Sýria: Predohrou k súčasnému konfliktu bolo povstanie sunnitov z roku 1982

Sýria: Predohrou k súčasnému konfliktu bolo povstanie sunnitov z roku 1982

Damask 13. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

 

Špirála násilia sa začala prudko roztáčať po masakre desiatok vojenských kadetov v Aleppe z júna 1979 a po neúspešnom atentáte na prezidenta Háfiza Asada, ku ktorému došlo o rok neskôr. Sýrsky režim reagoval tvrdými odvetnými útokmi, ktorých terčom sa popri sunnitských islamistoch stalo i civilné obyvateľstvo

Súčasný sýrsky konflikt nevznikol len z udalostí takzvanej arabskej jari z roku 2011 alebo v dôsledku zasahovania cudzích mocností. Jeho korene vychádzajú z vlastných komplikovaných dejín Sýrie. Krvavou predohrou súčasného konfliktu sa stalo povstanie sunnitov spred štyroch desaťročí. Islamisti z Moslimského bratstva vtedy povstali voči vláde vtedajšieho sýrskeho prezidenta Háfiza Asada, ktorý vzburu krvavo potlačil, čo si vyžiadalo desaťtisíce životov.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Sýrska strana Baas, vychádzajúca zo sekulárnej ideológie arabského nacionalizmu a socializmu, sa dostávala do konfliktu s konzervatívnym Moslimským bratstvom už od vzniku nezávislej Sýrie v roku 1945. Napätie sa ešte vyostrilo po tom, ako baasisti v 60. rokoch uchopili moc v Sýrii a stali sa vládnou stranou.

Zakladateľ “asadovskej dynastie”, prezident Háfiz Asad, sa od začiatku svojej vlády v roku 1971 začal odkláňať od princípov arabského nacionalizmu a namiesto toto sa čoraz viac opieral o menšinovú komunitu šiitských alavitov, z ktorej sám pochádzal a ktorú v rámci svojho režimu uprednostňoval.

Reklama

Táto politika prispievala k nárastu nespokojnosti medzi väčšinovým sunnitským obyvateľstvom, hlavne medzi mestskou mládežou, ktorá kulminovala v ozbrojenom povstaní z rokov 1976-1982. Jeho epicentrami boli prevažne väčšie mestá ako Aleppo, Homs a Hamá. V týchto a ďalších mestách sa aj v roku 2011 začali protivládne protesty, ktoré stáli na počiatku súčasného konfliktu.

Rozbuškou pre povstanie sa v roku 1976 stala sýrska okupácia susedného Libanonu. Ozbrojené skupiny sunnitských radikálov začali v nasledujúcich rokoch útočiť na popredných predstaviteľov alavitského režimu, ale aj na príslušníkov armády, polície, úradníkov či duchovných. Popri tom začalo takmer po celej Sýrii dochádzať k protivládnym štrajkom a protestom, ktoré nezriedka vyúsťovavali do zrážok s bezpečnostnými silami.

Opozičné sily boli spočiatku rôznorodé – od početných sunnitských islamských zoskupení cez intelektuálov a členov zamestnaneckých zväzov požadujúcich demokratické reformy až po exilových sekulárnych politikov. Iniciatívu však postupne prevzali militanti z Moslimského bratstva.

Špirála násilia sa začala prudko roztáčať po masakre desiatok vojenských kadetov v Aleppe z júna 1979 a po neúspešnom atentáte na prezidenta Háfiza Asada, ku ktorému došlo o rok neskôr. Sýrsky režim reagoval tvrdými odvetnými útokmi, ktorých terčom sa popri sunnitských islamistoch stalo i civilné obyvateľstvo.

Do plnohodnotného povstania situácia prerástla vo februári 1982 v štvrtom najväčšom meste Sýrie – Hamá, ležiacom približne 200 kilometrov severne od Damasku. To sa stalo hlavnou baštou vzbúrencov z Moslimského bratstva, ktoré vyzvalo všetkých Sýrčanov, aby sa zapojili do svätej vojny – džihádu – voči Asadovej vláde. Začiatkom februára sa islamisti zmocnili kontroly nad mestom a okamžite povraždili desiatky miestnych exponentov režimu.

Reklama

Prezident Asad reagoval mobilizáciou armády a bezpečnostných zložiek a odbojné mesto v priebehu niekoľkých dní obkľúčilo vyše 10.000 vojakov, príslušníkov elitných jednotiek. Vedením operácie osobne poveril svojho brata, generála Rifáta Asada. Povstalci odmietli výzvu na kapituláciu, zatiaľ čo z mesta hromadne utekalo civilné obyvateľstvo.

Obliehanie a ťažké boje o mesto, počas ktorých bola zničená veľká časť historického centra, trvali celkovo 27 dní. Postup sýrskych pozemných jednotiek v úzkych uličkách mesta podporovali tanky a obrnené vozidlá, vytrvalá delostrelecká paľba a letecké bombardovanie, ktoré prispeli k obrovským materiálnym škodám a vysokým stratám na životoch.

Odhady počtu obetí udalostí v Hamá sa pohybujú v rozmedzí 10.000-40.000, prevažne z radov civilistov. Sýrska armáda stratila približne 1000 mužov.

Okrem početných obetí priamych bojov zahynulo veľké množstvo ľudí už po dobytí mesta, keď bezpečnostné zložky brutálne likvidovali a trestali zvyšných povstalcov a ich stúpencov. To sa podľa správ aktivistov nezaobišlo bez mučenia, masových popráv a hromadného zatýkania v Hamá, ako aj v iných sýrskych mestách.

Dlhodobým dôsledkom udalostí z rokov 1976-1982 bolo prehĺbenie náboženských rozporov v sýrskej spoločnosti. Mnohí sunniti sa len utvrdili v presvedčení, že sú obeťou dlhodobej diskriminácie zo strany alavitských elít. Menšinoví alaviti, tvoriaci len asi desať percent obyvateľstva Sýrie, sa naopak ešte viac primkli k vládnucej asadovskej dynastii. V radoch alavitov zavládli obavy z možnej pomsty nespokojných sunnitov v prípade zmeny režimu v Damasku. O masakre z Hamá sa v Sýrii dlhé tri desaťročia prakticky nemohlo verejne hovoriť.

Reklama

Na počiatku súčasného konfliktu v Sýrii stáli – podobne ako pred 30 rokmi – protesty rôznorodej opozície vystupujúcej proti nedemokratickým a diskriminačným praktikám vlády prezidenta Bašára Asada, ktorý sa ujal moci v roku 2000. Ten sa – rovnako ako jeho otec Háfiz Asad na prelome 70. a 80. rokov – pokúsil opäť potlačiť nespokojnosť tvrdými represívnymi zásahmi, čo sa mu však tento raz nepodarilo.

Po vypuknutí občianskej vojny Bašár Asad ešte viac posilnil svoje väzby na menšinové alavitské obyvateľstvo a začal verejne vystupovať ako zbožný šiitský moslim. To spoločne so zasahovaním regionálnych mocností prispelo k postupnej transformácií konfliktu na nábožensky motivovaný zápas sýrskych sunnitov a šiitov, ktorý – hoci za iných okolností – predtým vypukol aj v susednom Iraku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali