V stredu 27. septembra 2017 odhalili v Gelnici pri Thurzovských jazerách tabuľu, ktorá pripomína putovanie do Compostely od stredoveku po dnes 1307 – 2017. Jediná pamätná tabuľa pútnikom do Compostely na Slovensku i v strednej Európe je umiestnená na skale na Jakubskej ceste nad kaplnkou sv. Kríža odkiaľ pútnik prejde peši 3000 km do Compostely.
Jakubskú tabuľu obkolesuje 7 metrová šípka a 4 dlaždice symbolizujúce 4 svetové strany spolu s označením žltej mušle. Kamene vložené pri tabuli priniesli z Compostely 72 pútnici po návrate z letného putovania po Jakubskej ceste. Počas slávnosti si účastníci pripomenuli 710 rokov putovania, 25 rokov novodobého putovania po páde totality zo Slovenska do Compostely a 5 rokov existencie Jakubskej cesty na Slovensku. Jakubská cesta je dnes jediná značená pútnicka cesta na Slovensku, ktorá sa napája na Jakubskú cestu v Poľsku a Rakúsku. Okrem žltej jakubskej šípky značenej na trase Jakubskej cesty je umiestnených 30 informačných tabúľ s Jakubskou mušľou a popisom zaujímavosti navštíveného miesta.
Trasy Jakubskej cesty na Slovensku Košice – Gelnica/Thurzov – Levoča, Levoča – Podolínec – Litmanová – Krakov, Banská Bystrica – Sampor – Zvolen, Žilina/Budatín – Turzovka – Trojmedzie, Nitra – Trnava – Svätý Jur – Bratislava – Viedeň dávajú možnosti spoznať prírodné krásy aj pamiatky UNESCO v regiónoch Slovenska. Počas 5 rokov jej existencie prešlo po Jakubskej ceste viac ako 2800 účastníkov z 12 krajín a troch kontinentov. V tomto roku pribudli pútnici z Austrálie, Južnej Kórei a Kostariky. Niektorí putovali celú trasu priamo až do Compostely, iný prešli niekoľko sto kilometrov v regiónoch Slovenska. S tabuľou požehnali aj Prameň sv. Jakuba a označenie chodníka Jakubskej cesty pri historickej kaplnke. Počas ďalších dvoch dní 28.9 – 29.9.2017 pešo absolvujú 170 km na tejto trase pútnici zo Slovenska, Rakúska, Poľska, Francúzska a Španielska po Jakubskej ceste spojenej s historickým výkladom Jakubskej cesty do Compostely a svedectvami domácich i zahraničných pútnikov. Tento rok v rámci 710. roka Jakubskej cesty putuje po mestách na Slovensku fotografická výstava 3333 km po Jakubskej ceste ako most národov Európy.
Pútnička Mária v letných mesiacoch skúsila prejsť 710 km ako symbolicky počet rokov Jakubskej cesty čo jej dodalo novú chuť do života. Pútnik Ján absolvoval 450 km: ,,Spoznal som nové krásy prírody i historických miest a presvedčil sa, že Jakubskú cestu môžem absolvovať aj s celou rodinou, nie je taká náročná ako som si myslel. Dôležité je nájsť svoje tempo po čas prvých troch dní a mať oblečenie do každého počasia. Nie je to obyčajná turistika akú som poznal, ísť po Jakubskej ceste niekoľko týždňov má v sebe aj spirituálny rozmer pútnika hľadajúceho to podstatné v živote. Svet je uponáhľaný a egoistický. Je dôležité vnímať aj druhého človeka a nájsť správny vzťah k nemu.“ dodáva na záver víkendového stretnutia jakubských pútnikov.
Pútnicka Jakubska cesta Slovensko® v sieti európskej Jakubskej cesty Camino de Compostela sa nachádza od roku 2012, keď jej prvá časť bola vybudovaný na trase Perlova dolina – Turzov. Druhá časť bola otvorená v roku 2013, keď Košice boli Európske hlavné mesto kultúry. Otvorenie sa uskutočnilo za účasti prezidentov Jakubskej cesty z Rakúska, Nemecka, Poľska a Slovenska. Oficiálne aktivity koordinuje a zastrešuje Asociácia Fórum Jakubskej cesty, Priatelia sv. Jakuba a Jakubskej cesty, Confraternity Sancti Iacobi – Bratstvo sv. Jakuba Slovensko/Poľsko/Francúzsko/Rakúsko a minoriti. Geograficky a historický Itinerar požehnal aj pápež František na Svetovom stretnutí mladých v Krakove. V roku 2011 Jakubská cesta bola odprezentovaná v Madride a Compostele. Od roku 1987 je vyhlásená Európskou radou ako Prvá kultúrna cesta v Európe a zapísaná v UNESCO.
Monika Lapšanská