Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický o kauze Danka: Uvedomujete si, čo všetko museli skutoční kapitáni preskákať, aby takú hodnosť dosiahli? Minca má však aj druhú stranu

Slovensko 25. januára 2017 (HSP/Foto: Jana Birošová/Extra Plus)

 

Kauza predsedu parlamentu Andreja Danka a jeho tajného povýšenia na kapitána hýbe celým Slovenskom. Jeho povýšenie však vyvolalo opačný efekt, aký možno čakal, keďže zvyčajne ľudia pri získaní hodnosti gratulujú. Dôstojnícka hodnosť kapitán mu ale medzi Slovákmi priniesla len poníženie. A čo prinieslo toto jeho povýšenie samotnej armáde a jej vojakom? Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický to pomenoval otvorene: dalo im to “bohovskú motiváciu”. „To je príklad ako náš vrcholový manažment devalvuje spoločenské hodnoty. Takto sa neposilňuje autorita štátnej moci. To je pach arogancie moci,“ vysvetlil.

Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický
Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický

V rozhovore pre Hlavné správy generálmajor odpovedal aj na otázky týkajúce sa oceňovania zo strany prezidenta Andreja Kisku, otázky o vyslaní našich vojakov do Lotyšska i o voľbách v USA a ich novom prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

 

Za aktuálnu megakauzu sa považuje povýšenie predsedu NR SR Andreja Danka do hodnosti kapitána. Ako vy, ako generálmajor vo výslužbe, nazeráte na toto povýšenie o osem hodností. Aké povinnosti i práva vyplývajú Dankovi z tejto hodnosti v praxi v prípade vojenského konfliktu?

Je to devalvácia hierarchie vojenských hodností. Keďže dostal kapitána z desiatnika, ide o kvalitatívny skok z poddôstojníckej do dôstojníckej kategórie. Takže vznikajú pochyby a otázky aj voči ministrovi obrany. Absolvoval ten chlap dôstojnícke skúšky? Kapitáni, to je kategória úspešných veliteľov, nie manažérov, ako sa dnes s obľubou hovorieva, predurčených veliť rote, nie riadiť rotu, lebo to je jednoduchšie. Títo vojaci predstavujú profesionálne najvyspelejších, praxou overených znalcov potrieb a psychológie vojaka, zbraní, bojovej techniky, taktiky a všestranného zabezpečenia, pričom to isté vedia aj o potenciálnom protivníkovi. Kto z angažovaných priznáva urazenie týchto dôstojníkov? Uvedomujete si, čo všetko museli skutoční kapitáni preskákať, aby takú hodnosť dosiahli? Poviem rovno, dali ste im bohovskú motiváciu. To všetko z úbohej tendencie vlichotiť sa a neschopnosti odolať pokušeniu priživiť sa. To je príklad ako náš vrcholový manažment devalvuje spoločenské hodnoty. Takto sa neposilňuje autorita štátnej moci. To je pach arogancie moci. Žiaľ história je plná takýchto „maličkostí“, ktoré sa neskôr ukázali ako veľké zlyhania. Otázka tiež je, či sa dá tolerovať postup ministra obrany? Možno aj áno. V armáde je taktika obetovať 10, aby ste zachránili 100, vecou chladnej kalkulácie. Možno vykapitánoval vyšší rozpočet pre armádu? Kto vie? S takými vecami sa na bubon nechodí.

Musím však pripomenúť aj druhú stranu mince. Teraz sú všetci kritici na správnej strane. Vehementne sa postavili na ochranu hodnôt hierarchie a snažia sa brániť ich pred znevažovaním. Škoda len, že sa tak rozhorčene nepustili aj do tej koalície, ktorá kedysi na post ministra obrany postavila „naslovovzatého odborníka“ s modrou knižkou. To bola okatejšia kauzička než tá dnešná a oni, div sa svet, mlčali. Verím, že náš občan má dostatočné kombinačné schopnosti, aby postrehol príčiny kriku i mlčania v oboch prípadoch. Mali by sme kalkulovať aj s tým, kto nám zostane vo výbere, keď zavrhneme kritizovaných.

 

Aký je váš názor na ocenenia zo strany prezidenta Andreja Kisku, ktoré udelil Michalovi Kaščákovi a Michaelovi Kocábovi, ale na druhej strane neudelil ocenia hercovi Jurakovi Kukurovi a textárovi Borisovi Filanovi, ktorých navrhovala vláda SR?

Už som viackrát spomínal a rovnako urobili aj moji kolegovia z vedenia politickej strany Práca slovenského národa, že tieto vyznamenania reprezentujú štátne hodnoty a ako také, majú byť podľa svojej klasifikácie a predurčenia udeľované síce predstaviteľmi štátu, ale za zásluhy o danú štátnu oblasť a nie sú a nesmú byť nástrojom osobnej prezentácie udeľujúceho funkcionára. Sú výrazom ocenenia a pocty. Plnia motivačnú funkciu voči ďalším ľuďom, dávajú popud na nasledovanie. Ich významnosť spočíva v autorite štátu, ktorý za nimi stojí. V žiadnom prípade by udelenie vyznamenania nemalo byť súkromnou záležitosťou autority, ktorá ho udeľuje a už vonkoncom nie akýmsi splácaním jej osobného dlhu, či chvastaním sa aktuálnou mocou. Aj preto sa pri výbere oceňovaných predpokladá súčinnosť niekoľkých inštitúcií. O autorite, ktorá má rozhodujúcu právomoc sa so samozrejmosťou predpokladá, že to je džentlmen. Ak nastane sporná situácia spochybňujúca funkčnosť systému, niekde sa stala chyba a tú môže napraviť iba občan sám, lepším vyjadrením svojho volebného rozhodnutia. Platí však ono biblické: Nežízni volovi hubu jeho, lebo jeho káru neťaháš.

 

Čo si myslíte o vyslaní slovenských vojakov do Lotyšska? Čo týmto krokom chce ministerstvo obrany adresovať slovenskej verejnosti a ostatným členom NATO? Čo si myslíte o tvrdeniach odborníkov, že počet vyslaných vojakov 152 je nízky?

Vysielanie našich vojakov do zahraničia v rámci NATO je podpora amerických záujmov v danej oblasti a zároveň kamufláž tohto faktu prítomnosťou iných štátov. Pojem nízky, či vysoký je relatívny, lebo je podmienený východiskovou hodnotou. Ak vezmeme ako východiskovú hodnotu počet našich vojakov v zahraničných misiách a náklady s tým spojené, potom to nie je málo, ale viac než dosť. Keď si našu ochotu zúčastniť sa tejto misie spojíme aj s hrozbou, ktorú na teritórium nášho štátu privolávame v podobe protiopatrení Ruska, potom sa dostávame do nepríjemnej situácie. Hrozia nám totiž škody nielen hospodárskeho charakteru a USA nám ich kompenzovať nebudú. Vo vzťahu k iniciátorovi tohto natovského postupu, teda k americkej administratíve, riadenej najprv Obamom a teraz zas Trumpom, utrpíme tiež, keďže na základe Trumpovho inauguračného prejavu je oprávnený predpoklad, že sa smerovanie ich politiky zmení a my sa budeme opäť kývať ako líškin chvost. Pekne z jednej strany na druhú. Ako nám prstík strýčka Sama cvrnkne.

 

Poslanec ruskej Štátnej dumy Andrej Krasov k vyslaniu vojsk NATO do Poľska a Pobaltia uviedol: „Treba to zobrať na vedomie, ale nemyslím si, že treba prijímať nejaké opatrenia. Novoročný darček odchádzajúcej americkej administratívy, od odchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu.“ Čo tieto slová podľa vás naznačujú o postoji Ruska?

Postoje poslanca Štátnej dumy sú prezentáciou jeho osobného profilu. Nie sú určujúce pre smerovanie ruskej zahraničnej politiky. Na výroku jedného poslanca nestojí rozhodovanie nijakého parlamentu. Tak nefunguje žiadna demokracia. Výkonná moc nie je v rukách členov zákonodarného zboru. Aktuálna politika prináša denne toľko závažných zmien, že ich predvídanie a potrebná reakcia na ne si vyžaduje plné sústredenie špecializovaného zboru, s potrebnými právomocami. Myslím si však, že jeho názor je „vzatý na vedomie“. Pokiaľ ale nevznikne v Štátnej dume nejaké záväzné, zákonom definované predurčenie, bude zahraničná politika Ruska zastrešovaná ministerstvom zahraničných vecí a prezidentom Ruskej federácie. Tí nesú bremeno zodpovednosti za budúcnosť svojich národov a ako ukazujú ich celosvetové aktivity od októbra 2015, významnosť Ruska sa veľmi posilnila a dokonca rozšírila na celý svet.

 

Ako nazeráte na vyjadrenia, že Rusko ovplyvnilo voľby v Spojených štátoch? Kompetentní USA svojimi vyhláseniami tým nepriamo priznali svoju neschopnosť čeliť ruským spravodajským silám?

Tvrdím, že Trumpa nezvolili kvôli jeho vzťahom k Rusku, ale kvôli jeho schopnosti vidieť, pomenovať a riešiť problémy ťažiace amerického voliča. Demokrati rátali so zabudnutím na všetko, čo občanom USA navystrájali za ostatných 8 rokov svojej vlády. Svoje zlyhanie teraz váľajú na niekoho, voči komu roky štvú svet. Deformovanie pravdy sa v ich propagande stalo samozrejmou zbraňou. Preto oceňujem váš postreh z druhej časti otázky, že nechtiac priznali svoju neschopnosť. Ak by to bolo tak, ako tvrdia stúpenci porazených demokratov a o amerických voľbách by skutočne rozhodli Rusi, potom nesplnili svoju povinnosť demokratmi riadené tajné služby. Odchádzajúci prezident Obama reprezentoval predsa demokratickú stranu. A oni nedokázali čeliť ruským, po hospodárskych sankciách podvyživeným, aktivitám? Ak by to naozaj bolo tak, ako prostredníctvom médií kričia ešte aj po voľbách, potom by sa mali Rusku poďakovať, že im pomohlo zbaviť sa neschopnej a štát poškodzujúcej plejády úradníkov. Pri všetkej komickosti celej situácie je to skôr na zaplakanie, ak sa štátna moc, ktorú 8 rokov riadili, dostáva pod palec nimi stráženého nepriateľa. Ak ešte aj po voľbách spochybňujú oprávnenosť víťaza, destabilizujú novú štátnu moc. Divný počin vlastencov, za ktorých sa považujú.

 

Ako na Vás pôsobia vyhlásenia nového prezidenta USA Donalda Trumpa, že NATO je zastaranou organizáciou? Aké ideálne združenie by zabezpečilo Európe bezpečnosť namiesto Severoatlantickej aliancie? Ktoré krajiny by mali byť členom tohto združenia?

Nech rétorika novozvoleného prezidenta USA znie akokoľvek, v tejto verzii dokazuje, že si uvedomuje príčinné súvislosti vzniku aj existencie NATO. Ak predpokladáme, že USA neusilujú o imperiálne ciele, ale o mierový rozvoj celej planéty, potom už hneď po rozpade ZSSR mali prebehnúť rozhovory o vstupe Ruskej federácie, Číny a Indie do NATO. To sa nestalo. Preto na základe pozorovania ich postupov tvrdím, že svojou politikou usilovali o ovládnutie sveta. Členské štáty NATO sú zneužívané na krytie ich agresívnych postupov pred verejnosťou. Vieme, že NATO vzniklo 4.IV.1949 ako, citujem z Washingtonskej zmluvy, „… vojensko-politická hrádza proti rozpínavosti Sovietskeho zväzu…“. Ten zas vytvoril Varšavskú zmluvu ako obrannú organizáciu proti agresívnemu rozpínaniu sa NATO. Propaganda oboch strán, posilnená sankciami si samozrejme nárokovala oprávnenosť svojej cesty. Vydržalo to všetko až do rozpadu Varšavskej zmluvy, RVHP, ZSSR a celej socialistickej sústavy. Tým zanikol jeden z pólov vtedajšieho bipolárneho sveta. Človek by bol očakával, že tým pádom zanikne aj tá obrovská mašinéria, ktorú predstavuje NATO. Lenže to sa nestalo a ľudia začali skúmať, prečo? Kladené otázky najprv vyzneli naivne, ale neskôr sa ukázalo, že naivita nespočíva v otázkach, ale v pôvodnej dôverčivosti obyvateľstva voči propagande. Preto si myslím, že evolúcia predstavovaná aj tlakom ekonomiky a verejnej mienky, čoskoro vytesní i dinosaura z čias studenej vojny, zvaného NATO. Akou mierovou formou sa to stane, nie je podstatné. Podstatné je, že NATO nie je nemenné a stratilo oprávnenosť na svoju existenciu rozpadom Varšavskej zmluvy. Čo sa týka druhej časti vašej otázky konštatujem, že so zavedením zbraní takej technickej úrovne, ktorá umožňuje ohroziť existenciu čohokoľvek a kdekoľvek na povrchu Zeme, už nemožno uvažovať len o bezpečnosti Európy. OSN musí riešiť bezpečnosť celého sveta a na to bude potrebovať aj primeranú vojenskú silu a bezpečný systém jej použitia. V takých silách nemôžu chýbať Brazília, Čína, Francúzsko, India, Japonsko, Nemecko, Rusko, či samotné USA. Ak má ľudská spoločnosť postupovať mierovou cestou k nenásilnému procesu globalizácie, bez vyváženosti existujúcich ekonomických záujmov a pravdivého rešpektu voči národným záujmom sa nezaobíde.

Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický (vľavo)
Na snímke generálmajor v. v. Ing. Emil Vestenický (vľavo)

 

V pondelok 9. januára 2017 napísalo sedemnásť európskych politikov list novozvolenému amerického prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Medzi nimi aj bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Jadrom listu je výzva zvolenému prezidentovi Trumpovi, aby sa s Putinom nedohodol na žiadnej veľkej dohode. Myslíte si, že cieľom listu je umelo vyvolať ďalšie napätie medzi USA a Ruskou federáciou?

Pochybujem, že okrem poplatnosti pochybným hodnotám a silám, ktorým doposiaľ slúžili, a ktoré idú do úpadku, by mohli mať nejaký cieľ. Listom iba dokazujú vlastnú zotrvačnosť, dávajú na vedomie svoju neschopnosť pochopiť štandardy iných, perspektívnejších foriem globalizácie. Prezentujú svoj strach voči ďalším alternatívam riešenia svetových problémov ako aj strach z usvedčenia z vlastného zlyhania. Je to reakcia veľmi podobná tej, ktorú priniesla svetu Clintoniáda obviňujúca Rusko zo zmanipulovania amerických prezidentských volieb.

 

Taliansky prominentný emeritný arcibiskup Carlo Liberati pred pár dňami vyhlásil: „Za 10 rokov budeme všetci moslimovia, kvôli našej vlastnej hlúposti. Taliansko a Európa žijú pohanským a ateistickým spôsobom života, prijímajú zákony, ktoré idú proti Bohu a majú tradície, ktoré sú vlastné pohanstvu.“ Aký je váš názor na príchod migrantov do Európy? Čo považuje za hlavný dôvod tejto masovej vlny?

Ak zostanú predstavitelia štátov Európy naďalej nečinní a poddajní voči organizátorom tejto masovej invázie, jej agresívnym hodnotám a formám, ktoré so sebou spoločenstvá imigrantov prinášajú, ak ani domáci obyvatelia nevyvinú dostatočný tlak na mocenských i zákonodarných funkcionárov zodpovedných za stav v štáte, tvrdenie arcibiskupa sa naplní tým najnepríjemnejším spôsobom. Hlavným cieľom tejto imigrantskej agresie je vytvorenie moslimskej mocnosti v Európe a likvidácia našich civilizačných hodnôt. Pán arcibiskup a všetci tí, ktorí na rovnaké nebezpečenstvá poukazujú alebo proti nim majú odvahu aj konať, vidia oveľa ďalej, než tí mocnári, štátnici a hodnostári, ktorí pod tlakom beznádeje zo zdanlivo neprekonateľnej finančnej moci kapitulovali. Imigrantská vlna, ktorá vyvolala v Európe spoločenskú krízu, bola dôsledne zorganizovaná, finančne zabezpečená, mediálne agresívne podporovaná akcia. Svedčia o tom aj ústretové, alebo rozpačité až mľandravé obranné reakcie predstaviteľov európskych štátov. Len jedinci sa medzi nimi prejavili ako skutoční štátnici s dostatkom odvahy presadzovať záujmy svojho štátu.

 

 

Ing. Emil Vestenický, Genmjr. v.v., podpredseda strany Práca slovenského národa (PSN) pochádza z roľníckej rodiny z Turej neďaleko Levíc, kde sa 17. júla 1948 narodil. Po absolvovaní VVU OJ vo Vyškove na Morave od roku 1969 pracoval ako profesionálny vojak. Počas svojej vojenskej kariéry prešiel prevažne veliteľskými, ale aj štábnymi funkciami od veliteľa čaty až po veliteľa pozemného vojska Armády SR. Do hodnosti generála ho vymenoval prezident SR v roku 1994. Je absolventom vojenskej akadémie AZ v Brne a Akadémie generálneho štábu Ozbrojených síl v Moskve.

V roku 1999 prešiel osemmesačným anglickým jazykovým kurzom v USA a potom absolvoval americký vojenský kurz na riadenie zahraničných operácií v podmienkach spojeného velenia NATO. Od roku 2005 pracoval pre odborný kabinet národniarov, v rokoch 2006 až 2010 bol poslancom NR SR za SNS. V súčasnosti sa spolu s Romanom Stopkom podieľal na konštituovaní politickej strany Práca slovenského národa, ktorej hlavným poslaním je šírenie pravdy a udržanie zvrchovanej Slovenskej republiky. Patrí medzi tých, ktorým nie sú cudzie slová ako morálka, česť a spravodlivosť.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko nezatvorí baňu Turów ani po sankciách európskeho súdu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek,TASR/AP-Petr David Josek)   Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nezastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów. V tlačovej správe o tom informoval hovorca súdu Balázs Lehóczki Takéto opatrenie by malo…

Pri výbuchu v elektrárni v Maďarsku sa zranilo osem ľudí, štyria ťažko

0 icon

Budapešť 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výbuch vo vodnej elektrárni na rieke Tisa pri mestečku Kisköre v Maďarsku v Hevešskej župe si v pondelok vyžiadal osem zranených, z ktorých štyria utrpeli ťažké poranenia, informoval regionálny spravodajský server heol.hu Hovorca župného úradu civilnej ochrany Csaba Nagy uviedol, že príčiny a okolnosti…

Na hranice s Bieloruskom pre tlak migrantov posielajú ďalších 500 vojakov

0 icon

Varšava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Poľskí vládni predstavitelia v pondelok oznámili, že posielajú dodatočných 500 vojakov a špeciálne vozidlá na hranice s Bieloruskom. Posilňujú tak kontrolu hraníc vzhľadom na zvyšujúci sa tlak migrantov, ktorý podľa Poľska organizujú Bielorusko a Rusko s cieľom destabilizovať Európsku úniu „Máme do činenia…

USA spochybnili integritu volieb v Rusku; Moskva kritiku odmieta

0 icon

Washington 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin/SITA/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok spochybnilo integritu parlamentných volieb v Rusku s tým, že tvrdý zásah ruskej vlády voči jej kritikom "zabránil" občanom uplatniť svoje občianske a politické práva Hovorca rezortu americkej diplomacie Ned Price uviedol, že ruské vedenie…

Peter Sagan zostane vo francúzskom tíme bez brata Juraja aj Erika Bašku

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Roky boli zvyknutí na to, že sú v jednom tíme s najlepším slovenským cyklistom Petrom Saganom, ale to sa od budúcej sezóny zmení. Brat Juraj Sagaj aj Erik Baška nebudú pokračovať po boku trojnásobného majstra sveta, ktorý bude od 1. januára 2022 dva…

Vstup do Vatikánu bude od októbra povolený len s covidpasom

0 icon

Rím 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Do Vatikánu budú mať od 1. októbra vstup povolený len osoby s tzv. covidovým pasom. Oznámila to v pondelok Svätá stolica, píše agentúra DPA. Každý obyvateľ, pracovník či návštevník Vatikánu sa bude musieť preukázať potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, aktuálnym negatívnym testom alebo prekonaním…

Ukrajinská SBU začala stíhanie vo veci konania ruských volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) začala trestné stíhanie vo veci konania volieb do ruskej Štátnej dumy, ktoré sa konali na anektovanom Krymskom polostrove. S odvolaním sa na SBU o tom v pondelok informovala agentúra Ukrinform Vo vyhlásení SBU sa uvádza, že "všetci účastníci tohto…

Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva. Zároveň označil súdny proces voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi za monsterproces, teda typický politický proces, ktorý možno porovnať…

O’Malley: Kríza okolo sexuálneho zneužívania si vyžaduje premenu pastorácie

0 icon

Varšava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Predseda Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, kardinál Seán Patrick O'Malley, navrhuje, aby cirkev vo východnej a strednej Európe "prešla pastoračnou premenou" Podľa spravodajského webu Vatican News to kardinál O´Malley uviedol v príhovore, ktorým sa v nedeľu vo Varšave začala medzinárodná konferencia o ochrane…

Popoludní bude koaličná rada. Matovič a Remišová sa zhodujú na potrebe vymedzenia kompetencií generálnej a špeciálnej prokuratúry. Kollár: Pokračovanie koalície bez hnutia Sme rodina je reálne

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR,SITA-Branislav Bibel)   Popoludní sa zíde koaličná rada. Partneri by sa mali venovať aktuálnym témam. Hnutie OĽANO chce hovoriť o prijatí legislatívy na boj s mafiou a ochranu právneho štátu, nevylúčilo ani diskusiu o koaličnej zmluve "OĽANO otvorí na koaličnej rade otázku urýchleného prijatia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali