Sedem metrov vysoké pieskovcové balvany majú hmotnosť okolo 20 ton a okrem iného tvoria centrálnu podkovu monumentu. Takzvané “modré kamene”, ktoré sa takisto nachádzajú v Stonehenge, zas pochádzajú z Preseli Hills vo Walese.
Až doteraz sa výskumníkom nedarilo vypátrať pôvod sarsenov. Pomohla im analýza chýbajúceho jadra kameňa, ktoré zmizlo počas prác v roku 1958. Nikto netušil, kde sa nachádza, až kým sa 89-ročný Robert Phillips, ktorý sa zúčastnil na týchto prácach, nerozhodol vlani vzorku vrátiť.
Výskumníci najprv vykonali röntgenové fluorescenčné testovanie všetkých zvyšných sarsenov, ktoré mali podobné chemické zloženie a pochádzajú z rovnakej oblasti. Následne analyzovali sarsenové vzorky od Norfolku po Devon a porovnali ich chemické zloženie s kusom vráteného jadra. Podľa organizácie English Heritage bola možnosť deštruktívneho testu jadra “rozhodujúca”, keďže preukázala, že zloženie sa zhodovalo so vzorkami sarsenov z oblasti West Woods, južne od Marlborough.
“Je skutočne úžasné, že môžeme využiť vedecké znalosti 21. storočia a porozumieť neolitickej minulosti a konečne odpovedať na otázku, o ktorej archeológovia debatujú už storočia,” vyhlásil David Nash z Brighton University.