Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.
Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.
Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.
Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.
Včera 19:29
Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.
Včera 19:20
Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).
Včera 19:12
Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via APVčera 19:10
Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.
Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.
USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.
Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.
Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.
Včera 18:56
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.
Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.
Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.
Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.
Včera 17:49
V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.
Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.
Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.
Včera 17:40
Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav NovákČítať viac|Včera 17:19
Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.
Na snímke socha Willyho Brandta stojí vedľa obrazovky s volebnými odhadami v sídle Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) počas predčasných parlamentných volieb v Nemecku v nedeľu 23. februára 2025 v Berlíne
▶❚❚↻
.
Ako sme už informovali v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Nemecku zvíťazila aliancia Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU) Friedricha Merza. Podľa údajov nemeckej Spolkovej volebnej komisie po spracovaní hlasovacích lístkov vo všetkých 299 volebných obvodoch získal 28,6 percenta hlasov. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 20,8 percenta a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) kancelára Olafa Scholza (16,4 percenta). Do Bundestagu sa dostali aj Zelení (11,6 percenta hlasov) a strana Ľavica (8,8 percenta), ktorá získala najviac hlasov medzi obyvateľmi nemeckého hlavného mesta. Únii Sarah Wagenknechtovej a Slobodnej demokratickej strane (FDP) sa nepodarilo prekonať päťpercentnú hranicu, keď získali 4,97 a 4,3 percenta, a v parlamente nebudú mať zastúpenie.
Rozdelené Nemecko?
Je pozoruhodné, že v nemeckých voľbách sa zopakoval rovnaký obraz, ktorý bolo možné vidieť na výsledku volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali v lete. V skutočnosti, podľa historickej línie SRN/NDR, existuje rozdelenie podľa línie podpory strán: východná časť krajiny je v prospech AfD, západná časť krajiny je v prospech CDU/CSU. Okrem toho je hlavné mesto rozdelené podľa hlasov na Západný Berlín a Východný Berlín: v prvom prípade podporujú CDU/CSU a v druhom Ľavicovú stranu.
Mapa
Aké sú možnosti?
Tým, že sa do Bundestagu tesne nedostala Únia Sarah Wagenknechtovej (BSW) ani FDP majú koalícia CDU/CSU pod vedením Friedricha Merza a SPD dostatok hlasov na vytvorenie „veľkej koalície“. Účasť Alternatívy pre Nemecko je v nej vylúčená. AfD však bude mať väčšie šance v nasledujúcich voľbách, ktoré sa vzhľadom na politickú a sociálno-ekonomickú nestabilitu v Nemecku môžu konať predčasne.
.
Ťažkosti by mohli nastať len v prípade, ak by sa do Bundestagu dostala BSW. Od počtu strán v parlamente závisí samozrejme aj rozdelenie kresiel, ktorých po nedávnej reforme ubudlo a je ich teraz 630, takže na väčšinu je potrebných 316 kresiel. FDP už šancu dostať sa do Bundestagu nemá, zato BSW chýba len 0,03 % a do oficiálneho vyhlásenia volieb 14. marca sa ešte všeličo môže zmeniť, hoci pri nemeckej dôkladnosti to nie je veľmi pravdepodobné. V prípade vstupu BSW do Bundestagu zostane CDU/CSU jediná politicky priechodná možnosť na vytvorenie koalície CDU/CSU, SPD, Zelení, pretože koalícia CDU/CSU, SPD s BSW alebo s AfD by boli politicky z ríše fantázie.
V skutočnosti si však nateraz Merz môže pokojne vydýchnuť: pri absencii „malých strán“ v parlamente má spolu s SPD dostatok hlasov na vytvorenie „veľkej koalície“, čo výrazne zjednodušuje prácu pri hľadaní kompromisných pozícií a zároveň robí budúcu vládu o niečo stabilnejšou. Navyše bude mať v koalícii jednoznačnú prevahu a bude môcť určovať smerovanie politiky budúcej vlády.
Žiadne príjemné prekvapenie či zmena…
Hlavní favoriti v súťaži ukázali približne také výsledky, aké im predpovedali prieskumy verejnej mienky. Konzervatívny blok CDU/CSU síce klesol pod 30 percent, ktoré sa od neho očakávali, na 28,5 percenta, ale stále si udržal silný náskok oproti hlavným rivalom SPD a AfD. Tento blok CDU/CSU už dávno nie je konzervatívny a vzhľadom na podporu neoliberálnych tendencií, ani kresťanský. Pokles ratingu mohla spôsobiť mierne oslabená rétorika Merza voči Olafovi Scholzovi v posledných dňoch. Zrejme si však uvedomoval, že nebude mať veľký výber koaličných partnerov a bez SPD to nepôjde. Kým predtým líder únie zakladal svoju kampaň na úplnom popieraní všetkého, čo súčasný kancelár urobil, v posledných dňoch sa jeho rétorika zmiernila. Prejavilo sa to najmä počas televíznych debát týchto dvoch politikov, ktoré mnohí vnímali skôr ako priateľský rozhovor než ako politický súboj.
Alternatíva pre Nemecko (AfD) ukázala presne ten výsledok, ktorý sa od nej v prieskumoch očakával: žiadne prepady a žiadne vzostupy. AfD zdvojnásobila svoj výsledok v porovnaní s voľbami v roku 2021. V súčasnosti je najvýznamnejšou politickou silou vo východnom Nemecku, najmä v spolkových krajinách Brandenbursko, Meklenbursko-Predpomoransko, Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durínsko. Strane rozhodne okrem podpory novej americkej administratívy pomohla predovšetkým rastúca kriminalita, nekontrolovaná imigrácia, zúfalý stav hospodárstva a sociálnej sféry SRN. Všetky tieto faktory mohli AfD umožniť získať podľa odhadov expertov až 30 % a strana pracovala na takomto čísle. Napriek tomu, že popularita strany sa v porovnaní s voľbami v roku 2021 zdvojnásobila, tento výsledok sa jej dosiahnuť nepodarilo aj vďaka blokáde a nálepkovaniu mainstreamových strán. Tie okolo nej udržiavali ‚firewall‘ v čom zrejme budú pokračovať aj naďalej, čím ju odstránia z reálneho riadenia krajiny. Proti Alternatíve boli zapojené všetky možné prostriedky. Snažili sa ju zatvoriť prostredníctvom ústavnej rady a bezpečnostnej služby. Objavili sa aj vyhlásenia o nemožnosti vytvoriť koalíciu s AfD. To zrejme odradilo časť voličov To však v budúcnosti môže hrať do karát AfD. Nárast popularity strany bol do veľkej miery spôsobený tým, že jej rétorika o sprisahaní mainstreamových strán, ktoré nechcú pustiť k moci skutočnú ľudovú silu, si nachádzala čoraz širšie publikum najmä medzi mladými voličmi. Hoci teraz Alternatíva nemá šancu vstúpiť do koalície, ďalšie voľby sa vzhľadom na politickú a sociálno-ekonomickú nestabilitu v Nemecku môžu opäť konať predčasne a vtedy bude mať AfD oveľa väčšie šance.
.
Od kancelára po chodiacu mŕtvolu: Scholzova bilancia zlyhaní
Pokiaľ ide o Sociálnodemokratickú stranu (SPD), frakcia prijala svoju porážku s trpkosťou: jej výsledok bol najhorší v histórii strany. Niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa v médiách objavili informácie o krízovom zasadnutí v centrále strany. Témou bola otázka, kto povedie SPD v budúcich rokovaniach s CDU/CSU o zostavení vlády. Scholz sa zrejme vzdá funkcie šéfa strany. Potenciálnym kandidátom je mladý Lars Klingbeil, ktorý povedal, že strana potrebuje ‘generačnú výmenu’. Keď Olaf Scholz odstúpi do centra pozornosti sa môže dostať aj Boris Pistorius. „Spojenectvo medzi Friedrichom Merzom a Borisom Pistoriusom však neveští nič dobré“, povedal bývalý poslanec Bundestagu Waldemar Gerdt. SPD napriek tomu, že prehrala bude mať výbornú vyjednávaciu pozíciu, pretože únia CDU/CSU sa prehlásením o nemožnosti akejkoľvek spolupráce s AFD zbavila možnosti vytvorenia stredopravej politiky a tak ľavicové strany budú môcť Únii vnucovať svoje ľavicové programy. Merzovo vyhlásenie o ukončení ľavicovej politiky v Nemecku tak stráca zmysel. To znamená, že SPD so svojimi 120 predstaviteľmi bude mať väčší vplyv na politiku ako AfD s predpokladanými 152 zástupcami. Zmena migračnej politiky je otázna. S SPD sa to ťažko stane. Korekcia Grenn Dealu zrejme tiež vďaka „zeleným“ silám v SPD a tiež v Únii (viď zástankyňu „Green Deal“ Ursulu von der Leyenovú…). V tejto zostave jednoducho príde na to, že sociálni demokrati budú mať dostatok politického výtlaku, aby presadili čo najviac svojich požiadaviek. Nemci hlasovali za zmenu kurzu, najmä v migračnej a hospodárskej politike. No a Merz na sľubovanú a voličmi očakávanú zmenu kurzu nebude mať dosť síl.
Jedným z prekvapení tejto kampane bola strana Ľavica. Mnohí ju už pochovali na pozadí jesenných úspechov predtým odtrhnutej Únie Sáry Wagenknechtovej(BSW). Nakoniec sa však ukázalo, že situácia je pre BSW oveľa menej jasná a Ľavici sa podarilo získať pekných 8,8 percenta. Zrejme to bolo čiastočne spôsobené tým, že v posledných týždňoch pred voľbami sa BSW odmlčala. Jej hlas bol čoraz menej počuteľný, napríklad na pozadí radikálnych riešení v oblasti migrácie, ktoré navrhovali iné politické sily. V porovnaní s jesennými krajinskými voľbami vyzerala BSW menej viditeľne, čo pravdepodobne prispelo k odchodu časti mladých voličov od nej k Ľavici, ktorá sa stala najpopulárnejšou silou medzi mladými ľuďmi vo veku 18 – 24 rokov. Zároveň je konečná situácia s BSW stále nejasná: na postup do Bundestagu jej podľa oficiálnych údajov chýba 0,03 %. Stále existuje možnosť, že Spolková volebná komisia môže počas nadchádzajúceho sčítania hlasov vyhlásiť zmenu výsledkov. Konečné výsledky volieb budú prezentované až 14. marca na zasadnutí parlamentu.
Slobodná demokratická strana (FDP) utrpela v kampani obrovský neúspech, keď získala len 4,3 percenta hlasov. To je odrazom krízy tejto strany. Výsledok slobodných demokratov je v čiastočne aj dôsledkom ich neústupného postoja v otázke „dlhovej brzdy“, kvôli ktorej sa na jeseň rozpadla „semaforová“ koalícia. Tvrdý postoj k fiškálnej politike nie je v skutočnosti v rozpore s vyhláseniami nemeckých úradov o potrebe zachovať vysokú úroveň výdavkov na obranu: ak si úrady nevezmú nové úvery, jedinou možnosťou, odkiaľ získať prostriedky na rozvoj ozbrojených síl, zostávajú sociálne výdavky, ktorých zníženie by si nikto z bežných obyvateľov Nemecka neželal.
.
Kedy vznikne nová vláda?
Merz po voľbách v priamom prenose oznámil zámer vytvoriť koalíciu do Veľkej noci. Politik zdôraznil, že podľa jeho názoru pod tlakom Spojených štátov celý svet vníma Nemecko ako lídra Európy, takže vytvorenie funkčnej vlády by malo byť hlavnou prioritou víťaza politického súboja.
Vonkajšie vplyvy či zasahovanie?
Merz sa dotkol aj témy „ruského zasahovania“, ale s nezvyčajným dôrazom povedal, že zasahovanie Washingtonu do nemeckých volieb „nebolo menej tvrdé a poburujúce ako konanie Moskvy“. Vzhľadom na vyhrotenosť americko-nemeckých vzťahov v posledných dňoch je možné, že „faktor Trump, Musk a Vance“ bude naďalej vyvíjať tlak na nemecký politický systém, najmä počas zostavovania budúcej vlády, a „klásť polená pod nohy“ koaličným rokovaniam medzi CDU/CSU a SPD.
Šéf konzervatívcov Friedrich Merz prezradil, s kým chce zostaviť vládu
Šéf Bieleho domu Donald Trump zablahoželal všetkým, ktorí hlasovali za konzervatívcov. „Tak ako v Spojených štátoch, aj v Nemecku sú ľudia unavení z nezmyselného programu, najmä v oblasti energetiky a prisťahovalectva,“ povedal. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Merza, aby „pracoval na budovaní silnej a suverénnej Európy“. Predseda Európskej rady António Costa tiež vyjadril pripravenosť na „možnosť úzkej spolupráce“ s Merzom, „aby sa Európa stala ešte silnejšou, prosperujúcejšou a samostatnejšou“.
Zmení sa postoj Nemecka v ukrajinskom konflikte?
Dá sa predpokladať, že za kancelára Merza bude pokračovať podpora Ukrajiny, úpadok nemeckej ekonomiky, zatváranie podnikov, problémy s čoraz agresívnejšími migrantmi a rozklad nemeckej spoločnosti prostredníctvom vnucovania liberálnych ‚hodnôt‘ spoločnosti. Merz je agresívne naladený voči Moskve a dá sa predpokladať ešte aktívnejšie zapojenie Nemecka do vojny proti Rusku, Na druhej strane však necelý týždeň pred voľbami Merz v prejave na predvolebnom podujatí v Halle povedal, že Rusko je historicky a kultúrne európskym štátom. Podľa neho bude jedného dňa potrebný vážny pokus o nadviazanie vzťahov s Moskvou. Zároveň označil za neprijateľné rokovania o Ukrajine medzi Ruskom a USA bez účasti Kyjeva a Bruselu. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Merz navrhol, aby viceprezident USA JD Vance inicioval prímerie pred mierovými rokovaniami ako opatrenie na budovanie dôvery medzi stranami. Ruská strana, ktorá bola už viackrát kolektívnym Západom podvedená po uzatvorení Minských a Istanbulskej dohody, a pritom za účasti a „garancie“ Nemecka, s prímerím už zásadne nesúhlasí. Dá sa teda predpokladať, že sa začne nová etapa napätia medzi Berlínom a Moskvou.
Aká bude zahraničná politika novej vlády?
Experti na základe výsledkov volieb predpokladajú, že „veľká koalícia“ zložená z CDU a SPD opäť získa moc v Bundestagu. Friedrich Merz sa bude zrejme snažiť vyhnúť scenáru trojkoalície so Zelenými. Skúsenosti so „semaforovou“ koalíciou má každý v čerstvej pamäti. Nikto nechce vytvoriť novú vládu, ktorá sa bude utápať v pravidelných hádkach. Ak sa však situácia ukáže ako kritická, CDU bude musieť prijať za partnera tretieho hráča, teda Zelených.
V súčasnosti je ťažké presne predpovedať, ako nové zloženie nemeckého parlamentu ovplyvní vzťahy s inými krajinami. Štáty prechádzajú veľmi zložitou politickou transformáciou. Trump vrhá do informačného poľa kvalitatívne nové naratívy, na niektoré z nich nie sú pripravení ani predstavitelia AfD. V každom prípade sa vládnuca koalícia bude musieť „prispôsobiť“ republikánskej administratíve. Ak sa Friedrich Merz naozaj stane kancelárom, nemožno očakávať nejaké mimoriadne prehĺbenie rozporov medzi Berlínom a Washingtonom. Veľkú časť svojej kariéry postavil na kontaktoch s americkými partnermi, čo mu pomôže nadviazať dialóg s Trumpom.
.
Na snímke líder tamojšej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) a bavorský premiér Markus Söder (vľavo) a predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz si podávajú ruky na pódiu po predčasných parlamentných voľbách v Nemecku v nedeľu 23. februára 2025 v Berlíne / Foto: TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP
Napriek jeho niekdajším bojovným vyhláseniam proti Rusku však nemusí dôjsť k výraznému zhoršeniu vzťahov medzi Bundestagom a Kremľom. Koniec koncov, jeho rétorika sa v poslednom čase výrazne zmiernila. Merz si zjavne pripravuje manévrovací priestor. Zmena prístupu k nemecko-ruským kontaktom je možná. Friedrich Merz sa domnieva, že vzťahy s Ruskom sa skôr či neskôr budú musieť napraviť, ale zatiaľ navrhuje pokračovať v podpore Ukrajiny. Podľa Merza však Nemecko teraz musí brániť „slobodnú a demokratickú spoločnosť“. Preto Merz, podobne ako Scholz, dôsledne obhajoval potrebu pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine. Merz je okrem toho za dodávanie Ukrajine riadených striel Taurus, čomu sa Scholz všemožne vyhýbal. Merz predtým dokonca sľúbil, že Rusku dá ultimátum, aby do 24 hodín zastavilo údery na ukrajinskú infraštruktúru, inak Kyjevu dodá Taurus. Merz však neskôr vyhlásil, že žiadne ultimátum nevydal ani nespomínal. Líder CDU/CSU nevylučuje ani vyslanie nemeckých vojakov ako mierových síl na Ukrajinu po skončení bojov, tento krok však chce koordinovať s Ruskom, ktoré sa však vyjadrilo jednoznačne zamietavo.
Veľkou otázkou je, ako presne sa budú vyvíjať kontakty medzi Berlínom a Washingtonom po týchto voľbách. Ak sa Friedrich Merz stane kancelárom, je dosť možné, že sa pokúsi zmeniť tradične proatlantické nálady CDU. „Som v úzkom kontakte s mnohými premiérmi – predsedami vlád krajín EÚ,“ povedal Merz. A posilnenie Európy čo najskôr musí byť absolútnou prioritou, aby sme krok za krokom skutočne dosiahli nezávislosť od USA.“ Môže sa pokúsiť vybudovať si imidž obrancu Európy pred Trumpovými útokmi. Je pozoruhodné, že na pozadí vyhrotenej rétoriky USA a EÚ cíti kritickú náladu na dialóg s Bielym domom aj súčasná šéfka nemeckého ministerstva zahraničných vecí Annalena Berbocková. Okrem toho sa súčasný kurz Washingtonu môže stať katalyzátorom rozvoja európskej strategickej autonómie: ak predtým bolo jej hlavným podporovateľom Francúzsko, teraz sa k obhajcom tejto myšlienky môže pridať Nemecko, ktoré chce byť lídrom v procese rozvoja obrany EÚ. Merz vo svojich početných vystúpeniach opakovane zdôrazňoval potrebu celoeurópskeho prístupu k riešeniu ukrajinského konfliktu.
Hoci Merz počas predvolebnej kampane opakovane kritizoval energetickú politiku Scholzovej vlády, návrat k dovozu ruského plynu v dohľadnom čase neočakáva. Podľa lídra CDU/CSU sa k ruskému plynu „v dohľadnej dobe“ nevráti, ale je „absolútne“ otvorený uzavretiu dlhodobých zmlúv na americký skvapalnený zemný plyn. Celkovo však Merz opakovane prisľúbil, že nezatvorí žiadne ďalšie elektrárne, kým sa do siete nepripoja nové elektrárne, ktoré nahradia tie zatvorené. Uvidíme…
Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.
Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.
Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.
Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.
Včera 19:29
Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.
Včera 19:20
Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).
Včera 19:12
Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via APVčera 19:10
Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.
Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.
Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…
03. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…
Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…
03. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…
Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…
03. 07. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur. Strana…
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.
Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.
Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.
Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.
Včera 19:29
Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.
Včera 19:20
Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).
Včera 19:12
Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via APVčera 19:10
Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.
Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.
USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.
Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.
Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.
Včera 18:56
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.
Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.
Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.
Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.
Včera 17:49
V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.
Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.
Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.
Včera 17:40
Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav NovákČítať viac|Včera 17:19
Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.
Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…
03. 07. 2025 |Zo zahraničia|
7 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Zo zahraničia|
7 min. čítania |0 komentárov
Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…
03. 07. 2025 |Svetonázor|
6 min. čítania |0 komentárov
03. 07. 2025 |Svetonázor|
6 min. čítania |0 komentárov
Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.
Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.
Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.
Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.