NAŽIVO

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že vstup Ukrajiny do EÚ je „takmer nemožný“ pred ukončením vojny s Ruskom.

Vyhlásil to na tlačovej konferencii s rumunským prezidentom Nicușorom Dănuțom.

„Našou hlavnou prioritou je urobiť všetko pre to, aby táto vojna skončila,“ povedal kancelár a dodal, že až potom bude možné diskutovať o perspektívach vstupu Ukrajiny do EÚ.

Včera 20:33

Práve ste vstúpili do 179. dňa Trumpovej zlatej éry. „Zavalím ich peniazmi, zavalím ich dažďom…“. Klip s takýmto popisom bol uverejnený na stránke Bieleho domu na X.

Včera 20:21

Výrobcovia šampanského v severovýchodnom Francúzsku si musia nájsť nové trhy po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil clami vo výške 30 % na dovoz z EÚ. Informuje Reuters.

Včera 19:58

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyjadril pochybnosti o možnom vstupe Ukrajiny do EÚ do roku 2034. Informuje agentúra Reuters.

Včera 19:58

Americký prezident Donald Trump zvýšil svoje požiadavky na obchodných rokovaniach s EÚ. Najnovšie sa snaží o minimálne clo vo výške 15 až 20 % pri akejkoľvek potenciálnej dohode. Uviedli noviny Financial Times

Včera 19:56

V Berlíne prial rumunského prezidenta Nicušora Dana jeho nemecký náprotivok Frank-Walter Steinmeier. Počas svojej návštevy sa stretol aj s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Dan vyhlásil, že Rumunsko chce partnerstvo s Nemeckom v nasledujúcich rokoch ďalej rozširovať. Informuje agentúra Agerpres.

Nicušor Dan a Frank-Walter Steinmeier
Na snímke rumunský prezident Nicušor Dan (vľavo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier / Foto: TASR/AP-Malin Wunderlich/dpa via AP
Včera 18:49

Zásobníky plynu v Európskej únii musia byť do zimy naďalej takmer plné, ale o niečo neskôr ako v predchádzajúcich rokoch. Informuje DPA.

Včera 18:48

Slovinský parlament schválil návrh na zrušenie parlamentného dekrétu. Podľa neho sa v krajine malo uskutočniť konzultačné referendum o výdavkoch na obranu. Ako uviedli slovinské médiá a agentúra STA, znamená to, že sa neuskutoční ani referendum o členstve Slovinska v NATO.

Včera 18:48

Za 1,5 roka musia EÚ a USA stihnúť pripraviť sa na veľkú vojnu s Čínou a Ruskom, vyhlásil šéf európskeho velenia USA Alexus G. Grynkewich.

Ako informuje Bild, Grynkewich predpovedá, že rok 2027 môže byť rokom krízy.

Včera 18:19

Včera 17:48

V Taliansku robili prieskum. Ten ukázal, že takmer tretina Talianov si myslí, že ich krajina bude v priebehu najbližších piatich rokov priamo zapojená do vojny. Prieskum ďalej ukázal, že len 16 percent Talianov bolo ochotných zapojiť sa do bojov. Informuje agentúra Reuters.

Včera 17:28

Vo Francúzsku neďaleko Marseille vyčíňa mohutný požiar. Plamene už spôsobili rozsiahle škody. S ohňom bojuje vyše 1000 hasičov. Informuje DPA.

Včera 17:27

Nemecký kancelár Friedrich Merz chce posilniť globálne opatrenia na boj s klimatickou zmenou najmä prostredníctvom podpory vývoja moderných technológii. Informuje agentúra DPA.

Včera 17:27

Na Letisku Václava Havla v Prahe na krátky čas zastavili leteckú premávku. Na dráhu letiska sa dostal motorkár. Ten unikal polícii. Tá ho ďalej prenasleduje v okolí. Uviedla to polícia na sociálnej sieti X.

Včera 17:25

V Belgicku v meste Namur zomrelo na prehriate 15-mesačné dieťa, ktoré jeho otec zabudol v aute počas horúceho dňa. Informuje AFP.

Včera 17:24

Trump, Putin a Si Ťin-pching by sa mohli stretnúť v Číne začiatkom septembra, uvádza The Times.

Peking oznámil, že plánuje osláviť 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny sprievodom na Námestí nebeského pokoja 3. septembra a Putin už prijal pozvanie na toto podujatie.

Čína a USA boli počas vojny blízkymi spojencami a v ČĽR sa už ozývajú hlasy, aby využili príležitosť a zorganizovali stretnutie medzi Siom, Trumpom a Putinom v Pekingu.

Japonská tlačová agentúra Kyodo píše, že rozhodnutie o pozvaní Trumpa zo strany čínskeho vedenia už padlo.

Včera 17:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Kto tvorí jadro EÚ?

Jednou z najpopulárnejších tém verejnej diskusie na Slovensku v súčasnosti je diskusia o jadre EÚ a najmä premiér R. Fico neustále opakuje, že Slovensko sa musí dostať do jadra EÚ. Vzniká ale otázka, čo to vlastne znamená byť v európskom jadre

❚❚
.

Keďže pojem „jadro EÚ“ nie je v primárnom práve EÚ presne definovaný, musíme diskutovať, ktoré normy práva EÚ sú pre jadro EÚ relevantné. Túto diskusiu nemožno považovať za uzavretú a rozhodne sa nestačí odvolávať sa na to, že nás za súčasť jadra vyhlásil nemecký minister zahraničia…

 

Diskusia o jadre

.

Diskusia o jadre EÚ ako taká nie je vôbec nová, naopak, pojmy„európske jadro“,„viacrýchlostná Európa“ a pod. sa objavovali i v minulosti. Objavovali sa najmä v obdobiach kríz a výziev pre Európu a zrejme k najväčšiemu rozmachu týchto diskusií prišlo po agresii do Iraku v roku 2003. Netreba pripomínať, ako vtedy americký minister obrany D. Rumsfeld rozdelil Európu na „starú“ a „novú“ podľa jej vzťahu k vojne v Iraku. Ukázalo sa, že USA dokážu s pomocou Veľkej Británie a štátov strednej a východnej Európy zablokovať každý francúzsko-nemecký pokus o spoločnú zahraničnú politiku EÚ. Verejnosť v krajinách východnej Európy nebola intervenčnej politike USA na Blízkom Východe naklonená, ale politici týchto krajín išli až tak ďaleko, že proti Nemecku a Francúzsku vystúpili s otvorenými listami.

Diskusia o európskom jadre z roku 2003 sa opakovala i pri ďalších krízach, najmä pr idlhovej a utečeneckej kríze. Vždy však bola komplikovaná tým, že sme nedokázali presne určiť, kto a čo má jadro predstavovať. Mali by to jadro tvoriť azda štáty Schengenu? Lenže to by znamenalo, že do jadra patria aj Poľsko a Maďarsko. Alebo by mali tvoriť jadro EÚ spojenci Francúzska a Nemecka? Tí sa však menia pomerne často podľa aktuálneho problému, pričom nedávno zmenilo svoj postoj i Slovensko. Alebo tvoria jadro EÚ najbohatšie štáty EÚ? To asi tiež neplatí, lebo bohaté škandinávske štáty ako Dánsko či Švédsko si radšej držia odstup od jadra i od eura.

Jednou z možností vymedzenia jadra je aj chápanie jadra EÚ ako zoskupenia štátov Eurozóny. I tu však vyvstávajú problémy. V tomto prípade by totiž žila väčšina obyvateľov jadra EÚ v stredomorských krajinách, vrátane Grécka. Paradoxne by tak vznikla situácia, že členmi jadra by sa stali najzadúlženejšie štáty EÚ. Ich verejný dlh pritom neustále narastá. V týchto štátoch sa môžu čoskoro objaviť vlády, ktoré odmietnu ďalej znášať „rozpočtovú zodpovednosť“, pretože nemecký tlak na reštriktívne opatrenia nevedie k želaným výsledkom. Ak sa ale grécka dlhová kríza zopakuje v prípade veľkých krajín ako Španielsko či Taliansko, bude situácia oveľa zložitejšie než v prípade Grécka. Problémom obrovského verejného dlhu (nad 100% HDP) pritom trpia aj štáty najužšieho jadra EÚ ako Francúzsko a Belgicko.

 

Impulzy pre vytvorenie jadra

.

Ako odpoveď na riešenie tejto situácie sa často spomína vytvorenie úradu spoločného „ministra financií“ pre Eurozónu. Je však otázne, či sa podarí vybaviť ho dostatočnými právomocami, pretože samotná funkcia „ministra financií“ nevyrieši vôbec nič. Ani vznik funkcie vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku nestačil na zjednotenie pozícií štátov EÚ v zahraničnej politike, nakoľko chýbali primerané právomoci. Ukázalo sa to napr. pri vojne v Líbyi, kde Nemecko zaujalo odlišný postoj od Francúzska a Veľkej Británie a aj v Bezpečnostnej rade OSN odmietlo hlasovať za „bezletovú zónu“. Je otázne, či „minister financií“ Eurozóny bude schopný pôsobiť efektívnejšie.

V súvislosti s funkciou spoločného „ministra financií“pre Eurozónu sa spomína i téma jednotných korporátnych daní. Predstavme si však, že by táto spoločná daňová politika platila pre štáty jadra a zvyšné krajiny EÚ by ju odmietli. SR by prispôsobila výšku svojej korporátnej dane západným štátom,zatiaľ čo Poľsko a Maďarsko nie.V takej situáciiby mnoho slovenských firiem kvôli daniam okamžite presídlilo do týchto dvoch krajín. Spoločná politika v oblasti priamych daní je veľmi zaujímavá myšlienka, avšak bolo by ju potrebné realizovať v celej EÚ, nie len v krajinách „jadra“.

Otázka daní by určite ovplyvnila i problematiku prípadného spoločného rozpočtu Eurozóny, o ktorom sa tiež hovorí. Základným problémom by bolo, odkiaľ by do rozpočtu prichádzali príjmy. Jednou možnosťou je, že by išlo o presmerovanie časti doterajších príjmov z rozpočtu EÚ do špeciálneho rozpočtu štátov Eurozóny. Lenže s takým niečím by nesúhlasili štáty mimo jadra EÚ a z toho by vznikol vážny spor pred Súdnym dvorom EÚ. Problém zostruje aj fakt, že EÚ opúšťa V. Británia, čistý platca do rozpočtu EÚ.

Čiastočné riešenie by síce mohlo predstavovať zavedenie dane z finančných transakcií, je však otázne, či by sa ju podarilo efektívne vynucovať. Táto daň je mimoriadne potrebná a to nielen z európskeho, ale i z globálneho hľadiska. Pri súčasných politických lídroch však mám obavy, aby prípadné vynucovanie dane z finančných transakcií neskončilo rovnako ako verejne deklarovaný, ale neefektívny postup EÚ proti „daňovým rajom“. Pritom už vopred sa dalo predpokladať, že J.-C. Juncker ako tvorca jedného z hlavných daňových rajov v EÚ (Luxembursko)nedokáže proti daňovým rajom bojovať.

Podobne ako s rozpočtom to zložito vyzerá aj s ideou spoločnej úpravy minimálnej mzdy. Ide o principiálne správnu ideu, ale pokiaľ zostane zachovaný jednotný trh v súčasnej podobe, politika spoločnej minimálnej mzdy sa nesmie obmedzovať iba na jadro EÚ. V tom prípade by sa totiž mnohí podnikatelia rýchlo presunuli zo SR mimo krajín európskeho jadra (napr. do Maďarska a Poľska). Politika európskej minimálnej mzdy a korporátnej dane výlučne pre jadro EÚ by sa dala realizovať zrejme len pri reštriktívnych zásahoch do princípov jednotného trhu. Také riešenie by sa však nedalo dosiahnuť konsenzom členov EÚ a nepripustil by ho zrejme ani Súdny dvor EÚ. Napriek tomu sa zdá, že práve bez zmeny fungovania jednotného trhu sa EÚ nezaobíde…

.

 

Hodnotová diskusia v jadre

So zásadnými zmenami fungovania EÚ pri vytváraní jadra EÚ je spätá i téma tzv. európskych hodnôt. Diskusia o hodnotách sa stáva čoraz aktuálnejšou, pretože až príliš veľa ľudí má pocit, že ich politika EÚ poškodzuje. Žiaľ, je pravda, že Brusel sa v 21. storočí skutočne stal ochrancom oligarchických záujmov, hoci v minulosti viac zohľadňoval i záujmy iných skupín obyvateľstva. Po páde ZSSR ale oligarchia stratila záujem o kompromisy s pracujúcimi, keďže už neexistovala hrozba zo strany odlišnej ideológie. Tak ako si po druhej svetovej vojne mnohí mysleli, že odpoveďou na všetko je marxizmus, po roku 1989 sa začal za jedinú prijateľnú ideológiu považovať liberalizmus. Situácia však ukazuje, že ani ten neposkytuje odpovede na problémy 21. storočia.

Pri diskusii o hodnotách treba uviesť, že hoci má EÚ rôzne dokumenty o ľudských právach, zďaleka nie všetky sa však berú vážne. Medzi práva, ktoré sa spochybňujú najviac, patria sociálne práva. Tento postoj sa prejavuje i v konaní Európskej komisie, ako sme to videli počas dlhovej krízy. Žiaľ, práve táto kríza ukázala, že sa vytvára akýsi bruselský „socializmus pre bohatých“ – dlhy bánk sa socializujú, zatiaľ čo zisky sa privatizujú.Je preto nepochopiteľné, prečo sa neustále obmedzujú sociálne práva občanov vo väčšine krajín EÚ. Brusel na tento negatívny trend neponúka presvedčivú odpoveď a miesto práv dôchodcov, pacientov či pracujúcich sa radšej zameriava na práva sexuálnych menšín. Zdôrazňovanie tejto témy pri súčasnom obmedzovaní sociálnych práv väčšiny však pôsobí skôr kontraproduktívne.

EÚ by sa mala začať zamýšľať aj nad problémom dvojitého metra v otázkach demokracie a ľudských práv. Brusel na jednej strane ostro kritizuje niektoré kroky maďarskej vlády ako nedemokratické, na druhej strane však ignoruje dlhodobé porušovanie práv ruskej menšiny v Poblatí. Inštitúcie EÚ tiež nepochopiteľne tolerujú kultové uctievanie nacistov najvyššími predstaviteľmi pobaltských štátov. I tento rok si počas sviatku lotyšských Waffen SS 16. marca predsedníčka lotyšského parlamentu a niektorí členovia vlády uctili veteránov Waffen SS kladením vencov na ich cintoríne v obci Lestene. Treba sa vážne zamyslieť, či ministri z Pobaltia uctievajúci Waffen SS majú miesto v jadre EÚ…

           

Zahraničná a bezpečnostná politika jadra?

Jednou z hlavných tém pre jadro EÚ je aj problematika zahraničnej a bezpečnostnej politiky. EÚ už nemôže naďalej kopírovať zahraničnú politiku USA, pretože záujmy USA a EÚ sa čoraz viac líšia. Brusel sa doteraz v súlade s predstavami USA až príliš jednostranne zameriaval na „ruskú hrozbu“, ale ignoroval iné hrozby, vrátane faktu, že priamo v EÚ prebieha vojnový konflikt. 37% územia Cypru, členského štátu EÚ je dodnes okupovaných Tureckom, ktoré tam vyhlásilo svoj satelitný štát. Táto situácia dlhodobo vyvoláva obavy i v Grécku, ďalšom členskom štáte EÚ, ktorý sa v roku 1995 takmer dostal do vojnového konfliktu s Tureckom.Grécko i Cyprus sa opakovane dožadovali európskej solidarity, ale boli ponechané samy na seba a dodnes majú pocit, že ich bezpečnosť je Bruselom podceňovaná.

Najmä pod vplyvom utečeneckej krízy si však viacerí v EÚ uvedomili, že Európa potrebuje nezávislú zahraničnú politiku a priateľské mierové vzťahy na svojich južných a východných hraniciach. Žiaľ, v posledných desiatich rokoch tam Brusel pomáhal vytvárať hlavne nestabilitu. U mnohých Európanoch tiež dlho existoval mylný dojem, že im nič nehrozí, pretože pred aktuálnymi hrozbami v ich ochráni NATO. Lenže záväzok vojenskej pomoci z čl. 5 Severoatlantickej zmluvy priamo nevyplýva a najmä v prípade hrozieb z Blízkeho Východu je NATO pre európsku bezpečnosť naozaj málo prínosné.Potvrdila to i utečenecká kríza.

V Európe pritom hrozia i nové konflikty, na ktoré NATO reagovať nebude. Okrem problému zhoršovania vzťahov medzi EÚ a Tureckom sa zrejme objavia i staro-nové konflikty členských štátov EÚ a V. Británie. Môže ísťo problém Gibraltaru alebo námorných hraníc medzi Írskom a V. Britániou (napr. ostrov Rockall). Tieto konflikty sa po „brexite“ zrejme zostria a hoci ide o neželaný vývoj, EÚ by sa mala pripraviť na situáciu, že bude musieť vyjadrovať podporu svojim členom proti V. Británii.Je pravda, že niektorí politici nie sú z perspektívy posilnenia európskeho jadra v otázkach obrany nadšení, najmä tí, ktorí chcú zachovať hegemóniu USA v Európe. Na otázku vzťahu medzi USA a nemecko-francúzskym motorom EÚ by sa mala pri svojej diskusii o jadre zamerať i vláda SR.

.

V súčasnej situácii by SR najlepšie dokázala svoju ochotu stať sa členom jadra EÚ, keby sa skutočne snažila uprednostňovať štáty jadra EÚ pred USA, napr. pri verejných obstarávaniach. Na ministerstve obrany sa v súčasnosti chystá tender na dodávku bojových vozidiel za 1,2 miliardy eur, ktorý sa môže skončiť rovnako rozporuplne ako nedávna dodávka bojových vrtuľníkov bez bojovej výzbroje. Zrejme by nebolo na škodu, keby sme veľké vládne vyhlásenia o začlenení sa do jadra EÚ podporili i tým, že pri tendri na bojové vozidlá budeme seriózne zvažovaťi dodávateľov z jadra EÚ…

Literárny týždenník 29-30/2017

Branislav Fábry

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.
.

Juraj Blanár obhajuje blokovanie aj rozhodnutie ustúpiť v prípade 18. balíka sankcií proti Rusku

Blokovanie schválenia 18. balíka sankcií proti Rusku zo strany SR sa ukázalo ako dôležité pri dosiahnutí akej-takej dohody pri pláne…

18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Danko vyjadril sklamanie, že SR podporí 18. balík protiruských sankcií. Kopol si do prezidenta, ten reaguje

Koaličná Slovenská národná strana vyjadrila sklamanie, že Slovenská republika (SR) podporí 18. balík protiruských sankcií. Uviedol to v piatok podpredseda…

18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdekuje sa Robert Fico z postu premiéra?

Zo zákulisia prichádzajú správy, že premiér Robert Fico ma zajačie úmysly. Vraj chce opustiť post premiéra a odísť na post, ktorý…

18. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Rusi zúria a vyhrážajú sa Poľsku. Moskva považuje konanie svojich reprezentantov za správne

Ruskí veslári sa nezúčastnia na juniorských majstrovstvách Európy v Poznani po tom, čo odmietli podpísať deklaráciu požadovanú Poľskou asociáciou veslárskych…

18. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ficov osamelý boj bol neúspešný. 18. balík sankcií dnes krajiny EÚ schválili, píšu v zahraničí

Európska únia sa dohodla na uvalení novej série sankcií proti Rusku, ktoré sa zameriavajú na energetický a finančný sektor krajiny…

18. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Šéfka Bibiany Flach uznala chybu. Odstúpi?

K pochybeniu došlo, rovnako však i k náprave tohto pochybenia. V súvislosti s priestupkom v prípade porušenia zákona o slobodnom…

18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zmenu pohlavia rýchlo oľutoval. Daniel Black pre HS prezradil šokujúce detaily, ktoré sa skrývajú za procesom tranzície

Narodil sa ako chlapec, ale už v mladom veku zistil, že je iný, ako jeho kamaráti a spolužiaci. Že mužský…

18. 07. 2025 | Rozhovory | 27 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Rozhovory | 27 min. čítania | 0 komentárov

Trump nariadil odtajniť materiály veľkej poroty v prípade finančníka Epsteina

Prezident USA vyhlásil, že poveril generálnu prokurátorku Pam Bondiovú, aby zverejnila všetky materiály veľkej poroty v prípade Jeffreyho Epsteina, ak…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Západní analytici už vedia, kde Rusko zasadí rozhodujúci úder

Ukrajinská obrana sa podľa západných analytikov rozpadá na všetkých frontoch

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Detaily smrti mladého slovenského športovca. Hrdinom bol do posledných chvíľ, pomáhal mužovi a zrazu odpadol

Pred pár dňami zasiahla slovenskú športovú komunitu smutná správa o úmrtí len 23-ročného futbalistu Tomáša Vaľovčina. Športovec mal vážnu dopravnú…

18. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia sa znovu chystá oklamať Slovensko. Za ich podlosť zaplatíme všetci

Európska komisia na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou usilovne pracuje na tom, aby sa Slovensko nemohlo dostať k…

18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Západné médiá obvinili Zelenského z autoritárstva

Západné médiá uverejnili ďalší článok, v ktorom Zelenského obvinili z autoritárstva

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo si Putin môže dovoliť ignorovať Trumpa

Putin reagoval na ultimátum a hrozby Trumpa úplnou ľahostajnosťou, a má na to svoje dôvody, píše Tencent. Sebavedomie ruského prezidenta…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rubio zakázal americkým diplomatom na celom svete vyjadrovať sa k voľbám v iných krajinách

Minister zahraničných vecí Marco Rubio zakázal americkým diplomatom na celom svete vyjadrovať sa k čestnosti a transparentnosti volieb v iných…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Preteky, ktoré sme už zrejme prehrali…

Skutočné preteky v oblasti umelej inteligencie prebiehajú v oblasti lacnej elektrickej energie, uvádza na svojom blogu „Inside China Business“ americký…

18. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Únia schválila 18. balík sankcií proti Rusku, vďaka Slovensku

Krajiny Európskej únie v piatok schválili nový balík sankcií proti Rusku za vojnu na Ukrajine, ktorý zahŕňa aj zníženie cenového…

18. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orbán: Európu neohrozujú Rusi, ale masy moslimských migrantov

Vojna na Ukrajine sa neskončí, kým si ruský a americký prezident nesadnú za rokovací stôl - povedal maďarský premiér v…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Nová taktika ozbrojených síl Ruskej federácie umožnila zvýšiť tempo postupu a výrazne znížiť straty obrnených vozidiel

Letná ofenzíva ozbrojených síl Ruskej federácie naberá na obrátkach vďaka novej taktike, ktorú podrobne opisujú denník New York Times a…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa stiahol z boja. Slovensko uvoľní cestu k 18. balíku sankcií proti Rusku

Premiér SR Robert Fico vo štvrtok večer informoval, že dá inštrukciu zástupcom SR pri Európskej únii, aby v piatok uvoľnili…

18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Voľby by v júli vyhralo PS, nasledoval by Smer-SD a Hlas-SD

Voľby do Národnej rady SR by v júli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,7 percenta hlasov. Druhá by…

18. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na Podpoľaní sa začal pochod, nesúhlasí s plánovanou elektrárňou Málinec

Na Podpoľaní sa v piatok ráno začal vyše 40-kilometrový pochod, ktorý je za spravodlivé rozhodovanie o plánovanej prečerpávajúcej vodnej elektrárni…

18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Navrhovaný rozpočet EÚ je z pohľadu maďarskej vlády „neprijateľný“, „beznádejný“ a „proukrajinský“, vyjadril sa Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadril, že bruselský rozpočet na roky 2028-2034 uprednostňuje Ukrajinu pred občanmi EÚ a chýba mu…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tak se to povedlo…

Dohodli jsme se. Za hnutí STAČILO! budou kandidovat také Sociální demokraté. Jednání byla náročná, ale také byla zcela konstruktivní, obzvlášť…

18. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako správne porovnávať Rusko a Západ

Rusko, 18. júla 2025 - Z nejakého dôvodu sa snažíme byť veľmi spravodliví, keď ide o našich západných susedov. Sme…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenského peniaze by mohli uživiť niekoľko kontinentov

Osobný majetok Volodymyra Zelenského by mohol uživiť niekoľko kontinentov, uviedla vo štvrtok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že vstup Ukrajiny do EÚ je „takmer nemožný“ pred ukončením vojny s Ruskom.

Vyhlásil to na tlačovej konferencii s rumunským prezidentom Nicușorom Dănuțom.

„Našou hlavnou prioritou je urobiť všetko pre to, aby táto vojna skončila,“ povedal kancelár a dodal, že až potom bude možné diskutovať o perspektívach vstupu Ukrajiny do EÚ.

Včera 20:33

Práve ste vstúpili do 179. dňa Trumpovej zlatej éry. „Zavalím ich peniazmi, zavalím ich dažďom…“. Klip s takýmto popisom bol uverejnený na stránke Bieleho domu na X.

Včera 20:21

Výrobcovia šampanského v severovýchodnom Francúzsku si musia nájsť nové trhy po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil clami vo výške 30 % na dovoz z EÚ. Informuje Reuters.

Včera 19:58

.

Vedel si, že tieto spotrebiče odoberajú energiu aj po vypnutí?

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Lekári Trumpovi zistili chronické ochorenie

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi zistili počas lekárskej prehliadky chronickú žilovú nedostatočnosť, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karolina Levittová

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ak robíš toto, si výnimočne inteligentný!

Návyky, ktoré sa považujú za zlé, ako napríklad hryzenie nechtov, sú v skutočnosti znakom toho, že si múdrejší ako väčšina. Samozrejme,…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

“Barbarské postupy.” Karoline Leavittová oslavuje zatvorenie transrodových nemocničných programov pre deti

Viaceré nemocnice, ktoré v USA poskytovali programy pre transrodové deti, zatvárajú svoje brány. Tento postup ocenila hovorkyňa Bieleho domu Karoline…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Prečo Zelenskému nikto nedá Tomahawky? Lebo je to okamžitý začiatok jadrovej vojny!

Slovensko, 18. júla 2025 - Už vieme, prečo Trump stanovil 50 dní! Z Washingtonu, Bruselu a Kyjeva prichádzajú protichodné informácie…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Emisné povolenky zdražia život českej domácnosti o tisíce eur. Ako na tom budú slovenské domácnosti?

Peňaženky slovenských domácností už onedlho potrápia nové dane s menom emisné povolenky. Tie začnú domácnosti v Európskej únii platiť od…

18. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov