KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Utiekol Carlos Ghosn schovaný v debne na hudobný nastroj?

Tokio 3. januára 2019 (HSP/NZZ/Foto:SITA/AP-Koji Sasahara)

 

Útek bývalého šéfa aliancie Renault-Nissan z Japonska do Libanonu sa stáva čoraz napínavejším thrillerom. Vrcholový manažér sa tak dostal na slobodu do nového roka. Japonsko ho nechalo hľadať Interpolom

Na snímke Carlos Ghosn

Carlos Ghosn mal odjakživa zmysel pre drámu. Na začiatku svojho pôsobenia v Nissane prezentoval bývalý šéf aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi bilančné čísla sám na veľkom pódiu – ako nejaká hviezda. Jeho útek pred japonskou justíciou inscenoval očividne spôsobom „James-Bond“, ako je známe z kruhov znalcov tohto prípadu.

O priebehu úteku koluje veľa špekulácií. Libanonská televízna stanica a priateľ Ghosna žijúci v Tokiu informujú, že „polovojenská“ skupina, prestrojená za vianočnú skupinu, navštívila Ghosnov byt v Tokiu, kde žil automobilový manažér po prepustení z väzby na kauciu za prísnych podmienok. Po serenáde bol Ghosn potom prepašovaný v drevenej debne na nástroj, pravdepodobne v dvojitom kontrabasovom kufri, na miestne letisko a potom odletel.

Iné médiá informujú, že túto akciu zorganizovala jeho manželka Carole. A japonské noviny „Mainichi“ píšu o domnienkach, že do úteku bola zapletená zahraničná a/alebo japonská vláda, alebo vláda dopustila, aby sa zabránilo Ghosnovmu súdnemu procesu. Klebety však idú ďalej: Úplne nepotvrdenou možnosťou by bola tajná dohoda s vládou, ktorá by sa týmto spôsobom zbavila nepríjemného imidžového problému.

 

Hľadaný Interpolom

Japonsko poslalo Libanonu vo štvrtok oficiálne zatykač na Ghosna prostredníctvom medzinárodného policajného orgánu Interpol. Žiadosť je založená na základe tzv. „red notice“. V nej vyzývajú orgány, aby hľadanú osobu zatkli za účelom vydania. Japonský cudzinecký úrad predtým len uviedol, že nemá žiadne záznamy o vycestovaní Ghosna. „Keby sme o takýchto plánoch vycestovania vopred vedeli, informovali by sme o tom príslušné orgány činné v trestnom konaní“, uviedol hovorca úradu pred Novým rokom. V Tokiu medzitým vyšetrovatelia prehľadali Ghosnov dom.

 

Vydanie je nepravdepodobné

Prinútiť Ghosna k návratu bude ťažké, pretože Japonsko uzavrelo dohody o vydávaní len s USA a Južnou Kóreou. Libanon tak či tak nevydáva svojich občanov do iných krajín – a už vôbec nie Ghosna, ktorý je v tam vysoko uznávaným manažérom. Aj vo Francúzsku mu sotva hrozí nejaké nebezpečenstvo: „Keby prišiel pán Ghosn do Francúzska, tak by sme ho nevydali, pretože Francúzsko nikdy nevydáva svojich vlastných štátnych príslušníkov“, uviedla vo štvrtok Agnès Pannier-Runacherová, štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva a financií pre stanicu BFMTV. Ghosn má francúzsku, brazílsku a libanonskú štátnu príslušnosť.

 

Zázračné rozmnoženie pasov

Je zrejmé, že Ghosn pricestoval v pondelok z Turecka do Libanonu, odkiaľ pochádza on a jeho manželka. Podľa libanonskej televíznej stanice MTV Lebanon sa identifikoval s francúzskym pasom. Multinarodný manažér vlastní okrem francúzskeho a brazílskeho pasu aj libanonský pas. Podľa jeho právnika Junichiroa Hironaka sú však všetky pasy uložené v jeho kancelárii. Medzitým bolo zatknutých v Turecku sedem podozrivých osôb, ktoré mali pomôcť Ghosnovi pri úteku súkromným lietadlom z Japonska cez Istanbul do Libanonu. Medzi podozrivými sú štyria piloti, informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu.

Útekom sa Ghosn vyhýba plánovanému súdnemu konaniu a v prípade rozsudku o vine možno aj niekoľkoročnému trestu väzenia. V Japonsku je obvinený z porušenia zákona o dohľade nad finančným trhom a sprenevery firemných peňazí. Podľa štátnej prokuratúry Ghosn uviedol v podnikových bilanciách príliš nízky príjem a firemné peniaze priamo a okľukou odložil pre seba a svoju rodinu.

Proces sa však pravdepodobne nebude môcť teraz začať. Japonsko by bolo teda závislé na kooperácii s libanonskou vládou. A tá vysvetlila už v utorok, že „podnikateľ Carlos Ghosn“ pricestoval legálne do Bejrútu a preto neexistuje dôvod na právne kroky proti nemu.

Okrem toho japonské právo povoľuje súdne procesy v neprítomnosti obžalovaného iba vo výnimočných prípadoch. O napätie je však naďalej postarané. Pretože súdne konania proti bývalému finančnému šéfovi Nissanu Gregovi Kellymu a samotnému Nissanu sa budú viesť. Ghosn bude mať preto ešte stále veľa príležitostí zasahovať z diaľky v Japonsku.

Už v utorok začal svoju mediálnu ofenzívu so stanoviskom, ktoré odvysielala verejnoprávna japonská televízna stanica NHK večer na Silvestra ako vrcholnú správu v plnej dĺžke. V ňom Ghosn obzvlášť tvrdo odsúdil právny systém Japonska. „Teraz som v Libanone a už nie som rukojemníkom predpojatého japonského justičného systému, v ktorom prevláda prezumpcia viny, kde je rozšírená diskriminácia a kde sú porušované základné ľudské práva, a to úplne bez ohľadu na medzinárodné zákony a zmluvy, ktoré Japonsko ratifikovalo a musí rešpektovať“, odôvodnil Ghosn svoj útek. „Neutiekol som pred spravodlivosťou – unikol som pred nespravodlivosťou a politickou perzekúciou. Konečne môžem slobodne komunikovať s médiami, čo budem robiť budúci týždeň“, uviedol vo svojom vyhlásení, ktoré zaslal emailom.

 

Ghosn ide do ofenzívy

Ghosn plánuje v najbližších dňoch podať viac informácií. Jeho obranná stratégia je však predvídateľná. Už v Japonsku Ghosn opakovane vyhlasoval svoju nevinu a sťažoval sa na tvrdé zaobchádzanie zo strany justície. Po jeho zatknutí tak strávil v novembri 2018 celkom 120 dní vo výsluchovej väznici. Rovnako ako u iných podozrivých nebol počas často dlhých hodinových výsluchoch prítomný žiadny právnik.

Tento systém je v Japonsku kritizovaný ako „rukojemnícka justícia“. Prokurátori môžu vypočúvať podozrivých až 23 dní, predtým ako vznesú obvinenie. Počas tejto doby sa vyšetrovatelia snažia získať priznanie prostredníctvom dlhých výsluchov. Ak sa to nepodarí, môžu ako v prípade Ghosna, predĺžiť zadržiavanie s novými podozreniami.

U Ghosna ukončili túto hru najskôr sudcovia. Hneď dvakrát prepustili automobilového manažéra na kauciu, ktorá predstavuje celkom 1,5 miliardy jenov (približne 12,3 miliónov eur). Ale ako podmienku však musel spĺňať prísne požiadavky. Jednou bol zákaz kontaktu s jeho libanonskou manželkou. Až v posledných mesiacoch justícia povolila páru krátke videokonferencie.

Ghosn a jeho právnik použili už v minulosti upozornenie na neprimerane tvrdú ruku japonskej justície ako časť ich stratégie. Napríklad obvinili vyšetrovateľov z prekročenia ich právomocí. Právnik Hironaka, ktorý popiera akúkoľvek znalosť o úteku, zostal tejto línii verný aj v utorok. Hoci kritizoval Ghosnovo konanie ako „neospravedlniteľné“, potom dodal: „Či dokážem pochopiť, prečo utiekol, je však iná vec.“

Ghosn považuje obvinenia proti nemu za súčasť prevratu v Nissane. Dlhoročný šéf Nissanu naposledy predsedal partnerovi Renault ako predseda predstavenstva. Ale v Nissane sa vzniesol odpor proti plánu francúzskej vlády, ktorá chcela zlúčiť doposiaľ nezávislých spojencov pod vedenie Renaultu. Renault je síce výrazne menší ako Nissan. Avšak francúzska automobilka vlastní 43% akcií Nissanu, zatiaľ čo Nissan len 15% titulov Renaultu. A tie neposkytujú ani len hlasovacie právo.

Ghosn sa domnieva, že jeho protivníci ho zvrhli, aby sa zabránilo takejto fúzii. Zdá sa, že aj uspeli. Cena je však vysoká: Zmrazené konflikty v aliancii, ktoré mohol automobilový manažér svojou funkciou dvojitého šéfa potlačiť, teraz otvorene vypukli. Zároveň sa Nissan dostal v nevhodnej chvíli do krízy, čo sa týka vedenia.

Automobilka je sotva ešte zisková, pretože pod Ghosnom spoločnosť vsadila na dôležitom americkom trhu na vysoké rabaty, aby sa predalo viac automobilov. S tým je spojené zhoršenie imidžu značky, čo sa teraz vypomsťuje. Zároveň sa spomalila vývojová práca: Nissan nezaviedol už dlhšie ako rok žiadny nový model pre širokú verejnosť v zahraničí.

 

Pocit pokoja v nedohľadne 

Vedenie si nemôže vydýchnuť. Ghosnov nástupca Hiroto Saikawa bol v septembri prepustený. Od 1. decembra malo teda manažérske trio pod Makotom Uchidaom ako šéfom koncernu dostať Nissan zase na správnu cestu. Avšak pred týždňom oznámil zástupca Chief Operating Officer Jun Seki, že prechádza k japonskému gigantovi pre elektromotory Nidec. Tam sa stane prezidentom. V Nissane pôsobil ako číslo tri v hierarchii reštrukturalizácie operácií Nissanu – čo mu očividne nestačilo.

Ghosn môže teraz sledovať boj o dedičstvo jeho moci z bezpečnej vzdialenosti. Japonská justícia a vláda musia však čeliť ťažkej otázke, ako dokázal prominentný manažér z ostrova tak ľahko ujsť. S napätím sa očakáva teraz oficiálna odpoveď japonskej vlády.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Mária Kolíková chce zrušiť sudcovskú imunitu, nechce však trestať právny názor

Bratislava 10. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce z ústavy vyňať ustanovenie o sudcovskej rozhodovacej imunite, nechce ich však trestať za právny názor. Zrušiť chce aj nutnosť súhlasu Ústavného súdu na väzobné stíhanie sudcov. Uviedla to na tlačovej konferencii, kde predstavovala ústavnú reformu justície,…

Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo

Bratislava 10. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na Slovensku dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 29 do 34 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 27 stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Teplota na horách vo výške…

Video„Veľa rečí, málo skutkov“. Pellegrini kritizuje Matoviča za to, že napriek väčšiemu počtu nakazených neprijal okamžité opatrenia

Bratislava 10. júla 2020 (HSP/Foto:SITA/Kancelária podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky)   Expremiér Peter Pellegrini, kritizuje súčasného premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) za to, že aj keď máme v posledných dňoch denne viac prípadov nakazených ako doteraz, neprijal okamžite žiadne opatrenia aby zamedzil  šíreniu pandémie. Premiér vo štvrtok uviedol, že v pondelok…

Braunau am Inn zachová pamätný kameň pred Hitlerovým rodným domom

Viedeň 10. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-TASR/AP-Marte.Marte Architekten)   Rakúske mesto Braunau am Inn, v ktorom sa narodil Adolf Hitler, hlasovalo za zachovanie pamätného kameňa pred diktátorovým rodným domom, informovala v piatok agentúra DPA Na kameni je nemecký nápis, ktorý v preklade znie: "Za mier, slobodu a demokraciu. Už nikdy viac fašizmus.…

Ku firmám, ktoré sa rozhodli bojkotovať inzerciu na Facebooku sa pridal Volkswagen. Uhrík pripomína kauzu Dieselgate: „Korporácia, ktorá dlhodobo a úmyselne klamala zákazníkov o emisiách áut, tu zrazu ide moralizovať o nejakom zastavení šírenia dezinformácií“

Bratislava 10. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Europoslanec Milan Uhrík z ĽSNS na sociálnej sieti komentoval aktivity veľkých spoločností, ktoré sa rozhodli zastaviť inzerciu na sociálnych sieťach, ktoré podľa nich nedostatočne bojujú s fake news. Milana Uhríka zaujal na zozname firiem, ktoré idú bojkotovať Facebook najmä nemecký výrobca áut Volkswagen,…

Starosta Soulu zanechal odkaz s ospravedlnením

Soul 10. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)   Starosta Soulu, ktorého po rozsiahlej pátracej operácii našli mŕtveho, zanechal odkaz s ospravedlnením. Polícia uviedla, že nenašli žiadne dôkazy o cudzom zavinení, no odmietla zverejniť príčinu úmrtia "Ospravedlňujem sa všetkým. Ďakujem všetkým, ktorí boli v mojom živote," napísal starosta v odkaze, ktorý podľa…

Medzi pozitívne testovanými je aj lekár z východu, ktorý medzičasom prišiel do kontaktu s približne 600 ľuďmi

Bratislava 10. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/Mizan News Agency-Ali Shirband)   Jedným z pozitívne testovaných na COVID-19 je aj obvodný lekár z východného Slovenska spolu so zdravotnou sestrou. Lekára, ktorý je v súčastnosti asymptomatický, nakazila pozitívne testovaná päťčlenná rodina z Chminianskej Novej Vsi pri Prešove   Podľa zistení televízie Markíza prišiel obvodný lekár,…

Počas protestov v Aténach zatkli deväť ľudí, šesť policajtov sa zranilo

Atény 10. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Polícia v Aténach zatkla deväť ľudí po tom, ako sa vo štvrtok večer v meste strhla potýčka medzi policajtmi a demonštrantami protestujúcimi proti novému zákonu, ktorý obmedzuje možnosť organizovať protesty. V piatok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na policajné zdroje…

Sestra Kim Čong-una si myslí, že summit s USA nie je teraz potrebný

Soul 10. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)   Ďalší summit so Spojenými štátmi nie je potrebný, kým Washington neurobí "rozhodujúcu zmenu" vo svojom prístupe k Severnej Kórei. Povedala to v piatok Kim Jo-čong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump sa prvýkrát stretli v Singapure…

Čína ohlásila, že voči USA zavedie v súvislosti s Ujgurmi recipročné opatrenia

Peking 10. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Photo/Files)   Čína v piatok uviedla, že zavedie "recipročné opatrenia" voči inštitúciám a jednotlivcom zo Spojených štátov, ktorí "sa zle správajú" v otázkach súvisiacich s ujgurskou menšinou a ďalšími moslimskými skupinami v západočínskej provincii Sin-ťiang. Informovala o tom agentúra AFP "Sankcie Spojených štátov vážne zasahujú do…

Americké sankcie? Iránci robia obchod tak, že nosia peniaze na Slovensko v kufroch

Bratislava 10. júla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Americké firmy obchod s Iránom robiť môžu, zvyšok sveta nie. EÚ zbabelo mlčí a vytvára mechanizmy ako sankcie obchádzať. Iránci sú roztrpčení a ich hnev na ríšu Západu sa pochopiteľne nezmenšuje. A Slovensko? Môžeme robiť aj niečo iné, než sa poslušne prispôsobiť? V stredu…

Vežu na katedrále Notre-Dame obnovia v štýle z 19. storočia

Bratislava 10. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Christian Hartmann)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron podporil obnovu zničenej veže na katedrále Notre-Dame v štýle z 19. storočia. Ukončil tak špekulácie, podľa ktorých chceli dať veži moderný dizajn Politik chce, aby práce dokončili do roku 2024, keď sa v Paríži budú konať letné olympijské hry.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

COVID-19 - obrovský podvod . Švédsky príklad a manipulácia pomocou propagandy

Zaujímavé sú výsledky zo Švédska, ktoré nemalo žiadnu karanténu, ani rúška, či spoločenský dištanc. Výskyt chrípky stúpal až do konca apríla, kedy začal opäť klesať. Všetok neskorší vzostup bol zrejme spôsobený rozhodnutím z 5. júna o zvýšenom testovaní, kedy sa toto zdvojnásobilo.  Keď posúdime situáciu s ohľadom na vek pacientov,…

Pán premiér Matovič používate svoj rozum alebo niekoho iného?...

Z nejakého neidentifikovateľného dôvodu nám stúpajú počty nakazených na Covid 19. Ozaj,  je to náhoda alebo zámerný plán? Prikláňam sa k tomu, že nejde o náhodu, ale o plánované obmedzovanie občanov z dôvodu plánovaného vyhlásenia druhej vlny tzv. pandémie. Premiér Matovič po svojom predchodcovi Pellegrinim dostal do vienka veľmi solídny základ pre boj s Covidom 19.…

O ponižovaní žien emancipáciou

Žena nie je len vzhľadom, ale aj podstatou svojho vnútorného nastavenia úplné iná, než muž. Je jemnejšia a citlivejšia. A práve v tom je jej sila a veľkosť, pretože prostredníctvom svojej jemnosti a citlivosti je schopná vnímať realitu oveľa jemnejšieho charakteru, než dokáže muž.  

Sklenka prehovoril o praktikách v justícií pod vedením Smeru, i o tom, ako sa stal sudcom za pomoci Urbancovej, lebo Harabin také praktiky, nie že nepripustil, ale striktne odmietal.

Keď sa minulý rok zverejnili prepisy komunikácie medzi Kočnerom, sudcami a štátnou tajomníčkou Jankovskou, našli sa médiá ktoré dotyčných sudcov začali spájať so mnou a vyrábať z nich „Harabinovych ľudí.“ Voči tomu som sa hneď ohradil v blogu s názvom : „Ako dokážu médiá vyrobiť z Kaliňákovho človeka Harabinovú sudkyňu.“ Na pripomenutie, Postoj vtedy zverejnil nasledujúci text:…

Farizejská čistota

Medzi horlivejšími kresťanmi je až prudérna čistota. Dávajú si pozor už aj na svoj pohľad na ženu. Upozorňujú, aby nenosila vyzývavé oblečenie. Ak sa  stretnú s niekým, kto sa rozviedol, už majú od neho odstup, ako od malomocného. Ak sa dozvedia, že nejaký kňaz sa oženil, a takto zradil svoj…

Začne sa teror proti buržoáznym nacionalistom? Pre koho je tvrdenie „Aj na živote belošských Slovákov záleží“ rasistické?

Osobne rozpoznávam len dve základné politické kultúry. Je čas si pripomenúť ucelený zásadný hodnotový rozdiel medzi všetkými formami kultúry lásky, ako aj všetkými odrodami kultúry nenávisti. Na zorientovanie čitateľov si dovolím zosumarizovať rozdiely medzi dvomi úplne protichodnými filozofiami politických kultúr. A zdôvodniť, prečo prvú z nich podporujem, vyznávam a druhú absolútne kategoricky a nekompromisne odmietam?…

TopDesat

Na Neptúne a Uráne naozaj môžu pršať diamanty

0

Urán a Neptún sú pre nás „pozorovateľov“ známi ako ľadoví obri, ale pod ich chladným povrchom sú teploty a tlak také vysoké, že dochádza k neuveriteľným fyzickým reakciám. Vedci sa domnievajú, že tam môžu pršať diamanty. Experimentálne dôkazy o tom, že k tomuto zvláštnemu fenoménu môže skutočne dôjsť, sa uvádzajú v správach z prírody. Vedci použili lineárny…

Železná maska: Nevyriešiteľná záhada? 1. časť

0

Počas panovania kráľa Slnko bol v Bastile záhadný väzeň, ktorý mal tvár ukrytú pod maskou a nikto ju nikdy nevidel. Nikto ho ani nevolal po mene. Jeho a identita a dôvod, pre ktorý sa tam dostal, naďalej zostávajú záhadou. Napriek tomu je pár vecí omnoho jasnejších. Pozrime sa na ne spoločne v rámci článku železná…

Kolibríky môžu vidieť farby, ktoré si ani nevieš predstaviť

0

Kolibríky dokážu vidieť 5 farieb, ktoré my ľudia nedokážeme vnímať. Nový výskum vedený Princetonskou univerzitou "vyškolil" dvoch kolibríkov na účasť na mnohých experimentoch. Niektoré z nich boli aj v oblasti farebného videnia a vedci zistili, že tento druh je schopný zachytiť mimospektrálne farebné kombinácie, o ktorých sa nám ľuďom môže iba…

Psy sú darom z neba! Presvedč sa s nami...

0

Mať psa znamená, že nikdy z teba nebude gaučový domased. Psy nás povzbudzujú, aby sme sa stýkali s ľuďmi a trávili viac času vonku, aj keď je zlé počasie a všetko, čo by si chcel, je ľahnúť si do postele a nevystrčiť von ani nos. Sú to tiež naši najlepší kamaráti na…

Každodenné veci, ktoré sú rádioaktívne, ale nebojíš sa ich

0

Polovica našej ročnej dávky ožiarenia pochádza z prírodného prostredia. Tá druhá polovica pochádza z umelých zdrojov, ktoré môžu byť lekárske, komerčné alebo priemyselné, no aj tak sú rádioaktívne. Väčšina z prírodných zdrojov rádioaktivity pochádza z radónu, ktorý je vlastne bezfarebný plyn, ktorý tvorí prirodzenú súčasť ovzdušia. Menšie množstvá pochádzajú z kozmického žiarenia a zo Zeme samotnej.…

Fungovanie jedla: Čuch a chuť

0

Molekuly potravín sa rozpúšťajú v slinách, a keď prídu do kontaktu s jazykom, aktivujú chuťové receptory. Prchkavé molekuly prechádzajú z potravy do vzduchu a v nose ich zachytíme ako pachy. A vnímaní jedál, slinení pri zachytení vône jedla či nevýraznej chuti jedál v lietadlách si povieme v našom článku s názvom Fungovanie jedla - Čuch a chuť. Poďme na to. Keď…

Vo svete IT

Niektorí „teoretici“ hovoria, že 5G môže znížiť schopnosť hemoglobínu viazať na seba kyslík. Je to však pravda?

0

5G technológia je témou, ktorá vyvoláva vcelku bohatú diskusiu, pričom rozdeľuje hlavne laickú verejnosť na dva tábory. Jeden hovorí o škodlivosti, a druhý tábor zas o hovorí neškodnosti tejto technológie na ľudské zdravie. Tak ako vo svete, tak aj na Slovensku sa vedie o tejto technológii búrlivá diskusia. Dokonca vznikla…

Huawei bude pravdepodobne najväčším predajcom smartfónov za 2. kvartál 2020 a to aj napriek sankciám

0

A žeby predsa? So zaujímavými správami týkajúcimi sa objemu predajov smartfónov prišiel zahraničný portál money.udn.com, ktorý píše, že Huawei by mohol byť lídrom v predajoch smartfónov za uplynulý kvartál tohto roka. Pred pár dňami sme mohli čítať správy, že v máji Huawei prekonal v predajoch spoločnosť Samsung, už druhý mesiac…

Vesmírni kolonisti si časom vytvoria svoju vlastnú reč, ktorej nemusíme rozumieť

0

Kolonizácia vzdialených hviezd, či cesta vesmírnou raketou, ktorá by dokázala prepraviť stovky ľudí, rastlín či zvierat. Aj takéto témy sa objavujú vo vedecko-fantastických dielach a vedci dúfajú, že sa jedného dňa stanú realitou. Generačná loď je druh rakety, ktorá je prispôsobená na ubytovanie niekoľkých generácií ľudí. Ide o jeden z…

Xiaomi Mi Router AC2100 s gigabitovou pripojiteľnosťou aktuálne kúpiš za cenu, aká tu ešte nebola

0

Spoločnosť Xiaomi je už roky známa nie len svojimi dostupnými zariadeniami, ale aj výbornými elektronickými doplnkami do domácnosti, ktoré stoja zväčša značne menej, ako konkurenčné produkty. Jedným z takýchto kúskov, ktoré by si rozhodne nemal prehliadnuť, je aj populárny Xiaomi Mi Router AC2100, ktorý aktuálne kúpiš za cenu, aká tu…

Čo narúša vesmírne objekty na kraji Slnečnej sústavy? Tím astrofyzikov popiera existenciu Deviatej planéty

0

Väčšina Slnečnej sústavy sa správa tak, ako to vedci očakávajú. Na okraji, ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu sa však deje niečo zvláštne. V tejto oblasti môžeme nájsť vesmírne objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka úplne inak, než planéty, ktoré sa nachádzajú bližšie. Vedci sa snažia prísť na to, prečo sa tieto…

Ktoré smartfóny Huawei a Honor dostanú EMUI 11 medzi prvými?

0

V priebehu včerajšieho dňa sme mohli čítať o približnom oficiálnom termíne predstavenia nadstavby EMUI 11 pre smartfóny Huawei a (vybrané modely) Honor, pričom malo by sa  tak stať ešte v priebehu tohto kvartálu, teda najneskôr do konca septembra. S touto informáciou prišiel Wang Chenglu, softwarový riaditeľ spoločnosti. Očakáva sa, že…

KAMzaKRÁSOU

Čo s bohatou jahodovou úrodou? Máme skvelé tipy, ako spracovať jahody

0

Čo s čerstvými jahodami a kedy ich mraziť? Keď hľadáte najlepšie spôsoby, ako spracovať jahody, tak sa inšpirujte. Zistite, čo všetko sa z nich dá pripraviť.

Domáci hummus 5-krát inak: Skúsiš cviklový, pikantný či sladký?

0

Domáci hummus je vraj ten najlepší, dozaista sa mu nevyrovná ten z obchodu. Treba však vyskúšať aj iné varianty tejto chutnej nátierky. Máme pre vás 5 tipov!

Kde sa okúpať na západnom Slovensku? Prinášame ti prehľad i s cenami

0

Letné kúpaliska, rekreačné strediská, aquaparky, vodné nádrže, termálne bazény - ktoré stoja za návštevu? Kde sa okúpať na západnom Slovensku? 

Domáci obklad na boľavé kĺby: Za vyskúšanie nič nedáš!

0

Bolesť kĺbov môže mať rôzne príčiny, no vieme, čo zaručene pomáha na ich zmiernenie. Vyskúšajte domáci obklad na boľavé kĺby podľa babičiek.

Je kompromis medzi vegetariánstvom a vegánstvom? Zisti, o čo ide!

0

Chcete žiť zdravšie a zároveň ohľaduplnejšie k planéte, no vegánstvo sa vám príliš tvrdé? Zistite, či existuje kompromis medzi vegetariánstvom a vegánstvom!

Ako odstrániť jazvy po akné a zbaviť sa tak spomienky na pubertu?

0

Objavia sa nečakane a v tú najnevhodnejšiu dobu. Ako ich minimalizovať? Ako odstrániť jazvy po akné prírodnými spôsobmi a najmä s tým, čo nájdete doma?

Svetlo sveta

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Armádny Magazín

Sovietska S-75 pochovala americký "super bombardér". Video

0

USA, 10. júl 2020 (AM) - V polovici 20. storočia vyvinuli v USA mimoriadne rýchly bombardér B-58 Hustler. Tento na svoju dobu inovačný stroj nebol ideálny. Nad jeho chybami ale privierali oči, kým nebola v ZSSR vyvinutá nová raketa zem

60 ruských bojových vozidiel Terminator-2 získala Alžírska armáda

0

Alžírsko, 10. júl 2020 (AM) - Rusko dodalo do Alžírska „60 obrnených vozidiel" protitankovej obrany BMPT-72 Terminator-2 na základe zmluvy zahŕňajúcej „stovky" vozidiel tohto typu, informoval alžírsky vojenský spravodajský server Menadefense. Súčasťou dodávky bol aj simulátor pre výuku pilotovania týchto vozidiel, aby sa zjednodušil proces

Kalašnikov sa dohodol na výrobe v Arménsku - ročne vyrobia 50 tisíc samopalov AK-103

0

Arménsko, 10. júl 2020 (AM) - Arménska spoločnosť začala vyrábať modely slávnych ruských útočných pušiek Kalašnikov, ktoré sa majú dodávať arménskym ozbrojeným silám a predávať do zahraničia. Spoločnosť Neitron tento mesiac začala výrobu v súlade s dohodou dosiahnutou pred dvoma rokmi medzi ruskou spoločnosťou Kalašnikov Koncern a arménsko

Ruský generál Babakov: Podobné systémy ako je S-500 na svete neexistujú

0

Rusko, 10. júl 2020 (AM) - Do výzbroje ruských protilietadlových raketových vojsk sa už dostávajú perspektívne mobilné raketové komplexy S-350 Víťaz a plánujú sa dodávky S-500 Prometheus. O špecifických vlastnostiach novej generácie protilietadlových raketových

Odolný a lacný Američan - Hi-Point C-9. Video

0

USA, 10. júl 2020 (AM) - Hi-Point C-9 luger revolučná pištoľ americkej výroby v kalibri 9x19mm. Robustné a prakticky nezničiteľné telo za bezkonkurenčnú cenu. Testované aj na náboje +P, nastaviteľné mieridlá, vymeniteľné pažbičky, zásobník na 8 rán (v ponuke aj 10 ranový).   [caption id="attachment_20058" align="alignnone" width="640"]

Odborník porovnal ruskú Angaru a Falcon 9 od Elona Muska

0

Rusko, 9. júl 2020 (AM) - Ruská nosná raketa Angara ťažkej triedy Angara-A5 zaostáva len za raketou Falcon 9 od Elona Muska, svojimi technickými charakteristikami však predčí všetky ostatné nosné rakety na svete, vyhlásil bývalý generálny riaditeľ a ge

Tvoja Svadba

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Dekorácie z balónov: Svadobný trend roku 2020, ktorý ťa dostane!

0

Dekorácie z balónov sa nám väčšinou spájajú s oslavou narodenín. Tohtoročným hravým a zaujímavým svadobným trendom sú práve dekorácie z balónov.

Tvoje Zdravie

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?

Trápi ťa alergia na prací prostriedok? Možno robíš túto chybu!

0

Ako sa prejavuje alergia na prací prostriedok? Prečo k nej dochádza a ako jej predísť? Zistite všetko dôležité o praní a pracích prípravkoch v článku!

Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?

0

Čím nahradiť maslo v rôznych receptoch a pokrmoch? Čo si okrem neho natrieť na chlieb? V článku si predstavíme rozličné zdravšie náhrady klasického masla.

Ako ušetriť na vitamínoch a ako si ich vybrať správne?

0

Niektorí ich užívajú preventívne a niektorí ich užívajú pre podporu zdravia alebo krásy. Ako ušetriť na vitamínoch a výživových doplnkoch a znížiť tak nálady?

TOP 7 dôvodov, prečo jesť egreše: Rastú aj vo vašej záhradke?

0

Viete, prečo jesť egreše? Aké vitamíny či živiny obsahujú a na ktoré systémy ľudského tela majú blahodarný vplyv? Objavte jedinečné účinky chutných egrešov!

Ako si doplniť horčík? Správnou voľbou je týchto 7 potravín!

0

Medzi najlepšími zdrojmi cenného horčíka si dozaista nájde miesto v prvom rade tmavá listová zelenina. Aby nášmu telu nechýbal horčík, vhodné je pravidelne si dopriať napríklad špenát. Zabúdať však netreba ani na ďalšie druhy listovej zeleniny, napríklad rukolu, kel či mangold. Okrem toho sú tieto potraviny i zdrojom viacerých vitamínov…