Štyri novonájdené fosílne žaby v jantáre ponúkajú priamy dôkaz o existencii a výzore starých žiab žijúcich vo vlhkom tropickom prostredí v období treťohôr. Žiadna z nich nie je úplná, takže je ťažké zaradiť ich do rodokmeňa. Jedna má necelú hlavu a ďalším chýbajú časti predných a zadných končatín, hoci CT skenovanie neodhalilo žiadny zostávajúci kostrový materiál vo vnútri jantáru.
Výskumníci tak v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Nature nazvali všetky štyri skameneliny Electrorana limoae. Z hľadiska anatómie, staroveké žaby najviac pripomínajú súčasnú žabu kunku červenobruchú.
Zachovaný súbor žiab je pomerne malý, napriek ich viac ako 200-miliónov starej histórii obojživelníkov. Dokazujú však, že žaby vyzerali rovnako ako dnes aj pred stovkami miliónov rokov, vysvetlil spoluautor štúdie David Blackburn, biológ zameriavajúci sa na obojživelníkov vo Floridskom prírodovednom múzeu v Gainesville. Je prekvapený krásou zachovania, ako keby sa to stalo len pred niekoľkými mesiacmi.
“Aspekty, ktoré ich odlišujú, nie sú v ich stavbe tela, ale v ich prírodnom prostredí, v reprodukčných režimoch. Veci, ktoré sa naozaj ťažko nachádzajú vo fosílnych záznamoch,” vysvetľuje Blackburn. “Je to takmer nemožné získať fosílnu žabu z tohto časového obdobia. Ale to, čo je najviac vzrušujúce, je kontext. Tieto žaby boli totiž súčasťou tropického ekosystému, ktorý sa v niektorých ohľadoch nemusel líšiť od toho dnešného, možno s výnimkou toho, že vtedy žili aj dinosaury,” dodáva.
Earliest rainforest frogs preserved in 100 million-year-old amber: https://t.co/jtwjaIV7pe @GemmaTarlach pic.twitter.com/dgBzYcG0mL
— Discover Magazine (@DiscoverMag) 14. júna 2018
To je to, čo robí jantárové vzorky tak zaujímavé. Jantárové ložiská severného Mjanmarska v juhovýchodnej Ázii poskytujú unikátne zachovanie starých lesných ekosystémov s fosílnymi dôkazmi machov, bambusovitých rastlín, vodných pavúkov a zamatových červov. Žaby v jantároch sú pomerne zriedkavé a doteraz sa našli v Dominikánskej republike a v Mexiku, staré iba asi 40 miliónov až 25 miliónov rokov. Takéto paleoekologické dôkazy ponúkajú vedcom zriedkavý pohľad na život tropickej fauny a flóry v dávnych dobách.