Plán napríklad hovorí, že možno na budúci týždeň sa spustí prevádzka trhov alebo autobazárov. Celkovo pôjde o päť fáz, ktoré sa budú spúšťať po týždni alebo dvoch. V prípade nárastu infikovaných sa opäť zrušia.
Predpoklady, ktoré vedú Čechov k takýmto záverom, zobrazuje nasledujúci graf.
Do 14.4 sú v ňom zobrazené reálne denné zistenia nových infikovaných, po tomto dátume je to počítačový model.
Červená bodkovaná čiara zobrazuje už dosť často spomínaný koeficient šírenia R. Ak je ten pod hodnotou 1, epidémia ustupuje. Podľa týchto výpočtov je už dnes v Česku tento koeficient okolo 0,5. Oficiálne výpočty môžu byť opatrnejšie a nemať tak dobré číslo. Ak by ale takto vydržal, koncom mája, okolo 25.5, v Čechách už nové prípady mať nebudú a epidémia fakticky končí.
Ak opatrenia mierne uvoľnia, môže koeficient stúpnuť a potom sa trvanie epidémie predĺži. Cieľom je samozrejme uvoľniť len tie opatrenia, ktoré šírenie vírusu ovplyvnia minimálne, alebo vôbec.
Podobné, veľmi blízke grafy má väčšina európskych krajín. Je to jednoznačný fakt dokázaný množstvom údajov.
V každom prípade vidno, že chorobu Covid-19 dokáže aj Európa krotiť a nie je pravda tá ešte príliš často znejúca fráza, že „vírus tu bude s nami ešte dlho“. Vo forme epidémie nebude. Nielen na prípade Číny, ale aj na desiatkach krajín Európy je dokázateľné, že pri použití štandardných protiepidemiologických opatreniach tu aj tento vírus dokáže vydržať len pár mesiacov.
Najväčší hriešnici proti racionalite boli Taliani a Španieli a ich krajiny si za to aj odniesli následky. Dnes majú najhoršie výsledky v Európe Veľká Británia, Írsko a Belgicko. Napríklad Belgicko, centrum Európskej únie s metropolou Brusel, má v prepočte na jednotnú veľkosť vyše desaťkrát väčší prírastok infikovaných, ako Česko. A to platí aj o počte chorých a mŕtvych, a to je naozaj vec trestuhodnej nedbanlivosti a ľahostajnosti, za ktorú by sa mali Belgičania hanbiť.
Na Slovensku je situácia v princípe ešte lepšia, ako v Čechách. Dá sa povedať, že stav, aký máme my, dosiahnu Češi až koncom apríla.
Žiaľ, na Slovensku môže proces odzmenia epidémie skomplikovať špecifická situácia v takzvaných osadách a podobne zanedbaných komunitách. Tam je situácia naozaj nevypočítateľná a treba dúfať, že sa ju tam podarí udržať čistú, aby sa to pre nás všetkých úplne zbytočne neskomplikovalo.
Často v posledných dňoch zaznieva v médiách, ale aj z úst rôznych ekonomistov, že tieto protiepidemiologické opatrenia sú v konflikte s ekonomikou. Nič nie je vzdialenejšie od pravdy, pretože ako vidno, koniec epidémie už v Európe vidno, ale vrátiť sa do normálneho života budú môcť iba krajiny, ktoré budú epidemiologicky čisté. Všetky ostatné zostanú bokom a aj ekonomicky zaplatia za každý svoj mesiac omeškania, za každé predčasné uvoľnenie protiepidemiologických opatrení.
Ďalší fakt je, že Slovensko je zatiaľ číselne jedna z najlepších krajín a hlavne preto si nemôže dovoliť uvoľňovať hranice, pretože všetci susedia sú na tom horšie. Uvoľňovanie hraníc by bolo nielen nezodpovedné, ale aj úplne zbytočné.
Peter Vanád