Na juhu krajiny objavili výskumníci trosky osady Pelištejcov a nad nimi neskoršie stavby a artefakty z čias Dávidovej vlády so stopami po spustošení.
“Pri hľadaní Sicelechu bolo preskúmaných 12 rôznych verzií… Avšak ani v jednom z týchto miest neboli žiadne znaky striedania pelištejskej osady a osady z doby Dávidovej. Boli objavené len pri vykopávkach v Hirbet ar-Rai,” uvádza sa v správe pre tlač.
V pelištejskej vrstve z 11. až 12. storočia pred n.l. našli vedci zvyšky masívnych rozľahlých kamenných stavieb, pracovné nástroje, nádoby a olejové svetlá, ktoré identifikovali ako dary.
“Nad troskami pelištejského mesta bola objavená poľnohospodárska osada z čias kráľa Dávida – zo začiatku 10. storočia pred n.l. Jej vývoj prerušil silný požiar, ktorý všetko zničil. V rôznych priestoroch boli nájdené stovky celých keramických nádob,” opisujú vedci svoje nálezy.
Objav uskutočnili vedci zo Židovskej univerzity v Jeruzaleme, Univerzity Macquarie v austrálskom Sydney a izraelského pamiatkového úradu.
O Sicelechu je v Starom zákone nejedna zmienka. Gótsky kráľ Anchísés dal toto mestečko Dávidovi, keď utekal pred kráľom Saulom. Odtiaľ sa David vydal do Hebronu, kde bol sám pomazaný na kráľa. V Biblii sa opisuje tiež útok na Sicelech Amalechytských, ktorí ho spálili a zajali jeho obyvateľov.