NAŽIVO

Útoky ruskej armády si na Ukrajine vyžiadali najmenej tri civilné obete, informovala na sociálnych sieťach ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková citovaná britskou stanicou BBC. Dve obete – ženy – hlásili z mesta Dnipro, jeden človek prišiel o život pri nočných útokoch na Charkov na východe Ukrajiny.

13:18

Napriek tomu, že počet slovenských investoriek pomaly stúpa k takmer 40 %, Slovenky stále v priemere investujú o vyše 90 eur menej ako muži. Ženy investorky sú pritom viac trpezlivé, obozretné a skôr si nechajú poradiť. 

13:03

Zamestnanosť je na maxime, pričom v budúcom roku mierne poklesne. Aktuálne prácu nemajú len tí, ktorí sa starajú o dieťa alebo sú invalidi, prípadne nechcú pracovať. Uviedli to analytici oslovení TASR. Posledné roky sa zamestnanosť drží na úrovni niečo cez 2,6 milióna zamestnaných ľudí a prakticky sa nemení. Na slovenskom trhu práce je zároveň voľných vyše 107.000 pracovných miest.

13:01

Polovica Slovákov sa považuje za veľmi opatrných a všetky svoje nákupy si vopred plánuje. Naopak, spontánne nákupy bez veľkého premýšľania o peniazoch si dopraje každý siedmy Slovák. Vyplýva to z online prieskumu nákupného poradcu Heureka, ktorý sa zameral na nákupné zvyklosti Slovákov (a Čechov).

12:59

Viac ako 150 krajín sa v Ženeve dohodlo na postupnom ukončení používania amalgámov na báze ortuti v zubných výplniach do roku 2034. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá to považuje za historický míľnik v ochrane ľudského zdravia a životného prostredia.

12:57

Generálny tajomník NATO Mark Rutte vyhlásil, že v budúcnosti chce viac zdôrazňovať vlastné kapacity západnej obrannej aliancie, predovšetkým ako odstrašujúci prostriedok voči Rusku.

12:55

Prokuratúra v Dominikánskej republike vzniesla obvinenia proti majiteľom nočného klubu, v ktorom začiatkom tohto roka pri zrútení strechy zahynulo 236 ľudí.

12:55

Zástupcovia českej strany TOP09 si zvolili za svojho nového lídra súčasného podpredsedu Matěja Ondřeja Havla, ktorý vo funkcii vystrieda Markétu Pekarovú Adamovú.

12:54

Minister obrany Severnej Kórey No Kwang-čchol varoval, že po nedávnom odpálení balistickej rakety KĽDR budú nasledovať ďalšie „ofenzívne akcie“. Touto vyhrážkou minister reagoval na kritiku, ktorú jej po poslednom teste adresovali Južná Kórea a Spojené štáty.

12:53

Požiar, ktorý vypukol v sklade parfumov v severozápadnom Turecku, si vyžiadal šesť obetí a jedného zraneného.

12:52

Prezident USA Donald Trump oznámil, že na summite G20 v Južnej Afrike sa nezúčastnia žiadni americkí predstavitelia. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej Trump opäť oživil už raz vyvrátené tvrdenia o systematickom „zabíjaní a masakrovaní“ bielych Afrikáncov v JAR. Juhoafrická vláda tieto obvinenia opakovane odmieta.

09:43

Izraelská armáda oznámila, že telesné pozostatky, ktoré palestínske militantné organizácie Hamas a Islamský džihád vydali Izraelu, patria 61-ročnému rukojemníkovi Liorovi Rudaeffovi.

09:42

Srbský parlament schválil zákon, ktorý umožní výstavbu luxusného hotelového areálu s logom Trump v Belehrade. Komplex má vyrásť na mieste ruín budovy juhoslovanského ministerstva obrany, ktorá bola zbombardovaná v roku 1999 počas náletov aliancie NATO.

09:29

Najvyšší súd USA rozhodol, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa nemusí okamžite obnoviť vyplácanie potravinových dávok, ktoré bolo pozastavené počas tzv. shutdownu – čiastočného alebo úplného zastavenia činnosti federálnej vlády spôsobeného neschválením rozpočtu.

08:02

Svitlovodsk – mesto, v ktorom sa nachádza jedna z najväčších ukrajinských vodných elektrární Kremenčuk, zasiahlo najmenej 40 dronov a niekoľko rakiet.

Podľa miestnych médií je priehrada elektrárne momentálne „zablokovaná“. Susedné mesto Kremenčuk momentálne trpí výpadkom prúdu.

07:58

Afganská vláda pod správou hnutia Taliban oznámila, že najnovšie kolo rokovaní s Pakistanom v Turecku zlyhalo. Na vine je podľa nej „nezodpovedný a nekooperatívny“ prístup Islamabadu.

07:54

Iránske veľvyslanectvo v Mexiku odmietlo tvrdenia Spojených štátov a Izraela, že Teherán plánoval atentát na izraelskú veľvyslankyňu Ejnat Kranz Neigerovú v Mexiku.

07:54

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že akékoľvek snahy v rámci boja proti obchodovaniu s drogami musia rešpektovať suverenitu všetkých krajín. Podľa agentúry AFP tak išlo o nepriamu kritiku kontroverznej protidrogovej kampane USA v Karibiku a Tichomorí.

07:44

Parížske múzeum Louvre oznámilo nové opatrenia na zlepšenie bezpečnosti. Došlo k tomu niekoľko týždňov po krádeži šperkov vo francúzskej metropole.

07:35

Grécko oznámilo zavedenie nových opatrení pre incident, pri ktorom na Kréte zomreli dvaja ľudia po prestrelke medzi znepriatelenými rodinami.

07:34

Azerbajdžan vyšle svoje jednotky do Pásma Gazy len v prípade, že tam úplne skončia boje medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. V piatok to agentúre Reuters prezradil zdroj z azerbajdžanskej vlády.

07:22

Rozsiahle ruské útoky zasiahli ukrajinskú energetickú infraštruktúru a zapríčinili výpadky elektrickej energie v niekoľkých oblastiach, uviedla ukrajinská ministerka energetiky Svitlana Grinčuková.

07:21
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

V Bielorusku sa začali parlamentné voľby. Opozícia je ako čaj

Bieloruská opozícia si odstúpením vo voľbách snaží uchovať aspoň tvár

❚❚
.

Minsk 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Bieloruská opozícia si odstúpením vo voľbách snaží uchovať aspoň tvár

V Bielorusku sa dnes ráno začali parlamentné voľby, ktoré bojkotujú dve hlavné opozičné strany. Zámienkou je zadržiavanie politických väzňov a obvinenia zo zastrašovania, represie a manipulácie. Realita je taká, že tieto strany nemajú žiadnu podporu medzi ľuďmi a mizerné výsledky, ktoré by dosiahli vo voľbách, by odhalili ich nemohúcnosť a nulový vplyv. To by nebola vhodná téma pre mainstreamové média. Omnoho zaujímavejšie je písať o ich odstúpení z volieb kvôli ušľachtilým pohnútkam.

Nebola by to ani vhodná ukážka využitia amerických a peňazí, ktoré cez mimovládne nátlakové organizácie futruje západ do Bieloruska, aby ovplyvňoval verejnú mienku v prospech svojich agentov, ktorí tvoria jadro opozície. Je tiež možné, že sa Bielorusko vyberie Ruskou cestou a neziskové nátlakové organizácie financované zo zahraničia sa budú musieť označovať ako “zahraničný agent”. Pripádne im za porušovanie zákonov zakážu činnosť, ako to urobila Ruska federácia vo vzťahu k Americkej agentúre pre  medzinárodný rozvoj (USAID). Táto Agentúra minula v Rusku na ovplyvňovanie verejnej mienky v prospech amerických záujmov 2,7 miliardy dolárov.

Lukašenko je v Bielorusku pri moci už 18 rokov. V skutku nejde o fanúšika striedania moci a západného chápania demokracie. Jedným z ďalších dôvodov, prečo sa udržal pri moci tak dlho je fakt, že v Bielorusku nepôsobia média vlastnené zahraničnými vlastníkmi a tak nemôžu zahraničné vlády presadzovať s plnou razantnosťou svoje záujmy.

.

Bielorusko je už posledná krajina v Európe, ktorá nie je podriadená západnému kapitálu a má nezávislú centrálnu banku. Srbsko za svoju neposlušnosť bolo podriadené humanitárnemu bombardovaniu a dnes je už verejná mienka vymasírovaná tak, že Srbi žobrú o vstup do krachujúcej Európskej únie. Bielorusko je však na bombardovanie príliš blízko Ruska a v Rusku už nie je prezidentom Jeľcin ale Putin.

 

Voliť sa bude dolná komora

Voľby pravdepodobne iba posilnia postavenie prezidenta Alexandra Lukašenka. Hlasovanie rozhodne o obsadení 110-člennej dolnej komory parlamentu, približne sedem miliónov voličov môže hlasy odovzdať do 19.00 h SELČ.

Západní pozorovatelia od roku 1994 nehodnotili žiadne voľby v Bielorusku ako slobodné a spravodlivé. Viacerým západným pozorovateľom a novinárom tentoraz odmietli povoliť vstup do krajiny. Deje sa tak preto, že USA a EÚ uvalili na Lukašenkovu vládu ekonomické a cestovné sankcie pre potláčanie opozičných skupín a zo západu financovaných médií. Dá sa pochopiť, že keď prezidenta Lukašenka nevpustia na Olympijské hry, tak takto ponížený, rád na oplátku nevpustí do krajiny pozorovateľov niektorých krajín. 

.

 

Opozičné strany by radi bojkotovali voľby, ale nemajú vplyv

Dve najväčšie opozičné strany naliehajú na ľudí, aby radšej išli na ryby alebo na huby namiesto toho, aby sa zúčastnili volebného podvodu, ktorého výsledkom má byť parlament tvorený Lukašenkovymi pritakávačmi. Ich hlas na verejnú mienku však má minimálny vplyv a očakávať bojkot volieb na základe ich výziev je naivné.

Štyri dni trvajúce predbežné voľby študentov, ozbrojených zložiek a polície, počas ktorých môže podľa opozície dochádzať k rozsiahlym podvodom, sa však tento týždeň podľa oficiálnych čísel premietli už do asi 19-percentnej volebnej účasti. Niet pochýb, že bojkot neohrozí právoplatnosť volieb, odhaduje agentúra Reuters.

 

.

Lukašenko chápe pohnútky opozície: “Majú dosť”

Štátne médiá o bojkote vôbec neinformovali a Lukašenkovi oponenti tvrdia, že nesmeli ani roznášať letáky na svoju podporu, keďže im v tom podľa ich slov zabránila polícia. Lukašenko v piatok na návšteve vidieckeho družstva vyhlásil, že predstavitelia opozície “sa boja ísť k ľuďom”, a bojkot označil za prejav slabosti a toho, že nemajú čo ľuďom ponúknuť. Odporcovia vlády tým podľa neho “teraz prídu aj o posledných stúpencov”. Vyhlásil tiež, že ich financujú západné skupiny a v skutočnosti ani nechcú získať moc. “Dali im veľa peňazí. Majú dosť,” povedal.

“Sú to zbabelci, ktorí nemajú ľuďom čo povedať,” vyhlásil Lukašenko. “Nepotrebujeme revolúcie a zmätok,” povedal prezident po tom, ako odovzdal hlasovací lístok vo volebnej miestnosti v Minsku, kam mu prišiel zahrať orchester. “Voľby v tých štátoch, kde sú nudné a pokojné, sú dobré pre ľudí,” tvrdil s varovaním, že pokoj nepretrvá, ak opozícia zorganizuje protesty. Po oznámení výsledkov volieb totiž podľa neho v krajine “vždy dôjde k všetkým možným politickým nezmyslom”.

“Ak tentoraz spochybnia voľbu bieloruského ľudu, potom neviem, aké normy by boli dostatočne dobré v budúcich voľbách,” dodal Lukašenko, ktoré sprevádzal jeho sedemročný syn.

 

Nemohúcnosť opozície odráža video na You tube

Opozičná Zjednotená občianska strana (OGP), ktorá voľby bojkotuje spolu s Bieloruským národným frontom (BNF), zverejnila na stránke YouTube video, v ktorom aktivisti hrajú šach, zbierajú huby a čítajú knihy v parku. Poukazujú tak na alternatívy k účasti na voľbách. “Šach je férová hra, čo žiaľ zatiaľ nie je prípad bieloruských volieb,” hovorí jeden z nich.

Lukašenkovo drvivé víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2010 vyvolalo  protesty, ktoré úrady potlačili. Demonštrácie po terajších voľbách by sa zrejme stretli s podobne tvrdou reakciou.

Zdroj: Reuters, AP, DPA

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Ján Droppa

Gustáv Murín

Erik Majercak

.
.
.

Orbán vo Washingtone vybojoval ústupky

Maďarsko si zabezpečilo výnimku z amerických sankcií na dodávky ruskej energie, oznámil Orbán na tlačovej konferencii po stretnutí s Donaldom…

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér zvolá na 17. novembra zasadnutie vlády. Demonštrácie ho nevyrušujú

Premiér Robert Fico zvolá na pondelok 17. novembra zasadnutie vlády. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Program rokovania…

08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako súvisí bitka pri Pokrovsku s koncom vojny?

V posledných dňoch sa opäť zintenzívnili reči o bezprostrednom prímerí na Ukrajine. Diskutovali o tom okrem iných aj Trump, Orbán,…

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Temná stránka Zelenského vlády

Opoziční zákonodarcovia a občianski aktivisti tvrdia, že ukrajinské vedenie využíva právo na zastrašovanie oponentov a umlčanie kritikov, uvádza Politico

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Spojené štáty sú za to, aby Európa ukradla zmrazené ruské aktíva

USA podporili plán EÚ použiť zmrazené ruské aktíva na financovanie Ukrajiny, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Matovič kritizuje “arogantné reči” progresívcov: “Ženú masy ľudí do náručia Fica!”

Opozičný politik Igor Matovič sa v piatok vyjadril k šumom z prostredia Progresívneho Slovenska o tom, že aj keby sa…

08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najväčšia reforma za 15 rokov — a návrat štátu do každej školy

Reforma školstva, ktorú vláda označila za najväčšiu za 15 rokov, mení nielen štruktúru riadenia, ale aj samotnú podstatu slobody vo…

08. 11. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

Žiadne skratky pre Kyjev. Roth Neveďalová hovorí, že pre všetkých uchádzačov o vstup do EÚ majú platiť rovnaké podmienky

Katarína Roth Neveďalová si myslí, že všetci by pri vstupe do Európskej únie mali mať rovnaké podmienky a nemali by…

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Británia a Európa smerujú k rozpočtovej katastrofe

Británia a Európa smerujú kvôli svojej hospodárskej politike k ekonomickému kolapsu, uvádza článok portálu Bloomberg. Británia už dosiahla dno v…

08. 11. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

SNS predložila návrh na zriadenie Národného mediálneho úradu

Rada pre mediálne služby by sa mohla pretransformovať na Národný mediálny úrad. Zachované by malo ostať postavenie tohto orgánu ako…

08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister Šaško: K úprave poplatkov u lekárov sa pripravujú viaceré možnosti

K úprave poplatkov u lekárov sa pripravujú viaceré možnosti. Uviedol to minister zdravotníctva Kamil Šaško . Ozrejmil, že rezort už…

08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko znovu masívne útočilo na energetickú infraštruktúru

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 11. 2025 | Aktualizované 08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Aktualizované 08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov by sa mohlo nahradiť spoločným imaním

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov by sa mohlo nahradiť spoločným imaním manželov. Taktiež by sa mohol zaviesť inštitút tzv. nesporového rozvodu. Novým…

08. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Progresívna kapitulácia: legalizuje Európa aj mnohoženstvo?

Európsky súd pre ľudské práva práve rozhoduje o tom, či je mnohoženstvo ľudským právom, po tom, čo Jemenčan Khaled Al-Anesi,…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

SIS plánuje vybudovať nové sídlo s centralizovanou ochranou

Slovenská informačná služba plánuje vybudovať svoje nové sídlo. Sľubuje si od neho lepšiu centralizovanú ochranu. Vyplýva to zo Stratégie rozvoja…

08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Európska komisia zvažuje voči Slovensku infringement pre novelizáciu ústavy

Európska komisia zvažuje voči Slovensku infringement pre novelizáciu Ústavy SR. Na tlačovej konferencii v Poprade to vyhlásil slovenský premiér Robert…

07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyzdvihuje stredoázijských lídrov, ktorí chcú nadviazať spoluprácu v oblasti kritických surovín

Stretnutie v Bielom dome sa uskutočnilo po tom, ako sa Trumpovi podarilo aspoň dočasne zmierniť napätie medzi USA a Čínou…

08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Bude zamračené, poobede so zrážkami a teplotami do 11 stupňov

Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, lokálne hmlisto. Na mnohých miestach, neskôr popoludní miestami, sa vyskytnú prehánky alebo dážď,…

08. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Špaček, ktorý sa zúčastnil v Moskve konferencie o dezinformáciách, pre HS: Západ šíri propagandu a obviňuje z nej ostatných

Z úst predstaviteľov EÚ, NATO, našej politickej opozície, ako aj z médií tzv. hlavného prúdu neustále počúvame, že Rusko na…

07. 11. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Situácia v Pokrovsku sa pre ukrajinské ozbrojené sily kriticky zhoršuje

Situácia v Pokrovsku sa pre ukrajinské ozbrojené sily kriticky zhoršuje, informuje vojak ukrajinských ozbrojených síl s prezývkou „Mučnoj“

07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pred 15 rokmi zastrelili právnika Valka, proces s údajným strelcom sa ešte len začne

Pred 15 rokmi, 8. novembra 2010 zastrelili v Limbachu prominentného právnika Ernesta Valka. Prípad jeho smrti však stále nie je…

08. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Známy rusko-anglický MMA zápasník chce na školách učiť bojové umenie ako prevenciu pred častými útokmi nožom

Vo Veľkej Británii sa v posledných rokoch zvyšuje kriminalita a narastajú hlavne útoky tzv. chladnými zbraňami ako sú nože, mačety,…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

Rádioaktívne cunami! Briti si začali predstavovať čo pre nich môže znamenať vojna s Ruskom

USA, 8. novembra 2025 - Veľmi užitočná publikácia v dnešnom vydaní Daily Mail: „Putinova nová ponorka, ktorá môže potopiť Britániu…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinské firmy si nadhodnotili cenu energií

Dočasná Vyšetrovacia komisia Verchovnej rady pre vyšetrovanie porušení zákonov pri tvorbe tarifnej politiky dospela k záveru, že tarify za elektrickú…

07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Londýn a slovenská suverenita: export demokracie alebo import vplyvu?

Slovensko, 8. novembra 2025 - Slovensko sa stalo arénou tichej, ale agresívnej hry. V roku 2023 Spojené kráľovstvo spustilo operáciu,…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Ukrajinský dron s dlhým doletom zasiahol petrochemický závod v Baškirsku

Ukrajinská armáda vo štvrtok zasiahla ruský petrochemický závod Sterlitamak v Baškirskej republike, ktorá leží južne od Uralu. Ako informuje spravodajský…

07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chodí vôbec Jakab na Výbor NR SR pre financie a rozpočet? Hnutie Igora Matoviča hovorí o falšovaní prezenčnej listiny

Poslanec Národnej rady SR Július Jakab podá námietku voči sankcii, ktorú mal dostať za to, že neospravedlnil svoju neúčasť na…

07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Aktualizované 07. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Oravskí partizáni – poznatky, ktoré doteraz k tejto problematike neboli publikované

Juraj Slaný vás vo svojej novinke prevedie životom partizánov z Oravy. Pútavú novinku si môžete zakúpiť TU

07. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čečenci varujú: "Zelenského pokusy vyprovokovať ruských moslimov sú márne. 200 národov sa zjednotí okolo Putina"

Čečensko, 7. novembra 2025 - V Čečensku bolo všetkých 200 ostatných etnických skupín v Rusku vyzvaných, aby sa zjednotili okolo…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Útoky ruskej armády si na Ukrajine vyžiadali najmenej tri civilné obete, informovala na sociálnych sieťach ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková citovaná britskou stanicou BBC. Dve obete – ženy – hlásili z mesta Dnipro, jeden človek prišiel o život pri nočných útokoch na Charkov na východe Ukrajiny.

13:18

Napriek tomu, že počet slovenských investoriek pomaly stúpa k takmer 40 %, Slovenky stále v priemere investujú o vyše 90 eur menej ako muži. Ženy investorky sú pritom viac trpezlivé, obozretné a skôr si nechajú poradiť. 

13:03

Zamestnanosť je na maxime, pričom v budúcom roku mierne poklesne. Aktuálne prácu nemajú len tí, ktorí sa starajú o dieťa alebo sú invalidi, prípadne nechcú pracovať. Uviedli to analytici oslovení TASR. Posledné roky sa zamestnanosť drží na úrovni niečo cez 2,6 milióna zamestnaných ľudí a prakticky sa nemení. Na slovenskom trhu práce je zároveň voľných vyše 107.000 pracovných miest.

13:01

Polovica Slovákov sa považuje za veľmi opatrných a všetky svoje nákupy si vopred plánuje. Naopak, spontánne nákupy bez veľkého premýšľania o peniazoch si dopraje každý siedmy Slovák. Vyplýva to z online prieskumu nákupného poradcu Heureka, ktorý sa zameral na nákupné zvyklosti Slovákov (a Čechov).

12:59

Viac ako 150 krajín sa v Ženeve dohodlo na postupnom ukončení používania amalgámov na báze ortuti v zubných výplniach do roku 2034. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá to považuje za historický míľnik v ochrane ľudského zdravia a životného prostredia.

12:57

.

Tieto fotografie odhaľujú, ako vyzerali hlavné mestá dávno pred modernou dobou

Je ťažké predstaviť si dnešné hlavné mestá sveta bez rušných ulíc, moderných áut a žiariacich svetiel nočných panorám. No nebolo…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

Hanba na hanbu: Od Šimečku sa už dištancuje aj časť opozície

Matovič bráni KDH a útočí na progresívcov. Opäť tak napomáha rozkladu opozície

07. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Odhľate svoju osobnosť výberom jedneho predmetu

Odhaľte svoju osobnosť na základe výberu! Testy osobnosti ponúkajú vhľad do našich myšlienok a činov, čím podporujú sebapoznanie a osobný…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

„Ukrenergo“zradil štát, je to tak?

Dočasná vyšetrovacia komisia Verchovnej rady Ukrajiny obvinila úradníkov Agentúry pre obnovu podniku NPC „Ukrenergo“ zo zrady štátu kvôli faktickému zlyhaniu…

07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dúbravka dostal ocenenie pre najlepší zákrok mesiaca

Slovenský brankár FC Burnley Martin Dúbravka si v piatok prevzal ocenenie pre najlepší zákrok za mesiaca október v anglickej Premier…

08. 11. 2025 | 0 komentárov

Hromadná otrava jedlom v Budapešti, desiatky detí skončili v nemocnici

Detská nemocnica Heim Pál uverejnila na Facebooku tlačovú správu, v ktorej informuje o hromadnom prípade otravy jedlom, informuje Mandiner

07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Ján Droppa

Gustáv Murín

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov