Deklaráciu v ktorej vyhlasujú, že žiadna “klimatická núdza” neexistuje, založil Guus Berkhout z Holandska. V spomínanej deklarácii skupina vedcov upozorňuje, že “modely všeobecného obehu klímy, na ktorých je v súčasnosti založená medzinárodná politika, nie sú vhodné na svoj účel”.
“Klimatické modely, na ktorých sú založené katastrofické vízie, predpovedajú oveľa väčšie otepľovanie, než zodpovedá realite,” varuje Európska klimatická deklarácia. Vplyv skleníkových plynov na otepľovanie je podľa vedcov preceňovaný a klimatické zmeny nespôsobuje extrémne prejavy počasia.
“Neexistujú žiadne štatistické dôkazy o tom, že globálne otepľovanie zosilňuje hurikány, záplavy, suchá a podobné prírodné katastrofy alebo ich robí častejšími,” uvádzajú.
Vedci tiež tvrdia, že úplne ignorujeme skutočnosť, že CO2 je pre planétu prospešný. ” CO2 je rastlinná potrava, základ celého života na Zemi, CO2 nie je len znečisťujúcou látkou. Je nevyhnutná pre všetok život na Zemi. Fotosyntéza je požehnaním. Viac CO2 je prospešné pre prírodu, ekologizáciu Zeme: viac CO2 vo vzduchu podporí rast globálnej rastlinnej biomasy. Je to tiež dobré pre poľnohospodárstvo, ktoré zvyšuje výnosy plodín na celom svete.”
Vedci v deklarácii okrem iného poukazujú aj na to, že životu na Zemi škodia tiež súčasné ekologické opatrenia. Napríklad, veterné turbíny zabíjajú vtáky a hmyz a plantáže palmového oleja ničí biodiverzitu dažďových pralesov. Výsledkom je zbytočné narušovania ekonomiky a ohrozovanie životov obyvateľov chudobných krajín, ktorým zástancovia skleníkové hypotézy odopierajú prístup k dostupnej a spoľahlivej elektrickej energii.
Klimatická politika preto podľa ich názoru musí rešpektovať všetky vedecké a ekonomické skutočnosti. “Neexistuje žiadna krízová situácia. Preto nie je dôvod na paniku a poplach. Dôrazne nesúhlasíme so škodlivou a nereálnou politikou nulovej úrovne CO2 navrhnutej na rok 2050. Ak sa objavia lepšie prístupy, budeme mať dostatok času na premýšľanie a prispôsobenie sa. Cieľom medzinárodnej politiky by malo byť poskytovať spoľahlivú a dostupnú energiu po celú dobu a na celom svete,” uvádza sa v Európskom vyhlásení o klíme z 26. septembra 2019.
Komentátor Ivan Brezina upozorňuje, že medzi 500 odborníkmi je aj Richard Lindzen, jeden z najznámejších amerických odborníkov na fyziku atmosféry a spoluautor tretej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu pre zmeny klímy (IPCC) z roku 2001. Lindzen sa na prácu IPCC podieľal od polovice 90. rokov. Postupom času si však všímal, že správy IPCC sú stále viac politizované a že do nich čoraz viac hovorí mimovládne organizácie.
Profesora klimatológie z amerického Massachusettského technologického inštitútu teda podľa Brezinu nemožno podozrievať, že problematike nerozumie.
Podľa päťstovky vedcov je Gretin požiadavka uhlíkovej neutrality “škodlivý a nerealistický”. OSN ale hlas odborníkov nepočuje. Radšej podľa českého komentátora načúva kritike šestnásťročného copatého dievčaťa s Aspergerovým syndrómom.