Američania potrebujú získať čas, potrebujú, aby sa rozklad afganských ozbrojených síl zastavil a preto siahli k vyjednávaniam s teroristickou organizáciou Talibanom. Al Kaidu a Taliban pritom Američania vinili v minulosti z útokov na USA v roku 2001. Keďže momentálne rozhovory medzi predstaviteľmi proamerickej afganskej vlády a členmi Talibanu skončili v slepej uličke, okamžite do Kábulu zavítala americká delegácia s cieľom úspech v rokovaniach medzi afganskou vládou a Talibanom presadiť za každú cenu.
Američania vo februári sľubovali, že budú prepustení väzni Talibanu z afganských väzníc, svoje sľuby však Američania nesplnili. Taliban preto zvýšil svoju aktivitu a výsledkom sú ďalšie rastúce problémy afganských bezpečnostných síl. Samotní Američania do vojenských akcií zasahujú už naozaj len výnimočne, americké obavy z Talibanu sú značné.
Problémom pre proamerickú vládu v Afganistane je najmä politická nejednotnosť v Afganistane. Rovnako ako v Afganistane ani v Iraku už Američania nedokážu presadzovať svoje politické záujmy, v oboch krajinách vznikli miestne politické zoskupenia, ktoré odmietajú plniť americké predstavy a Američania nemajú už dostatok síl, aby ich prinútili správať sa tak, ako si samotní Američania želajú.
Taliban okrem iného trvá aj na tom, aby sa znížil počet amerických vojakov v Afganistane, podľa dohôd, ktoré Američania s Talibanom uzavreli by sa mal znížiť počet Američanov od polovice júla 2020 v krajine na 8 600 a v máji roku 2021 by už nemal byť na základe dohôd v Afganistane žiaden americký vojak.
Podľa niektorých expertov však len Američania zatlačení do kúta ťahajú čas a nemienia uzavreté dohody plniť. Američania dúfajú, že sa im podarí skonsolidovať svoje sily a opätovne sa aktívne vrátiť do diania v Afganistane, hlavne ak by Trumpa na prezidentskom stolci vystriedal nejaký demokratický kandidát.
František Olčaj