Zostane Zelenskyj sám? Čo znamená príchod amerických inšpektorov na Ukrajinu?

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Foto:CPC Facebook page, screenshot)

 

Ako môže Storchova misia zmeniť politickú klímu na Ukrajine?

Generálny inšpektor Pentagonu Robert Storch
Na snímke generálny inšpektor Pentagonu Robert Storch

Nad týmito otázkami sa zamýšľa ukrajinský portál Strana.ua. O tom, že sa inšpektori na Ukrajine nebudú nudiť svedčí súvislá séria korupčných škandálov, ktoré siahajú až na najvyššie miesta. Mnohí komentátori audit považujú za faktor domácej agendy USA – Biely dom je nútený reagovať na požiadavky republikánov na dohľad nad využívaním americkej pomoci Ukrajine. Je však otázne, či bezpochyby negatívne výsledky opozíciou vynúteného auditu americká administratíva zametie ako zvyčajne pod koberec a ďalej bude pokračovať v eskalácii ukrajinského konfliktu s Ruskom, alebo audit využije ako dôvod na deeskaláciu a postupné vycúvanie z priamej angažovanosti v konflikte. Prečítajte si, ako tento audit vnímajú vynikajúci analytici portálu  Strana.ua:

V čase prepúšťania vysokopostavených pracovníkov ukrajinskej vlády a korupčných škandálov prišli do Kyjeva audítori z USA. Preskúmajú využívanie pomoci USA vrátane vojenskej pomoci. Neokonzervatívna námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová, ktorá v roku  2014 na Majdane rozdávala koláčiky, rozhodovala o tom, kto bude na Ukrajine premiérom a preslávila sa svojím výrokom „Fuck the EU!“ (Vy.ebme sa na EÚ), oznámila takúto návštevu ešte 26. januára v prejave v Kongrese. „Administratíva sa naďalej zameriava na zabránenie zneužitia pomoci alebo zbraní. Spolupracujeme so Svetovou bankou, so spoločnosťou Deloitte a s tímom amerických vládnych audítorov, ktorí sú tento týždeň v Kyjeve,“ uviedla.

Na druhý deň po príchode inšpektorov na Ukrajinu veľvyslankyňa USA Bridgette Brinková, ktorá predtým pôsobila ako veľvyslankyňa na Slovensku, oznámila, že do Kyjeva pricestovali inšpektori z troch inštitúcií – ministerstva zahraničných vecí, Pentagónu a štátnej agentúry USAID.

Brink zverejnila aj spoločnú fotografiu s tromi inšpektormi
Brink zverejnila aj spoločnú fotografiu s tromi inšpektormi

Funkcie hostí sú tie najvyššie: na Ukrajinu pricestovali generálni inšpektori všetkých troch agentúr: Nicole Angarella z USAID, Diane Shaw z ministerstva zahraničných vecí a Robert Storch z Pentagónu (o stretnutí s ním už informoval minister obrany Reznikov, ktorý sa nedávno dostal do škandálu s predraženými potravinami nakupovanými pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny – OSU).

Zároveň sa na webových stránkach všetkých troch inšpekcií objavili identické infografiky v ukrajinčine a angličtine. Vyzývajú, aby sa akékoľvek informácie o zneužití pomoci USA nahlasovali na určené telefónne čísla.

akékoľvek informácie o zneužití pomoci USA na určené telefónne čísla
Akékoľvek informácie o zneužití pomoci USA na určené telefónne čísla

„Odporúčame vám, aby ste dôverne nahlásili akúkoľvek podozrivú činnosť súvisiacu s programami alebo operáciami Ministerstva obrany USA, Ministerstva zahraničných vecí USA (vrátane Agentúry USA pre globálne médiá) a Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj na príslušnú horúcu linku,“ uvádza sa v oznámení. Inými slovami, americkí audítori priamo vyzývajú Ukrajincov, aby ich informovali o zneužívaní pomoci USA predstaviteľmi ukrajinských orgánov.

Je možné, že to súvisí s prechodom na republikánsku kontrolu dolnej komory Kongresu. Republikáni tradične požadujú, aby sa prísne kontrolovalo vynakladanie finančných prostriedkov a zdrojov USA na pomoc Ukrajine. A súčasná demokratická administratíva prostredníctvom svojich audítorov a organizovaním priamej linky na zhromažďovanie informácií o možných krádežiach finančných prostriedkov ukrajinskými úradníkmi môže v tomto prípade pracovať proaktívne – čo dokazuje, že na rozdiel od kritiky republikánov venuje značnú pozornosť kontrole vynakladania finančných prostriedkov.

Pre ukrajinské orgány by to však mohlo mať nebezpečné dôsledky, pretože to posilňuje „endemickú korupciu v ukrajinskom vedení“ (Američania napokon v skutočnosti vyzývajú Ukrajincov, aby anonymne „donášali“ na ukrajinských predstaviteľov), ktorá v posledných týždňoch vystúpila do popredia v súvislosti s korupčnými škandálmi na ukrajinskom ministerstve obrany a v ďalších agentúrach a následnými rezignáciami. V prípade ďalšieho presadzovania tejto témy môže dôjsť k prudkému poklesu dôvery verejnosti v prezidentský úrad a zároveň k strate kontroly nad mocenskou vertikálou, ktorá sa bojí možných trestných oznámení zo strany protikorupčných orgánov.

 

Aké budú politické dôsledky v rámci Ukrajiny?

Odborníci, ktorých oslovila Strana.ua, pochybujú, že úradníci budú na konci auditu hlasno hovoriť o závažných zneužitiach, ak ich odhalia, pretože by to ohrozilo administratívu prezidenta Joea Bidena. O odhalených nezrovnalostiach však môžu byť ukrajinskí predstavitelia informovaní z Washingtonu neverejným spôsobom, po ktorom budú nasledovať dôrazné odporúčania na odvolanie vinníkov. Aj keď to budú kľúčoví členovia prezidentovho tímu. Banková (sídlo prezidenta a ľudové pomenovanie jeho úradu) môže samozrejme reagovať tým, že musí počkať na ukrajinské vyšetrovanie a rozhodnutia ukrajinských súdov, ale nie je isté, či to bude fungovať. Ako príklad možno uviesť nedávne prepúšťanie vo vláde a v kancelárii prezidenta, ktoré sa uskutočnilo ešte pred príchodom audítorov len na základe publikácií v médiách (s výnimkou Lozinského nebol nikto z prepustených ani obvinený, nehovoriac o súdnych rozhodnutiach). A tieto kroky boli podporované USA. Dá sa preto predpokladať, že váha audítorov, ktorí boli vyslaní z Washingtonu, bude ešte väčšia.

Zelenskyj bude stáť pred ťažkou voľbou. Ak budú audotori trvať na prepúšťaní členov jeho tímu (samozrejme, hovoríme o kľúčových členoch, nie o druhoradých či treťoradých ľuďoch ako Kirill Timošenko alebo námestníkoch ministrov, ktorých, samozrejme, nikto vo funkciách neudrží), potom môže stratiť kontrolu nad situáciou v krajine, pretože vertikála moci sa bude čoraz viac orientovať nie na neho, ale na názor západných štruktúr a osôb s nimi na Ukrajine spojených. Ak sa však bude brániť, spochybní ďalšiu pomoc USA.

Posledné tvrdenie sa však môže zdať pre administratívu Zelenského kontroverzné. Možno sa rozhodnú, že pre Západ je dôležitejšie, aby Ukrajina prežila, než aby sa pokúsili očistiť ukrajinskú vládu počas vojny a riskovali destabilizáciu situácie. Je preto možné, že prezidentská kancelária sa bude snažiť Washingtonu dokázať, že na personálne zmeny v Kyjeve nie je vhodný čas a nie je potrebné „rozkývať loďku“.

Ale aj keď bude Biely dom túto argumentáciu akceptovať, nedokáže zachrániť Bankovú pred vlnou kritiky a diskreditácie zo strany médií a aktivistov na Ukrajine napojených na Západ. Môže to zasadiť vážny úder dôveryhodnosti vedenia krajiny so všetkými dôsledkami, ktoré z toho môžu vyplynúť uprostred veľmi vážnej vojny, a môže to vyústiť do vážnej vnútropolitickej krízy.

Ako spresnila veľvyslankyňa USA na Ukrajine Brigitte Brinková, cieľom návštevy inšpektorov, na ktorú už bol vypracovaný plán stretnutí, je „zlepšiť nezávislý dohľad nad pomocou USA Ukrajine“. „Dodržiavame najvyššie štandardy zodpovednosti a komplexného dohľadu nad pomocou USA,“ uviedla Brinková na svojom mikroblogu na Twitteri. Úrady troch určených generálnych inšpektorov (Office of Inspector General – OIG) už zriadili medzirezortnú pracovnú skupinu pre Ukrajinu, ktorá zahŕňa aj podobné útvary v iných agentúrach a viaceré vládne audítorské útvary. Celkovo ich je 17. Ako sa uvádza v spoločnej správe troch OIG, ich práca zahŕňa aj návštevy Ukrajiny alebo susedných krajín a stretnutia s „kľúčovými predstaviteľmi USA a Ukrajiny, partnermi v rôznych vládnych agentúrach a mimovládnych organizáciách, ktoré realizujú programy financované USA“.

Zdá sa však, že OIG je pripravený prijímať informácie o stave vecí z akéhokoľvek zdroja. Na webových stránkach všetkých troch inšpektorátov sa v čase návštevy inšpektorov objavili rovnaké oznamy, ktoré vyzývali na dôverné telefonáty na horúcu linku, na ktorej je možné nahlásiť akékoľvek informácie o možnej korupcii v súvislosti s programami pomoci USA, ako aj o sexuálnom vykorisťovaní a obťažovaní, podvodoch, zlom hospodárení, obchodovaní s ľuďmi a iných trestných činoch. Inými slovami, Američania chcú nadviazať priamu komunikáciu s ukrajinským obyvateľstvom, obchádzajúc ukrajinské vládne orgány, čo je samo o sebe výrečné, nehovoriac o možných dôsledkoch, ku ktorým sa ešte vrátime.

Spomedzi troch generálnych inšpektorov vyniká Robert Storch, pretože v minulosti pracoval s Ukrajinou a na Ukrajine. Do svojej súčasnej funkcie (generálny inšpektor Pentagónu) bol vymenovaný až v decembri 2022. Zaujímavé je, že posledných sedem rokov bola táto funkcia vakantná. Okrem toho americká tlač vnímala toto vymenovanie ako začiatok úsilia Bieleho domu o zavedenie kontroly nad využívaním pomoci Ukrajine. O to viac, že podľa verejných záznamov pracoval Storch od decembra 2007 do decembra 2009 na Ukrajine ako protikorupčný konzultant. V roku 2014 sa vrátil do Kyjeva, aby „pomohol pri príprave legislatívy, ktorá bola prijatá v októbri toho istého roku a ktorá zavádza nové protikorupčné pravidlá“, a v roku 2015 niekoľkokrát pomáhal veľvyslanectvu USA „pri viacerých protikorupčných iniciatívach“.

Vitalij Šabunin, vedúci protikorupčného centra (ACC) financovaného Západom, tvrdí, že Storch radil Ukrajine pri vytváraní Národného protikorupčného úradu (NABU). V politických kruhoch si ho však dobre pamätajú pre jeho neúspešný pokus v roku 2017 obsadiť pozíciu audítora Úradu Najvyššej rady. Ako napísala Strana.ua, Storchovu kandidatúru presadzovala skupina na podporu NABU v parlamente (a neoficiálne aj veľvyslanectvo USA), ale administratíva prezidenta Petra Porošenka a jeho strana BPP, ako aj jej spojenci pri moci, Národný front, boli proti.

Výsledkom bolo, že Rada nehlasovala o Storchovi, ale Američania tiež zabránili úradom, aby postavili vlastného kandidáta. Audit NABU sa neuskutočnil ani vtedy, ani neskôr, čo okrem iného pomohlo riaditeľovi úradu Arťomovi Sytnikovi zostať vo funkcii. Nech je to akokoľvek, Storch sa zrejme dobre naučil chápať špecifiká ukrajinskej politiky, takže bude mať určite menej práce pri príprave misie.

„Je zrejmé, že človek, ktorého sa Porošenko obával, že z neho urobí audítora NABU, nie je vo svojom novom postavení na Ukrajine náhodou. Američania určite chápu, že Storch rozumie nášmu politickému systému a vie, za ktoré nitky potiahnuť, aby uvidel obraz, ktorý potrebuje,” povedal pre Strana.ua člen protikorupčnej komisie minulej Rady, ktorý sa svojho času stretol so Storchom.

Storch sa po príchode na Ukrajinu skutočne obrátil na staré kontakty, o čom svedčí aj jeho stretnutie s predstaviteľmi ACC, ktorej šéf Vitalij Šabunin neustále otvára tému korupcie v najvyšších ukrajinských orgánoch a kritizuje prezidentskú kanceláriu. Ako Šabunin informoval na svojom kanáli Telegram, podľa výsledkov stretnutia „všetci traja generálni inšpektori sú si hlboko vedomí korupcie pri nákupe potravín aj ďalších problémov na ministerstve obrany (ktoré sa čoskoro dostanú na verejnosť). Je infantilné, ak si úrady myslia, že títo traja (ako aj ich kolegovia) sa o korupčných škandáloch dozvedajú z médií. Západné médiá hodnotia reakciu vlády na takéto škandály podľa médií, ale o ich podstate sa dozvedajú oveľa skôr,“ píše v dovetku Šabunin, ktorý ostro zaútočil na ministra obrany Alexeja Reznikova v súvislosti s veľkým škandálom s predraženými nákupmi potravín pre OSU. Mimochodom, aj Reznikov sa už stretol so Storchom.

 

Začala sa čistka 

Celkovo považujú odborníci Strany.ua príchod amerických audítorov za veľmi vážny signál pre úrady. „Nejde len o kontroly našich a vlastných výdavkov. Je to signál, že už majú dosť našej korupcie. Rozpočet Ukrajiny je zo 60 percent tvorený peniazmi zo zahraničia. Varujú: „Buď odstránite svojich kleptokratov, alebo ich odstránime my“. V skutočnosti sa to už deje. Pokiaľ viem, NABU a SAP (Špecializovaná protikorupčná prokuratúra) boli pustené z reťaze. Majú právo robiť čokoľvek a proti komukoľvek,“ povedal pre Strana.ua člen protikorupčného výboru Rady, ktorý si želal zostať v anonymite.

Politický analytik Ruslan Bortnik predpokladá, že vyhlásenia protikorupčných orgánov o vyšetrovaniach a rezignáciách vysokopostavených predstaviteľov budú nepriamym dôkazom auditov, ktoré vykonali Američania. Podľa experta úradníci verejne nepriznajú existenciu závažných zneužití, pretože by tým ohrozili samotnú Bidenovu administratívu. „Ak sa však niečo nájde, budeme svedkami nových rezignácií na vysokých postoch, možno spojených s obvineniami z korupcie. Je pravda, že výpovede budú pravdepodobne s odstupom 2-3 mesiacov, takže súvislosť s auditom bude menej viditeľná,“ komentoval Bortnik pre Strana.ua.

„Biden musí odvrátiť obvinenia z plytvania peniazmi amerických daňových poplatníkov. Preto potrebuje správu, ktorú môže neskôr použiť vo volebnej kampani proti kandidátom Republikánskej strany, ktorí nebudú ignorovať otázku peňazí pre Ukrajinu,“ hovorí politický analytik Vadim Karasev. Bortnik dodáva, že audit bude mať aj ďalší účinok. „S najväčšou pravdepodobnosťou sa všetci politici nespokojní s vládou – od Petra Porošenka až po grantových aktivistov – pohrnú k audítorom, aby sa sťažovali na rôzne problémy. Americká strana tak bude kontrolovať nielen náklady, ale aj celé ukrajinské politické spektrum. Tento rok plánujeme parlamentné voľby. Či sa uskutočnia alebo nie, zatiaľ nevieme, ale Američania budú mať predstavu o situácii v niektorých stranách,“ myslí si politológ.

„Príznačné je aj to, že Američania otvorili svoje horúce linky. Tu je ten trik, ako ho chápem ja: každý Ukrajinec môže nahlásiť manipuláciu s americkou pomocou, prípadne inú korupciu a spreneveru. Potom sa tieto informácie prefiltrujú a niečo sa odovzdá buď NABU, alebo národnej polícii, alebo Zelenskému na politické rozhodnutie. Časom to povedie k vyčisteniu ukrajinskej politickej platformy. Zelenskyj ako symbol boja Ukrajiny proti Rusku zostane sám, zatiaľ čo jeho okolie bude odstránené,“ povedal v rozhovore pre Strana.ua člen protikorupčného výboru predchádzajúcej Rady.

Podľa Vadyma Karaseva orgány moci chápu nebezpečenstvo tejto situácie pre seba, ale sú v ťažkej situácii. Budú sa snažiť niekde zabrzdiť procesy, a ak ide o problém, obetujú bezvýznamné osoby, aby to vyzeralo ako boj proti porušovaniu predpisov. Vzorom bude história vymenovania nového šéfa NABU. Ak sa im podarí obhájiť kandidáta, ktorý vyhovuje nielen partnerom, ale aj im, znamená to, že ešte nie sú vzdané všetky pozície. Samozrejme, svojho vlastného kandidáta sa im pretlačiť nepodarí. Neexistencia kompromisnej osoby však bude zlým znamením,” povedal Karasev.

Podľa zdroja Strany.ua z politických kruhov bude rozhodujúcim signálom osud ministra obrany Alexeja Reznikova. „Teraz sa proti Reznikovovi uskutoční masívny informačný útok zo strany prozápadných štruktúr v súvislosti s korupčným škandálom pri verejnom obstarávaní na ministerstve obrany a v ďalších otázkach. Reznikov je veľmi dôležitá postava. Je to osoba blízka Jermakovi, prostredníctvom ktorej úrady kontrolujú procesy vo vojenskej sfére. A po druhé, Reznikov je účinný komunikátor s USA. Prostredníctvom neho môže Banková Američanom vždy poskytnúť svoj pohľad na vojenské otázky, čo je dôležité vzhľadom na vzťahy medzi úradom prezidenta a Valerijom Zalužným, vrchným veliteľom OSU. Ak Reznikova zostrelia, hlavným cieľom bude Jermak, Zelenského kľúčový manažér, na ktorého je naviazané riadenie celej energetickej vertikály. Zároveň sa bude diskutovať o potrebe očisty kabinetu alebo odstúpenia celej vlády na čele so Šmygaľom s cieľom nahradiť ministrov ľuďmi, ktorým Západ rozumie.

A aby toho nebolo málo, proti poslancom bude zo strany NABU vedených viacero závažných trestných konaní. Ak sa celý tento program zrealizuje, Zelenskyj zostane v podstate sám bez tímu a bude vykonávať len reprezentatívne funkcie. Preto je nepravdepodobné, že by vyhovel všetkým želaniam audítorov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa pokúsi vzdorovať. A kľúčovou otázkou je, či je čistka ukrajinských orgánov stratégiou vnucovanou z Washingtonu alebo iniciatívou miestnych prozápadných štruktúr, médií a aktivistov, ktorú podporujú prostredníctvom veľvyslanectiev krajín G7 a ministerstva zahraničných vecí. V prípade prvej možnosti je malá šanca vyhnúť sa čistke. V prípade druhej možnosti si Zelenskyj môže ponechať svojich ľudí, pretože Západ od neho nebude ultimatívne požadovať personálne zmeny. Ale aj v tomto prípade sa proti nemu spustí diskreditačná kampaň zo strany prozápadných síl, ktoré budú naďalej nespokojné s nedostatočnými výsledkami svojho úsilia. Hrozí, že to podkope dôveru verejnosti vo vedenie krajiny a vyvolá rozsiahlu politickú krízu. V čase vojny je to nebezpečná perspektíva vzhľadom na riziko destabilizácie v krajine,“ hovorí zdroj.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:59

Novou členkou Rady pre mediálne služby (RpMS) je Andrea Cox. Rozhodli o tom v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady (NR) SR. Vzhľadom na to, že nebol zvolený druhý člen rady, voľba sa bude opakovať. Postupujú do nej všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení.

Včera 19:51

Spoločnosť PepsiCo sa po prvýkrát po 14 rokoch rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi. Spoločnosť sa vráti k zobrazeniu klasickej červenej, bielej a modrej gule so zvlnenými čiarami.

Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi
Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi

Včera 19:44

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu prijalo prelomovú rezolúciu, ktorá vyzýva Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

Včera 19:44

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal, že svet sa viac prikláňa k slobodám. Vyhlásil to na druhom online Summite za demokraciu, ktorý sa zameriava na Čínu a Rusko.

Včera 19:33

Poľsko zvýši výrobu munície. Varšava v tejto súvislosti spúšťa nový národný program v hodnote približne 427 miliónov eur. Oznámil to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki po tom, ako sa na tom dohodla vláda.

Včera 18:50

Pri riešení otázky nízkych platov pedagógov v humanitných a spoločenskovedných odboroch by podľa českého premiéra Petra Fialu nepomohlo, ak by vláda svojím rozhodnutím pridala do vysokoškolského systému nejakú sumu financií. Je podľa neho nutné hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé a efektívne. Povedal to v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Jeseníku.

Včera 17:59

Pápeža Františka odviezli v stredu popoludní do nemocnice na “určité testy, ktoré boli vopred naplánované”, napísal v oznámení hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Včera 17:40

Pre veľké pracovné vyťaženie odstúpil z funkcie Hans Zollner, jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie, ktorá pomáha v boji proti pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

Včera 17:38

Objekt objavený v blízkosti Nord Stream 2 bol vyzdvihnutý z hĺbky 73 metrov. Bola to prázdna dymová bója a nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo, uviedla Dánska energetická agentúra. Pri vyzdvihovaní bol prítomný zástupca spoločnosti Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2, uviedlo dánske ministerstvo obrany.

O náleze neidentifikovaného objektu informovala Dánska energetická agentúra 23. marca. Objekt má výšku 40 cm a priemer 10 cm.

prázdna dymová bója
Na snímke prázdna dymová bója

Včera 17:16

Nemecko v stredu schválilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 12 miliárd eur.

“Za tieto financie môže Ukrajina s podporou nemeckej vlády priamo nakupovať výzbroj. Je dôležité Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné,” uviedli vo vyhlásení traja zástupcovia vládnej koalície v rozpočtovom výbore.

Včera 17:15

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v stredu poďakoval kráľovi Karolovi III., že svoju prvú zahraničnú cestu ako nový britský panovník podnikol do Nemecka.

Včera 16:39

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pracuje na bezpečnostnom pláne pre Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). V stredu tiež upozornil na “zvýšenú” vojenskú aktivitu v jej okolí.

Včera 16:17

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pripustil, že sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu môžu mať na jeho krajinu “negatívne” dopady. Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

Včera 15:51

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu povedal, že by “rád” videl, ako Británia napodobňuje Fínsko a Švédsko a vracia sa k brannej povinnosti.

Včera 15:49

Vyšetrovanie útoku nožom v utorok v moslimskom centre v Lisabone nenaznačuje, že by malo ísť o teroristický útok. V stredu to uviedla portugalská polícia, pričom pri útoku zahynuli dve ženy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Na juhu Slovenska môže byť mráz, na severe sa môže tvoriť poľadovica

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Vo viacerých južných okresoch na Slovensku sa môže vo štvrtok (30. 3.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období. Vo viacerých severných okresoch hrozí poľadovica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Mráz sa…

Prezidentka Čaputová hovorila s Bidenom: Toto predstavuje veľkú hrozbu

0 icon

Bratislava/Washington 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala obeťou súčasných kríz, musíme ju brániť a posilňovať. Demokracia je totiž ich riešením. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na druhom virtuálnom Samite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden, informuje TASR Čaputová povedala, že…

SOŠV stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky MOV

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) naďalej pevne stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) i ním udelené sankcie voči Rusku a Bielorusku a ich vládam, ktoré boli opätovne potvrdené. Zároveň podporuje mierové súperenie športovcov všetkých krajín a je proti…

Čekovský skončil

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali v stredu Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Za opozičný návrh na jeho odvolanie hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 47 a zdržalo sa 12 poslancov.…

USA sa obávajú – Čína, Rusko a Irán sa “zbližujú”

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čína, Rusko a Irán sa "zbližujú" a budú predstavovať trvalý "problém" v nasledujúcich rokoch Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, to povedal výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov, uviedla CNN. Povedal, že ho znepokojuje "akákoľvek súdržnosť a súdržnosť medzi Ruskom a Čínou"…

Práca pre Putina: Ruské špeciálne služby na Ukrajine

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   "Práca pre Putina: Prečo ruské špeciálne služby pôsobili na Ukrajine úspešnejšie ako armáda, ale napriek tomu zlyhali vo svojom okupačnom pláne" Článok s týmto názvom uverejnila spravodajská stanica BBC News s odvolaním sa na správu "Predbežné poučenie z ruských nekonvenčných operácií…

Fico: To je ale náhodička, pravda?

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Robert Kaliňák bol menovaný za šéfa volebného štábu SMERu – slovenská sociálna demokracia. O niekoľko hodín na to bol obžalovaný. Robert Fico si myslí, že to nie je náhoda  "Vážení priatelia, už chápete, prečo voľby budú až 30. septembra? Treba ešte nejaký dôkaz…

Žilinka sa ohradil voči tvrdeniam mainstreamu: Manipulácia by nemala byť pracovnou metódou

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Viaceré médiá hlavného prúdu tento týždeň doslova oslavovali fakt, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal obžalobu na advokáta a bývalého ministra za Smer Róberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela kvôli údajnému podplácaniu, pričom obom má hroziť 5 až 12 rokov za mrežami. Novinári sa pritom…

USA prehrávajú globálnu pokerovú hru

0 icon

Washington 29. marca 2023 (HSP/Dailyreckoning/Foto:Pixabay)   Už som písal o tom, ako Ukrajina ťažko prehráva svoju vojnu s Ruskom. Americké a britské médiá sú v tejto téme neustálym zdrojom dezinformácií a lží, takže nie je prekvapujúce, že väčšina Američanov verí, že Rusko prehráva Ale jednoducho to nie je pravda, píše…

Ukrajinský vojak odhalil pravdu o situácii v Bachmute

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop)   Ukrajinský vojak umiestnený v Bachmute prehovoril "Skrátka, Bachmut stojí, ale za akú cenu. Na našej strane umierajú najlepší ľudia. A na ich strane sú mukli a wagnerovci. Len sa nad tým zamyslite," povedala armáda vo videu zverejnenom na stránke TikTok. Pripomeňme, že Inštitút…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Gustáv Murín

Súčet zvrhlostí Matovičovho komanda

0icon

Vo svojej najnovšej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty…

Milan Náhlik

Brm, Brm

0icon

Započúvali ste sa niekedy len tak bezmyšlienkovite do zvuku motora vášho auta? Ja som tak urobil včera a odhliadnuc od toho, že odborník na vozidlá by zrejme povedal, že ,, Ten motor by potreboval generálku,,, tak ja som tam počul úplne niečo iné. Bol to zvuk slobody. Lebo sadnúť si…

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Armádny Magazín

Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

0 icon

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politi

Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

0 icon

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Veľvyslanectvo USA v Arménsku - kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z

Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. "Víťazný talizman" Zelenskému od Kišidu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uvie

Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna - a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako t

TopDesať

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Tieto ilustrácie odhalia tvoju skutočnú osobnosť

0 icon

Osobnosť každého z nás je tak trocha jedinečná. Myslíš si, že optické hádanky ti dokážu odhaliť niečo o tvojej osobnosti? Tak si na správnom mieste. Vďaka nasledujúcim obrázkom sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Nepoznať seba samého je niečo, čo je bežnejšie, ako si možno myslíš. Preto je celý náš…

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali