Úradujúci predseda kosovskej vlády na jednej zo sociálnych sietí naznačil, že očakáva riešenie zo strany ústavného súdu. “Videli sme včera scény, ktoré sú nedôstojné kosovskej demokracie,” napísal Thaci a avizoval podnet na ústavný súd s tým, že v súvislosti s násilným vývojom na parlamentnej pôde to bude žiadosť o obnovu legality a legitimity štátnych inštitúcií.
V kontroverzne vnímanom hlasovaní, na ktorom sa nezúčastnilo 37 poslancov vládnej PDK, získal kandidát podporu 65 zákonodarcov, 18 prítomných sa hlasovania zdržalo. V prvom vystúpení po zvolení Mustafa ubezpečil, že by chcel pôsobiť vo funkcii v záujme všetkých občanov Kosova, vrátane príslušníkov menšín.
Ustanovujúce zasadanie zákonodarného zboru sa nieslo v znamení pretrvávajúceho sporu o vedúcu politickú silu na parlamentnej pôde. Kým PDK zvíťazila v parlamentných voľbách z 8. júna a zabezpečila si najvyšší počet mandátov (37), tri opozičné subjekty – Demokratická liga Kosova (LDK), Aliancia pre budúcnosť Kosova (AAK) niekdajšieho veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády Ramusha Haradinaja a Iniciatíva za Kosova Fatmira Limaja vytvorili spoločný parlamentný klub, ktorý tvorí 47 poslancov. Vedúca parlamentná sila má v zmysle platnej legislatívy právo obsadiť post predsedu parlamentu.
Zvoleniu nového šéfa zákonodarného zboru predchádzalo uvoľnenie jeho predchodkyne vo funkcii, úradujúcej predsedníčky kosovského parlamentu Flory Brovinovej, predstaviteľky PDK.
mž