Utiekol Carlos Ghosn schovaný v debne na hudobný nastroj?

Utiekol Carlos Ghosn schovaný v debne na hudobný nastroj?

Tokio 3. januára 2019 (HSP/NZZ/Foto:SITA/AP-Koji Sasahara)

 

Útek bývalého šéfa aliancie Renault-Nissan z Japonska do Libanonu sa stáva čoraz napínavejším thrillerom. Vrcholový manažér sa tak dostal na slobodu do nového roka. Japonsko ho nechalo hľadať Interpolom

Na snímke Carlos Ghosn

Carlos Ghosn mal odjakživa zmysel pre drámu. Na začiatku svojho pôsobenia v Nissane prezentoval bývalý šéf aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi bilančné čísla sám na veľkom pódiu – ako nejaká hviezda. Jeho útek pred japonskou justíciou inscenoval očividne spôsobom „James-Bond“, ako je známe z kruhov znalcov tohto prípadu.

Reklama

O priebehu úteku koluje veľa špekulácií. Libanonská televízna stanica a priateľ Ghosna žijúci v Tokiu informujú, že „polovojenská“ skupina, prestrojená za vianočnú skupinu, navštívila Ghosnov byt v Tokiu, kde žil automobilový manažér po prepustení z väzby na kauciu za prísnych podmienok. Po serenáde bol Ghosn potom prepašovaný v drevenej debne na nástroj, pravdepodobne v dvojitom kontrabasovom kufri, na miestne letisko a potom odletel.

Iné médiá informujú, že túto akciu zorganizovala jeho manželka Carole. A japonské noviny „Mainichi“ píšu o domnienkach, že do úteku bola zapletená zahraničná a/alebo japonská vláda, alebo vláda dopustila, aby sa zabránilo Ghosnovmu súdnemu procesu. Klebety však idú ďalej: Úplne nepotvrdenou možnosťou by bola tajná dohoda s vládou, ktorá by sa týmto spôsobom zbavila nepríjemného imidžového problému.

Reklama

 

Hľadaný Interpolom

Japonsko poslalo Libanonu vo štvrtok oficiálne zatykač na Ghosna prostredníctvom medzinárodného policajného orgánu Interpol. Žiadosť je založená na základe tzv. „red notice“. V nej vyzývajú orgány, aby hľadanú osobu zatkli za účelom vydania. Japonský cudzinecký úrad predtým len uviedol, že nemá žiadne záznamy o vycestovaní Ghosna. „Keby sme o takýchto plánoch vycestovania vopred vedeli, informovali by sme o tom príslušné orgány činné v trestnom konaní“, uviedol hovorca úradu pred Novým rokom. V Tokiu medzitým vyšetrovatelia prehľadali Ghosnov dom.

 

Vydanie je nepravdepodobné

Reklama

Prinútiť Ghosna k návratu bude ťažké, pretože Japonsko uzavrelo dohody o vydávaní len s USA a Južnou Kóreou. Libanon tak či tak nevydáva svojich občanov do iných krajín – a už vôbec nie Ghosna, ktorý je v tam vysoko uznávaným manažérom. Aj vo Francúzsku mu sotva hrozí nejaké nebezpečenstvo: „Keby prišiel pán Ghosn do Francúzska, tak by sme ho nevydali, pretože Francúzsko nikdy nevydáva svojich vlastných štátnych príslušníkov“, uviedla vo štvrtok Agnès Pannier-Runacherová, štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva a financií pre stanicu BFMTV. Ghosn má francúzsku, brazílsku a libanonskú štátnu príslušnosť.

 

Zázračné rozmnoženie pasov

Je zrejmé, že Ghosn pricestoval v pondelok z Turecka do Libanonu, odkiaľ pochádza on a jeho manželka. Podľa libanonskej televíznej stanice MTV Lebanon sa identifikoval s francúzskym pasom. Multinarodný manažér vlastní okrem francúzskeho a brazílskeho pasu aj libanonský pas. Podľa jeho právnika Junichiroa Hironaka sú však všetky pasy uložené v jeho kancelárii. Medzitým bolo zatknutých v Turecku sedem podozrivých osôb, ktoré mali pomôcť Ghosnovi pri úteku súkromným lietadlom z Japonska cez Istanbul do Libanonu. Medzi podozrivými sú štyria piloti, informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu.

Útekom sa Ghosn vyhýba plánovanému súdnemu konaniu a v prípade rozsudku o vine možno aj niekoľkoročnému trestu väzenia. V Japonsku je obvinený z porušenia zákona o dohľade nad finančným trhom a sprenevery firemných peňazí. Podľa štátnej prokuratúry Ghosn uviedol v podnikových bilanciách príliš nízky príjem a firemné peniaze priamo a okľukou odložil pre seba a svoju rodinu.

Reklama

Proces sa však pravdepodobne nebude môcť teraz začať. Japonsko by bolo teda závislé na kooperácii s libanonskou vládou. A tá vysvetlila už v utorok, že „podnikateľ Carlos Ghosn“ pricestoval legálne do Bejrútu a preto neexistuje dôvod na právne kroky proti nemu.

Okrem toho japonské právo povoľuje súdne procesy v neprítomnosti obžalovaného iba vo výnimočných prípadoch. O napätie je však naďalej postarané. Pretože súdne konania proti bývalému finančnému šéfovi Nissanu Gregovi Kellymu a samotnému Nissanu sa budú viesť. Ghosn bude mať preto ešte stále veľa príležitostí zasahovať z diaľky v Japonsku.

Už v utorok začal svoju mediálnu ofenzívu so stanoviskom, ktoré odvysielala verejnoprávna japonská televízna stanica NHK večer na Silvestra ako vrcholnú správu v plnej dĺžke. V ňom Ghosn obzvlášť tvrdo odsúdil právny systém Japonska. „Teraz som v Libanone a už nie som rukojemníkom predpojatého japonského justičného systému, v ktorom prevláda prezumpcia viny, kde je rozšírená diskriminácia a kde sú porušované základné ľudské práva, a to úplne bez ohľadu na medzinárodné zákony a zmluvy, ktoré Japonsko ratifikovalo a musí rešpektovať“, odôvodnil Ghosn svoj útek. „Neutiekol som pred spravodlivosťou – unikol som pred nespravodlivosťou a politickou perzekúciou. Konečne môžem slobodne komunikovať s médiami, čo budem robiť budúci týždeň“, uviedol vo svojom vyhlásení, ktoré zaslal emailom.

 

Ghosn ide do ofenzívy

Ghosn plánuje v najbližších dňoch podať viac informácií. Jeho obranná stratégia je však predvídateľná. Už v Japonsku Ghosn opakovane vyhlasoval svoju nevinu a sťažoval sa na tvrdé zaobchádzanie zo strany justície. Po jeho zatknutí tak strávil v novembri 2018 celkom 120 dní vo výsluchovej väznici. Rovnako ako u iných podozrivých nebol počas často dlhých hodinových výsluchoch prítomný žiadny právnik.

Tento systém je v Japonsku kritizovaný ako „rukojemnícka justícia“. Prokurátori môžu vypočúvať podozrivých až 23 dní, predtým ako vznesú obvinenie. Počas tejto doby sa vyšetrovatelia snažia získať priznanie prostredníctvom dlhých výsluchov. Ak sa to nepodarí, môžu ako v prípade Ghosna, predĺžiť zadržiavanie s novými podozreniami.

U Ghosna ukončili túto hru najskôr sudcovia. Hneď dvakrát prepustili automobilového manažéra na kauciu, ktorá predstavuje celkom 1,5 miliardy jenov (približne 12,3 miliónov eur). Ale ako podmienku však musel spĺňať prísne požiadavky. Jednou bol zákaz kontaktu s jeho libanonskou manželkou. Až v posledných mesiacoch justícia povolila páru krátke videokonferencie.

Ghosn a jeho právnik použili už v minulosti upozornenie na neprimerane tvrdú ruku japonskej justície ako časť ich stratégie. Napríklad obvinili vyšetrovateľov z prekročenia ich právomocí. Právnik Hironaka, ktorý popiera akúkoľvek znalosť o úteku, zostal tejto línii verný aj v utorok. Hoci kritizoval Ghosnovo konanie ako „neospravedlniteľné“, potom dodal: „Či dokážem pochopiť, prečo utiekol, je však iná vec.“

Ghosn považuje obvinenia proti nemu za súčasť prevratu v Nissane. Dlhoročný šéf Nissanu naposledy predsedal partnerovi Renault ako predseda predstavenstva. Ale v Nissane sa vzniesol odpor proti plánu francúzskej vlády, ktorá chcela zlúčiť doposiaľ nezávislých spojencov pod vedenie Renaultu. Renault je síce výrazne menší ako Nissan. Avšak francúzska automobilka vlastní 43% akcií Nissanu, zatiaľ čo Nissan len 15% titulov Renaultu. A tie neposkytujú ani len hlasovacie právo.

Reklama

Ghosn sa domnieva, že jeho protivníci ho zvrhli, aby sa zabránilo takejto fúzii. Zdá sa, že aj uspeli. Cena je však vysoká: Zmrazené konflikty v aliancii, ktoré mohol automobilový manažér svojou funkciou dvojitého šéfa potlačiť, teraz otvorene vypukli. Zároveň sa Nissan dostal v nevhodnej chvíli do krízy, čo sa týka vedenia.

Automobilka je sotva ešte zisková, pretože pod Ghosnom spoločnosť vsadila na dôležitom americkom trhu na vysoké rabaty, aby sa predalo viac automobilov. S tým je spojené zhoršenie imidžu značky, čo sa teraz vypomsťuje. Zároveň sa spomalila vývojová práca: Nissan nezaviedol už dlhšie ako rok žiadny nový model pre širokú verejnosť v zahraničí.

 

Pocit pokoja v nedohľadne 

Vedenie si nemôže vydýchnuť. Ghosnov nástupca Hiroto Saikawa bol v septembri prepustený. Od 1. decembra malo teda manažérske trio pod Makotom Uchidaom ako šéfom koncernu dostať Nissan zase na správnu cestu. Avšak pred týždňom oznámil zástupca Chief Operating Officer Jun Seki, že prechádza k japonskému gigantovi pre elektromotory Nidec. Tam sa stane prezidentom. V Nissane pôsobil ako číslo tri v hierarchii reštrukturalizácie operácií Nissanu – čo mu očividne nestačilo.

Reklama

Ghosn môže teraz sledovať boj o dedičstvo jeho moci z bezpečnej vzdialenosti. Japonská justícia a vláda musia však čeliť ťažkej otázke, ako dokázal prominentný manažér z ostrova tak ľahko ujsť. S napätím sa očakáva teraz oficiálna odpoveď japonskej vlády.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali