Tokio 5. októbra (TASR) – Vedenie Bank of Japan (BoJ) dnes rozhodlo, že nebude meniť svoju monetárnu politiku. Základná úroková sadzba zostala na úrovni nula až 0,1 %. Vedenie tak čelí tlaku politických kruhov, ktoré naliehajú, aby podporilo konjunktúru v tretej najsilnejšej ekonomike sveta. Krajina totiž začína pociťovať dôsledky zhoršovania politických vzťahoch medzi Pekingom a Tokiom v súvislosti so sporom o malé ostrovy vo Východočínskom mori. Prejavujú sa v poklese japonského vývozu do Číny.
Vedenie BoJ však vo svojej správe z rokovania o monetárnej politike upozorňuje na vratkú situáciu vo svetovej ekonomike a drsnejšími slovami popísalo stav domáceho hospodárstva. Podnikateľské kruhy z toho vyvodzujú záver, že banka by mohla prijať podporné opatrenia na uľahčenie ich aktivity už v najbližších týždňoch. O monetárnej politike bude totiž znovu rokovať 30. októbra.
O silnom politickom tlaku na BoJ svedčí aj účasť nového ministra hospodárstva Sejdžiho Maeharu na jej dnešnom rokovaní. Stal sa prvým ministrom hospodárstva, ktorý sa takmer po 10 rokoch znovu zúčastnil na zasadnutí grémia. Minister novinárom povedal, že chcel dosiahnuť, aby vedenie banky realizovalo vlastný cieľ; miera inflácie by mala vzrásť medziročne na 1 %. Maehara dôrazne presadzuje politiku silnej monetárnej expanzie.
Okrem oslabovania vývozu do Číny patrí medzi nepriaznivé správy aj pokles japonskej výroby. V auguste sa dostala na najnižšiu úroveň za predchádzajúcich 15 mesiacov. Zostupný trend si zachováva aj podnikateľská nálada. V Japonsku rastú obavy, že sa krajina v súvislosti s problémami globálnej ekonomiky môže dostať do recesie.
Informovala o tom agentúra Reuters.