V posledných hodinách sa objavili informácie aj o smrti prvého z nakazených amerických námorníkov. Pokiaľ vrcholných predstaviteľov amerického námorníctva a Pentagonu rozzúril otvorený list kapitána lode, ktorý o rozšírení koronavírusu na palube lode informoval, (pričom vysokí dôstojníci sami ostávajú pred koronavírusom v bezpečí budov americkej admirality a Pentagonu), tak pre námorníkov žijúcich v stiesnených pomeroch na lietadlovej lodi Theodore Roosvelt predstavuje koronavírus smrteľné nebezpečenstvo.
Epidémie ohrozujú každú armádu a prevencia proti nim je súčasťou bežného vojenského života. Pre Američanov bude teraz veľmi dôležité ukázať svetu, že americká armáda dokáže s koronavírusom bojovať. Nákaza sa na palube Theodora Roosvelta rozvíjala postupne, prvé tri prípady zachytili 20.3.2020, koncom mesiaca už bolo infikovaných približne 100 námorníkov.
Práve vtedy napísal kapitán Brett Crozier, jeden z najlepších dôstojníkov, ktorých má americké námorníctvo k dispozícii, známy list o nákaze koronavírom na lodi, pričom americkým politikom a svojim veliteľom adresoval výzvu slovami: “Situácia si bude vyžadovať politické rozhodnutie, ale bude to správne rozhodnutie. Nie sme vo vojne. Námorníci nemusia zomrieť. Ak teraz nezačneme konať, nebudeme sa môcť správne starať o najcennejší zdroj – našich námorníkov.”
Tento otvorený a nezašifrovaný list Brett Crozier poslal desiatkám amerických dôstojníkov a politikov. O liste sa dozvedeli americké médiá a San Francisco Chronicle ako prvé publikovalo informácie z listu. Následne časti listu publikovali aj ďalšie americké a svetové mainstreamové médiá.
Bretta Croziera potom rozzúrení vysokí americkí dôstojníci námorných síl suspendovali z dôvodu straty dôvery, no pre veľkú časť americkej verejnosti a aj svojich podriadených sa stal Brett Crozier hrdinom. Námorníci sa rozlúčili so suspendovaným veliteľom Crozierom s potleskom a naďalej mu prejavovali dôveru.
Epidémia sa v tom čase už na lodi šírila závratným tempom. Loď musela zakotviť na americkej vojenskej základni Guam, pretože u takmer 2000 vojakov, námorníkov i pilotov existovalo podozrenie z nákazy – títo námorníci sa ocitli v karanténe a zvyšní nedokázali udržať loď v bojovej pohotovosti.
Kapitán Brett Crozier v tom čase čelil zúrivým výpadom najmä amerických Demokratov, pričom najviac kritizoval Bretta Croziera veliteľ vojnového námorníctva Thomas Modley. Americkí aktívni bojoví dôstojníci vnímali tento útok aj ako útok na svoju česť. pretože Modley je v prvom rade podnikateľ a úradník, hoci vo svojom životopise uvádza, že určitú dobu slúžil v americkom námorníctve.
Následne sa nakazil aj kapitán Brett Crozier a útoky Thomasa Modleya vyzneli do prázdna. Americká verejnosť odsúdila Modleyove výpady, ten bol nútený sa Crozierovi ospravedlniť a pred týždňom rezignoval na svoju funkciu. Americké námorníctvo sa tak zbavilo ďalšieho jastraba, ktorý by bol z bezpečia bunkru ochotný viesť vojny do posledného amerického vojaka.
Dnes sa na ostrove Guam podľa informácii z 12.4.2020 nachádza 585 nakazených námorníkov koronavírusom z lietadlovej lode Theodore Roosvelt. 3 724 testov je negatívnych, prvý z amerických námorníkov však na následky nakazenia koronavírusom zomrel.
Kapitán Brett Crozier je živým príkladom odvahy jednej osoby, ktorý sa nebál odhaliť zvrátený systém ututlávania informácii. Verejná mienka pomohla prelomiť odpor aj tak uzavretej štruktúry, akou je americké vojnové námorníctvo, ktoré mnohí považujú za stelesnenie amerického ducha.
Aféra s kapitánom Brettom Crozierom výrazne poškodila image amerických demokratov, ktorí zo šírenia koronavírusu obviňujú najmä prezidenta Trumpa. To čo však predviedol s demokratmi sympatizujúci bývalý veliteľ námorníctva Modley, znížilo rating amerických demokratov. Uvedomil si to najmä Trumpov protikandidát Joe Biden, ktorý rýchlo začal Croziera brániť, naráža však na nedôveru Republikánov.
Na príklade toho, čo sa deje v súvislosti s lietadlovou loďou Theodore Roosvelt vidieť, že polarizácia americkej spoločnosti už zasiahla výraznejšie aj americké ozbrojené sily. Tak, ako sa bude blížiť dátum amerických prezidentských volieb, budú silnieť vzájomné antipatie a útoky aj v rámci amerického predvolebného boja a v takisto vo vnútri americkej spoločnosti či ozbrojených síl.