Halák vychytal triumf Islanders,Višňovský 1+0, skórovali aj Hossa a Tatar

New York 30. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

V zámorskej NHL sa v noci na utorok gólovo darilo trom slovenským hokejistom – Tomášovi Tatarovi, Ľubomírovi Višňovskému a Mariánovi Hossovi

Pätnásty presný zásah Tatara v tejto sezóne nepomohol Detroitu k víťazstvu na ľade Bostonu. Domáci “medvedi” aj so slovenským kapitánom Zdenom Chárom triumfovali 5:2. NY Islanders zdolal Washington 4:3 po predĺžení, pod čo sa tretím gólom v sezóne podpísal obranca Ľubomír Višňovský. Ten sa presadil v 31. minúte počas presilovky. Do bránky domácich sa po zranení vrátil Jaroslav Halák, ktorý predviedol 23 úspešných zákrokov a vrátil svoj tím na víťaznú dráhu. Druhé víťazstvo v rade zaznamenalo Chicago, keď si poradilo s Nashvillom 5:4 po nájazdoch. Autorom tretieho gólu Blackhawks bol slovenský útočník Marián Hossa, pre ktorého to bol ôsmy zásah v sezóne. Pre chorobu nenastúpil útočník Los Angeles Marián Gáborík, Kings bez neho prehrali v Calgary 1:2. Nehral ani útočník Toronta Richard Pánik, ktorý sa zranil v predchádzajúcom stretnutí proti Floride.

Na snímke hokejista Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Tatar (v popredí)

Hokejisti Islanders viedli v tretej tretiny nad Washingtonom 3:0, no napokon rozhodli o víťazstve až v predĺžení. Capitals totiž zmazali v poslednej časti náskok domácich a po 17. góle Alexandra Ovečkina bolo vyrovnané 3:3. V nadstavenom čase však využil presilovku obranca Johnny Boychuk a svojím tretím gólom v sezóne rozhodol o víťazstve. Do bránky “ostrovanov” sa po dvojzápasovej pauze spôsobenej zranením vrátil Jaroslav Halák a v zápase proti svojmu bývalému tímu sa tešil z 18. víťazstva z uplynulých 20 štartov. Zároveň tak ukončil tímovú sériu prehier, pretože Islanders bez neho nebodovali dvakrát za sebou. Islanders premrhali tretíkrát v decembri trojgólové vedenie, no tentokrát ich to nemuselo mrzieť. “V zápase sme diktovali tempo, boli sme lepší, no dva z troch gólov sme dostali po prehratých buly. Keby sme stratili náskok pre zlú hru, tak by som sa hneval. Teraz však ťažko niečo vyčítať a som rád, že sme napokon vyhrali,” povedal zámorským médiám tréner Jack Capuano. V polovici zápasu sa z tretieho gólu v sezóne tešil Ľubomír Višňovský, hoci sa puk po jeho strele v presilovke dostal do bránky Capitals kurióznym spôsobom. Skúsený obranca trafil do hornej časti tela hosťujúceho zadáka Brooksa Orpika, od ktorého sa puk odrazil do bránky. Islanders sa delia o prvé miesto v Metropolitnej divízii s Pittbsurghom, takto neskoro v sezóne boli na čele divízie naposledy vo februári 1990. Washington odohral svoj posledný duel pred štvrtkovým duelom Winter Classic proti Chicagu, ktorý sa uskutoční vo washingtonskom National Parku.

Trápiaci sa Boston zdolal na domácom ľade Detroit 5:2 aj bez dvojice zranených kľúčových útočníkov Patrica Bergerona a Milana Lucica. Bruins vyslali na súperovu bránku až 45 striel, čím si vytvorili v tejto sezóne rekord. Z tria Slovákov bodoval len hosťujúci útočník Tomáš Tatar, ktorý v 36. minúte v presilovke znížili na 2:3 z pohľadu Red Wings. Tatara, ktorému v prvej tretine neuznali gól pre hru vysokou hokejkou, vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu. Druhý slovenský útočník Tomáš Jurčo, rovnako ako kapitán Bostonu Zdeno Chára nebodovali. Chára však bol po zápase spokojný. “Presne takto musíme hrať aj v ďalšom priebehu sezóny. Od začiatku sme boli správne naladení na zápas a na našom výkone to bolo vidieť,” povedal Chára. O päť gólov Bostonu sa postaralo päť rôznych strelcov. Vynikajúci zápas videlo viac ako 22.000 divákov v Chicagu, kde domáci Blackhawks zdolali Nashville 5:4 po samostatných nájazdoch. Hostia viedli 3:0, ale o náskok ešte v druhej tretine prišli, pretože domáci strelili tri góly v priebehu 7 minút a 10 sekúnd. Na 3:3 vyrovnal v presilovke štyroch proti trom slovenský útočník Marián Hossa, keď perfektnou strelou vymietol horný roh bránky Pekku Rinneho. Na ôsmy gól Hossu v sezóne odpovedal v poslednej minúte druhej tretiny James Neal a opäť dostal “predátorov” do vedenia. Predĺženie si však vynútil Bryan Bickell, ktorý 73 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal na 4:4. V nájazdoch skóroval len Jonathan Toews a rozhodol o 13. víťazstve Chicaga z predošlých 16 zápasov. Oba tímy vyslali na bránku súpera minimálne 40 striel, Chicago pálilo 42-krát, Nashville 40. Domáci útočník Patrick Sharp zaznamenal asistenciu a vo svojom 700. zápase v kariére si pripísal 500. kanadský bod. V drese Nashvillu hral 900. zápas Mike Ribeiro. Chicago čaká vo štvrtok zápas Winter Classic vo Washingtone.

“Diabli” z New Jersey vyhrali prvý zápas pod vedením generálneho manažéra Lou Lamoriella a jeho asistentov Scotta Stevensa s Adamom Oatesom, keď na domácom ľade zdolali silný Pittsburgh 3:1. Víťazný gól strelil český veterán Jaromír Jágr, pre ktorého to bol 6. zásah v sezóne a 711. v kariére. Na piateho Phila Esposita stráca v historických tabuľkách šesť gólov. Domáci útočník Scott Gomez odohral jubilejný 1000. zápas v kariére. Treťou hviezdou duelu sa stal Jordin Tootoo, hoci strávil na ľade len 2 minúty a 39 sekúnd a nezaznamenal ani jeden kanadský bod. V druhej tretine však vyhral dva pästné súboje s Robertom Bortuzzom a naštartoval svoj tím k lepšiemu výkonu. “Úplne zmenil zápas. Vyhral dve bitky, čo nás nakoplo. Myslím, že mal byť prvou hviezdou zápasu,” povedal Jágr, ktorý sa tešil zo 126. víťazného gólu a zlepšil tak vlastný rekord.

Carolina prehrala s Montrealom 1:3, keď z 29 striel prekonal Careyho Pricea len Eric Staal. Price sa tešil z 20. víťazstva v sezóne. Hosťom stačilo na triumf len 19 striel. V drese Hurricanes odohral viac ako 22 minút slovenský obranca Andrej Sekera, ale nebodoval. Na prvý zápas v sezóne nastúpil domáci útočník Jordan Staal, ktorý pre zlomeninu nohy vynechal úvodných 35 duelov. Na ľade strávil 19 minút a zaznamenal asistenciu.

Ottawa zdolala Buffalo 5:2, keď sa štvrtým hetrikom v kariére blysol Bobby Ryan. Bol to prvý trojgólový zápas 27-ročného krídelníka v službách Senators, predchádzajúce tri hetriky dosiahol ako hráč Anaheimu. V drese Buffala odohral 19 a pol minúty obranca Andrej Meszároš a zaznamenal mínusový bod.

Prvé čisté konto v službách St. Louis zaznamenal veterán Martin Brodeur, ktorý v zápase proti Coloradu zaznamenal 16 zásahov a pomohol k víťazstvu Blues 3:0. Štyridsaťdvaročný brankár zaznamenal 125. shutout v kariére a zlepšil svoj vlastný rekord. “Užívam si každý moment na ľade,” povedal Brodeur po svojom 691. víťazstve v kariére. Kanadský gólman vychytal v NHL prvé čisté konto od 14. decembra 2013, kedy ho dosiahol ešte ako hráč New Jersey. Brodeur sa vo veku 42 rokov a 237 dní stal najstarším brankárom s čistým kontom od 30. marca 2008. Vtedy neinkasoval ani jeden gól Dominik Hašek vo veku 43 rokov a 61 dní.

Na ľade svojho bývalého tímu Tampy Bay sa nepredstavil útočník Toronta Richard Pánik, ktorý sa zranil v predchádzajúcom zápase proti Floride. Pánik má po zrážke so Scottiem Upshallom podozrenie na otras mozgu, oficiálne vynechal duel pre zranenie hornej časti tela. Toronto prehralo 2:3, o triumfe “bleskov” rozhodol svojim 20. gólom Steven Stamkos. Nehral ani ďalší slovenský útočník Marián Gáborík, ktorý Los Angeles chýbal v Calgary pre chorobu. Kings bez elitného strelca prehrali 1:2, domácim stačilo na víťazstvo len 15 striel. Minnesota vyhrala vo Winnipegu 3:2, hoci prehrávala 0:2. Dallas vyhral nad New Yorkom Rangers 3:2 a ukončil osemzápasovú víťaznú sériu “jazdcov.” Prvou hviezdou duelu bol brankár Kari Lehtonen, ktorý chytil 28 striel hostí. Arizona sa tešila z tretieho víťazstva za sebou, keď zdolala Philadelphiu 4:2.

Sumáre NHL:

BOSTON – DETROIT 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 3. Smith (Hamilton), 17. Campbell (Krug, Söderberg), 18. Söderberg (Eriksson, Kelly), 46. Griffith (Krejčí), 58. Kelly (Söderberg, Eriksson) – 12. Abdelkader (Dacjuk, Krönwall), 36. TATAR (DeKeyser, Weiss). Brankári: Rask – Howard, strely na bránku: 45:30, 17.565 divákov

NEW JERSEY – PITTSBURGH 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 26. Zajac (Zubrus, Židlický), 39. Jágr (Merrill), 46. Henrique (Zajac) – 15. Crosby (Kunitz, Pouliot). Brankári: Schneider – Fleury, strely na bránku: 27:28, 16.592 divákov

NY ISLANDERS – WASHINGTON 4:3 pp (1:0, 1:0, 1:3 – 1:0)

Góly: 9. Lee (Hickey, Strome), 31. VIŠŇOVSKÝ (Nielsen, Grabovskij), 42. de Haan (Tavares, Kuľomin), 63. Boychuk (Strome, Okposo) – 45. Fehr (Laich, Hillen), 47. Bäckström (Ovečkin, Green), 58. Ovečkin (Bäckström). Brankári: HALÁK – Holtby, strely na bránku: 39:26, 16.170 divákov

CAROLINA – MONTREAL 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly: 43. E. Staal (Tlustý, J. Staal) – 27. Sekáč, 39. Eller (Weisse, Gončar), 60. Pacioretty (Prust). Brankári: Ward – Price, strely na bránku: 29:19, 17.123 divákov

OTTAWA – BUFFALO 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Góly: 19. Ryan (Turris, Karlsson), 39. Ryan (Hoffman, Pageau), 44. Ryan (Karlsson), 52. MacArthur (Phillips, Stone), 60. Greening (Zibanejad, Condra) – 22. Pysyk (Stewart), 29. Girgensons (Moulson, Zadorov). Brankári: Anderson – Enroth, strely na bránku: 35:21, 18.284 divákov

TAMPA BAY – TORONTO 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Góly: 27. Callahan (Stamkos, Hedman), 30. Filppula (Hedman, Callahan), 52. Stamkos (Carle) – 5. Santorelli (Kadri, Phaneuf), 8. Lupul (Bozak, Kessel). Brankári: Bishop – Reimer, strely na bránku: 41:23, 19.204 divákov

ST. LOUIS – COLORADO 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 21. Jaškin (Šťastný), 25. Butler (Oshie, Šťastný), 56. Tarasenko. Brankári: Brodeur – Varlamov, strely na bránku: 25:16, 19.749 divákov

WINNIPEG – MINNESOTA 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)

Góly: 16. Frolík, 21. Perreault (Wheeler, Little) – 25. Carter (Sutter, Brodziak), 37. Fontaine (Sutter, Brodziak), 40. Scandella (Parise, Pominville). Brankári: Hutchinson – Kuemper, strely na bránku: 30:31, 15.016 divákov

CHICAGO – NASHVILLE 5:4 pp a sn (0:2, 3:2, 1:0 – 0:0)

Góly: 31. Richards (Versteeg, Keith), 36. Shaw (Sharp, Bickell), 38. HOSSA (Kane, Keith), 59. Bickell (Rundblad, Keith), rozh. náj. Toews – 12. Josi (Gaustad), 18. Smith (Wilson, Ribeiro), 28. Neal (Wilson, Rinne), 40. Neal (Fisher, Forsberg). Brankári: Crawford – Rinne, strely na bránku: 42:40, 22.208 divákov

DALLAS – NY RANGERS 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Góly: 10. Klingberg (Cole, Sceviour), 16. Hemský (Demers), 21. Roussel (Garbutt, Eakin) – 6. Miller (Zuccarello, McDonagh), 17. Hayes (Staal, Boyle). Brankári: Lehtonen – Lundqvist, strely na bránku: 27:30, 18.532 divákov

CALGARY – LOS ANGELES 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 13. Glencross (Hudler, Monahan), 14. Granlund (Hudler, Gaudreau) – 40. Toffoli (Brown, Lewis). Brankári: Hiller – Quick, strely na bránku: 15:27, 19.289 divákov

ARIZONA – PHILADELPHIA 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 19. Doan (Vermette, Boedker), 36. Vermette (Michálek, Erat), 43. Ekman-Larsson (Boedker, Yandle), 60. Vermette (Hanzal, Korpikoski) – 53. Umberger (Streit, Couturier), 56. Umberger (Couturier, Read). Brankári: Dubnyk – Mason, strely na bránku: 25:32, 16.251 divákov

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.