NAŽIVO

Kremeľ neznepokojujú vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril sklamanie po minulotýždňovom telefonáte s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

13:53

Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú v Spojených arabských emirátoch na mierových rokovaniach. Spojené štáty vyjadrili nádej na skoré uzavretie mierovej dohody.

13:52

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že Rusko nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) a porušilo tiež medzinárodné právo na Ukrajine. Ide o prvé rozhodnutie ESĽP, ktoré Moskvu priamo označuje za vinníka porušovania ľudských práv od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

13:51

Televízna stanica CNN získala zvukovú nahrávku, na ktorej americký prezident Donald Trump na súkromnom večierku s darcami počas predvolebnej kampane v roku 2024 hovorí, že v minulosti ruského prezidenta Vladimira Putina varoval pred zbombardovaním Moskvy v prípade ruského útoku na Ukrajinu. CNN o tom informovala, Kremeľ na to reagoval, že pravdivosť tvrdenia nevie určiť.

13:50

Štvorčlenná rodina z amerického štátu Severná Karolína v pondelok zahynula pri páde malého lietadla počas spiatočného letu z Floridy. Informovala o tom utorňajšia správa agentúry AP.

Obeťami havárie bol manželský pár (obaja 35) a ich dve deti (10 a 9). Traja zahynuli na mieste, štvrtého vyhlásili za mŕtveho až v nemocnici.

10:56

Špeciálne jednotky nemeckej polície v stredu zasahovali v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Cieľom razií bolo zabrániť údajnému teroristickému útoku s islamistickým motívom. V spoločnom vyhlásení o tom informovali prokuratúra v Düsseldorfe a polícia v Essene, informovala správa agentúry DPA.

10:49

Hladina rieky Oravica na vodomernej stanici Trstená prekonala v stredu predpoludním trojmetrovú výšku a dosiahla tak tretí stupeň povodňovej aktivity. Údaje o výške hladín riek v pravidelných 15-minútových intervaloch aktualizuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

10:30

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja platia v stredu výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) miestami varuje aj pred vetrom a vetrom na horách. V Tvrdošíne tiež platí tretí stupeň výstrah pred povodňami.

09:27

Má len 26 rokov, ale na konte už 100 profesionálnych víťazstiev v cestnej cyklistike. To jubilejné sté si zapísal na najväčšej cyklistickej scéne – Tour de France, kde to má najradšej.

Pogačar
Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (uprostred) oslavuje v cieli po jeho víťazstve 4. etapy cyklistických pretekov Tour de France na trati z Amiensu do Rouenu, dlhej 172,2 km vo francúzskom meste Rouen / Foto: TASR/AP-Thibault Camus
Čítať viac | 09:11

Úrady na východe Francúzska v utorok upozornili na výskyt agresívneho invázneho druhu hmyzu – chrústovca japonského – a nariadili zvýšený dohľad nad hmyzími pascami a posilnenie kontrol. Vyzvali tiež verejnosť, aby nahlásila akékoľvek pozorovania tohto druhu hmyzu. Informovala o tom agentúra AFP

08:28

Po záplavách, ktoré si počas uplynulého víkendu vyžiadali dovedna 109 obetí, je v Texase stále nezvestných vyše 160 ľudí, uviedol v utorok guvernér štátu Greg Abbott. Informujú o tom správy agentúr AP a AFP.

Počet nezvestných osôb výrazne stúpol po tom, ako úrady zriadili linku, na ktorú môžu rodiny nahlásiť svojich blízkych, ktorí sa nevrátili domov alebo s nimi nevedia nadviazať kontakt.

08:27

Poslanci arménskeho parlamentu v utorok na žiadosť generálnej prokurátorky Anny Vardapetjanovej odobrali imunitu opozičnému poslancovi Arturovi Sargsjanovi, ktorý čelí obvineniu z výziev na zosadenie predsedu vlády Nikola Pašinjana. Informovala o tom agentúra AP s tým, že kvôli Sargsjanovi došlo v parlamente k bitke medzi koaličnými a opozičnými poslancami.

08:26

Britský kráľ Karol III. a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok na bankete, ktorý sa konal na Windsorskom hrade, spoločne vyzdvihli význam vzťahov medzi ich krajinami. Informovali o tom správy agentúr AFP a AP a stanice CNN.

Britský kráľ počas prípitku poukázal na spoločnú históriu a kultúru oboch národov a zároveň podčiarkol dôležitosť posilnenia ich vzťahov.

Macron v Británii Karol III.
Na snímke britský kráľ Karol III. (druhý vľavo), britská kráľovná Kamila (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) a prvá dáma Francúzska Brigitte Macronová (vpravo) pózujú na bankete na Windsorskom hrade / Foto: TASR/AP-Chris Jackson/Pool Photo via AP
07:52
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Kto tvorí jadro EÚ?

Jednou z najpopulárnejších tém verejnej diskusie na Slovensku v súčasnosti je diskusia o jadre EÚ a najmä premiér R. Fico neustále opakuje, že Slovensko sa musí dostať do jadra EÚ. Vzniká ale otázka, čo to vlastne znamená byť v európskom jadre

❚❚
.

Keďže pojem „jadro EÚ“ nie je v primárnom práve EÚ presne definovaný, musíme diskutovať, ktoré normy práva EÚ sú pre jadro EÚ relevantné. Túto diskusiu nemožno považovať za uzavretú a rozhodne sa nestačí odvolávať sa na to, že nás za súčasť jadra vyhlásil nemecký minister zahraničia…

 

Diskusia o jadre

.

Diskusia o jadre EÚ ako taká nie je vôbec nová, naopak, pojmy„európske jadro“,„viacrýchlostná Európa“ a pod. sa objavovali i v minulosti. Objavovali sa najmä v obdobiach kríz a výziev pre Európu a zrejme k najväčšiemu rozmachu týchto diskusií prišlo po agresii do Iraku v roku 2003. Netreba pripomínať, ako vtedy americký minister obrany D. Rumsfeld rozdelil Európu na „starú“ a „novú“ podľa jej vzťahu k vojne v Iraku. Ukázalo sa, že USA dokážu s pomocou Veľkej Británie a štátov strednej a východnej Európy zablokovať každý francúzsko-nemecký pokus o spoločnú zahraničnú politiku EÚ. Verejnosť v krajinách východnej Európy nebola intervenčnej politike USA na Blízkom Východe naklonená, ale politici týchto krajín išli až tak ďaleko, že proti Nemecku a Francúzsku vystúpili s otvorenými listami.

Diskusia o európskom jadre z roku 2003 sa opakovala i pri ďalších krízach, najmä pr idlhovej a utečeneckej kríze. Vždy však bola komplikovaná tým, že sme nedokázali presne určiť, kto a čo má jadro predstavovať. Mali by to jadro tvoriť azda štáty Schengenu? Lenže to by znamenalo, že do jadra patria aj Poľsko a Maďarsko. Alebo by mali tvoriť jadro EÚ spojenci Francúzska a Nemecka? Tí sa však menia pomerne často podľa aktuálneho problému, pričom nedávno zmenilo svoj postoj i Slovensko. Alebo tvoria jadro EÚ najbohatšie štáty EÚ? To asi tiež neplatí, lebo bohaté škandinávske štáty ako Dánsko či Švédsko si radšej držia odstup od jadra i od eura.

Jednou z možností vymedzenia jadra je aj chápanie jadra EÚ ako zoskupenia štátov Eurozóny. I tu však vyvstávajú problémy. V tomto prípade by totiž žila väčšina obyvateľov jadra EÚ v stredomorských krajinách, vrátane Grécka. Paradoxne by tak vznikla situácia, že členmi jadra by sa stali najzadúlženejšie štáty EÚ. Ich verejný dlh pritom neustále narastá. V týchto štátoch sa môžu čoskoro objaviť vlády, ktoré odmietnu ďalej znášať „rozpočtovú zodpovednosť“, pretože nemecký tlak na reštriktívne opatrenia nevedie k želaným výsledkom. Ak sa ale grécka dlhová kríza zopakuje v prípade veľkých krajín ako Španielsko či Taliansko, bude situácia oveľa zložitejšie než v prípade Grécka. Problémom obrovského verejného dlhu (nad 100% HDP) pritom trpia aj štáty najužšieho jadra EÚ ako Francúzsko a Belgicko.

 

Impulzy pre vytvorenie jadra

.

Ako odpoveď na riešenie tejto situácie sa často spomína vytvorenie úradu spoločného „ministra financií“ pre Eurozónu. Je však otázne, či sa podarí vybaviť ho dostatočnými právomocami, pretože samotná funkcia „ministra financií“ nevyrieši vôbec nič. Ani vznik funkcie vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku nestačil na zjednotenie pozícií štátov EÚ v zahraničnej politike, nakoľko chýbali primerané právomoci. Ukázalo sa to napr. pri vojne v Líbyi, kde Nemecko zaujalo odlišný postoj od Francúzska a Veľkej Británie a aj v Bezpečnostnej rade OSN odmietlo hlasovať za „bezletovú zónu“. Je otázne, či „minister financií“ Eurozóny bude schopný pôsobiť efektívnejšie.

V súvislosti s funkciou spoločného „ministra financií“pre Eurozónu sa spomína i téma jednotných korporátnych daní. Predstavme si však, že by táto spoločná daňová politika platila pre štáty jadra a zvyšné krajiny EÚ by ju odmietli. SR by prispôsobila výšku svojej korporátnej dane západným štátom,zatiaľ čo Poľsko a Maďarsko nie.V takej situáciiby mnoho slovenských firiem kvôli daniam okamžite presídlilo do týchto dvoch krajín. Spoločná politika v oblasti priamych daní je veľmi zaujímavá myšlienka, avšak bolo by ju potrebné realizovať v celej EÚ, nie len v krajinách „jadra“.

Otázka daní by určite ovplyvnila i problematiku prípadného spoločného rozpočtu Eurozóny, o ktorom sa tiež hovorí. Základným problémom by bolo, odkiaľ by do rozpočtu prichádzali príjmy. Jednou možnosťou je, že by išlo o presmerovanie časti doterajších príjmov z rozpočtu EÚ do špeciálneho rozpočtu štátov Eurozóny. Lenže s takým niečím by nesúhlasili štáty mimo jadra EÚ a z toho by vznikol vážny spor pred Súdnym dvorom EÚ. Problém zostruje aj fakt, že EÚ opúšťa V. Británia, čistý platca do rozpočtu EÚ.

Čiastočné riešenie by síce mohlo predstavovať zavedenie dane z finančných transakcií, je však otázne, či by sa ju podarilo efektívne vynucovať. Táto daň je mimoriadne potrebná a to nielen z európskeho, ale i z globálneho hľadiska. Pri súčasných politických lídroch však mám obavy, aby prípadné vynucovanie dane z finančných transakcií neskončilo rovnako ako verejne deklarovaný, ale neefektívny postup EÚ proti „daňovým rajom“. Pritom už vopred sa dalo predpokladať, že J.-C. Juncker ako tvorca jedného z hlavných daňových rajov v EÚ (Luxembursko)nedokáže proti daňovým rajom bojovať.

Podobne ako s rozpočtom to zložito vyzerá aj s ideou spoločnej úpravy minimálnej mzdy. Ide o principiálne správnu ideu, ale pokiaľ zostane zachovaný jednotný trh v súčasnej podobe, politika spoločnej minimálnej mzdy sa nesmie obmedzovať iba na jadro EÚ. V tom prípade by sa totiž mnohí podnikatelia rýchlo presunuli zo SR mimo krajín európskeho jadra (napr. do Maďarska a Poľska). Politika európskej minimálnej mzdy a korporátnej dane výlučne pre jadro EÚ by sa dala realizovať zrejme len pri reštriktívnych zásahoch do princípov jednotného trhu. Také riešenie by sa však nedalo dosiahnuť konsenzom členov EÚ a nepripustil by ho zrejme ani Súdny dvor EÚ. Napriek tomu sa zdá, že práve bez zmeny fungovania jednotného trhu sa EÚ nezaobíde…

.

 

Hodnotová diskusia v jadre

So zásadnými zmenami fungovania EÚ pri vytváraní jadra EÚ je spätá i téma tzv. európskych hodnôt. Diskusia o hodnotách sa stáva čoraz aktuálnejšou, pretože až príliš veľa ľudí má pocit, že ich politika EÚ poškodzuje. Žiaľ, je pravda, že Brusel sa v 21. storočí skutočne stal ochrancom oligarchických záujmov, hoci v minulosti viac zohľadňoval i záujmy iných skupín obyvateľstva. Po páde ZSSR ale oligarchia stratila záujem o kompromisy s pracujúcimi, keďže už neexistovala hrozba zo strany odlišnej ideológie. Tak ako si po druhej svetovej vojne mnohí mysleli, že odpoveďou na všetko je marxizmus, po roku 1989 sa začal za jedinú prijateľnú ideológiu považovať liberalizmus. Situácia však ukazuje, že ani ten neposkytuje odpovede na problémy 21. storočia.

Pri diskusii o hodnotách treba uviesť, že hoci má EÚ rôzne dokumenty o ľudských právach, zďaleka nie všetky sa však berú vážne. Medzi práva, ktoré sa spochybňujú najviac, patria sociálne práva. Tento postoj sa prejavuje i v konaní Európskej komisie, ako sme to videli počas dlhovej krízy. Žiaľ, práve táto kríza ukázala, že sa vytvára akýsi bruselský „socializmus pre bohatých“ – dlhy bánk sa socializujú, zatiaľ čo zisky sa privatizujú.Je preto nepochopiteľné, prečo sa neustále obmedzujú sociálne práva občanov vo väčšine krajín EÚ. Brusel na tento negatívny trend neponúka presvedčivú odpoveď a miesto práv dôchodcov, pacientov či pracujúcich sa radšej zameriava na práva sexuálnych menšín. Zdôrazňovanie tejto témy pri súčasnom obmedzovaní sociálnych práv väčšiny však pôsobí skôr kontraproduktívne.

EÚ by sa mala začať zamýšľať aj nad problémom dvojitého metra v otázkach demokracie a ľudských práv. Brusel na jednej strane ostro kritizuje niektoré kroky maďarskej vlády ako nedemokratické, na druhej strane však ignoruje dlhodobé porušovanie práv ruskej menšiny v Poblatí. Inštitúcie EÚ tiež nepochopiteľne tolerujú kultové uctievanie nacistov najvyššími predstaviteľmi pobaltských štátov. I tento rok si počas sviatku lotyšských Waffen SS 16. marca predsedníčka lotyšského parlamentu a niektorí členovia vlády uctili veteránov Waffen SS kladením vencov na ich cintoríne v obci Lestene. Treba sa vážne zamyslieť, či ministri z Pobaltia uctievajúci Waffen SS majú miesto v jadre EÚ…

           

Zahraničná a bezpečnostná politika jadra?

Jednou z hlavných tém pre jadro EÚ je aj problematika zahraničnej a bezpečnostnej politiky. EÚ už nemôže naďalej kopírovať zahraničnú politiku USA, pretože záujmy USA a EÚ sa čoraz viac líšia. Brusel sa doteraz v súlade s predstavami USA až príliš jednostranne zameriaval na „ruskú hrozbu“, ale ignoroval iné hrozby, vrátane faktu, že priamo v EÚ prebieha vojnový konflikt. 37% územia Cypru, členského štátu EÚ je dodnes okupovaných Tureckom, ktoré tam vyhlásilo svoj satelitný štát. Táto situácia dlhodobo vyvoláva obavy i v Grécku, ďalšom členskom štáte EÚ, ktorý sa v roku 1995 takmer dostal do vojnového konfliktu s Tureckom.Grécko i Cyprus sa opakovane dožadovali európskej solidarity, ale boli ponechané samy na seba a dodnes majú pocit, že ich bezpečnosť je Bruselom podceňovaná.

Najmä pod vplyvom utečeneckej krízy si však viacerí v EÚ uvedomili, že Európa potrebuje nezávislú zahraničnú politiku a priateľské mierové vzťahy na svojich južných a východných hraniciach. Žiaľ, v posledných desiatich rokoch tam Brusel pomáhal vytvárať hlavne nestabilitu. U mnohých Európanoch tiež dlho existoval mylný dojem, že im nič nehrozí, pretože pred aktuálnymi hrozbami v ich ochráni NATO. Lenže záväzok vojenskej pomoci z čl. 5 Severoatlantickej zmluvy priamo nevyplýva a najmä v prípade hrozieb z Blízkeho Východu je NATO pre európsku bezpečnosť naozaj málo prínosné.Potvrdila to i utečenecká kríza.

V Európe pritom hrozia i nové konflikty, na ktoré NATO reagovať nebude. Okrem problému zhoršovania vzťahov medzi EÚ a Tureckom sa zrejme objavia i staro-nové konflikty členských štátov EÚ a V. Británie. Môže ísťo problém Gibraltaru alebo námorných hraníc medzi Írskom a V. Britániou (napr. ostrov Rockall). Tieto konflikty sa po „brexite“ zrejme zostria a hoci ide o neželaný vývoj, EÚ by sa mala pripraviť na situáciu, že bude musieť vyjadrovať podporu svojim členom proti V. Británii.Je pravda, že niektorí politici nie sú z perspektívy posilnenia európskeho jadra v otázkach obrany nadšení, najmä tí, ktorí chcú zachovať hegemóniu USA v Európe. Na otázku vzťahu medzi USA a nemecko-francúzskym motorom EÚ by sa mala pri svojej diskusii o jadre zamerať i vláda SR.

.

V súčasnej situácii by SR najlepšie dokázala svoju ochotu stať sa členom jadra EÚ, keby sa skutočne snažila uprednostňovať štáty jadra EÚ pred USA, napr. pri verejných obstarávaniach. Na ministerstve obrany sa v súčasnosti chystá tender na dodávku bojových vozidiel za 1,2 miliardy eur, ktorý sa môže skončiť rovnako rozporuplne ako nedávna dodávka bojových vrtuľníkov bez bojovej výzbroje. Zrejme by nebolo na škodu, keby sme veľké vládne vyhlásenia o začlenení sa do jadra EÚ podporili i tým, že pri tendri na bojové vozidlá budeme seriózne zvažovaťi dodávateľov z jadra EÚ…

Literárny týždenník 29-30/2017

Branislav Fábry

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Branislav Čech

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.

Komu tým prospeje?

FB stránka Hoaxy a podvody si vychvaľuje Tomáša Druckera pomaly ako svojho. Na čej strane vlastne minister stojí?

09. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Advokát čurillovcov prestrelil. Inšpekcia na neho podáva trestné oznámenie

Úrad inšpekčnej služby si vyprosuje naratív advokáta Petra Kubinu, vníma to ako zastrašovanie, ba až vyhrážanie. ÚIS preto podáva trestné…

09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa pustil do Putina. Kremeľ reaguje

Kremeľ v stredu vyhlásil, že nie je rozrušený vyjadreniami amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Vladimir Putin v ich telefonátoch…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Olach pre HS: Na sieti sa zaregistroval ako trinásťročné dievča. Odkrýva tak, akí nebezpeční muži tam na nich číhajú

Ako mnohí z nás, aj Rudolf Olach pred niekoľkými rokmi videl dokument V sieti, ktorý sa zaoberá témou pedofilov a…

09. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka zamietol návrh na zrušenie obvinenia Bombicovi

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Dombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Smutné: Skončili ako Pat a Mat slovenskej umeleckej scény

Aktivista Juraj Štubniak píše, že čert a progresívne formy života nikdy nespia, s čím sa nedá nesúhlasiť. Ich útok sa…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Medzi obeťami povodní v Texase sú aj sestry. Z poslednej správy, ktorú dievčatá poslali rodičom než ich naveky odniesla voda, behá mráz po chrbte

Bleskové povodne v Texase si vybrali za obeť aj členov rodiny Harberovcov. Rodičia sa dívali, ako chatku s ich dcérami…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ak zaútočíte na Taiwan, zbombardujem Peking.“ Myslel si, že som sa zbláznil. Trump o rozhovoroch s Putinom a Si Ťin-pchingom

Televízia CNN zverejnila zvukový záznam z roku 2024, v ktorom Donald Trump na stretnutí so sponzormi svojej kampane rozpráva o…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na školách prebieha progresívna LGBTI indoktrinácia. A potuluje sa po nich Púchovský. Minister reaguje: Žiadna indoktrinácia neprebieha”

Školské aktivity nad rámec učebných osnov musia rešpektovať princíp politickej, ideologickej a náboženskej neutrality, rovnako musí byť dodržané právo rodiča…

09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Arogancia predsedníčky Európskej komisie a pokrytectvo europoslancov za PS dosiahlo svoj júlový vrchol

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a jej tím budú zajtra, teda vo štvrtok 10. júla, čeliť hlasovaniu o…

09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Proces s atentátnikom pokračuje. Prehrali výpoveď premiéra: “Bol som celý čas pri vedomí…”

Na Špecializovanom trestnom súde , pracovisko Banská Bystrica, pokračuje druhým dňom súdny proces s atentátnikom Jurajom Cintulom, ktorý vlani 15.…

09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Heredoš podáva podnet na Igora Matoviča

OZ Voľná zóna má spracovaný podnet na Igora Matoviča, ktorý sa týka nákupu testov na COVID-19 cez trnavskú firmu. Do…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Toto „nie je vhodné publikovať!“ Dikastérium pre náuku viery zverejnilo stanovisko k duchovnej skúsenosti v Litmanovej

Dikastérium pre náuku viery v stredu 9. júla zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej, ktorá…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Európska komisia je úderníkom liberálneho mediálneho teroru

„Ochrana mediálneho pluralizmu a slobody médií, ako aj podpora nezávislých médií a novinárov patria medzi hlavné priority Európskej komisie, preto…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Od anarchie nás delia milimetre

Atentátnik čelí spravodlivosti, a výsledok procesu ukáže, nakoľko je Slovensko ešte krajinou, v ktorej platí zákon a poriadok…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsky minister obrany vyhlásil, že požiadavka Ruska na demilitarizáciu Ukrajiny je neprijateľná

“Našou absolútnou červenou čiarou je demilitarizácia Ukrajiny. Nemôžeme odmietnuť vstup Ukrajiny do NATO a zároveň – súhlasiť aj s tým,…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Sloboda tlače vs. sloboda slova

Zahraničnopolitický redaktor portálu EUobserver minulý týždeň vyzval  na „vojnu“ proti slovenskej a maďarskej vláde. Je to len jeden z množstva…

09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA sa chvália podporou pre Ukrajinu, v skutočnosti však recyklujú „staré, nebezpečné vybavenie“

Veľká časť vojenskej pomoci, ktorú USA poskytli Ukrajine, je nielen stará, ale v niektorých prípadoch je pre vojakov nebezpečná. Najnovšie…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Stanovisko ministerstva k Správe o právnom štáte

Dňa 8. júla 2025 Európska komisia zverejnila Správu o právnom štáte 2025, vrátane Kapitoly o situácii v oblasti právneho štátu…

09. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj poveril ministra obrany a hlavného veliteľa, aby „zintenzívnili všetky kontakty s americkou stranou“

“Teraz sú potrebné politické vyhlásenia a rozhodnutia a je potrebné ich čo najskôr realizovať, aby sme ochránili našich ľudí, naše…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Cenový kompas alebo cenový úskok? Ako vláda zakrýva infláciu cez webovú stránku

Štát spustil Cenový kompas ako údajne revolučný nástroj v boji proti vysokým cenám potravín. V skutočnosti ide len o marketingové…

09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Choroba, ktorá postihuje čoraz viac Sloveniek v produktívnom veku. Pozor, na tieto príznaky!

Svalové zášklby, kŕče, pocity úzkosti, búšenie srdca či poruchy spánku – to sú len niektoré z príznakov tetánie, ktorá postihuje…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo obnovenie vojenských dodávok pre Ukrajinu

Hovorkyňa ministerstva Tammy Bruceová uviedla, že USA zostávajú “najväčšími podporovateľmi Ukrajiny” a dodávky zbraní budú pokračovať

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Verejný ochranca práv hovorí o “poplatkovej fantázii” v zdravotníctve a žiada účinnú právnu kontrolu

Verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský, sa v rámci svojej činnosti stretáva so sťažnosťami podávateľov na úhradu poplatkov a spoluúčasti za…

09. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Svätá Veronika Giuliani

Narodila sa 27. decembra 1660 v Mercatello v strednom Taliansku v rodine skromných pomerov. Bola najmladšia zo siedmich detí a…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu. Pozorovali ste niekedy, ako sa…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Ďalší incident s Macronom a jeho manželkou

Televízia upozornila na skutočnosť, že Brigitte Macronová nepodala prezidentovi ruku po príchode do Británie na stretnutie s princom Williamom a…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa. Ľudská psychológia je jedným

09. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kremeľ neznepokojujú vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril sklamanie po minulotýždňovom telefonáte s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

13:53

Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú v Spojených arabských emirátoch na mierových rokovaniach. Spojené štáty vyjadrili nádej na skoré uzavretie mierovej dohody.

13:52

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že Rusko nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) a porušilo tiež medzinárodné právo na Ukrajine. Ide o prvé rozhodnutie ESĽP, ktoré Moskvu priamo označuje za vinníka porušovania ľudských práv od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

13:51

Televízna stanica CNN získala zvukovú nahrávku, na ktorej americký prezident Donald Trump na súkromnom večierku s darcami počas predvolebnej kampane v roku 2024 hovorí, že v minulosti ruského prezidenta Vladimira Putina varoval pred zbombardovaním Moskvy v prípade ruského útoku na Ukrajinu. CNN o tom informovala, Kremeľ na to reagoval, že pravdivosť tvrdenia nevie určiť.

13:50

.

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu, informuje The Guardian s odvolaním sa na svoje…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur, informovala agentúra Bloomberg

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Smiešne jednoduché tipy a triky, ktoré úplne fungujú

Existuje veľa tipov a trikov, ktoré v skutočnosti nefungujú. Veď je to smiešne. Ale je veľa takých, ktoré skutočne fungujú!…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Generálny prokurátor podal protest v prípade nevyhovenia infožiadosti na MV

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal protest v prípade rozhodnutia Ministerstva vnútra SR čiastočne nevyhovieť infožiadosti o zoznam pasažierov letu vládneho…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Medvedev reagoval na Trumpove hrozby

Dmitrij Medvedev reagoval na Trumpove hrozby, že uvalí clá na krajiny podporujúce BRICS

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Branislav Čech

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov