Európska naftová kríza sa zďaleka neskončila

Európska naftová kríza sa zďaleka neskončila

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:Pixabay)

 

Kríza v dodávkach nafty v Európe sa v najbližších mesiacoch ešte zhorší, keďže tento mesiac sa na údržbu odstaví viac európskych rafinérií a neplánované výpadky znížia dodávky, informuje o tom špecializovaná stránka Oil Price. Európsky dopyt po palivách bude ťahať ďalší dovoz z iných regiónov, čo ešte viac obmedzí už aj tak napäté globálne trhy s rafinovanými produktmi.  Očakávané sprísnenie situácie na trhu s naftou v Európe nastane práve v čase, keď sa EÚ pripravuje na zákaz dovozu ruských rafinovaných ropných produktov po mori od februára 2023.

benzin
Ilustračné foto

Viac európskych rafinérií mimo prevádzky

Referenčné ziskové marže na naftu v Európe minulý týždeň podľa odhadov agentúry Reuters vzrástli na najvyššiu úroveň za posledné dva týždne, pričom analytici a obchodníci pre agentúru Reuters uviedli, že ceny nafty budú v podmienkach zužujúceho sa trhu stúpať.

Reklama

Podľa odhadov spoločnosti Energy Aspects, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, sa v októbri uskutoční plánovaná údržba veľkých rafinérií v celej Európe, čím sa odstaví celkovo 1,5 milióna barelov denne (bpd) kapacity. To je viac ako septembrová kapacita v rámci údržby a viac ako päťročný priemer pred COVID-om.

Potom sú tu neplánované odstávky, ako napríklad súčasná odstávka rafinérie vo Francúzsku v dôsledku štrajku zamestnancov rafinérie pre spory o mzdy. Viac ako polovica francúzskej rafinérskej kapacity je v súčasnosti mimo prevádzky v dôsledku štrajkov. Obchodníci s naftou a ďalšími produktmi v Európe sa obávajú, že neisté načasovanie návratu tejto kapacity by ešte viac zúžilo trh tesne pred embargom EÚ na ruské ropné produkty, ktoré sa začne uplatňovať začiatkom budúceho roka.

Reklama

Mark Williams, analytik spoločnosti Wood Mackenzie, neočakáva, že by sa zásoby nafty zvýšili zo súčasnej úrovne.

“Očakávame, že ceny skutočne stúpnu… v polovici januára, pravdepodobne vo februári, ale možno uvidíme nárast o niečo skôr, pretože trh začne panikáriť,” povedal Williams pre agentúru Reuters.

 

Európa sa snaží nahradiť dovoz ruského paliva

Európa stále dováža veľké množstvo nafty z Ruska, a to už niekoľko mesiacov pred embargom, pričom za palivo platí viac ako za tieto dodávky v máji. Zároveň sa však snaží dovážať viac nafty z Ázie a Blízkeho východu, ako ukázali toky, ktoré začiatkom septembra zaznamenala analytická spoločnosť Vortexa.

Napriek tomu, že domáce zásoby nafty v USA sú na kriticky nízkej úrovni, vývoz rafinovaných produktov z pobrežia Mexického zálivu v USA sa v posledných mesiacoch zvýšil, čo podporil rastúci dopyt zo strany kľúčových spotrebiteľov v Latinskej Amerike a Európe, ktorí hľadajú náhradné barely za ruskú naftu, napísala minulý týždeň Pamela Mungerová, hlavná trhová analytička spoločnosti Vortexa.

Reklama

Priemyselný dopyt, silná sezóna zberu úrody a výroba elektrickej energie ťahajú dodávky nafty do Latinskej Ameriky. Európa tiež zvýšila dovoz nafty z pobrežia Mexického zálivu v USA počas štyroch po sebe nasledujúcich mesiacov do septembra. Podľa Mungera zo spoločnosti Vortexa to americkým rafinériám dáva silný podnet na maximalizáciu výnosov z nafty v druhej polovici tohto roka a v ďalších rokoch. 

Bidenova administratíva opäť vyslovila myšlienku obmedziť vývoz pohonných hmôt z USA s cieľom znížiť domáce ceny pohonných hmôt. Odvetvie varuje, že akékoľvek umelo zavedené obmedzenia vývozu palív z USA by mohli viesť k potenciálnemu zvýšeniu nákladov, zatváraniu rafinérií, strate pracovných miest a poklesu produktivity v Amerike a len zhoršia celosvetový nedostatok dodávok.

benzín tankovanie
Ilustračné foto
Globálne trhy s naftou zostanú v deficite

Zatiaľ čo trh so surovou ropou by mohol byť stále v prebytku, a to aj po embargu EÚ a obmedzení cien ruskej ropy, “očakáva sa, že trhy s produktmi, najmä s naftou, zostanú v deficite v dôsledku obmedzení nadväzujúcich kapacít mimo Číny,” uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej najnovšej septembrovej správe o trhu s ropou.

“EÚ doteraz vo veľkej miere udržiavala objem dovozu ruskej nafty na úrovni približne 600 tis. kubických metrov za deň, ale od februára budúceho roka bude potrebné tieto objemy nahradiť inými zdrojmi,” uviedla IEA.

“Navrhovaný mechanizmus cenového stropu bude musieť fungovať aj preto, aby sa zabezpečila celková ponuka nafty pre svetový trh a aby európski dovozcovia mohli prejsť na toky z USA, Blízkeho východu a Indie. Ak sa to nepodarí a za predpokladu, že Rusko nebude schopné dodávať naftu vo významných množstvách mimo cenového stropu, európski, latinskoamerickí a africkí dovozcovia by mohli súťažiť o pomerne menší objem dostupných tokov,” uviedla agentúra.

Reklama

Potenciálnym záchrancom napätého globálneho trhu s výrobkami by mohla byť Čína, ktorá práve vydala najväčšie kvóty na vývoz pohonných hmôt pre svoje rafinérie na tento rok. Väčší vývoz palív z Číny by mohol odľahčiť globálny trh s produktmi pred embargom EÚ na dovoz ruskej ropy a rafinovaných produktov po mori.

Napriek tomu budú trhy s naftou podľa analytikov naďalej napäté.

“Globálne základy nafty zostávajú silné, a to aj napriek ochladeniu zo sezónneho vrcholu v druhom štvrťroku. Dopyt bude viesť predovšetkým Európa, ktorej nakládka nafty do regiónu v 1. polroku septembra stabilne rástla na štvormesačné maximum 1,9 mil. ton za deň,” uviedla Serena Huangová, vedúca oddelenia analýz APAC spoločnosti Vortexa, týždeň pred vydaním čínskych kvót na vývoz pohonných hmôt.

Napriek nedávnemu zvýšeniu zásob nafty vo Fudžajre, Singapure a USA sú zásoby stále výrazne pod päťročným priemerom.

“Okrem výhľadu čínskeho vývozu nafty by ďalšou veľkou divokou kartou (ktorá by mohla zamiešať trhom) bolo to, aká studená bude tohtoročná zima v Európe,” povedal Huang.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali