimitz spolu so sprievodnými loďami boli poslané do Juhočínskeho mora k rozsiahlym námorným cvičením, uviedlo vydanie the Wall Street Journal. Ko

S-500 dokáže ničiť Hypersonické zbrane vo vesmíre, vyhlásili vo Vzdušno-kozmických silách Ruska

0

Rusko, 4. júl 2020 (AM) - S-500 Prometej bude schopný ničiť Hypersonické zbrane v kozmickom priestore okolo Zeme, vyhlásil v rozhovore pre noviny Krasnaja zvezda vrchný veliteľ Vzdušne-kozmických síl Ruska Sergej Surovikin.   O tom, že S-500 bude môcť zachytávať ciele

Tvoja Svadba

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Dekorácie z balónov: Svadobný trend roku 2020, ktorý ťa dostane!

0

Dekorácie z balónov sa nám väčšinou spájajú s oslavou narodenín. Tohtoročným hravým a zaujímavým svadobným trendom sú práve dekorácie z balónov.

Svadobná výzdoba DUSTY BLUE: Farba, ktorá poteší každé oko!

0

Hľadáte nežnú a romantickú svadobnú výzdobu, ktorá by bola nadčasová a ideálna do každého obdobia? Svadobná výzdoba DUSTY BLUE je to, čo hľadáte!

Ako vyzdobiť kostol, aby tvoj svadobný obrad bol nezabudnuteľný?

0

Pri výzdobe kostola nezabudnite i na jeho vonkajšok. Privítajte vašich svadobných hostí už pri vstupe a dajte vedieť celému svetu (teda aspoň mestu), že dnes je váš veľký deň. Ozdobte dvere, bránu alebo plot kvetinovými oblúkmi, ikebanami, vetvičkami a navoďte tak príjemnú svadobnú atmosféru hneď na začiatku. Takisto okolo zábradlia môžete omotať…

Tvoje Zdravie

Poznáte írsky mach? Zistite, prečo ho privítať aj vo svojej kuchyni!

0

Írsky mach je druh červenej riasy s latinským pomenovaním Chondrus crispus. Táto riasa sa hojne vyskytuje najmä pozdĺž skál a útesov v pobrežných oblastiach Atlantického oceána, či už v Severnej Amerike alebo aj v Európe. Tu vo veľkom množstve rastie hlavne v moriach okolo Írska, na základe čoho dostala riasa i svoje pomenovanie.…

Poznáte lyofilizované ovocie? Jeho prednosti môžete ochutnať napríklad na Mixit.sk

0

Ako uchovať ovocie pre neúrodné časy? Odpoveďou je lyofilizácia. Akékoľvek lyofilizované ovocie si uchováva všetky vitamíny a hlavne svoju chuť. Ochutnajte!

Preháňadlo ako tajomstvo štíhlosti? Na čaj Senna si dajte pozor!

0

Možno čaj Senna poznáte ako prírodné preháňadlo a možno ste o ňom počuli ako o tajomstve štíhlej postavy. Pozor, tento čaj však môže byť nebezpečný!

Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

0

Prečo patrí medzi liečivé stromy a aké sú účinky pagaštana konského? Ako si poradí s kŕčovými žilami a ktoré ďalšie neduhy odstráni? Zistite všetko dôležité!

Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny smrti? Ktoré zdravotné problémy si vyžiadajú najviac obetí? Je skutočne najväčším strašiakom rakovina? Zistite viac!

TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

0

Ako podporiť zdravie čriev? V prvom rade tak môžeme urobiť pomocou zdravej stravy. Tieto potraviny pre hrubé črevo by mali mať miesto v každom jedálničku!