Bidenova stopa v Kazachstane: Expremiér podozrivý z vlastizrady bol priateľom Huntera Bidena

Bidenova stopa v Kazachstane: Expremiér podozrivý z vlastizrady bol priateľom Huntera Bidena

Moskva 10. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

 

Syn amerického prezidenta Joe Bidena Hunter dostával peniaze od Kazachstanu. Podľa amerických novinárov i kazachstanských aktivistov bojujúcich proti korupcii mal mať blízky vzťah s vtedajším kazachstanským premiérom Karimom Masimovom, ktorý je vo svojej krajine podozrivý z vlastizrady v súvislosti s nedávnymi nepokojmi

Hunter Biden
Na snímke Hunter Biden

Príčiny tak rozsiahlych nepokojov v Kazachstane, kedy ozbrojené bandy rabovali bývalé hlavné mesto Almaty a prenikli do radu administratívnych budov, naďalej vyvolávajú otázky. V stredu kazachstanské úrady zatkli vplyvného šéfa Výboru národnej bezpečnosti – miestnej tajnej služby – a bývalého premiéra Karima Masimova. Je podozrivý z vlastizrady.

Reklama

Pikantné je, že Masimov mohol mať pomerne dôverné vzťahy s Hunterom Bidenom, ktorý u seba doma čelí škandálu kvôli svojmu pôsobeniu v ukrajinskej energetickej spoločnosti Burisma. Tam dostával plat vo výške niekoľko stoviek tisíc dolárov bez toho, aby mal s energetikou akékoľvek skúsenosti. Jeho otec Joe Biden ale vtedy pôsobil ako viceprezident v administratíve Baracka Obamu.

Ako zistili kazachstanskí aktivisti bojujúci proti korupcii, Hunter Biden dostával peniaze aj od kazachstanskej štátnej energetickej spoločnosti KazMunayGas, pretože bol jedným z manažérov kazachstanskej spoločnosti Burisma Kazakhstan. Tu založili kazachstanský štátny holding spolu s onou ukrajinskou firmou Burisma. V roku 2014 o tom informoval ukrajinský denník Kyiv Post, podľa ktorého sa Burisma stala prvou súkromnou ukrajinskou firmou, ktorá začala ťažiť ropu a plyn v tejto stredoázijskej krajine.

Reklama

„Zástupcovia Burisma Holdings usporiadali rad bilaterálnych rokovaní s kazachstanskými vysokými predstaviteľmi. Konkrétne sa riaditeľ Burisma Holdings Mykola Zločevskyj stretol s kazachstanským premiérom Karimom Masimovom a ministrom zahraničných vecí Jerlanom Idrisovom, aby prerokovali vyhliadky na spoločnú spoluprácu, vrátane plánov poskytnúť Burisma Holdings štatút strategického partnera,“ písal vtedy Kyiv Post.

Masimov sa osobne stretol aj s Bidenovými, ako dokazuje familiárna fotografia, ktorú zverejnila kazachstanská protikorupčná stránka po tom, čo o podozrivých väzbách Bidenovho syna napísal americký denník New York Post. Správa je Masimov a vľavo na fotografii stojí kazachstanský oligarcha Kenes Rakišev.

 

Hunter sa údajne s Rakiševom, ktorý mal tiež blízko vtedajšiemu kazachstanskému premiérovi Masimovi, často stretával a pomáhal mu s investíciami do USA. Vplyvný kazachstanský podnikateľ v roku 2020 investoval do kalifornskej spoločnosti Mullen Technologies, ktorá v lete toho istého roku začala vyrábať elektromobily. Rakišev tiež plánoval v budúcom roku začať s ťažbou niklu a kobaltu v Kazachstane, ktoré sú nevyhnutné na výrobu batérií, čím by kontroloval celý dodávateľský reťazec.

Dodajme, že pravosť fotografie nebola overená a nevieme, aký úzky vzťah mali Bidenovi s Masimovom. Každopádne Hunter Biden vo svojich emailoch nazýva Masimova svojim „blízkym priateľom“.

Kazachstanskí aktivisti pred tromi rokmi ponúkli svojim kolegom z USA s vyšetrovaním korupčnej aféry okolo Burizmy a syna terajšieho amerického prezidenta. Či sa k nim niekto obrátil, zatiaľ nie je známe.

Sám Hunter Biden čelí kritike, že mal údajne sprostredkovať v apríli 2015 medzi svojim otcom a predstaviteľmi spoločnosti Burisma schôdzku. Okrem toho americké ministerstvo spravodlivosti preveruje aj podnikanie Huntera Bidena v Číne. Z uniknutých emailov prezidentovho syna vyplýva, že Hunter Biden dostával ročne 10 miliónov dolárov od čínskeho miliardára Jie Ťien-minga, a to iba za „zoznamovacie schôdzky“. Kto ďalší bol na schôdzkach prítomný, nie je jasné. Jie mu mal podľa New York Post, ktorý sa odvoláva na informácie z notebooku Huntera Bidena, taktiež darovať drahokam v hodnote 80-tisíc dolárov.

Reklama

Pripomeňme, že Jie Ťien-ming, niekdajší riaditeľ skupiny CEFC, bol poradcom prezidenta ČR Miloša Zemana a v roku 2018 ho čínske úrady zatkli pre podozrenie z hospodárskej komunity. CEFC sa predtým neúspešne snažila získať kontrolný podiel na dcérskej spoločnosti KazMunayGas International.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:13

Británia a Španielsko uviedli, že vo štvrtok dosiahli “dôležitý pokrok” v rozhovoroch o dohode o pobrexitovom štatúte Gibraltáru. Obe krajiny sa usilujú o uzavretie dohody, ktorá umožní voľný pohyb tovaru a osôb medzi Gibraltárom a Španielskom.

07:06

Bieloruské úrady vo štvrtok oznámili razie a konfiškáciu majetku 104 opozičných aktivistov, ktorí utiekli z krajiny.

Bieloruský vyšetrovací výbor uviedol, že najnovšie razie a konfiškácie sa zamerali na aktivistov, ktorí v zahraničí kritizovali bieloruské orgány a zúčastnili sa na zhromaždeniach, konaných pri príležitosti výročia vyhlásenia prvej Bieloruskej ľudovej republiky v Poľsku, Litve, Belgicku, Gruzínsku, Česku, USA a ďalších krajinách.

06:58

Štyri ženy údajne zahynuli vo štvrtok pri ukrajinskom ostreľovaní mesta Doneck na východe Ukrajiny. Oznámili to tamojší predstavitelia.

06:45

Európska komisia vyzvala vo štvrtok najväčšie digitálne platformy vrátane Facebooku či TikToku, aby bojovali proti akýmkoľvek šíriacim sa dezinformáciám založeným na záberoch zo stredajšej streľby na slovenského premiéra Roberta Fica. Informovala o tom agentúra AFP.

06:35

Vojenská operácia izraelskej armády v meste Rafah na juhu Pásma Gazy je kľúčová v boji proti palestínskym militantom. Vyhlásil to vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

06:30

Čínsky prezident Si Ťin-pching nemôže zlepšiť vzťahy so Západom a zároveň podporovať Rusko. Uviedlo to americké ministerstvo zahraničných vecí po tom, ako čínsky líder na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prisľúbil posilnenie vzťahov medzi Moskvou a Pekingom.

Si Ťin-pching Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching
Včera 20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

Včera 19:41

Na západnom Slovensku má v piatok (17. 5.) silnejšie fúkať. Počítať treba aj s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Včera 19:27

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla “nové a hrozné štádium”. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, informuje agentúra AP.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR.

Včera 19:25

Súd v Turecku vo štvrtok odsúdil bývalého vodcu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša na súhrnný trest 42 rokov väzenia za jeho údajný podiel na prokurdských demonštáciách z jesene 2014, ktoré vypukli, keď džihádisti obsadili sýrske mesto Kobané.

Súdny proces trval štyri roky, pričom bolo súdených 108 členov strany HDP, vrátane jej bývalých vodcov a poslancov, ktorým v prípade uznania viny hrozili doživotné tresty.

Včera 19:19

Záujmy poľnohospodárov by sa mali opäť dostať do centra pozornosti politiky Európskej únie (EÚ), vyhlásil vo štvrtok maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a dodal, že táto otázka bude jednou z hlavných tém maďarského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka. Informuje agentúra MTI.

Včera 19:15

Pre USA by bol lepšie zachovať otvorený obchodný systém, než zavádzať nové clá na čínsky tovar. Oznámil to vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého by Washington a Peking mali spolupracovať na riešení napätia vo vzájomných obchodných vzťahoch. Informovala agentúra Reuters.

Dlhoočakávané oznámenie sa dotýka celého radu produktov, od ocele a hliníka, cez polovodiče, elektrické vozidlá, solárne články či žeriavy na vykladanie lodí až po medicínske produkty.

Včera 18:49

Po desaťročiach, v ktorých Holandsko ťažilo z toho, že bolo jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, sa štyri pravicové strany novej koalície zhodli na tom, že je čas na “novú kapitolu”. Podľa štvrtkovej analýzy informačného portálu DutchNews.nl to zmení doterajší obraz krajiny a dostane ju do sporu s EÚ.

Najradikálnejšie plány sa týkajú imigrácie. Líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders kvôli možnosti presadiť “najprísnejší prístup k azylu vôbec” obetoval aj svoje šance stať sa premiérom.

Včera 17:56

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok informoval, že po stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica dostal vyhrážky smrťou aj on, informuje TASR.

Politická atmosféra v Poľsku je v posledných rokoch výbušná – okrem iného aj v súvislosti s vraždou dlhoročného primátora prístavného mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ktorý bol kritikom vtedajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Donald Tusk na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti
Na snímke poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali