Bratislava 26. októbra (TASR) – Významným výsledkom medzinárodnej spolupráce slovenských dialektológov v rámci projektu Slovanský jazykový atlas je vydanie zväzku s tematikou Poľnohospodárstvo. V uplynulých dňoch ho na pôde vydavateľstva Slovenskej akadémie vied (SAV) – VEDA predstavili členovia slovenskej pracovnej skupiny dialektológov pri Medzinárodnom komitéte slavistov – riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave prof. Pavol Žigo, vedecká redaktorka zväzku Adriana Ferenčíková a ďalší.
Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV je účasťou na tomto projekte jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré svoj výskum koordinuje so všetkými slovanskými krajinami – Bieloruskom, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskom, Českou republikou, Chorvátskom, Macedónskom, Poľskom, Ruskou federáciou, Slovinskom, Srbskom a Čiernou Horou, Ukrajinou, ale aj s Nemeckom, na území ktorého žijú nositelia hornolužickosrbských a dolnolužickosrbských nárečí.
Vydávanie jednotlivých zväzkov Slovanského jazykového atlasu je naplnením zámeru opísať prirodzené formy národných jazykov poznatkami z 853 výskumných lokalít od Jadranského mora po Ural tak, aby opis odrážal aj vnútornú diferenciáciu národných nárečových areálov. Do projektu boli zahrnuté aj slovanské lokality, administratívne začlenené do štátnych útvarov s majoritným neslovanským obyvateľstvom. Napríklad, slovinské nárečia s menšinovým obyvateľstvom na území Talianska, chorvátske nárečia s menšinovým obyvateľstvom v Rakúsku, či bulharské nárečia aj s menšinovým obyvateľstvom na území Grécka a Turecka, alebo slovenské nárečia na území Maďarska a pod.
V každej z 853 lokalít sa spracúva 3454 skúmaných javov z oblasti hláskoslovia, tvaroslovia, lexiky, a ďalších. Získaný terénny materiál sa kartograficky spracúva a interpretuje v dvoch sériách Slovanského jazykového atlasu – hláskoslovno-gramatickej a lexikálno-slovotvornej.
Zväzok s tematikou Poľnohospodárstvo, ktorý predstavila Slovenská národná komisia, obsahuje 106 máp, na ktorých sa spracúvajú a komentujú názvy úžitkových rastlín, poľnohospodárskych drevín, ich plodín a iné. Okrem jazykovedy sa Slovanský jazykový atlas stáva zdrojom poznatkov ďalších slavistických odborov, napríklad histórie, etnológie či kulturológie.
Informácie poskytla Michaela Španková zo SAV.