Členovia Medzinárodnej katolíckej charity slávili omšu s pápežom

Rím 24. mája 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

„Jedna ľudská rodina, jeden spoločný dom“ – to je téma 21. valného zhromaždenia Medzinárodnej katolíckej charity (Caritas internationalis), ktoré sa dnes začína vo Večnom meste a potrvá do 28. mája. Tohtoročné stretnutie otvoril vo štvrtok osobne Svätý Otec František. Vo Vatikánskej bazilike slávil svätú omšu spolu s účastníkmi zhromaždenia

Na snímke pápež František

Program nasledujúcich troch dní predstavili v Tlačovom stredisku Svätej stolice prezident Medzinárodnej katolíckej charity kardinál Luis Tagle, arcibiskup Manily, generálny sekretár Michel Roy a výkonná riaditeľka Caritas Somálsko María José Alexanderová. Na valnom zhromaždení, ktoré sa koná raz za štyri roky, je zastúpených 164 národných organizácií konfederácie Caritas, medzi ktorými je aj Slovenská katolícka charita.

Vo štvrtok celé zhromaždenie slávilo otváraciu svätú omšu, ktorej pri Oltári Katedry vo Vatikánskej bazilike predsedal pápež František. V homílii zdôraznil tri nevyhnutné prvky pre Cirkev, ktorá je na ceste: pokoru ako podmienku načúvania, charizmu jednoty celého spoločenstva a odvahu zriekať sa.

Svätý Otec vychádzal z liturgických čítaní, osobitne z úryvku zo Skutkov apoštolov:

„Božie slovo v dnešnom čítaní zo Skutkov apoštolov rozpráva o prvom veľkom zhromaždení v dejinách Cirkvi. Prihodila sa nečakaná situácia: pohania prichádzali k viere. A rodí sa jedna otázka: musia sa, tak ako ostatní, prispôsobiť aj všetkým pravidlám Starého Zákona? Bolo treba urobiť veľmi ťažké rozhodnutie, a Pán tam už nebol prítomný.

Opýtali by sme sa: prečo Ježiš nezanechal nejaký návrh, aby tak zabránil aspoň tejto prvej «veľkej hádke» (Sk 15,7)? Apoštolom, ktorí s ním boli roky každý deň, by stačilo jedno malé usmernenie. Prečo Ježiš nedal pravidlá, ktoré by vždy jasne a rýchlo vyriešili veci?

Je tu pokušenie „efektivizmu“ (efficientismo), myslieť si, že Cirkev je v poriadku, keď má všetko pod kontrolou, keď žije bez otrasov, s vždy usporiadaným programom, všetk regulované. A tiež pokušenie „kazuistiky“. Avšak Pán takto nepostupuje. On totiž svojim z neba neposiela žiadnu odpoveď, posiela Ducha Svätého. A Duch neprichádza prinášajúc denný rozpis, prichádza ako plameň.

Ježiš nechce, aby Cirkev bola akýmsi perfektným modelíkom, ktorý sa teší z vlastnej organizácie a dokáže si ubrániť svoje dobré meno. Úbohé tie partikulárne cirkvi, kde sa tak veľmi ženú za organizovanosťou, za plánovaním, snažia sa mať všetko jasné, všetko rozdelené. Mne je z toho ťažko.

Ježiš nežil takto, ale kráčajúc po ceste, bez obáv z otrasov života. Evanjelium je naším programom života, tam je všetko. Učí nás, že otázky sa neriešia vopred hotovým receptom a že viera nie je dopravný grafikon, ale je «Cesta» (Sk 9,2), ktorou treba ísť spoločne, vždy spoločne, s duchom dôvery.“

Odvaha zrieknuť sa

Ako prvému z troch elementov Cirkvi na ceste sa Svätý Otec venoval odvahe niečoho sa zrieknuť. Východiskom z veľkej debaty apoštolov a starších nebolo nastolenie čohosi nového, ale zanechanie niečoho starého. „Boh častokrát dáva rásť tým, že niečo odoberie“, pretože „chce konverziu srdca, a tá častokrát prechádza cez zriekanie sa“. „Vyjsť zo seba samých je základom“, vysvetlil pápež:

„Svätý Peter hovorí, že Pán «vierou očistil srdcia» (porov. Sk 15,9). Boh očisťuje, zjednodušuje, častokrát dáva rásť odoberajúc a nie pridávajúc, ako by sme to robili my. Skutočná viera očisťuje od naviazaností. Aby sme nasledovali Pána, je treba kráčať svižne, a aby sme kráčali svižne, je potrebné odľahčiť sa, aj keď nás to niečo stojí.

Ako Cirkev nie sme povolaní k podnikateľským kompromisom, ale k evanjeliovému rozletu. A pri našom očisťovaní, pri našom sebareformovaní, sa musíme vyhnúť zastieracím manévrom (gattopardismo), čiže fingovaniu, že sa niečo zmenilo, aby sa v skutočnosti nič nezmenilo.“

Pokora načúvania

Druhým elementom je pokora načúvania. Prví kresťania došli k odvahe zrieknuť sa niečoho práve vychádzajúc z pokory načúvania. Každý nechal rozprávať toho druhého a boli ochotní zmeniť svoje presvedčenie. „A keď rastie záujem o druhých, zväčšuje sa nezištnosť. Stávame sa pokornými nasledujúc cestu načúvania“. Pokora sa rodí z načúvania a rastie v pokornej službe. Na tejto ceste k nám prichádza Duch Svätý a orientuje nás, vysvetlil pápež:

„Pre toho, kto chce kráčať cestami lásky k blížnemu, pokora a načúvanie znamenajú ucho napnuté k maličkým. Pozrime sa ešte na prvých kresťanov: všetci mlčia, aby načúvali Barnabášovi a Pavlovi. Boli tými poslednými, ktorí prišli, no nechávajú ich hovoriť o tom všetkom, čo Boh uskutočnil prostredníctvom nich (porov. v. 12).

Je vždy dôležité načúvať hlasu všetkých, osobitne maličkých a tých posledných. Vo svete ten, kto má viac prostriedkov, hovorí viac, no medzi nami to tak nesmie byť, pretože Boh sa rád zjavuje prostredníctvom maličkých a tých posledných. A od každého žiada nehľadieť na nikoho z výšky. Pozrieť sa na niekoho zhora možno jedine aby sme mu pomohli vstať. Jedine tak, inak sa to nesmie.“

Okrem maličkých však treba načúvať aj životu, pripomenul Svätý Otec poukazujúc na príklad Pavla a Barnabáša, ktorí v zhromaždení rozprávali o svojich skúsenostiach a nie o ideách. „Takto robí Cirkev rozlišovanie – nie pred počítačom, ale pred realitou osôb“, zdôraznil pápež.

Charizma jednoty celku

Tretím základným elementom kráčajúcej Cirkvi je charizma jednoty. „V diskusii prvej Cirkvi vždy prevažuje jednota nad rozdielnosťami, upozornil Svätý Otec:

„Nikto nevedel všetko, nikto nemal celok chariziem, ale každý sa držal charizmy celku. Je to nevyhnutné, pretože sa nedá skutočne robiť dobro bez toho, aby sme sa mali skutočne radi. Čo bolo tajomstvom tých kresťanov? Mali rozličnú citlivosť a smerovanie, boli tam aj silné povahy, no bola tam sila vzájomnej lásky v Pánovi.

Vidíme to na Jakubovi, ktorý vo chvíli robenia uzáverov hovorí málo svojich slov a hojne cituje Božie slovo (porov. v. 16-18). Necháva prehovoriť Slovo. Zatiaľ čo hlasy diabla a sveta vedú k rozdeleniu, hlas Dobrého pastiera formuje jedno stádo. A tak sa komunita zakladá na Božom slove a zostáva v jeho láske.“

Ako Chlieb, ktorý sa láme

Svätý Otec upriamil záver svojej homílie na Ježišov odkaz vzájomnej lásky skoncentrovaný v tajomstve Eucharistie:

„«Ostaňte v mojej láske» (Jn 15,9): to je to, čo Ježiš žiada v Evanjeliu. A ako na to? Je treba stáť blízko pri ňom – Chlebe, ktorý sa láme. Pomáha nám zotrvávať pred svätostánkom a pred mnohými živými svätostánkami, ktorými sú chudobní.
Eucharistia a chudobní, svätostánok stály a svätostánky mobilné: tam zostávame v láske a absorbujeme mentalitu rozlámaného Chleba. Tam rozumieme tomu «ako», o ktorom hovorí Ježiš: «Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás» (tamtiež). A ako Otec miluje Ježiša? Dáva mu všetko, nič si nenecháva pre seba. Hovoríme to v Kréde: «Boh z Boha, svetlo zo svetla»; dal mu všetko.

Keď naopak otáľame dávať, keď sú na prvom mieste naše záujmy, ktoré si chceme hájiť, nenapodobňujeme to Božie «ako», nie sme slobodnou a oslobodzujúcou Cirkvou. Ježiš žiada, aby sme zostali v ňom a nie v našich ideách; aby sme vyšli z predstierania kontroly a riadenia; žiada nás dôverovať druhému a darovať sa druhému.

Poprosme Pána, aby nás oslobodil od „efektivizmu“, od svetskosti, od rafinovaného pokušenia vzdávať kult sebe samým a našej zdatnosti, našej obsesívnej organizovanosti. Prosme ho o milosť prijať cestu naznačenú Božím slovom: pokoru, jednotu a zriekanie.“

Preložila: Slovenská redakcia VR

Valné zhromaždenie Medzinárodnej katolíckej charity, ktoré má na programe aj voľby do riadiacich orgánov, potrvá v Ríme do utorka 28. mája. V pondelok Svätý Otec František prijme štyri stovky jeho účastníkov na osobitnej audiencii.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:00

V pondelok zasiahlo Turecko zemetrasenie s magnitúdou 7,5. CNN hlási viac ako 300 mŕtvych.

Zemetrasenie v Turecku

06:30

Armáda Spojených štátov v nedeľu oznámila, že pátra po zvyškoch predpokladaného čínskeho špionážneho balóna, ktorý deň predtým zostrelila. Jeho prelet ponad USA a následné zostrelenie ešte viac zhoršili vzťahy oboch krajín.

06:00

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval do Iraku na rozhovory o energiách a potravinovej bezpečnosti vo svetle konfliktu na Ukrajine, oznámil hovorca irackého rezortu diplomacie.

05:20

Pápež František povedal, že je otvorený stretnutiam s prezidentmi Ukrajiny a Ruska s cieľom vyriešiť konflikt.

Včera 19:33

Prvé kolo prezidentských volieb na Cypre vyhral Christodulidis.

Včera 19:18

V Benátkach sa cez víkend začal každoročný karneval.

Včera 18:36

Školáci v Odese budú mať pre výpadky elektriny dvojdňové prázdniny.

Včera 18:35

Významný iracký aktivista, ktorý vedie kampaň za zachovanie známych mezopotámskych močiarov, sa tento týždeň stal obeťou únosu.

Včera 18:34

Ruské sily údajne pália ukrajinské knihy v Luhanskej oblasti.

Včera 17:23

S cieľom doplniť straty na živej sile sa ruská armáda snaží naverbovať aj odsúdené ženy, aby sa zapojili do bojových operácií na Ukrajine. S odvolaním sa na zvodku generálneho štábu ukrajinskej armády o tom v nedeľu informovala britská stanica BBC.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok 6. februára

0 icon

Dnes nás čaká prevažne polooblačné počasie s teplotami -5 až 0 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 m budú teploty -12 až -9 stupňov Celzia.

Mobilizácia? Aký obraz dostaneme, ak si čriepky mozaiky poskladáme?

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Vraj je to konšpirácia; vraj všetky tie reči o možnej mobilizácii sú iba hoaxy. No možno sú to naozaj iba konšpirácie, možno naozaj žiadna mobilizácia a zapojenie Slovákov do vojny na Ukrajine nehrozí. Dúfajme v to a modlime sa, aby to tak bolo Šokujúco…

Belousovová: No tak to už je sila!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Bývalá poslankyňa Anna Belousovová sa rozhodla, že zareaguje na výrok Juraja Šeligu (Za ľudí) Šeliga sa po prevalení Budajovej Štb kauzy vyjadril nasledovne: "Aj vďaka nemu bola nežná revolúcia. Patrí mu vďaka." Práve tieto slová nenechali chladnú Belousovovú: "No tak to…

EÚ dúfa, že do apríla zreformuje trh s elektrinou

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Komisia a vláda zvažujú možnosti reštrukturalizácie spoločného trhu s elektrickou energiou v rámci bloku, aby sa odklonili od závislosti od zemného plynu a zároveň stabilizovali spotrebiteľské ceny, píše Bridget Ryderová pre The European Conservative EÚ dúfa, že do jari sa jej podarí zreformovať…

Európska komisia: Žiadny dôvod na zrušenie dohody o leteckej doprave s Katarom

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   Európsky parlament nie je presvedčený o dôvodoch Komisie a žiada ďalšie preskúmanie dohody, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Pred niekoľkými týždňami otriasol celou Európskou úniou korupčný škandál nazvaný Qatargate, ale napriek neustále sa objavujúcim dôkazom Komisia nevidí "žiadne dôvody" na pozastavenie platnosti…

Disciplína v ukrajinskej armáde: na fronte strach a zúrivosť

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter, Facebook)   Kritici tvrdia, že nová legislatíva, ktorá prísnejšie trestá dezertérov a porušovateľov pravidiel, je v rozpore s ľudskými právami a demotivuje vojenský personál, píše POLITICO Prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok odmietol vetovať nový zákon, ktorý sprísňuje tresty pre neposlušných príslušníkov armády, a odmietol petíciu…

Čínsky balón, okrem toho, že odhalil problémy vzdušnej obrany USA, splnil viacero cieľov

0 icon

Washington 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   USA zostrelili čínsky balón nad svojím územím z dôvodu "spravodajskej hrozby". Peking protestoval, podľa neho išlo o útok na "civilný objekt". Tento incident viedol k zrušeniu návštevy vedúceho ministerstva zahraničných vecí Blinkina v Číne. Aké závery by mali USA, Čína a Rusko vyvodiť…

Rakúsko kráča v otázke Ukrajiny po napnutom lane

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Euractiv/Foto:Twitter)   Neutralita bola dlho jadrom identity Rakúska po druhej svetovej vojne. Hoci krajina prisľúbila milióny na podporu Ukrajiny a podporila sankcie EÚ voči Rusku, chce zároveň zachovať otvorené komunikačné kanály s Kremľom, uviedla ministerka obrany Klaudia Tannerová v exkluzívnom rozhovore pre EURACTIV Nemecko Podľa údajov…

Bitka o Ugledar odhalila plán AFU na prielom do Mariupoľa

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Zalužnyj sem stiahol všetky svoje najlepšie brigády v márnom pokuse prevziať iniciatívu, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa "Okolie Ugledaru na južnej strane, na juhozápadnej a áno, aj západnej strane mesta je teraz pod ruskou kontrolou a ruské jednotky pokračujú v rozvíjaní ofenzívy na samotný…

Vnútri katolíckej občianskej vojny

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Pápež Benedikt je mŕtvy, rukavice sú hodené, konštatuje Damian Thompson pre UnHerd V skorých ranných hodinách 2. januára bolo úplne odeté telo emeritného pápeža Benedikta XVI. prenesené z malého kláštora vo Vatikáne, kde zomrel v posledný deň roku 2022, do Baziliky svätého Petra.…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok 6. februára

0 icon

Dnes nás čaká prevažne polooblačné počasie s teplotami -5 až 0 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 m budú teploty -12 až -9 stupňov Celzia.

Mobilizácia? Aký obraz dostaneme, ak si čriepky mozaiky poskladáme?

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Vraj je to konšpirácia; vraj všetky tie reči o možnej mobilizácii sú iba hoaxy. No možno sú to naozaj iba konšpirácie, možno naozaj žiadna mobilizácia a zapojenie Slovákov do vojny na Ukrajine nehrozí. Dúfajme v to a modlime sa, aby to tak bolo Šokujúco…

Belousovová: No tak to už je sila!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Bývalá poslankyňa Anna Belousovová sa rozhodla, že zareaguje na výrok Juraja Šeligu (Za ľudí) Šeliga sa po prevalení Budajovej Štb kauzy vyjadril nasledovne: "Aj vďaka nemu bola nežná revolúcia. Patrí mu vďaka." Práve tieto slová nenechali chladnú Belousovovú: "No tak to…

EÚ dúfa, že do apríla zreformuje trh s elektrinou

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Komisia a vláda zvažujú možnosti reštrukturalizácie spoločného trhu s elektrickou energiou v rámci bloku, aby sa odklonili od závislosti od zemného plynu a zároveň stabilizovali spotrebiteľské ceny, píše Bridget Ryderová pre The European Conservative EÚ dúfa, že do jari sa jej podarí zreformovať…

Európska komisia: Žiadny dôvod na zrušenie dohody o leteckej doprave s Katarom

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   Európsky parlament nie je presvedčený o dôvodoch Komisie a žiada ďalšie preskúmanie dohody, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Pred niekoľkými týždňami otriasol celou Európskou úniou korupčný škandál nazvaný Qatargate, ale napriek neustále sa objavujúcim dôkazom Komisia nevidí "žiadne dôvody" na pozastavenie platnosti…

Disciplína v ukrajinskej armáde: na fronte strach a zúrivosť

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter, Facebook)   Kritici tvrdia, že nová legislatíva, ktorá prísnejšie trestá dezertérov a porušovateľov pravidiel, je v rozpore s ľudskými právami a demotivuje vojenský personál, píše POLITICO Prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok odmietol vetovať nový zákon, ktorý sprísňuje tresty pre neposlušných príslušníkov armády, a odmietol petíciu…

Čínsky balón, okrem toho, že odhalil problémy vzdušnej obrany USA, splnil viacero cieľov

0 icon

Washington 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   USA zostrelili čínsky balón nad svojím územím z dôvodu "spravodajskej hrozby". Peking protestoval, podľa neho išlo o útok na "civilný objekt". Tento incident viedol k zrušeniu návštevy vedúceho ministerstva zahraničných vecí Blinkina v Číne. Aké závery by mali USA, Čína a Rusko vyvodiť…

Rakúsko kráča v otázke Ukrajiny po napnutom lane

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Euractiv/Foto:Twitter)   Neutralita bola dlho jadrom identity Rakúska po druhej svetovej vojne. Hoci krajina prisľúbila milióny na podporu Ukrajiny a podporila sankcie EÚ voči Rusku, chce zároveň zachovať otvorené komunikačné kanály s Kremľom, uviedla ministerka obrany Klaudia Tannerová v exkluzívnom rozhovore pre EURACTIV Nemecko Podľa údajov…

Bitka o Ugledar odhalila plán AFU na prielom do Mariupoľa

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Zalužnyj sem stiahol všetky svoje najlepšie brigády v márnom pokuse prevziať iniciatívu, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa "Okolie Ugledaru na južnej strane, na juhozápadnej a áno, aj západnej strane mesta je teraz pod ruskou kontrolou a ruské jednotky pokračujú v rozvíjaní ofenzívy na samotný…

Vnútri katolíckej občianskej vojny

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Pápež Benedikt je mŕtvy, rukavice sú hodené, konštatuje Damian Thompson pre UnHerd V skorých ranných hodinách 2. januára bolo úplne odeté telo emeritného pápeža Benedikta XVI. prenesené z malého kláštora vo Vatikáne, kde zomrel v posledný deň roku 2022, do Baziliky svätého Petra.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Štefan Margita má stále doma urnu s ostatkami Hany Zagorovej. Aký je jeho ranný rituál?

0 icon

V auguste 2022 prišiel operný spevák Štefan Margita o svoju milovanú manželku, legendárnu speváčku Hanu Zagorovú. Vdovec v rozhovore s moderátorom Alešom Cibulkom pre Český rozhlas prezradil, že svoju milovanú Haničku má stále

Pondelková pieseň - kvety

0 icon

Začal sa druhý februárový týždeň a my vám prinášame pondelkovú pieseň, ktorú nám zaslal čitateľ, ktorý sa podpísal DJ Monty. Pieseň od Miley Cyrus – Flowers sa mu páči, pretože je dnešná. „Nemám jej čo vytknúť, proste sa podarila a letí nahor hitparádami celého sveta,“ prezradil svoj názor. Speváčka pieseň…

Saunovanie pri prechladnutí: Pomáha či škodí?

0 icon

Bolesť hrdla, kašeľ, nádcha. Z času na čas prechladne každý. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú radi sauny či parný kúpeľ určite vám už napadla otázka, či je vhodné tieto relaxačné kúry absolvovať aj s prechladnutím. Pomáha sauna pri prechladnutí alebo škodí organizmu? Odpoveď dáva portál PraxisVita.

Tento symbol je na mnohých kozmetických výrobkoch. Viete, čo presne znamená?

0 icon

Mnohé vaše kozmetické výrobky majú na svojom obale symbol otvoreného téglika s číslom a veľkým písmenom M. Viete, čo presne tento symbol znamená? Vo vašej kozmetickej taštičke i na kozmetickom stolíku sa určite nachádzajú produkty, ktoré majú na svojom obale označenie typu 3M, 6M, 9M, 12M, 24M či 36M. Čo presne znamenajú v krátkom…

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Armádny Magazín

V Európe začala mobilizácia Ukrajincov. Muži, ktorí utiekli pred mobilizáciou do Poľska a Británie, začali dostávať predvolania

0 icon

Írsko, 6. februára 2023 (AM) – V írskych mestách – Dublin, Mullingar, Lismore prebiehajú protesty proti vládnej politike prijímania utečencov neutíchajú. Demonštranti vychádzajú do ulíc s nápismi „Írsko je preplnené“ , „Írsko je pre Írov“ a „Na životoch Írov záleží“ .   V roku 2022 írska vláda prijala 83 814 nových migrantov,…

Kyjev - Berlínu: Urýchlene pošlite ponorku, nie je na čom utiecť. Na čo je Zelenskému nehlučný nemecký zázrak

0 icon

Ukrajina, 6. februára 2023 (AM) – Drzosť, hrubosť a nemotivovaná agresivita sú typickými znakmi predstaviteľov kyjevského údajne diplomatického oddelenia. Nesporným lídrom v počte škandálov iniciovaných v hostiteľskej krajine je však neadekvátny Melnik. A napriek tomu, že Berlín sa konečne zbavil jeho

Sergej Kara-Murza: Obraz budúcnosti

0 icon

Slovensko, 6. februára 2023 (AM) – Jednou z funkcií politickej moci je predvídať budúcnosť. Táto funkcia je mnohostranná - moc musí predvídať hrozby a zároveň vznik nových, často neočakávaných príležitostí na posilnenie a rozvoj krajiny. Jednou z najťažších úloh je však vytvoriť víziu budúcnosti. Táto úloha sa rieši v politickom boji…

Ruské sily získali nový typ likvidátora dronov

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Ruská medziregionálna verejná organizácia na podporu vývoja a prevádzky vojenskej techniky „Vojenno techničeskoje obšestvo“ (VTO) počas špeciálnej vojenskej operácie poskytuje podporu spojeneckým silám. VTO doteraz do operačnej zóny poslala armádne stany, generátory, mobilné vykurovacie systémy, paliv

TopDesať

Aj takéto krvilačné beštie sa skrývajú za tabuľkou "Pozor, zlý pes!"

0 icon

Pozná to každý z nás. Vždy, keď na bráne pred rodinným domom nájdeš tabuľku "Pozor, zlý pes!", pravdepodobne ti mysľou začnú behať rôzne krvilačné beštie s obrovskými tesákmi, ktoré sú pripravené zaútočiť na kohokoľvek, kto sa dostane do nebezpečnej blízkosti brány. No často je to úplne opačne. Tieto strážne zvieratá na teba…

Sovietsky superhlboký vrt, ktorý sa preslávil zvukmi z "pekla"

0 icon

Kolský superhlboký vrt sa preslávil najmä v spojitosti so záhadnou zvukovou nahrávkou, ktorá údajne zachytila zvuky z pekla. Tento Sovietsky projekt superhlbokého vrtu sa stal námetom pre jednu z najznámejších povestí súčasnosti. Množstvo ľudí veľmi rýchlo uverilo nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemských povrchom vedci objavili peklo. Práve v súvislosti s tým…

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou

0 icon

Zobudiť sa ráno s bolesťou hlavy nie je práve ideálny štart do nového dňa. Aby si takémuto stavu mohol predísť, mal by si vedieť, čo spôsobuje bolesť hlavy. Najjednoduchším riešením, ktoré ti ako prvé zíde na um, je zrejme tabletka. Analgetiká ale bolesť iba potláčajú. Preto je dôležitejšie zistiť, čo môže byť…

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali