Rokovania majú za cieľ ukončiť dlhé týždne trvajúcu politickú krízu, ktorá vznikla medzi koaličnou vládou pod vedením islamistov a sekulárnymi opozičnými stranami. Hrozí totiž, že kríza zmarí prechod severoafrickej krajiny na demokraciu. Práve revolúciou v Tunisku sa v roku 2011 začali povstania nazývané arabská jar.
Vplyvné tuniské odbory UGTT, ktoré robia sprostredkovateľa medzi oboma tábormi, navrhli vládnej islamistickej strane an-Nahda (Strana obnovy), aby súhlasila s trojtýždňovými rokovaniami. Po nich by podľa návrhu odstúpila a uvoľnila cestu nezávislej prechodnej vláde, ktorá by stanovila termín volieb.
“Dialóg sa začne v pondelok alebo v utorok,” uviedol predstaviteľ strany an-Nahda, Luftí Zítún. “An-Nahda prijala tento plán bez akýchkoľvek podmienok, aby vyviedla krajinu z politickej krízy,” dodal.
Ďalší zdroj blízky rokovaniam potvrdil, že an-Nahda prijala uvedený návrh.
Od zvrhnutia autokratického prezidenta Zína Ábidína bin Alího po pouličných protestoch proti jeho vláde v roku 2011 sa Tunisko zmieta v názorovej nejednotnosti, akú politickú úlohu má mať islam. Opozícia obviňuje an-Nahdu z uplatňovania islamistického politického programu v krajine, ktorá patrí k najsekulárnejším moslimským štátom na svete.
Prechod Tuniska k demokracii je však zväčša pokojný v porovnaní s Egyptom, kde armáda zvrhla zvoleného islamistického prezidenta, a s Líbyou, kde sa centrálna vláda zo všetkých síl snaží oslabiť vplyv svojho rivala – milícií.
Politická kríza vypukla v Tunisku v júli po zavraždení opozičného lídra podozrivými islamistickými militantmi. Jeho smrť vyhnala do ulíc opozíciu, ktorá požaduje odstúpenie an-Nahdy.
zf