Washington by sa mal pozrieť na vlastné porušovanie ľudských práv

Washington by sa mal pozrieť na vlastné porušovanie ľudských práv

Washington 23. apríla 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Kathy Willens)

 

Portál Global Times sa venuje americkému porušovaniu ľudských práv.

Ilustračné foto

So svojim porušovaním ľudských práv sa USA nikdy nemôžu stať sudcom globálnych ľudských práv. Aj keď USA označili Čínu, Rusko, Irán a Severnú Kóreu vo svojej výročnej správe o celosvetových ľudských právach, ktoré vypracovalo ministerstvo zahraničných vecí za „sily nestability“ kvôli údajnému zneužívaniu ľudských práv.

Reklama

Washington tvrdil, že publikovaním správy sa snaží „viesť ostatné krajiny a byť príkladom pri presadzovaní spravodlivého a efektívneho riadenia, založeného na zásadách právneho šátu a rešpektovaní ľudských práv“. V skutočnosti je správa len otrepaným trikom, ako zasahovať do domácich záležitostí iných krajín.

Je ľahké nájsť príklady zneužívania ľudských práv v USA. Napriek celoštátnym protestom, vyzývajúcim k ukončeniu násilia prostredníctvom strelných zbraní, urobili americkí zákonodarcovia len veľmi málo krokov, k obmedzeniu zbraní zo strachu, že by mohli stratiť podporu národných zväzov majiteľov strelných zbraní. Od minuloročného masového zabíjania v Las Vegas až po tohtoročný masaker v Marjory Stonemane Douglas High Scholl na Floride je stále použitie strelnej zbrane jedným z najťažších problémov americkej spoločnosti. Štatistiky o násilí s použitím strelných zbraní naznačujú, že počet incidentov, súvisiacich s použitím strelnej zbrane v USA dosiahol v roku 2018 počet 17 136, čo viedlo k viac ako 4000 úmrtiam.

Reklama

Okrem zbraňového násilia neboli v USA chránené ani práva menšín. Podľa správ z médií považuje väčšina Američanov svojho prezidenta za rasistu. Jeho názory na Mexičanov a moslimov sú mnohými považované za diskriminačné a urážlivé.

Zásahy do domácich záležitostí iných štátov je presne to, k čomu Washington smeruje, keď poukazuje na podmienky dodržiavania ľudských práv S takzvanou svätožiarou demokracie a ako samozvaný obranca slobody, zohrali USA kľúčovú roku v arabskej jari, revolučnej vlne, ktorá sa začiatkom roka 2010 prehnala cez Severnú Afriku a Stredný východ. Úsilie Washingtonu „podporovať rešpektovanie ľudských práv“ skončilo iba ekonomickými recesiami, občianskymi vojnami, terorizmom a humanitárnymi krízami na Blízkom východe.

„Dúfali sme, že sa naše životy zlepšia, že budeme mať prácu a bývanie, ale všetko sa iba zhoršilo“, uviedol Bashir Husajn, účastník januárových protestov v Tunisku. Podľa neziskového projektu Airways, zomrelo pravdepodobne z dôvodu amerických koaličných akcií od 8. augusta 2014 do 31. marca 2018 minimálne 6259 až 9604 civilistov.

Takže sú USA oprávnené posudzovať podmienky ľudských práv iných štátov? Zjavne nie. Dúfame, že sa Washington zdá svojej mentality studenej vojny a zameria konečne svoju pozornosť na riešenie domácich otázok riešenia ľudských práv predtým, ako bude ukazovať na ostatných.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali